ps2

Rozrywka

14.07.2021 08:58

Top 10 gier na PS2 – najlepsze gry na PlayStation 2

Gry Konsole
11
1
0
11
1

Jakie są najlepsze gry na PS2? PlayStation 2 ma niebywale bogatą bibliotekę wypełnioną świetnymi tytułami, w które musisz zagrać. Są wśród nich wyścigi, zręcznościówki, bijatyki, a nawet strzelanki. Które gry na PS2 warto przejść?

Gry na PS2 – ogromna biblioteka świetnych tytułów

PlayStation 2 zadebiutowało na rynku w 2000 roku. Mimo upływu lat niezapomniane dzieło Sony pozostaje najlepiej sprzedającą się konsolą do gier – na całym świecie nabywców znalazło niemal 158 milionów sztuk. Z tego względu sam sprzęt, jak i gry na PS2 stały się kamieniem milowym elektronicznej rozrywki, wytyczając kierunek rozwoju nie tylko kolejnych generacji urządzenia, ale całej branży. Świadczy o tym również liczba wydanych na konsolę gier – ponad 3800 tytułów sprzedanych w aż 1,5 miliarda kopii.

Zobacz też: Top 10 gier na PSX – najlepsze gry na PlayStation 1

TOP 10 najlepszych gier na PS2

Mnogość i różnorodność tytułów sprawia, że niełatwo ułożyć ranking gier na PS2, który zaspokoi wszystkie gusta. Czy byłoby to Top 5, 7, 10 czy 100, zawsze da się zauważyć braki – a siła sentymentu sprawia, że taka nieobecność bywa bolesna. Z tego względu poniższa lista zestawiająca najlepsze gry na PS2 składa się z możliwie różnorodnych tytułów, szczególnie wartych wypróbowania, jeżeli chcesz dopiero zacząć przygodę z tą klasyczną konsolą.

ps2

Killzone

Killzone z 2004 roku to pierwsza część słynnego cyklu pierwszoosobowych strzelanek osadzonych w dalekiej przyszłości XXIV wieku. W wyniku wojny nuklearnej sprzed około 300 lat Ziemia została uznana za niezdatną do zamieszkania, ludzkość przeniosła się więc na dwie planety układu Alfa Centauri. Vekta okazała się podobnym do dawnej Ziemi, żyznym i bogatym w zasoby miejscem do życia, natomiast Helghan to niegościnne pustkowie, które zmusiło ludzi do korzystania z kombinezonów i butli tlenowych.

Fabuła skupia się na konflikcie między frakcjami zamieszkującymi obie planety. Warunki panujące na Helghan wymusiły szybką adaptację – z czasem potomkowie osadników zmutowali, zyskując ogromną siłę, wytrzymałość i inteligencję. Wojna przeciwko uważanym za niższą formę życia ludziom ma rozpocząć ich ekspansję na kolejne planety, w tym Ziemię. Szukają też zemsty za domniemane krzywdy wyrządzone im przodkom.

ps2

Burnout 3

Wydany w 2004 roku Burnout 3: Takedown jest efektowną wyścigową zręcznościówką autorstwa brytyjskiego studia Criterion. W ręce graczy oddano 67 pojazdów oraz 40 różnorodnych torów. Wyścigi odbywają się w intensywnym ruchu drogowym, a kolizje czy spychanie aut przeciwników są ich nieodłącznym elementem. Gra punktuje kontakt z rywalami i inne niebezpieczne zachowania, dając Ci dodatkowe przyspieszenie niezbędne do odniesienia zwycięstwa.

Ogromną zaletą gry jest rozbudowany, realistyczny system zniszczeń – zarówno otoczenia, jak i prowadzonych aut. Zepchnięci rywale rozbijają się efektownie o drzewa i budynki, a szczególnie widowiskowe wypadki nagradzane są animacją w zwolnionym tempie. Wraz z postępem fabuły odblokowujesz nowe, coraz szybsze wozy, które możesz potem wykorzystać w multiplayerze przez Internet bądź na podzielonym ekranie.

ps2

Metal Gear Solid 3

Metal Gear Solid 3: Snake Eater z 2004 roku oraz wydany dwa lata później ulepszony i rozbudowany MGS 3: Subsistence to dzieła legendarnego japońskiego projektanta gier – Hideo Kojimy. Świetny tytuł zarówno dla fanów skradanek, jak i strzelanek, łączy w sobie mechaniki obu gatunków – w zależności od sytuacji i własnego stylu gry musisz się skradać, wspinać na drzewa oraz efektownie likwidować wrogów.

Fabuła osadzona jest 31 lat przed wydarzeniami z oryginalnego Metal Gear, wydanego w 1987 roku na NES-a, Commodore i DOS-a. Jako szpieg Naked Snake dostajesz zadanie odbicia naukowca przetrzymywanego w rosyjskim Tselinoyarsku. Niejako przy okazji dokonasz sabotażu eksperymentalnej broni masowego zniszczenia, a także zemsty na swoim byłym zwierzchniku. Dużą zaletą produkcji jest bogactwo easter eggów i humor łamiący czwartą ścianę.

najlepsze gry na ps2

Tekken 5

Tekken 5 wydany w 2005 roku to, wbrew numeracji, szósta część legendarnego cyklu brutalnych bijatyk japońskiego Namco, znana też z cieszących się niesłabnącą popularnością w Japonii automatów do gier tego producenta. Gra oddaje do dyspozycji 32 unikalne postacie, z których każda posiada własną paletę ruchów, combosów i finisherów, a trójwymiarowe areny walk zyskały elementy do wykorzystania podczas starcia. 

Jako pierwszy z cyklu Tekken 5 wprowadził także Crush System. W odróżnieniu od poprzedników wykonanie odpowiedniego ataku daje graczowi odporność na ruch przeciwnika skierowany w inną strefę – przykładowo, w przypadku gdy wykonujesz kopnięcie z powietrza, masz chwilową niewrażliwość na niskie ataki. Zwiększyło to dynamikę gry i wymusiło dostosowanie taktyki. Jeżeli lubisz dynamiczną rozgrywkę oraz doskonalenie własnych umiejętności, jest to tytuł dla Ciebie.

gry playstation 2

Kingdom Hearts 2

Kingdom Hearts 2 z 2005 roku to propozycja odpowiednia także dla nieco młodszych graczy – trzecioosobowy RPG akcji w typowej japońskiej stylistyce ukazuje bowiem postacie znane z serii Final Fantasy i filmów Disneya. Młody Sora w towarzystwie Donalda, Goofy’ego oraz Myszki Miki usiłuje uratować świat przed złą grupą, zwaną Organizacją XIII, na której czele stoi Xehanort. W tym celu toczy szereg walk łączących mechaniki gry karcianej i akcji w czasie rzeczywistym.

Jak w każdym RPG szczególnie istotnym elementem gry jest rozwój postaci oparty o zdobywanie doświadczenia – zyskuje się je przede wszystkim podczas walk inspirowanych hack and slashami, które najlepiej przyrównać do np. Devil May Cry, chociaż starcia na pewno nie są, aż tak dynamiczne. Ciosy wręcz wymagają intensywnego klikania odpowiedniego przycisku, a dodatkowe opcje, takie jak magia, przywołanie towarzyszy czy użycie przedmiotu, dostępne są z poziomu ekranowego menu. Doskonała propozycja dla fanów jednoosobowych gier fabularnych.

gry na playstation 2

Ratchet & Clank 3

Wydany na PS2 w 2004 roku Ratchet & Clank 3 ukazuje akcję z perspektywy osoby trzeciej, łącząc w sobie elementy przygodówki, platformówki i strzelanki okraszone bajkową grafiką i dużą dawką humoru. Bohaterowie mierzą się ze złym robotem, doktorem Nefariousem, który chce zniszczyć wszelkie oznaki organicznego życia. Na drodze do zniweczenia tego niecnego planu Rachet i Clank korzystają z pomocy postaci niezależnych znanych z wcześniejszych części gry.

Niewymagająca rozgrywka oraz bardzo umowne przedstawienie walk sprawiają, że tytuł jest odpowiedni nawet dla najmłodszych graczy. Jednocześnie nowy system sterowania oraz możliwość ulepszania broni sprawiają, że nawet mając duże doświadczenie w wirtualnych bojach, ani przez chwilę nie będziesz się nudzić. Ratchet & Clank 3 to też pierwszy tytuł w serii, który wprowadził internetowy tryb wieloosobowy.

najlepsze gry playstation 2

Black

Black z 2006 roku to kolejny tytuł studia Criterion, jednak diametralnie różniący się od będących specjalnością Brytyjczyków samochodówek. Niezwykle poważna pod względem tematyki, efektowna graficznie strzelanka przeznaczona jest raczej dla starszych graczy. Wyróżnia się bowiem brutalnym i efektownym ukazaniem walk przeciwko terrorystom panoszącym się w rosyjskich republikach – Inguszetii oraz Czeczenii.

Agent CIA Jack Kellar zostaje poddany przesłuchaniu w sprawie nieudanej misji. Pod groźbą dekonspiracji oraz wtrącenia do więzienia decyduje się współpracować i opowiada o wydarzeniach, które odgrywasz, wcielając się w jego rolę. Tytuł ceniony jest za świetne odwzorowanie fizyki broni palnej, rewelacyjną, jak na tamte czasy oprawę audiowizualną, a także intensywność gameplayu. Szczególnie efektowne egzekucje wrogów nagradzane są specjalnymi, wyjątkowo krwawymi i dokładnymi animacjami ich śmierci.

final fantasy ps2

Final Fantasy X

Opisując najlepsze gry na PlayStation 2, nie można pominąć legendarnego Final Fantasy X z 2001 roku. Wyprodukowany przez Square Enix jRPG ukazuje historię Tidusa, gwiazdy podwodnego blitzballu. Podczas jednego z meczów potężny Sin atakuje miasto, zrównując je z ziemią. Cudownie ocalały Tidus przenosi się w przyszłość o tysiąc lat – do świata, w którym korzystanie ze zdobyczy techniki jest zakazane. Postanawia wyeliminować stanowiącego ciągłe zagrożenie Sina.

Podobnie jak we wcześniejszych częściach gry, również i tu swobodna eksploracja świata przerywana jest losowymi starciami z wrogami, które są odgrywane w systemie turowym. Różnicą jest perspektywa – o ile dotychczas seria ukazywała widok mapy z góry lub jako uproszczoną miniaturę, Final Fantasy X przez cały czas zachowuje odpowiednią skalę. Producenci gry utrzymali też bogactwo minigierek, w tym odwzorowanie specjalności Tidusa – blitzballu.

god of war na playstation

God Of War 2

God Of War 2 został wydany na PS2 w 2007 roku. Kontynuacja bazujących na motywach greckiej mitologii przygód Kratosa wyróżnia się niezwykle satysfakcjonującym gameplayem – jako świeżo upieczony bóg wojny będziesz przebijać się przez hordy wrogów, łącząc ataki wręcz z magią i wykonując efektowne combosy. Większość przeciwników została zaczerpnięta z greckich mitów, ale niektórych stworzono specjalnie na potrzeby gry.

Oprócz krwawej jatki God Of War 2 oferuje też wymagające sporego sprytu zagadki logiczne oraz znakomitą fabułę. Po zamordowaniu Aresa i przejęciu jego pozycji w Panteonie Kratos zostaje zdradzony przez Zeusa, który zabija nowego boga wojny. Spotkana w Hadesie (gdzie trafił po śmierci) Gaja pomaga protagoniście gry cofnąć się w czasie, dając możliwość zapobiegnięcia wydarzeniom. Twoim celem jest zemsta na Zeusie i odzyskanie statusu boga.

gry playstation 2 hdr

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus z 2005 roku to unikalna trzecioosobowa gra akcji. Wander pragnie wskrzesić rytualnie zabitą dziewczynę – w tym celu musi przemierzyć zapomniany, bezludny, pozbawiony miast świat i zgładzić szesnastu Kolosów. Walka z ogromnymi przeciwnikami wymaga od gracza dużej zręczności w posługiwaniu się bronią białą oraz łukami, a także wspinaczki po ich ciałach, by dosięgnąć wrażliwych punktów.

Każdy Kolos stanowi osobną zagadkę. Zadaniem gracza jest odnalezienie go w rozległym i zadziwiająco opustoszałym świecie, odkrycie drogi po jego ciele i zaatakowanie kilku czułych punktów. Gra do dziś może zadziwiać grafiką i efektownością gameplayu. Wciąż zbiera doskonałe oceny recenzentów, szczególnie chwalących unikalny, tajemniczy klimat oraz silne emocje, jakie wywołuje przedstawiona historia.

Warto także wspomnieć, iż Shadow of the Colossus, to gra, która wyciągnęła z konsoli Playstation 2 więcej, niż w teorii była ona w stanie osiągnąć, gdyż w grze został zaimplementowany system HDR, który nie powinien mieć prawa bytu na PS2.

Inne serie godne uwagi

Poza wymienionymi wyżej tytułami PS2 dysponuje niezwykle zróżnicowaną biblioteką, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Są wśród nich zarówno strzelanki, jak i samochodówki czy action-RPG kierowane do starszych graczy. Z kolei zręcznościowe gry na PlayStation 2 to wciąż świetny sposób spędzania czasu dla osób nawet kilka razy młodszych od samej konsoli. Poniżej znajdziesz kilka propozycji wartych uwagi.

Gry na licencji 007

Fanów strzelanek i dobrego kina zachwyci fakt, że na PS2 trafiły również gry na licencji 007. Sześć tytułów wydanych w latach 2001-2008 to prawdziwa gratka dla wielbicieli filmów o Jamesie Bondzie. Towarzyszyły one kolejnym częściom kinowych hitów i nadal pozwalają samemu przeżyć przygody najlepszego agenta MI6. Jako Bond możesz na PS2 uczestniczyć w wydarzeniach między innymi z Pozdrowień z Rosji czy Quantum of Solace.

Sprawdź też: Najlepsze gry na Xbox – TOP 10 gier na pierwszego Xboxa

SSX

Wyprodukowany przez EA Canada SSX z 2000 roku to nie tylko niezwykle dynamiczny symulator snowboardu. Jest także jednym z najlepiej ocenianych tytułów sportowych wydanych na klasyczną konsolę Sony. W grze wcielasz się w jednego z różniących się umiejętnościami zawodników, wykonując triki na rampach, skoczniach i rurach. Jeżeli podobał Ci się Tony Hawk’s i jesteś fanem sportów zimowych, SSX będzie w sam raz dla Ciebie.

Gran Turismo

Gratką dla wielbicieli motoryzacji jest natomiast Gran Turismo. Zapoczątkowana w 1997 roku, kontynuowana do dziś legendarna seria samochodówek doczekała się dwóch odsłon na PS2. Trzecia oraz czwarta część gry z 2001 i 2004 roku wciąż pozostają w czołówce sprzedaży cyklu. Tytuł wyróżnia ogromna liczba licencjonowanych samochodów, realistyczne odwzorowanie fizyki jazdy, a także wykorzystanie prawdziwych dźwięków silników. 

https://www.youtube.com/watch?v=Be7daR77zZA

Seria Crash Bandicoot

Crash Bandicoot to w pewnym sensie odpowiednik Mario na konsoli Sony. Podobnie jak słynny hydraulik, również australijski jamraj pręgowany Crash poza główną serią zręcznościowych platformówek doczekał się własnych gier wyścigowych oraz imprezowych. W latach 2001-2008 na PS2 trafiło w sumie sześć tytułów, które do dziś zachwycają niezwykłą dynamiką rozgrywki, humorem i dużą satysfakcją z rywalizacji przeciwko znajomym.

Seria Spyro the Dragon

Spyro the Dragon to kolejna na liście seria platformówek dedykowanych raczej młodszym graczom, ale zdolnych przyciągnąć na długie godziny także zaprawionych w bojach zawodowców. Między 2002 a 2008 rokiem na PlayStation 2 trafiło w sumie pięć części przygód sympatycznego fioletowego smoka. Wcielając się w jego postać, będziesz przemierzać pełne zagadek mapy i pokonywać wrogów zróżnicowanymi ognistymi atakami.

Seria Devil May Cry

Kolekcja Devil May Cry nawiązująca do koncepcji dantejskiego piekła to kolejna propozycja kierowana raczej do starszych graczy. Dynamiczny, trzecioosobowy hack and slash skupia się na losach Dantego – białowłosego łowcy demonów. Wcielając się w jego postać, będziesz korzystać z broni białej i palnej w celu przebicia się przez hordy piekielnych pomiotów. Na PS2 trafiły trzy części tej doskonale ocenianej gry.

Zobacz też: Najlepsze gry na Nintendo Switch – top 10 gier na przenośną konsolę Nintendo

Seria Jak & Daxter

Seria Jak & Daxter to niezwykle intrygujący miks gier akcji, wyścigów i zagadek logicznych. Intensywna, ale przystępna rozgrywka i charakterystyczny dla produkcji humor sprawiają, że do dziś jest to jedna z lepszych propozycji na PS2 dla graczy w każdym wieku. Klasyczna konsola Sony otrzymała w latach 2001-2009 pięć części historii Jaka i jego przyjaciela Daxtera, przemienionego w mieszankę wydry z łasicą.

Biblioteka tytułów na PS2 mimo upływu lat wciąż zapewnia długie godziny doskonałej rozrywki. Jeśli opisane tytuły masz już za sobą, nic straconego. W ofercie znajdziesz też gry sportowe – od deskorolkowej serii Tony Hawk’s, poprzez FIFA Street z udziałem samego Ronaldinho, po FIFA i PES, nastawione na realistyczne oddanie piłkarskich meczów. Na PS2 znajdziesz też klasyki – starsze części NFS, GTA lub Prince of Persia – oraz tytuły muzyczne, jak Guitar Hero czy SingStar.

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *