Klasyczny Nintendo Switch

Rozrywka

13.07.2021 10:10

Najlepsze gry na Nintendo Switch – top 10 gier na przenośną konsolę Nintendo

Gry Konsole
12
0
0
12
0

Jakie są najlepsze gry na Nintendo Switch? Ta hybrydowa konsola od Nintendo jest pełna naprawdę ciekawych tytułów z Mario czy Pokemonami na czele oraz produkcji AAA wydanych pierwotnie na inne platformy. Które gry na Nintendo Switch warto wypróbować?

Gry na Nintendo Switch – rewelacyjne tytuły na przenośnej konsoli

Wydany w 2017 roku Nintendo Switch okazał się wielkim sukcesem. Nowa konsola połączyła cechy przenośnych poprzedników (serie Game Boy oraz DS) z ekranem dotykowym i znanymi ze stacjonarnych Wii kontrolerami ruchowymi czy opcją podłączenia telewizora przez HDMI. Pod względem tytułów dostępnych na Switcha zachodzi podobna zależność. Dostępne są zarówno serie gier pierwotnie wydawanych z myślą o urządzeniach mobilnych, jak i produkcje sportowe czy fitness korzystające z czujników ruchu wbudowanych w Joy-Con.

Charakterystyczne gamepady sprawiają, że gry na Nintendo Switch mogą być znacznie bardziej zróżnicowane niż te dedykowane PlayStation czy Xboxowi. Podłączone do konsoli tworzą z niej urządzenie przypominające klasycznego GameBoya czy PSP. Odpięte łączą się przez Bluetooth i mogą zostać osadzone w zewnętrznych akcesoriach – kole kierownicy, opasce fitness lub uchwycie klasycznego gamepada. Mają również opcję samodzielnej pracy, pozwalającą na grę przy korzystaniu z czterech Joy-Conów jednocześnie.

nintendo switch

Zobacz też: Pokemon GO i inne gry o pokemonach. Najlepsze gry Pokemon na Nintendo Switch oraz smartfony

Znacznie tańszy Nintendo Switch Lite jest pozbawiony odłączanych padów. Ponadto nie obsługuje stacji dokującej, wobec czego można na nim grać wyłącznie z wykorzystaniem wbudowanego ekranu. Jest on przy okazji nieco mniejszy niż w bardziej rozbudowanej wersji (5,5 zamiast 6,2 cala). Poza tym nie ma między nimi większych różnic pod względem specyfikacji. Procesor Nvidia Tegra X1 oraz 4 GB pamięci RAM sprawiają, że nawet bardzo rozbudowane tytuły działają na obu wersjach zadziwiająco sprawnie – również w wymagającym trybie podzielonego ekranu.

Switch swoją unikalność wśród konsol zawdzięcza niezwykłej elastyczności. Obie wersje pozwalają grać z wykorzystaniem ekranu dotykowego bądź jednego czy dwóch Joy-Conów. Te ostatnie działają równie dobrze podpięte do konsoli, jak i trzymane w dłoniach. Zależnie od tytułu do dyspozycji masz ich guziki lub sensory ruchowe. Dostępne są ponadto liczne akcesoria i kontrolery dodatkowo rozszerzające paletę dostępnych opcji sterowania w dedykowanych im tytułach.

nintendo switch

Koła kierownicy do serii Mario Kart to świetny przykład. Połączone z Joy-Conem pozwalają wygodnie sterować pojazdem – prawie tak, jak prawdziwym samochodem. Warto wspomnieć również o grze fitness Ring Fit Adventure. Korzysta ona z padów umieszczonych w opasce na nogę i elastycznym pierścieniu. Ściskając go, skacząc i robiąc przysiady, sterujesz ruchami postaci. Taiko no Tatsujin Drum 'n’ Fun! daje natomiast możliwość podpięcia dedykowanego bębenka – choć jeżeli go nie masz, fantastycznie gra się też, uderzając Joy-Conami jak pałeczkami perkusyjnymi.

Akcesoria nie są jednak najważniejszą zaletą Nintendo Switch. Gry dostępne na konsolę to często doskonałe, niezwykle satysfakcjonujące produkcje, które zapewniają świetne wrażenia wizualne oraz dziesiątki godzin doskonałej zabawy. Charakterystyczny styl i postaci tytułów samego Nintendo – jak w seriach Mario czy Pokemon – mogą wywołać wrażenie, że są one dedykowane dzieciom. Jest ono jednak mylne. Nawet poważni, zapaleni gracze będą się przy nich świetnie bawić.

nintendo switch

TOP 10 najlepszych gier na Nintendo Switch

Poniżej znajdziesz krótkie opisy najciekawszych gier dostępnych na przenośną konsolę Nintendo. Głównie to kontynuacje legendarnych serii zapoczątkowanych nawet kilkadziesiąt lat temu. Pojawiają się w nich doskonale znane postacie, takie jak Link, Mario, Luigi czy Bowser. Poza kampanią dla pojedynczego gracza większość wymienionych pozycji pozwala na lokalną rozgrywkę wieloosobową, co docenisz podczas spotkań ze znajomymi.

nintendo switch

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Breath of the Wild to już dziewiętnasta gra nieśmiertelnej serii Legend of Zelda i jeden z tytułów startowych Switcha. Królestwu Hyrule zagraża niegodziwy Ganona. Głos więzionej przez niego księżniczki Zeldy budzi ze stuletniego snu Linka – głównego protagonistę gry, kilkunastoletniego chłopca w charakterystycznej zielonej tunice. Jego epicka podróż przez Hyrule jest jedyną szansą na ocalenie świata przed groźbą zagłady.

The Legend of Zelda to klasyka przygodowych gier akcji, a najnowszy Breath of The Wild rozbudowuje serię o niespotykane wcześniej elementy. Link może pływać, skakać czy ześlizgiwać się po pochyłych powierzchniach. Jego broń i inne wyposażenie ulegają zużyciu, a z kolei zebrane składniki pozwalają mu gotować dające bonusy posiłki. Po raz pierwszy w serii dostępny jest też otwarty świat, nienarzucający kolejności przemierzania poszczególnych lokacji.

gry z mario

Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey to trójwymiarowa platformówka kontynuująca jeden z najbardziej znanych cykli gier. Jest też pierwszym tytułem w serii oferującym otwarty świat. Analogicznie do Breath of The Wild, również tu kolejność wykonywania zadań jest dowolna, a gracz otrzymuje pełną swobodę przemierzania mapy. Inaczej niż we wcześniejszych częściach, tym razem akcja nie została osadzona w Grzybowym Królestwie – Mario odwiedza szereg zróżnicowanych królestw, latając między nimi na pokładzie statku powietrznego.

Celem gry pozostaje – już tradycyjnie – uratowanie Księżniczki Peach z rąk Bowsera. Wykonanie tego zadania ułatwia nowa mechanika rzucania czapką. Może ona służyć jako broń podczas starć z przeciwnikami i być platformą pozwalającą wskakiwać w niedostępne miejsca. Dzięki niej przejmiesz też tymczasowo kontrolę nad postaciami niezależnymi, dając Mario dostęp do ich unikalnych zdolności. Super Mario Odyssey jest pozycją obowiązkową dla fanów wąsatego hydraulika.

animal crossing gra

Animal Crossing: New Horizons

Animal Crossing: New Horizons to wydany w 2020 roku symulator życia, wskrzeszający po ośmiu latach przerwy znaną od dwóch dekad serię. Gracz trafia na niedużą wyspę i dysponując tylko podstawowymi narzędziami, musi pozyskać zasoby do budowy coraz bardziej zaawansowanych struktur. Wraz z postępami odblokowana zostaje możliwość łowienia ryb, budowy mebli, pływania, a nawet zmiany ukształtowania terenu. Celem gry jest rozbudowa i zwiększenie atrakcyjności wyspy.

Dużą zaletę tytułu stanowi rozbudowany tryb wieloosobowy – na jednej konsoli mogą się bawić w trybie kooperacyjnym nawet cztery osoby, a przez Internet do ośmiu. W grze, dzięki liniom lotniczym Dodo Airlines, istnieje możliwość odwiedzania wysp innych graczy i interakcje z nimi. Poprzez sprzedaż swoich dzieł czy plonów oraz odwiedzanie ogólnodostępnych lokacji możesz uczestniczyć w życiu społeczności. Animal Crossing: New Horizons to bardzo odprężający sposób spędzenia wolnych chwil. Zbiera też doskonałe oceny od posiadaczy Switcha i recenzentów.

nintendo mario

Mario Kart 8 Deluxe

Mario Kart 8 Deluxe to jeden z najdynamiczniejszych tytułów dedykowanych hybrydowej konsoli Nintendo. Postacie rozsławione przez gry japońskiego giganta rywalizują między sobą, ścigając się po zamkniętych trasach na unikalnych, łatwych w modyfikacji pojazdach. Emocje do ostatniej prostej zapewnia mechanizm wyrównywania szans – im dalsze miejsce zajmujesz, tym szybciej jedziesz i silniejsze gadżety znajdujesz. Wśród nich są pociski, skórki banana czy błyskawice, których odpowiednie użycie pomoże Ci wygrać wyścig.

Ogromną zaletą tytułu jest opcja lokalnej rozgrywki nawet dla ośmiu osób z wykorzystaniem dwóch konsol podpiętych do jednej sieci. Sprawia to, że tytuł doskonale sprawdza się na imprezach. Dodatkową atrakcję stanowią szalone trasy pochodzące z poprzednich części gry, a także elementy pojazdów nawiązujące do prawdziwych samochodów. A jeżeli akurat nie masz pod ręką znajomych, docenisz także tryb jednoosobowy, który pomoże Ci podnieść umiejętności.

nintendo pokemon

Pokemon Sword & Shield

Pokemon Sword (i jego brat Shield) to pierwszy tytuł ósmej generacji gier RPG o niezapomnianych kieszonkowych potworach. Tradycyjnie dla serii celem jest zbudowanie możliwie silnej drużyny, która umożliwi zdobycie kolejnych odznak w rozsianych po świecie Pokegymach. Tym razem gracz przemierza region Galar zamieszkany przez nowe gatunki stworków – choć miejscami pojawiają się też te znane od lat. W podróży towarzyszy mu jeden z trzech starterów: trawiasta małpka Grookey, ognisty królik Scorbunny lub wodna jaszczurka Sobble.

Oprócz walk i interakcji ze stworkami gracz ma możliwość dostosowywania wyglądu swojego awatara poprzez zmianę fryzur czy ubrań. Jest to bardzo istotne, gdyż grając online, napotykamy innych trenerów, którzy w ten sposób na pewno będą się wyróżniać swoim strojem.

najlepsze gry switch

Luigi’s Mansion 3

Luigi’s Mansion 3 to kolejna na liście przygodówka akcji. Tym razem głównym bohaterem jest brat Mario – Luigi, który trafia do nawiedzonego hotelu. Ogromny budynek składa się z aż 17 pięter urządzonych w różnych stylach i wypełnionych innymi duchami. Na każdym spotkasz unikalnego bossa, którego pokonanie jest niezbędne do przejścia dalej. W niełatwej misji wydostania się z pułapki Luigiemu towarzyszy jego ektoplazmowy sobowtór – Gooigi.

Gra ma tryb jednoosobowy, wymagający przełączania pomiędzy dwiema postaciami i naprzemiennego wykorzystywania ich unikalnych umiejętności, oraz lokalny co-op pozwalający jednocześnie sterować oboma. W Luigi’s Mansion 3 znajdziesz też opcję ScareScraper, dzięki której nawet osiem osób naraz może wspólnie pokonywać przeszkody na poszczególnych poziomach, walcząc z upływającym czasem. Natomiast tryb ScreamPark pozwala graczom zmierzyć się między sobą.

najlepsze gry switch

Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

Xenoblade Chronicles: Definitive Edition to rozbudowany remake pierwszej części serii, pierwotnie wydanej w 2010 roku. Action-RPG japońskiego studia Monolith Soft może kojarzyć się graficznie z The Legend of Zelda: Breath of the Wild, ale jest bardziej skoncentrowany na rozbudowanym trybie walk przeciwko ogromnym wrogom. Również fabularnie dotyka nieco trudniejszych tematów, sięgając po motywy typowe dla filmów fantasy i SF.

Świat gry powstał na zamarzniętych ciałach dwóch walczących ze sobą tytanów – Bionisa oraz Mechonisa. Ten pierwszy dzierżył legendarny miecz Monado, który może pomóc ludziom przeważyć szalę zwycięstwa w wojnie przeciwko maszynom. Młody Shulk odkrywa, że potrafi posługiwać się potężnym artefaktem. Wyrusza więc wraz ze swoim przyjacielem Reynem w epicką podróż po ogromnym świecie. Jeżeli lubisz dynamiczne walki i rozwój postaci, to Xenoblade Chronicles: Definitive Edition stanowi tytuł dla Ciebie.

najlepsze gry switch

Splatoon 2

Splatoon 2 jest kontynuacją strzelanki wydanej w 2015 roku na Wii U. Szalona, dynamiczna rozgrywka oferuje tryb jedno- i wieloosobowy oraz daje wybór spośród dwóch ras – Inklingów oraz Octolingów, którzy mają zdolność zmiany swojej formy. Jako ludzie mogą chodzić, biegać i strzelać z broni, pokrywając powierzchnię przypisanym do nich kolorem. Po przemianie w kałamarnicę potrafią przepływać pozostawione plamy, uzupełniać tusz, a także odzyskiwać życie.

Druga część Splatoona do znanej już rozgrywki dodaje nowe uzbrojenie, tarcze oraz napędzany farbą jetpack, zwiększając zakres dostępnych dla graczy ruchów i dynamizując przebieg starcia. Kilka dostępnych trybów, między innymi walka o terytorium czy kontrolę wieży, nie pozwala się ani przez chwilę nudzić. Emocje podczas rozgrywki wieloosobowej zwiększa także możliwość wykorzystania do celowania czujników ruchu Joy-Cona.

switch gry

Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate to piąta część serii wydawanych od 1999 roku bijatyk, w których pojedynki toczą między sobą postaci znane z innych gier Nintendo i nie tylko. Tytuł cechuje się radosną, kolorową grafiką, a przemoc ukazuje bardzo umownie, bez wyrywania kręgosłupów czy innych krwawych finisherów w stylu Tekkena i Mortal Kombat. Styl gameplayu znany z popularnych wiele lat temu automatów jest dzięki temu dostępny również dla młodszych graczy.

Podobnie jak wiele innych tytułów na Nintendo Switch, Super Smash Bros. Ultimate oferuje zarówno fabularny tryb jednoosobowy, jak i możliwość rozgrywania pojedynczych bitew w drużynie – nawet do ośmiu osób naraz. Dodatkowe, szybsze niż dotąd ataki sprawiają, że walki nabierają niezwykłej dynamiki. Tryb Stage Morph pozwala natomiast na kilkukrotną zmianę scenerii podczas rozgrywki, zaskakując nowymi warunkami i wymuszając błyskawiczne dostosowanie taktyki.

Monster Hunter: Rise

Monster Hunter: Rise to szósta część hitowej serii RPG akcji, rozsławionej nad Wisłą przede wszystkim gościnnym występem wiedźmina Geralta w poprzedniej odsłonie o podtytule World (akurat ona nie ukazała się na Switcha). Choć do najnowszego tytułu jeszcze nie trafił, gracze wciąż dysponują mnóstwem opcji sieczenia potworów zagrażających wiosce Kamura. Podczas walki możesz wykorzystać pełen arsenał broni białej, łuki, kusze i towarzysza – Palamute.

Dynamiczna rozgrywka wymaga od gracza dużej zręczności oraz dobrego wyczucia czasu. Każda broń ma swój ciężar, czas reakcji i specjalne uderzenia, których musisz się nauczyć, podobnie zresztą jak ruchów poszczególnych rodzajów przeciwników. Monster Hunter: Rise to jeden z najlepszych tytułów RPG dedykowanych Nintendo Switch, będący świetnym sposobem na spędzenie kilkudziesięciu godzin. Produkcję wyróżnia satysfakcjonujący rozwój tak bohatera, jak i umiejętności samego gracza.

Powyższa lista obejmuje istotne, szczególnie warte wypróbowania tytuły, ale nie dla każdego muszą to być najlepsze gry. Switch posiada niezwykle szeroką ofertę – warto przetestować na przykład poprzedników opisanych wcześniej produkcji. Pokemon Let’s Go, Pikachu! czy Super Mario 3D World nadal zapewniają świetną rozgrywkę. Fani klasyki docenią z kolei możliwość uruchomienia gier ze starszych konsol Nintendo. A jeżeli wolisz coś bardziej rozbudowanego, ucieszy Cię, że na Switcha trafiły między innymi Wiedżmin 3, FIFA 21, NFS czy Skyrim.

Zobacz też: Kiedy premiera Diablo 4? Zbieramy wszystkie informacje o Diablo IV

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *