1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Tajemniczy Bigfoot – czym dokładnie jest Wielka Stopa?

Rozrywka

07.10.2021 15:10

Tajemniczy Bigfoot – czym dokładnie jest Wielka Stopa?

Filmy i seriale Online
8
1
0
8
1

Wielka Stopa – tajemniczy stwór, o którym każdy słyszał przynajmniej raz w życiu, a jednak nikt nie wie, czy ta tajemnicza istota naprawdę istnieje. Co łączy Bigfoot z Yeti, gdzie żyje i co wiemy na jego temat? Ruszaj z nami śladami Wielkiej Stopy!

Bigfoot – charakterystyka, występowanie, opis

Wielka Stopa lub w języku Indian Północnoamerykańskich – Sasquatch, to stworzenie człekokształtne, poruszające się na dwóch nogach. Mierzy do 3 metrów wysokości, a jego nazwa pochodzi od pokaźnych rozmiarów odcisków jego stóp, które podobno od wieków są znajdowane przez badaczy. Stworzenie to pokryte jest gęstym futrem w zmiennych kolorach – od czerni do rudego brązu, przez kolory jasne i srebrzyste. Ma niskie czoło i duże oczy, prowadzi najprawdopodobniej nocny tryb życia, ponieważ podobno najczęściej był widziany właśnie nocą. Rzekomo wydaje głośne odgłosy i wydziela bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach. Bigfoot według niepotwierdzonych relacji żyje w Górach Skalistych i w ich sąsiednich regionach. Inne relacje wskazują na jego obecność w rejonie Wielkich Jezior, w południowych stanach USA, a nawet na Wschodnim Wybrzeżu USA, między innymi w Pensylwanii.

Bigfoot
Źródło: history.com

Zobacz: Potwór ze szklanego ekranu – Obcy, Predator, Pennywise i inne. Ich historia, filmy, w których występowały i inne informacje

Ślady stóp tajemniczego stworzenia podobno widziano już w 1811 roku. W roku 1924 grupa górników doniosła, że została zaatakowana przez grupę małpich istot. Aczkolwiek najbardziej znany dowód na istnienie Bigfoot nie jest ustny, lecz filmowy. Ukazał się on w 1967 roku i wprowadził spore zamieszanie w świecie kryptozoologów i nie tylko.

Film Pattersona – główny dowód na istnienie Wielkiej Stopy

Film Rogera Pattersona i Roberta Gimlina jasno pokazuje spacerującego w skalisto-leśnym otoczeniu Sasquatcha. Porusza się on dziwnym ni to ludzkim, ni małpim krokiem. Jest sporych rozmiarów, Patterson początkowo szacował jego rozmiary na sześć i pół do siedmiu stóp. Później stwierdził, że zwierzę mogło być jeszcze większe. Obaj mężczyźni twierdzili, że Bigfoot miał krótkie, ciemnobrązowe futro, które widać na nagraniu. Po niecałych dwóch minutach nagrania tajemnicza istota znika. Mężczyźni twierdzili, że widzieli ją jeszcze później, ale niestety skończyła im się taśma, więc nie mogli tego w żaden sposób udokumentować.

Wielka stopa w filmie Pattersona
Źródło: wildweekly.pl

Na początku naukowcy twierdzili, że Patterson posiada niepodważalny dowód na istnienie Wielkiej Stopy. Jednakże po kilku pokazach zorganizowanych dla środowiska naukowego stwierdzono, że nie można z całą pewnością stwierdzić, że zwierzę utrwalone na taśmie jest autentyczne i rzeczywiście przedstawia Wielką Stopę. Choć wielu przyznało, że nagranie jest bardzo intrygujące, to chód stworzenia można z łatwością odnieść do ludzkiego, tak jakby człowiek mógł bez problemu odegrać rolę rzekomej istoty. Do dziś toczy się dyskusja czy istota przedstawiona na filmie to rzeczywiście Wielka Stopa, czy tylko człowiek przebrany za małpę.

Próby naukowego wyjaśnienia fenomenu Wielkiej Stopy

Amerykańscy antropolodzy od lat prowadzą badania nad istnieniem tajemniczej istoty. Niestety poza legendami rdzennych ludów, zeznaniami górników oraz kilkoma niewyraźnymi filmami nakręconymi w XX wieku mającymi ukazywać nieznaną istotę, nie znaleziono żadnych wiarygodnych dowodów na istnienie Wielkiej Stopy. Wszystkie fragmenty domniemanej sierści wielkoluda okazywały się należeć do zwykłych ssaków, takich jak jelenie, niedźwiedzie, krowy czy owce. Oficjalny status Wielkiej Stopy to kryptyda, czyli wyłącznie hipotetyczne zwierzę, które jest obiektem badań kryptozoologów, a jego istnienie nigdy nie zostało oficjalnie potwierdzone przez zoologię.

Bigfoot a Yeti – różnice

Wiele osób twierdzi, że Bigfoot i Yeti są w jakiś sposób spokrewnieni, a niektórzy błędnie używają tych nazw jako określenie jednej istoty. Nauka jak dotąd nie potwierdziła ani nie obaliła tezy mówiącej o ich istnieniu, a co dopiero mówić tu o pokrewieństwie. Legendy natomiast całkowicie przekreślają związki pomiędzy tymi dwoma stworzeniami. Głównym powodem jest ich rozbieżne pochodzenie – Yeti to dziecko Azji, podczas gdy Bigfoot to urodzony Amerykanin. Ponadto ci, którzy podobno widzieli Yeti, opisują go bardziej jako ogromnego niedźwiedzia polarnego, natomiast Wielka Stopa jest uważany za człekokształtną małpę. Pomimo tego, że obydwie istoty mają duże stopy i owłosione ciała, i o ile wierzyć w ich istnienie – raczej nie są w żaden sposób ze sobą spokrewnione, ponieważ w zbyt znaczny sposób różnią się zarówno wyglądem, jak i pochodzeniem.

Bigfoot i Yeti
Źródło: youtube.com

Bigfoot w kulturze masowej

Wielka Stopa miał ogromny wpływ na amerykańską kulturę. Jest prawdziwą legendą, która skłoniła do poważnych naukowych debat, podróży i badań oraz prac laboratoriów FBI. Od 1970 roku Wielka Stopa pojawiała się w filmach oraz serialach, a także była tematem książek i komiksów. Pojawiła się w odcinku Laboratorium Dextera, w filmach Mała Wielka Stopa czy Wielka Stopa oraz w grach takich jak Tony Hawk’s Underground 2, czy w dodatku do The Sims 2: Podróże. W miejscowości Willow Creek co roku jest organizowana parada ku czci Wielkiej Stopy, a jego ślady można spotkać, odwiedzając amerykańskie parki narodowe. Bardzo często sposób poruszania się po nich jest pokazywany właśnie śladami Wielkiej Stopy. Stan Oregon nazywany jest często BigFoot State, a na pocztówkach z Parków Narodowych bardzo często pojawia się ta nieznana istota. Najsłynniejszym miejscem obserwacji Wielkiej Stopy jest Oregon Caves National Monument.

Wielka stopa w The Sims 2
Źródło: youtube.com

Istnienie Bigfoot do dzisiaj nie zostało w żaden sposób potwierdzone. Być może to stworzenie nauczyło się rozwijać w taki sposób, aby jak najskuteczniej nas unikać? Niewątpliwie jest to wielką niewiadomą, która podsyca wyobraźnię i wprowadza magię do Północnoamerykańskich gór i lasów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci zrozumieć istotę fenomenu Wielkiej Stopy, której istnienie do dziś posiada tysiące zwolenników. Być może też jesteś jednym z nich? Daj nam znać w komentarzu!

Źródło obrazka głównego: post-gazette.com

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.