Street Fighter 6

Rozrywka

24.04.2023 19:35

Street Fighter 6 już wkrótce doczeka się premiery! Oto co wiemy o grze

Encyklopedia gier Gry
8
0
0
8
0

Uwielbiasz bijatyki? Obok Street Fighter 6 nie możesz przejść obojętnie. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o nadchodzącej grze Capcomu.

Street Fighter 6 pewnym krokiem zmierza do swojej premiery. Z tego tekstu dowiesz się więcej na temat samej premiery gry, platform, mechanik, wymagań na PC czy też listy postaci dostępnych na początku. Jeżeli jesteś fanem bijatyk, zapoznaj się z tym artykułem już teraz.

Data premiery Street Fighter 6

Zacznijmy od najważniejszej kwestii i odpowiedzmy na pytanie, kiedy kolejna odsłona uznanej serii bijatyk doczeka się swojej premiery. Do tej nie pozostało wiele czasu – zaplanowano ją na 2 czerwca 2023 roku. Oznacza, że jeszcze trochę ponad miesiąc czekania i wszyscy fani będą mogli sprawdzić się w roli ulicznego wojownika. Tu warto wspomnieć, że Capcom zdołał odpowiednio podkręcić emocje związane z grą (zwłaszcza podczas gali The Game Awards 2022). Street Fighter 6 to niewątpliwie jedna z bardziej wyczekiwanych premier tego roku.

Demo SF6 na PC i Xbox już wkrótce

Wersja demonstracyjna została udostępniona 21 kwietnia, wszystkim posiadaczom Playstation 4 i Playstation 5. Gracze pecetowi oraz ci, którzy grają na konsoli Microsoftu, na dniach będą mieli okazję sprawdzić grywalne demo gry. Datą wyznaczoną przez Capcom jest 26 kwietnia. Warto jednak nadmienić, że demo nie zaoferuje możliwości gry online z innymi graczami – będzie to rozrywka nakierowana na grę dla pojedynczego gracza.

Dysponujemy jednak większą liczbą szczegółów na temat nadchodzącego dema. Gracze będą mieli w nim dostęp do okrojonego trybu tutorialowego, gdzie przyswoją podstawowe mechaniki, które wystarczą z powodzeniem na początku przygody. Możliwe będzie również stworzenie własnej postaci oraz wycięty fragment trybu World Tour. Demo z pewnością będzie dobrą sposobnością na zapoznanie się z SF6.

Street Fighter 6 - Guile
Guile to jedna z postaci, która jest bardzo mocno kojarzona z serią Street Fighter – w szóstej odsłonie zobaczymy go ponownie

Lista postaci, które pojawią się w Street Fighter 6

Capcom oficjalnie potwierdził osiemnaścioro wojowników, którzy pojawią się w grze na jej premierę. Tak zwany pierwszy skład wojowników będzie stanowił mieszankę doskonale znanych twarzy, jak i kilka przypadków świeżych postaci. Poniżej prezentujemy pełną listę – czy są na niej wasi ulubieńcy?

 • Blanka,
 • Chun-Li,
 • Cammy,
 • Dee Jay,
 • Dhalsim,
 • E.Honda,
 • Guile,
 • Jamie,
 • JP,
 • Juri,
 • Ken,
 • Kimberly,
 • Lily,
 • Luke,
 • Manon,
 • Marisa,
 • Ryu,
 • Zangief.

Czy w grze pojawi się więcej postaci?

Co do tego nie mogło być żadnych wątpliwości – choć każdy przewidywał, że nowi bohaterowie do gry z pewnością trafią, to jednak teraz wiemy, że stoimy na pewnym gruncie. Dysponujemy oficjalną informacją Capcomu, co zostało ogłoszone na jednym z pokazów gry, że po premierze gry, skład zostanie rozszerzony. Odbędzie się to z pomocą DLC, które najprawdopodobniej będą płatne. W tej kwestii nie ma jeszcze dostępnych żadnych informacji, ale Capcom prawdopodobnie udostępni możliwość zakupu przepustki sezonowej lub kupna każdego z bohaterów osobno.

Sprawdź też: Nowe gry – beta Diablo, Dead Island 2 i demo Street Fighter 6!

Poniżej prezentujemy czterech nowych bohaterów, wraz z przybliżonymi terminami dodania ich do SF6.

 • Rashid – lato 2023,
 • A.K.I – jesień 2023,
 • Ed – zima 2023 lub wczesny 2024,
 • Akuma – wiosna 2024.

Platformy, na jakich będzie można zagrać w Street Fighter 6

Jak dotąd mamy pewność co do czterech platform, na których pojawi się SF6. Będą to rzecz jasna konsole Sony, czyli Playstation 4 i Playstation 5 oraz PC i Xbox Series X. Dla każdego, kto spodziewał się kolejnego tytułu na wyłączność japońskich konsol, będzie to z pewnością miła niespodzianka. W ten sposób nowa gra nie podąży ścieżką Street Fighter 5, tytułu który był exclusivem dla Playstation.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Co jednak z posiadaczami starszych konsol Microsoftu? Najprawdopodobniej gra nie będzie wcale dostępna na Xbox One – Capcom nie planuję zajęcia się wersją dla starszego Xboksa, przynajmniej na razie.

Informacje o rozgrywce w Street Fighter 6

Dysponujemy również garścią informacji na temat samej rozgrywki, jaką oferować będzie gra. Tę można podzielić na trzy sekcje: Fighting Ground, Battle Hub oraz World Tour. Jeżeli nic Ci one nie mówią, poniżej wyjaśniamy to, co każda z osobna będzie oferować.

Fighting Ground to klasyczny pojedynek. Jest to podstawowy tryb, który oferuje szybkie przejście do walki, niezależnie czy jest to pojedynek online, czy też trening. To właśnie tu udasz się zawsze wtedy, gdy będziesz chciał się zmierzyć w szybkim starciu lub udoskonalić swoje umiejętności w sztuce (wirtualnej) walki. Jak już wspominaliśmy, zagrasz tu z botami, swoim znajomy lub każdą inną osobą na świecie w trybie wielu graczy.

Battle Hub to miejsce, w którym będziesz mógł wchodzić w interakcję z innymi graczami. Jest to przestrzeń, która przeznaczona jest dla awatarów graczy, gdzie spotkasz aż do 100 innych postaci! Co więcej, będziesz mógł tam wyzywać innych zawodników, a nawet grać w inne gry typu arcade od Capcomu. Będzie to coś w rodzaju minigier, jednak element ten nie będzie pozbawiony rywalizacji. Tego rodzaju rozgrywka również ma zaoferować tablice wyników, więc nawet tam nie zabraknie walki o wygraną. Battle Hub umożliwi Ci również organizowanie turniejów oraz oglądanie walk innych graczy – ma to być miejsce, które będzie tętnić życiem.

Na sam koniec zostawiliśmy sobie World Tour, czyli całkowicie nowy tryb, który był silnie reklamowany przez marketingowców Capcomu. Niestety, wciąż pozostaje on w głównej mierze niewiadomą, ponieważ sam producent trzyma wszelkie karty na ten temat pod stołem. Szczegóły poznamy z pewnością na premierę, obecnie wiemy natomiast to, że zaoferować ma „doświadczenia rodem z otwartego świata”. W trybie tym nie wcielimy się w rolę znanych nam bohaterów. Zamiast tego stworzymy nowe avatary, którymi będziemy przemierzać Metro City. Co dokładnie będziemy w nim robić (oprócz samej walki), pozostaje niewiadomą, jednak same trailery sugerują, że nie zabraknie choćby treningów z Sifu Chun-Li lub wyciszenia umysłu z Ryu. Z pewnością jest na co czekać!

Street Fighter 6
W grze nie zabraknie finisherów w slow-mo, ubarwionych odpowiednimi efektami graficznymi

Drive Gauge i mechanika Drive w Street Fighter 6

Fani systemu walki ze Street Fightera 5 mogą być lekko zawiedzeni, ale zmiany wydają się na plus. O co chodzi? Otóż Capcom zrywa z systemem walki znanym z piątej części, wprowadzając przy tym nowe rozwiązania. Nowe mechaniki znane są pod nazwą Drive Gauge i to właśnie ten system ma odpowiadać za całą intensywną akcję na ekranie. Co o nim wiemy?

Nowy system ma czerpać z każdej dotychczasowej gry z tej serii. I nie jest to figura retoryczna – składa się on z sześciu pasków (każdy reprezentujący jedną grę serii Street Fighter), których napełnianie będzie niezwykle istotne. Ich zawartość będzie niezbędna do wyprowadzania nietypowych ataków i innych skomplikowanych akcji, jednak ich utrata będzie bolesna i łatwa. Stan paska będzie się zmniejszał podczas blokowania ataków oraz otrzymywania ciosów. Jak widać, powstał on z myślą o walce ofensywnej, zatem akcji na ekranie z pewnością nie zabraknie.

Sprawdź też: Premiery gier 2023. W co warto zagrać w 2023 roku?

Co stanie się, gdy zawartość pasków spadnie do zera? Wchodzimy w fazę wypalenia (dosłownie zwaną Burning mode), tracąc przy tym możliwość korzystania z mechanik Drive (rozwiniemy je jeszcze), ciągle tracimy życie i łatwiej jest nas ogłuszyć. Jak widać, Burning mode to coś, czego powinniśmy z pewnością unikać.

Jak zatem można to zrobić? Street Fighter 6 ma premiować ciągłe nacieranie, ale jeżeli myślicie o bezmyślnym mashowaniu przycisków, to jednak nie tędy droga. Owszem, nasze ciosy nabijają paski stanu, zwłaszcza gdy są blokowane przez wroga, ale znacznie lepiej premiowane ma być tzw. Punish Counter. To nowy termin, który dotyczy idealnie wyprowadzonych czasowo ciosów, które sięgają celu. Odpowiednie zadawanie ich i zaskakiwanie wroga, gdy znajduje się on w fazie regeneracji, sprawia, że zyskujesz bonusy do zadawanych obrażeń i więcej możliwości w mechanice Drive.

Street Fighter 6
Street Fighter 6 ma na nowo podejść do kwestii systemu walki

Drive System to nowa mechanika, której cel jest jasno okreslony: zadawanie obrażeń oraz utrzymywanie Cię jak najdalej od wejścia w fazę wypalenia. W jej skład wchodzą następujące techniki:

 • Drive Reversal – umożliwi wykonanie potężnego kontrataku, szczególnie przydatnego w trudnej sytuacji.
 • Drive Parry – umożliwia zablokowanie ataku wroga, bez utraty na pasku Drive Gauge. Zamiast tego, technika ta uzupełnia stan paska.
 • Drive Rush – szybkie zbliżenie się do przeciwnika, swoiste preludium do wyprowadzenia rozbudowanego combo.
 • Drive Impact – potężny atak, który wymaga fazy naładowania. Co ważne, ten rodzaj mechaniki umożliwia pochłonięcie nadchodzącego ataku z wrogiej strony.
 • Overdrive – system do wspomagania ataków specjalnych i rozbudowanych combosów, który zwiększa ich siłę rażenia.

Sprawdź też: Historia serii gier Tekken – najważniejsze informacje o kultowej bijatyce

Czy Street Fighter 6 zaoferuje crossplay?

Crossplay to całkiem ważny czynnik, jeżeli weźmiemy pod uwagę starania w utrzymaniu szerokiej społeczności graczy, która skupiona jest wokół gry. Czy w związku z tym Capcom zaimplementuje tę funkcję w swojej najnowszej bijatyce? Choć brak jest oficjalnej informacji na ten temat, można śmiało założyć, że rzeczywiście tak będzie.

Już wyjaśniam dlaczego – wieść została przekazana przez youtubera, który tworzy treści pod nickiem Maximilian Dood. Jego kanał na YT jest największym kanałem na temat bijatyk wszelkiego rodzaju. Miał on okazję spędzić czas z deweloperami podczas Summer Game Fest, co rzecz jasna wiązało się z kilkoma zadanymi im pytaniami. Jak przekazuje sam Dood, crossplay w grze będzie – są to słowa usłyszane prosto z ust twórców.

Informacja ta została następnie potwierdzona przez dziennikarza Andiego Hamiltona, który również miał okazję zagrać w przedpremierową wersję. Choć sam Capcom jeszcze milczy na ten temat, ogłoszenie tej informacji jest jedynie kwestią czasu. Biorąc pod uwagę źródła, od których pochodzą te wieści, fani mogą śmiało tak założyć.

Nie mamy jednak szczegółów dotyczących rodzajów crossplaya. Czy w grze będą jakiekolwiek ograniczenia? Czy gracze starszych generacji konsol będą mogli zagrać z posiadaczami nowszych? Tego jeszcze nie wiemy, ale sam Street Fighter 6 najprawdopodobniej na to pozwoli – szczególnych ograniczeń kodu sieciowego być w przypadku nie powinno.

Sprawdź też: Historia serii gier Mortal Kombat — najważniejsze informacje o kultowej bijatyce

Czy gra opowie nową historię?

Choć może to być zaskakujące, w kwestii fabularnej, seria Street Fighter tkwi już od 24 lat w swoistym limbo. Wraz ze Street Fighter 3: Third Strike, gry spod szyldu SF pod tym względem utkwiły w jednym miejscu, nie popychając opowieści przez cały ten czas. Street Fighter 6 ma to zmienić – fabuła ma ruszyć do przodu i wtrącić nowe wątki oraz rozwinąć te niedokończone. Szczegóły poznamy już w czerwcu!

SF6
Do premiery gry nie pozostało wiele czasu!

Wymagania Street Fighter 6 w wersji PC

Jeżeli chcesz zagrać w nową bijatykę na swoim PC, zanim dokonasz zakupu, zapoznaj się z tymi wymaganiami sprzętowymi. Jak zawsze, prezentujemy minimalne oraz rekomendowane zestawy sprzętowe, które poradzą sobie z grą.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System: Windows 10 64-bit,
 • Procesor: Intel Core i5-7500 lub AMD Ryzen 3 1200,
 • Pamięć RAM: 8 GB,
 • Karta graficzna: GTX 1060 lub Radeon RX 580,
 • DirectX: 12,
 • Przestrzeń dyskowa: 60 GB.

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 • System: Windows 10 64-bit,
 • Procesor: Intel Core i7 8700 lub AMD Ryzen 5 3600,
 • Pamięć RAM: 16 GB,
 • Karta graficzna: RTX 2070 lub Radeon RX 5700XT,
 • DirectX: 12,
 • Przestrzeń dyskowa: 60 GB.

Oto wszystko to, co musisz wiedzieć o nadchodzącej grze Capcomu. Czekasz na Street Fighter 6? Jesteś fanem bijatyk? Kto jest Twoim ulubionym wojownikiem z tej serii?

intel specyfikacja i9 13900k
8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *