Mustang z Dzikiej Doliny

Rozrywka

28.07.2021 08:56

Ranking najlepszych filmów o koniach – TOP 9 kultowych tytułów familijnych i nie tylko

Filmy i seriale
23
4
0
23
4

Najlepsze filmy o koniach dla każdego. Szukasz ciekawych propozycji z końmi w roli głównej? Poniżej znajdziesz zarówno klasyki, jak i nowości srebrnego ekranu, które łączy magia roztaczana przez te majestatyczne zwierzęta.

Najlepsze filmy o koniach – dlaczego tak kochamy konie?

Filmy o koniach mają specjalne miejsce w sercach wielu kinomanów. Fanów tych majestatycznych zwierząt nie brakuje. Skąd ta miłość do wierzchowców? Historia konia i człowieka sięga tysięcy lat wstecz, a więź tworząca się między tymi niesamowitymi zwierzętami i ludźmi rzadko może równać się jakiejkolwiek innej relacji międzygatunkowej. Konie to niezwykle inteligentne, lojalne i empatyczne stworzenia, z którymi budowanie relacji przez wielu uważane jest za sztukę, na co dowody można znaleźć choćby w utworach światowej kinematografii. Najlepsze filmy o koniach potrafią uchwycić tę magiczną aurę otaczającą wierzchowca i jego właściciela, co sprawiło, że zapisały się również w światowych rankingach i sercach widzów na długie lata.

Zobacz też: Wielkie kłamstewka sezon 3. – kiedy się go spodziewać? Premiera, fabuła – wszystko o serialu HBO GO

Różne gatunki filmów o koniach, czyli krótki przegląd

Wśród najlepszych filmów o koniach znajdziesz przeróżne utwory – konie są niezwykle wdzięcznym tematem, który zaadaptowano zarówno do filmów familijnych, jak i dramatów, komedii, filmów przygodowych, biograficznych oraz dokumentalnych. Część z nich jest oparta na prawdziwych historiach – znajdziesz tu takie obrazy jak Wyścig Marzeń czy słynnego Zaklinacza Koni, które opowiadają losy bohaterów inspirowane życiem prawdziwych rumaków i ludzi. Każdy znajdzie coś dla siebie, warto jednak nie zamykać się w pojedynczym gatunku. Filmy o koniach potrafią zaskakiwać nawet najzagorzalszych przeciwników utworów danego typu.

Czarny rumak
Czarny rumak (1979) / Źródło: www.imdb.com

Ranking najlepszych filmów o koniach – TOP 9 tytułów

Wybór najlepszych filmów o koniach to nie lada wyzwanie, dlatego w tym zestawieniu znajdziesz te z nich, które cieszą się największym uznaniem widzów oraz krytyków kina. Część z poniższych opowieści została oparta na prawdziwych wydarzeniach, inne są adaptacjami historii opisanych w powieściach. Każda jednak ma w sobie magię, której potrafią dostarczyć tylko tak niesamowite zwierzęta, jak konie. Wśród poniższych propozycji znajdziesz zarówno tytuły skupiające się na relacji konia z człowiekiem, jak i te nastawione na opowiedzenie historii o rywalizacji sportowej, karierze i determinacji.

Sprawdź też: Lektura z dreszczykiem – co to jest creepypasta?

Buck (2011) – dokument o prawdziwym zaklinaczu koni

Film dokumentalny z 2011 roku, opowiadający o jednej z inspiracji doskonale znanego publiczności filmu Zaklinacz Koni. Konsultantem podczas powstawania legendarnego filmu z Robertem Redfordem był bowiem Buck Brannaman, koński terapeuta, który całe swoje życie poświęcił tym majestatycznym zwierzętom, a dzięki swojemu podejściu do ich tresury i nawiązywania z nimi więzi, stał się ikoną świata miłośników koni. Buck opowiada o trudnym dzieciństwie i drodze, jaką musiał przejść Brannaman, by stać się znamienitym trenerem koni. Jego filozofia opiera się na wydobywaniu empatii nawet najbardziej narowistych i pozornie krnąbrnych wierzchowców.

Buck jest filmem o trudnej drodze do wzajemnego zrozumienia człowieka i zwierzęcia, jak również o wpływie emocji obu stron na ich relację. Nie jest to typowy film o koniach – zwierzęta i ludzie odgrywają w nim równie ważne role, a Buck Brannaman tłumaczy zależności i, jak się okazuje, niezwykłe podobieństwa w funkcjonowaniu umysłów oraz sposobach odczuwania ogierów i ich właścicieli. Świetna propozycja nie tylko dla miłośników koni, lecz także fanów szeroko pojętej psychologii. Film został doceniony w Polsce, wygrywając między innymi Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Czarny rumak (1979) – oscarowa opowieść o odosobnieniu

Nagrodzony Oscarem, w 2006 roku umieszczony na liście 100 najbardziej inspirujących filmów wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego, Czarny rumak to film o koniu czystej krwi arabskiej i chłopcu, którzy trafiają na bezludną wyspę po katastrofie statku, jako jedyni ocalali z wypadku. Mając ogiera za jedynego towarzysza niedoli, młody Alec zaprzyjaźnia się z wierzchowcem. Gdy później obaj zostają uratowani, chłopiec nawiązuje znajomość z trenerem koni, by z jego pomocą wyszkolić czarnego rumaka i wystartować w prestiżowym wyścigu, mając przeciw sobie najszybsze wierzchowce na świecie. Ten piękny film o koniach i wyścigach powstał na bazie powieści Waltera Farleya.

Czas wojny (2011) – o podróży przez wojenną zawieruchę

Jeden z najlepszych filmów o koniach drugiej dekady XXI wieku w reżyserii Stevena Spielberga, wyprodukowany przez studio DreamWorks. Czas wojny to opowieść o przyjaźni konia Joey’a i młodego Alberta, nawiązującego z wierzchowcem niezwykłą relację podczas pobytu zwierzęcia na rodzinnej farmie chłopaka. Ponieważ Joey nie nadaje się do pracy w polu, zostaje sprzedany brytyjskiej armii – akcja rozgrywa się w 1914 roku, gdy jeden z największych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości zaczyna nabierać rozpędu. Wówczas nieletni Albert zaciąga się do wojska w nadziei, że odnajdzie kiedyś swego wiernego przyjaciela, którego los rzucił na zachodni front I wojny światowej. W roli Alberta wystąpił młody Jeremy Irvine, u jego boku zobaczysz gwiazdy takie jak Tom Hiddleston, Emily Watson oraz Benedict Cumberbatch.

Hidalgo – Ocean Ognia (2004) – konno przez pustynię

Prawdziwa historia Franka Hopkinsa, kuriera legendarnej amerykańskiej konnej poczty Pony Express, który w latach 90. XIX wieku usłyszał o organizowanym przez bogatego szejka wyścigu zwanym Ocean Ognia, którego niezwykle wymagająca trasa wiodła przez pustynne tereny Arabii Saudyjskiej. Frank wyrusza w podróż wraz ze swoim wiernym koniem Hidalgo, by wystartować w tym morderczym, liczącym sobie 3000 mil (ok. 4828 km) wyścigu, w którym obaj będą musieli razem stawić czoło nie tylko ekstremalnym warunkom pustyni, lecz także konkurentom, którzy należą do najlepszych długodystansowców na świecie. Początkowo stawką są pieniądze, później – przetrwanie. Epicki film o koniach przedstawiony na dużym ekranie, w którym główną rolę zagrał Viggo Mortensen, trzyma w napięciu od początku do ostatnich minut. Świetne kino przygodowe dla całej rodziny.

Mustang z Dzikiej Doliny (2002) – opowieść o schyłku Dzikiego Zachodu

Jeden z najlepszych animowanych filmów o koniach dla dzieci i dorosłych. Piękna historia przedstawiona przez studio DreamWorks Animation, nagrodzona nagrodami dla filmów animowanych Annie w czterech kategoriach. Opowieść osadzona w czasach schyłku Dzikiego Zachodu, kiedy amerykańskiej prerii zaczęło pojawiać się coraz więcej białych ludzi, którzy na zawsze zmienili ówczesne Stany Zjednoczone, wypędzając Indian i budując sięgające do wszystkich zakątków kraju tory kolejowe. Mustang to film o koniach po polsku, w którym dubbing w naszym języku wyreżyserowała Ewa Złotowska. Jest to obraz przekazujący piękne wartości – miłość do kraju, odwagę i przyjaźń, która pojawia się niekiedy w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Mustang z Dzikiej Doliny może pochwalić się również fenomenalną ścieżką dźwiękową, za którą odpowiedzialny był kanadyjski kompozytor i wokalista Brian Adams.

Mustang z Dzikiej Doliny
Mustang z Dzikiej Doliny (2002) / Źródło: www.imdb.com

Niepokonany Seabiscuit (2003) – od zera do bohatera

Seabiscuit to koń-bohater, o którym rozpisywała się amerykańska prasa pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Historia konia, który pozornie nie miał szans na karierę sportową, została opisana przez dziennikarkę Laurę Hillenbrand i przeniesiona na srebrny ekran przez Gary’ego Rossa. Niepokonany Seabiscuit to nie tylko film o koniach i wyścigach, lecz także o trójce ludzi. Nieudaczników, którzy w czasach Wielkiego Kryzysu próbują odnaleźć sens swojego życia. Łączy ich jedno – miłość do koni. A przynajmniej do tego konkretnego wierzchowca o imieniu Seabiscuit, który po ciężkich przejściach nie był nawet brany pod uwagę do wystawienia w rywalizacji sportowej. Trzech mężczyzn – upadły dawny bogacz, niespełniony dżokej i chorujący na artretyzm treser koni – łączy siły, by doprowadzić Seabiscuita do świetności, którą wierzą, że potrafi osiągnąć, jeśli tylko będą w stanie pokazać mu, jak wspaniałym naprawdę jest koniem. Niesamowita opowieść o poświęceniu, wierze, przyjaźni i odnajdywaniu samego siebie, w której niesamowity pokaz umiejętności aktorskich zapewnili Jeff Bridges, Tobey Maguire oraz Chris Cooper.

Niezwyciężony Secretariat (2010) – film o koniach ze stajni Disneya

Ten niezwykły film o ranczu i koniach uświetnia niesamowity duet aktorów, którzy wcielili się w głównych bohaterów – Diane Lane i John Malkovich błyszczą na ekranie w opowieści o relacji, jaką początkowo niezwiązana z wierzchowcami gospodyni domowa nawiązuje z koniem o imieniu Secretariat, którego otrzymała wraz z ranczem swojego ojca. Kobieta ryzykuje wszystko, by spełnić swoje nowe marzenie – wyszkolić Secretariata na najlepszego konia wyścigowego na świecie. Historia oparta na faktach opowiada o determinacji i pokonywaniu przeciwności losu, a emocjonujące sceny gonitw zostały fenomenalnie zrealizowane w tym obrazie w reżyserii Randalla Wallace’a. Niezwyciężony Secretariat świetnie sprawdzi się jako film o koniach dla dzieci i dorosłych, idealnie wypełniając weekendowe popołudnie.

Wyścig marzeń (2005) – prawdziwa historia legendarnej klaczy

Film o koniach i wyścigach, inspirowany prawdziwą historią klaczy Soñador (Sonya), która wskutek nieszczęśliwego wypadku łamie nogę podczas gonitwy. Taka kontuzja u wierzchowca zwykle oznacza dożywotnie wyłączenie z wszelkiej rywalizacji, a czasem nawet śmierć. Mimo wszystko utalentowany trener koni, grany przez Kurta Russella Ben Crane, decyduje się zaopiekować rannym koniem i postawić Sonyę na nogi, by mogła wystartować w wyścigu Breeders’ Cup Classic, organizowanym w ramach jednych z najbardziej prestiżowych mistrzostw, w których udział biorą konie czystej krwi z całego świata. W tym trudnym zadaniu Benowi pomaga jego córka, w którą wcieliła się Dakota Fanning. Wyścig marzeń to nie tylko film o ranczu i koniach, lecz także o poświęceniu, cierpliwości i pięknej relacji tworzącej się między człowiekiem a koniem.

Zaklinacz koni (1998) – terapia ciała i duszy

Zaliczany do klasyki gatunku dramat w reżyserii Roberta Redforda (wcielającego się również w tytułowego Zaklinacza), oparty na bestsellerowej powieści Nicholasa Evansa. Zaklinacz koni to jeden z najbardziej znanych i uwielbianych filmów o koniach, jakie kiedykolwiek nakręcono. Opowiada historię 14-letniej Grace, która w wyniku tragicznego wypadku podczas konnej przejażdżki traci nogę, a jej ukochany wierzchowiec Pielgrzym odnosi poważne obrażenia, które odcisnęły piętno również na psychice obojga poszkodowanych. Wierząc, że jedyną szansą na wyrwanie Grace z apatii i rozpaczy po utracie nogi jest uzdrowienie jej wierzchowca, matka dziewczyny zabiera ją i Pielgrzyma na ranczo słynnego końskiego terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu koni po trudnych przeżyciach. Pobyt u tajemniczego Zaklinacza Koni na zawsze zmienia całą rodzinę MacLeanów. W rolę nastoletniej Grace wcieliła się młoda Scarlett Johansson, jej matkę fenomenalnie zagrała Kristin Scott Thomas. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników koni. 

Zaklinacz koni
Zaklinacz koni (1998) / Źródło: www.imdb.com

A może serial, w którym pojawia się tematyka koni?

Oprócz filmów o koniach tematyka tych majestatycznych zwierząt pojawia się również w serialach – jednym z najbardziej znanych jest Heartland (Zaklinacze koni), inspirowany serią powieści Lauren Brooke, opowiadający o dwóch siostrach, którym po śmierci matki przypadło w udziale ranczo w Stanach Zjednoczonych. Zmarła matka bohaterek prowadziła w nim działalność, w ramach której opiekowała się przestraszonymi, skrzywdzonymi i zaniedbanymi końmi, które uczyła na nowo zaufania do człowieka. Córki postanawiają kontynuować jej dziedzictwo i próbują stworzyć na ranczu Heartland ostoję dla nieszczęśliwych wierzchowców.

Kolejnym wartym uwagi serialem o koniach jest dostępne na Netflixie Życie w cuglach (Free Rein) opowiadające o amerykańskiej nastolatce Zoe, która spędza wakacje na niewielkiej wyspie u wybrzeży Anglii, w rodzinnym domu swojej matki. Dziewczyna nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z tajemniczym koniem, a relacja z nim zmienia zarówno jej rzeczywistość, jak i podejście do życia. Serial świetnie sprawdzi się jako propozycja dla młodych kinomanów, ale bez wątpienia jest to tytuł, przy którym doskonale będzie się bawić cała rodzina.

Choć filmów i seriali o zwierzętach powstało bardzo wiele, te traktujące o koniach cieszą się szczególną popularnością wśród kinomanów. Zapewne jest to spowodowane niezwykle ciepłymi uczuciami, jakimi ludzie darzą te niesamowite stworzenia. Wierzchowce potrafią roztaczać magię, gdziekolwiek się pojawią, a powyższe propozycje seriali i filmów o koniach są tego doskonałymi przykładami. Jeśli jesteś miłośnikiem rumaków na dużym ekranie, wymienione tytuły z pewnością przypadną Ci do gustu i, być może, zachęcą do dalszego badania tematyki ogierów w kinematografii.

Źródło zdjęcia tytułowego: www.imdb.com

23
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *