omni-man w komiksie, serialu i grze

Rozrywka

26.10.2023 12:58

Omni-Man – profil postaci z serii The Invincible. NIezwyciężony

Filmy i seriale Komiksy
7
0
0
7
0

Kim jest Omni-Man, jeden z bohaterów komiksu i serialu The Invincible (Niezwyciężony)? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat Nolana Graysona. Miłej lektury!

Już na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że artykuł jest pełen spoilerów dotyczących fabuły komiksu lub serialu. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z The Invincible. Niezwyciężony, to dalszą część tekstu czytasz na własną odpowiedzialność! 

W świecie komiksów, gdzie superbohaterowie i ich niezwykłe moce dominują w popkulturze, Omni-Man, czyli Nolan Grayson, wyróżnia się nie tylko swoimi nadludzkimi mocami, ale także złożoną psychiką i relacjami z bliskimi. Jego historia, pełna tajemnic i niespodziewanych zwrotów, fascynuje czytelników na całym świecie. Czy jest bohaterem, czy może antybohaterem? 

Dlaczego Omni-Man zdecydował się opuścić Viltrum? Jakie tajemnice skrywa jego przeszłość? I jakie wybory podejmie w obliczu największych wyzwań? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Omni-Man – charakterystyka postaci

Omni-Man, znany również jako Nolan Grayson, to kluczowa postać w świecie Image Comics.  Został stworzony przez Roberta Kirkmana,  Cory’ego Walkera i Ryana Ottleya, którzy bazowali go na koncepcie postaci od Alana Moore’a i Chrisa Sprouse’a. Pełni rolę drugoplanowego bohatera w komiksie Invincible oraz jest głównym przeciwnikiem w pierwszym sezonie animowanej wersji z 2021 roku. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jako Viltrumita, rasa humanoidalnych istot z kosmosu, posiada zdolności podobne do Supermana – takie jak nadludzka moc, błyskawiczna prędkość, niezwykła wytrzymałość oraz umiejętność latania. Charakterystyczne dla mężczyzn tej rasy są jego imponujące wąsy.

Sprawdź też: Amazon Prime Video – cena, oferta, co obejrzeć?

Jego misją było podporządkowanie sobie planet w imieniu Viltrumitów. Przybywając na Ziemię, miał za zadanie zintegrować się z ludźmi i osłabić ich możliwości obronne. Jako pisarz i superbohater „Omni-Man”, Nolan zakłada rodzinę z Debbie i mają syna, Marka Graysona, który później staje się tytułowym superbohaterem Invincible/Niezwyciężonym. 

Po pewnym czasie Nolan ujawnia swoje prawdziwe intencje, co prowadzi do konfliktu z synem. Mimo to opuszcza Ziemię, nie mogąc skrzywdzić Marka. W końcu Nolan zmienia swoje postępowanie i staje na czele Viltrumitów, odkrywając swoje prawdziwe pochodzenie.

W animowanej wersji postaci głosu użycza mu J.K. Simmons, znany z ról takich jak Vernon Schillinger, J. Jonah Jameson w filmach o Spider-Manie oraz innych znaczących postaci w kinematografii.

Oto w wielkim skrócie najważniejsze informacje na temat Omni-Mana:

  • Pełne imię: Nolan Grayson (przybrane nazwisko)
  • Pseudonim: Omni-Man, Cesarz Nolan
  • Rasa: Viltrumita
  • Miejsce narodzin: Planeta Viltrum
  • Przynależność: Strażnicy Globu, Imperium Viltrum
  • Zawód: Pisarz, Cesarz Imperium Viltrumów, Władca Thraxansów, Żołnierz Imperium Viltrumóm, Superbohater
  • Pierwsze wystąpienie: Supreme #63 (jako Omniman), Invincible/Niezwyciężony #1 (jako Omni-Man)
  • Twórcy: Robert Kirkman, Cory Walker, Ryan Ottley. Koncept postaci: Alan Moore i Chris Sprouse.
  • Głos: J.K SImmons (serial i Mortal Kombat 1), Mark Fountain (animowany komiks)

Biografia Omni-Mana (wersja serialowa)

Urodzony na odległej planecie Viltrum wśród potężnej rasy Viltrumitów, Nolan od wczesnych lat był wychowywany w duchu podbojów i ekspansji. Jako młody mężczyzna dołączył do wojsk Viltrumitów i szybko awansował, dzięki wielu udanym kampaniom wojennym. W pewnym momencie, z powodu rozprzestrzeniania się imperium, Viltrumici zaczęli szukać bardziej efektywnych sposobów podboju galaktyki. Zamiast inwazji na pełną skalę, postanowili wysyłać swoich najbardziej zaufanych oficerów, aby przygotowywali planety do przejęcia.

Sprawdź też: Amazon Prime Gaming – darmowe gry w październiku 2023 

Nolan został wyznaczony do zadania na Ziemi. Przybył tutaj, przyjął pseudonim Omni-Man i nawiązał współpracę z pierwotnymi Strażnikami Globu oraz Globalną Agencją Obrony. Zakochał się w ludzkiej kobiecie o imieniu Debbie i miał z nią syna, Marka.

Wczesne lata

Nolan pochodzi z Viltrum, planety zamieszkiwanej przez potężne istoty znane jako Viltrumici, którzy są zwolennikami supremacji i podbojów planetarnych. Gdy dorósł, wstąpił do armii, ale po pewnym czasie Viltrumici zmienili strategię. Zamiast masowych inwazji, postanowili wysyłać swoich najlepszych oficerów do indywidualnego osłabiania planet. Nolan został wyznaczony do Ziemi. 

Po przybyciu, ukrywając swoje prawdziwe intencje, stał się superbohaterem i nawiązał bliską współpracę z cenioną drużyną herosów — Strażnikami Globu. Chociaż wielokrotnie proponowano mu członkostwo w tej drużynie, za każdym razem odmawiał, co sprawiało, że był postrzegany jako tajemniczy.

Życie Nolana na Ziemi

Nolan zakochał się i poślubił Deborę Grayson, z którą miał syna, Marka. Pewnego dnia opowiedział Markowi nieprawdziwą historię o tym, jak pochodził z komitetu poprawy świata i opuścił Viltrum, aby pomóc Ziemi.

W pewnym momencie Omni Man zaprzyjaźnił się z ludźmi takimi jak Cecil Steadman i Art Rosenbaum. Kiedyś został wezwany przez War Woman do „tajnej pomocy”. Przybył do „tajnego obiektu”, ratując Strażników przed zawalającym się sufitem w nowym stroju i pokonując Lizard League.

Sprawdź też: The Boys Sezon 4 – kiedy premiera? Zwiastun, obsada

Lata później, wracając z nieznanej misji, spotkał Debbie i Marka, który przebrał się za „Duct Tape Man” – alternatywną postać superbohatera, którą rozważał, jeśli nie uzyskałby mocy Viltrumitów. Nolan obawiał się, że Mark narazi się na niebezpieczeństwo. Debbie postanowiła, że lepiej będzie, jeśli Mark będzie normalny. Gdy Debbie opuszczała pokój, Nolan miał chwilę słabości, myśląc o zabiciu swojej rodziny, ale ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu.

Podczas meczu baseballowego młody Mark przygotowywał się do rozgrywki, a Nolan obserwował go z daleka. Debbie zapytała, co jest nie tak, a Nolan wyraził swoje niezadowolenie z poziomu gry swojego syna. Debbie przekonała go, aby docenił chwile spędzone z Markiem jako dzieckiem. Ta rozmowa przypomniała Nolanowi, co naprawdę jest ważne w życiu. Mimo że czas spędzony na Ziemi przynosił mu radość, pozostał lojalny wobec Viltrum.

Mark zyskuje moce

Podczas próby ewakuacji cywilów z Białego Domu, Strażnicy Globu i Nolan starli się z bliźniakami Mauler. Gdy już nie było więcej cywilów, którzy mogliby rozpraszać bohaterów, bliźniacy zostali szybko pokonani.

Później Nolan wraca do domu i całuje swoją żonę, która sugeruje, żeby się przebrał. Mark wyraża swoje niezadowolenie, słysząc rodziców rozmawiających o intymnych sprawach, ale jego matka przekonuje go, że powinien cieszyć się, słysząc ich wyrazy miłości. Rodzice wspominają o wyjeździe do Berlina, co budzi zazdrość Marka. Nolan jednak dodaje, że Mark również mógłby tam polecieć, gdyby tylko odkrył swoje moce. Mark wychodzi do szkoły, obserwując, jak jego ojciec odlatuje z matką. Próbuje latać, ale bezskutecznie, a jego zakłopotanie rośnie, gdy zdaje sobie sprawę, że ktoś obserwuje jego nieudane próby.

Po powrocie do domu Debbie podaje Markowi niemieckie kiełbaski. Mark dzieli się z nią przeżyciami z dnia, a kiedy Nolan wraca do domu, opowiadając o walce ze smokiem w Hongkongu, z zainteresowaniem słucha opowieści syna. Mark wyznaje, że zaczyna odkrywać swoje moce. Nolan początkowo nie reaguje, dopiero kopnięcie od Debbie przypomina mu o odpowiedniej reakcji. Gratuluje synowi i obiecuje trening następnego dnia.

Trening Marka

omni-man w serialu niezwyciężony
Omni-Man kojarzony też jest mocno z memów! | źródło: Prime Video

Mark budzi się o 6:00 rano, totalnie zmęczony, a jego ojciec informuje go o tym, że trening właśnie się rozpoczął. Gdy unoszą się w powietrzu, Nolan radzi Markowi, aby skupił się na lataniu, przypominając, że początki mogą być trudne. 

Ostrzega go, że latanie może go męczyć i radzi korzystać z pędu, aby od czasu do czasu odpocząć. Omni-Man dostrzega, że Mark ćwiczył poprzedniej nocy. Nakazuje mu lądować, ale chłopak ma z tym problem i w końcu rozbija się o ziemię. Nolan zachęca go do uderzenia go z pełną siłą, nawet w powietrzu. Pokazuje Markowi, jak prawidłowo zadawać ciosy, co prowadzi do zranienia syna. 

W domu Debbie czyta książkę i zauważa, że Mark idzie do swojego pokoju. Pyta Nolana, jak poszedł trening. Nolan przyznaje, że mocno naciskał na syna, bo uważał, że tego potrzebuje. Debbie zastanawia się, czy nie przesadził, co doprowadza Nolana do szału. 

Sprawdź też: Najlepsi superbohaterowie – zestawienie najciekawszych postaci z filmów

Mark, potrzebując sposobu na rozładowanie frustracji, słyszy strzały. Trzech przestępców ucieka przed policją po napadzie. Mark stawia czoła jednemu z nich i udaje mu się go pokonać. Nolan zwraca mu uwagę na spowodowane zniszczenia, mówiąc, że wygląda śmiesznie. Mark prosi ojca, aby go uderzył, ale ten odmawia. W desperacji Mark wyznaje, że chce udowodnić, że jest wystarczająco silny i chce być taki jak on. Nolan przytula syna, zapewniając go, że kiedyś nim będzie, i każe mu iść za nim.

Dzień zabójstwa Strażników

Po całej akcji Omni-Man leci z synem do krawca. Art Rosenbaum wita Marka z entuzjazmem. Art podaje mu strój, ale Mark nie jest przekonany do kolorów pomarańczowego i żółtego. Chce czegoś bardziej charakterystycznego, co krawiec w pełni rozumie. Rosenbaum mówi, że potrzebuje od niego imienia, aby czerpać z niego inspirację.

Następnie Strażnicy Globu spotykają się, ale zdają sobie sprawę, że nikt z nich nie zwołał spotkania. Red Rush widzi, jak Omni-Man leci w stronę Nieśmiertelnego, aby go uderzyć, i udaje mu się go odepchnąć. Bohaterowie są w szoku i atakują go jednocześnie. Kiedy Red Rush atakuje Omni-Mana, ten łapie go i ściska głowę, otrzymując jednocześnie ciosy od superszybkiego bohatera, aż miażdży mu czaszkę. 

Nolan i Mark Grayson
Omni-Man, chociaż lojalny swojej rasie, darzy syna wielkim uczuciem | źródło: Prime Video

Martian Man owija się wokół Omni-Mana, a Nieśmiertelny pyta go, dlaczego zabił Red Rusha, przygotowując się do uderzenia. Omni-Man otrzymuje ciosy, które go oszałamiają, zabija Darkwinga, rzucając go na ziemię, a potem Green Ghosta, który łapał ciało Darkwinga. 

Aquarus atakuje Omni-Mana, a Nieśmiertelny sugeruje, że ktoś nim manipuluje. Jednak decydują, że zabiją go, zanim on ich zabije. Omni-Man zabija Aquarusa, co rozwściecza Martian Mana, który trzyma Omni-Mana, by inni mogli go uderzyć. Omni-Man zrzuca z siebie Martian Mana, rani Nieśmiertelnego i zabija War Woman. Nieśmiertelny pyta go, dlaczego to zrobił, ale Omni-Man nie odpowiada i odcina mu głowę, konając z bólu po tym, jak to zrobił.

Życie po zabójstwie Strażników

Strażnicy nie żyją, a obok nich leży ranny Omni-Man. Drzwi się otwierają, a niewidzialni agenci przyglądają się scenie. Za nimi przybywają ratownicy medyczni, którzy są zszokowani i zdegustowani tym, co zobaczyli. Stwierdzają, że Omni-Man żyje, i wynoszą ciała z pomieszczenia. Cecil Stedman mówi, że nigdy nie widział czegoś takiego i uderza pięścią w stół. Omni-Mana przewożą do szpitala, gdzie ten zapada w śpiączkę.

Przybywają do pokoju Nolana i widzą, że leży nieruchomo. Cecil przedstawia się i mówi, że nie mają pojęcia, kto to zrobił. Debbie wyraża swoje oburzenie, ale Cecil informuje ich, że Strażnicy zostali zamordowani, a Nolan jest jedynym ocalałym. Cecil mówi, że wieść o tym w końcu się rozniesie, ale chciał, aby dowiedzieli się pierwsi. Debbie prosi o materiały i odmawia opuszczenia Nolana, wspominając, że przez dwadzieścia lat opiekowała się jego ranami. 

Później Mark odwiedza swojego ojca i mówi, że mimo że nie lubił być w drużynach, Teen Team wydawał mu się fajny, z wyjątkiem Rexa Splode. Debbie podsłuchuje rozmowę Marka o Eve i pyta, kim ona jest, ale Mark odpowiada, że to nikt ważny. Dziękuje jej za przygotowane kolacje i rozmawiają o tym, jak to jest być superbohaterem. Gdy Nolan się budzi, mówi Markowi, że Debbie powiedziała mu, że dbał o bezpieczeństwo planety i chce usłyszeć wszystko. Wychodząc ze szpitala, Nolan żąda zwrotu swojego stroju. Później pojawiają się wiadomości, że Strażnicy zniknęli tydzień temu.

Kontynuacja treningu Marka

Podczas treningu Mark próbował zaatakować swojego ojca, który początkowo unikał jego ciosów. Kiedy jednak Mark trafił, Nolan powiedział, że Mark również musi nauczyć się przyjmować ciosy. Zanim jednak Nolan mógł uderzyć Marka, Debbie ich przerwała. Cecil poinformował ich o zbliżającym się do Ziemi obcym z Marsa. Mark zaoferował pomoc, a Nolan kazał mu przegonić intruza.

Mark zgłasza się na ochotnika, by go przegonić. Nolan opowiada Cecilowi o nocy ataku na Strażników, ale Cecil ma wątpliwości. Miasto jest atakowane przez armię Flaxanów. Invincible stawia im opór, ale zostaje pokonany. Omni-Man interweniuje, pokonuje Flaxanów i wchodzi z nimi do portalu. Po powrocie Nolan, z brodą, przytula rodzinę. Wiadomości potwierdzają śmierć Strażników.

Pogrzeb Strażników

Podczas pogrzebu Strażników Globu, Omni-Man wygłasza mowę, podkreślając swoje zobowiązanie do obrony ludzi. Mark zastanawia się nad ceremonią, a Nolan wyraża swoje uczucia wobec zmarłych. Damien Darkblood, detektyw z piekła, pojawia się na miejscu, szukając wskazówek dotyczących morderstwa, co drażni Omni-Mana. W domu rodziny Grayson Nolan próbuje wrócić do normalności, ale Debbie jest zaniepokojona jego obojętnością. Później, Damien odwiedza Debbie, wyrażając swoje wątpliwości co do wersji wydarzeń przedstawionej przez Nolana. Po jego odejściu Nolan wyczuł obecność Darkblooda i jest tym zaniepokojony.

Moment, kiedy ludzie zaczęli snuć podejrzenia

Omni-Man zwraca uwagę Niezwyciężonemu, że latając zbyt nisko, powoduje zamieszanie na pustyni, tworząc wielką chmurę piasku. Ojciec zachęca go do trenowania, podkreślając trudności bycia Viltrumitą. Proponują wyścig do Mount Everest z karą dla przegranego. Omni-Man wygrywa i radzi synowi oddychać głęboko z powodu rzadkiego powietrza. Spotykają zdumionego wspinacza. Omni-Man opowiada o swojej rodzinnej planecie Viltrum i jej osiągnięciach. Mówi też o swojej decyzji o przybyciu na Ziemię i znaczeniu Debbie w jego życiu.

Debbie wraca do domu i zaczyna pracować, a następnie szuka informacji o Damienie Darkbloodzie. Słyszy powrót męża i syna. Nolan mówi jej o nowych dowodach w sprawie morderstw Strażników. Mark zgadza się na misję na Marsie. Po powrocie zauważa dziwne napięcie między rodzicami. Debbie wyraża swoje obawy dotyczące zachowania Nolana i ich relacji.

Sprawdź też: Hej MFKiG! Relacja z 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

Debbie odkrywa tajemniczą torbę w domu. Później Niezwyciężony i Titan walczą z przestępcami, ale zostają zmiażdżeni. Mark zostaje poważnie ranny i trafia do szpitala. Po przebudzeniu dowiaduje się, że był nieprzytomny przez sześć dni. Nolan odwiedza Art, by porozmawiać o przeszłości i wyrazić swoje obawy. Po powrocie do domu dochodzi do konfrontacji między Nolanem a Debbie w sprawie morderstwa Strażników.

Ujawnienie, że Omni-Man jest zabójcą

Debbie odkrywa, że Nolan (Omni-Man) zabił Damiena Darkblooda i kwestionuje jego motywy. Nolan próbuje usprawiedliwić swoje działania, ale Debbie nie jest przekonana. Kiedy Nolan opuszcza dom, Debbie próbuje skontaktować się z Markiem, ale bezskutecznie. Tymczasem Nolan stawia czoła agentom GDA i pokonuje ich z łatwością. Kiedy William pyta Nolana o Marka, Nolan staje się agresywny. Następnie Nolan zostaje zaatakowany przez satelitę, ale szybko się regeneruje.

Cecil, szef GDA, próbuje powstrzymać Nolana, używając cyborgów i potworów, ale Nolan pokonuje je wszystkie. W międzyczasie Mark i jego przyjaciel Eve próbują pomóc w walce. Gdy Nolan stawia czoła kolejnemu potworowi, Nieśmiertelny, dochodzi do brutalnej konfrontacji, podczas której Nolan zabija Nieśmiertelnego na oczach Marka.

Nolan wyjaśnia Markowi swoje prawdziwe pochodzenie z Viltrum i jego misję na Ziemi. Mówi Markowi, że ludzie są niczym w porównaniu z Viltrumitami i że Mark musi dołączyć do niego. Mark sprzeciwia się, co prowadzi do brutalnej walki między ojcem a synem. Nolan bije Marka niemal na śmierć, ale nie jest w stanie zadać ostatecznego ciosu. Zamiast tego opuszcza Ziemię w łzach, pozostawiając Marka i resztę świata w szoku.

Gdzie obejrzeć Omni-Mana?

Omni-Mana możesz śledzić na dwa sposoby – sięgając po komiksy lub oglądając animację na Amazon Prime Video. Pierwotna wersja Nolana została przedstawiona w komiksie Supreme. Nie został on jednak wydany w naszym kraju.

Inaczej sprawa się ma z Niezwyciężonym. W Polsce dostępne są wszystkie 12 tomów, które wydane zostały przez wydawnictwo Egmont. Omni-Man jest też częścią zespołu i komiksu Dynamo 5, ale ten także nie jest dostępny w rodzimym języku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć go w oryginalnym wydaniu.

Jak wcześniej wspominałem – serial The Invincible. Niezwyciężony dostępny jest na platformie Amazon Prime Video. Subskrypcja to koszt zaledwie 49 złotych rocznie, a o pozostałych profitach usługi przeczytasz na łamach naszego bloga. 

Homelander vs Omni-man – kto jest silniejszy?

Omni-Man często pórównywany jest do innego pseudo-bohatera z komiksów. Mowa oczywiście o Homelanderze (Ojczyznosławie) z serii The Boys/Chłopaki. Który z tych przepotężnych tytanów wyszedłby zwycięsko z ich potencjalnego pojedynku? 

Na dobrą sprawę nie powinno porównywać się dwóch odmiennych uniwersum, ale Robert Kirkman, twórca Niezwyciężonego ma swoje zdanie na ten temat. 

Sprawdź też: Bajki dla dorosłych – lista kultowych filmów i seriali animowanych

W Wywiadzie dla Skybound zdradził on, że w trakcie jego rozmowy z Sethem Rogenem i Evanem Goldbergiem, którzy są producentami „The Boys”, zgodzili się oni z Robertem, że Omni-Man miałby przewagę nad Homelanderm i bez trudu mógłby go pokonać. Teraz tylko pytanie – co na ten temat sądziłby Garth Ennis? 

Warto też dodać, że niedługo będzie nowa możliwość sprawdzenia, która postać jest silniejsza. Jaka? Otóż zarówno Omni-Man, jak i Ojczyznosław pojawią się jako grywalni bohaterowie w Mortal Kombat 1. Będzie brutalnie! 

Oto najważniejsze informacje na temat postaci Omni-Mana. Mam nadzieję, że po lekturze wiesz już wszystko, czego trzeba. W razie pytań nie bój się pozostawić komentarza. Swoją drogą – oglądasz NIezwyciężonego? Jak wrażenia? 

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *