Zdjęcie promujące film „Obsesja" („May December") z 2023 roku

Rozrywka

23.01.2024 12:10

Obsesja (2023) – film o kontrowersyjnej relacji. Kiedy premiera?

Filmy i seriale
3
0
0
3
0

Obsesja (May December) to nowy film, w którym główne role zagrali Natalie Portman, Julianne Moore i Charles Melton. O czym opowiada thriller, który już był 4-krotnie nominowany w Złotych Globach? Zobacz zwiastun i informacje o filmie!

Obsesja to film, który wkrótce pojawi się m.in. w polskich kinach. Oryginalny tytuł ma jednak więcej sensu pod względem fabuły – brzmi on May December. Jest to angielskie określenie odnoszące się do romantycznych lub małżeńskich związków, gdzie istnieje znaczna różnica wieku między partnerami. May (maj) symbolizuje młodość, wiosnę życia, a December (grudzień) – późniejszy etap, zimę. Termin ten jest często używany do opisania związków, gdzie jeden z partnerów jest znacznie młodszy od drugiego.

Już sam tytuł wiele mówi zatem, o czym opowiada thriller. Chcesz poznać szczegóły? Zaraz dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji o filmie Obsesja z 2023 roku.

Obsesja (May December) – fabuła filmu

W centrum opowieści filmu Obsesja znajduje się skomplikowana i kontrowersyjna historia miłosna, rozgrywająca się na przestrzeni kilku dekad. Film, wyreżyserowany przez Todda Haynesa, opowiada o trudnej relacji między starszą kobietą a znacznie młodszym mężczyzną. W grę wchodzi skandal i konsekwencja wyborów.

Sprawdź też: Wszystko o serialu Snowpiercer. Kiedy premiera kolejnego sezonu na platformie Netflix?

Główna bohaterka, Gracie Atherton-Yoo (w tej roli Julianne Moore), w 1992 roku, w wieku 36 lat, rozpoczęła romans z 13-letnim wówczas Joem Yoo (Charles Melton), kolegą szkolnym swojego syna. Skandal ten wybucha, gdy Gracie, pracująca w sklepie zoologicznym, zostaje przyłapana w intymnej sytuacji z młodym chłopakiem. W konsekwencji trafia do więzienia, gdzie rodzi dziecko Joego. Pomimo skandalu i wyroku, 23 lata później Gracie i Joe są małżeństwem z trójką dzieci.

W 2015 roku na scenę wkracza Elizabeth Berry (Natalie Portman), aktorka przybywająca do Savannah w Georgii, by przygotować się do roli Gracie w nadchodzącym filmie niezależnym. Elizabeth pragnie jak najwierniej oddać historię Gracie i Joego, a jej metody aktorskie prowadzą ją do głębokiego zanurzenia w ich życiu. Poprzez serię wywiadów i interakcji z członkami rodziny, Elizabeth odkrywa złożoność i wielowymiarowość tej historii, a także zmaga się z własnymi dylematami dotyczącymi interpretacji i przedstawienia kontrowersyjnej relacji.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Obsesja to film, który nie boi się stawiać trudnych pytań o naturę miłości, granice moralności i złożoność ludzkich relacji. Reżyseria Haynesa i wybitne aktorstwo Portman, Moore i Meltona zapewniają mocne i emocjonalne przeżycie, skłaniające do refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne i jak przeszłość może wpływać na naszą teraźniejszość.

Obsesja – zwiastun i data premiery

Film Obsesja pierwszy raz ujrzał światło dzienne na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 20 maja 2023 roku. Następnie zdobył liczne nagrody od różnych stowarzyszeń krytyków filmowych na innych wydarzeniach. Był nawet nominowany w czterech różnych kategoriach do Złotych Globów. Przyszła zatem pora, aby film oficjalnie trafił na duży ekran do kin. W Polsce premiera odbędzie się 2 lutego 2024 roku.

Czy Obsesja będzie dostępna na Netflixie lub innym VoD? Otóż platforma Netflix nabyła prawa do dystrybucji, ale w Ameryce Północnej – od 1 grudnia 2023 film jest dostępny w USA i Kanadzie. Zapewne będzie trzeba trochę poczekać od polskiej premiery. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia zwiastuna, który może zachęci na seans w kinie:

Obsada filmu Obsesja (2023)

Obsesja przyciąga uwagę nie tylko za sprawą swojej prowokującej fabuły, ale również dzięki wybitnej obsadzie. Oto lista głównych aktorów i ich ról w filmie:

  • Natalie Portman jako Elizabeth Berry – ambitna aktorka badająca skomplikowaną historię Gracie i Joe, by przygotować się do swojej roli w filmie.
  • Julianne Moore jako Gracie Atherton-Yoo – kobieta, której życie jest przedmiotem filmu, zmagająca się z konsekwencjami swoich kontrowersyjnych wyborów z przeszłości.
  • Charles Melton jako Joe Yoo – młody mężczyzna, który wchodzi w związek z Gracie, będąc jeszcze nastolatkiem.
  • Cory Michael Smith jako Georgie – syn Gracie z pierwszego małżeństwa, który teraz jest muzykiem.
  • Elizabeth Yu jako Mary Atherton-Yoo – jedno z dzieci Gracie i Joego, bliźniaczka Charliego.
  • Gabriel Chung jako Charlie Atherton-Yoo – drugie z bliźniąt, dziecko Gracie i Joego.
  • Piper Curda jako Honor Atherton-Yoo – najstarsze dziecko Gracie i Joego, studentka college’u.
  • D. W. Moffett jako Tom Atherton – pierwszy mąż Gracie i ojciec Georgiego.
  • Lawrence Arancio jako Morris Sperber – adwokat obrony Gracie.

Sprawdź też: Bond. James Bond – wszystkie filmy o agencie 007 – kolejność oglądania i najważniejsze informacje

Czy Obsesja jest filmem opartym na prawdziwej historii?

Czy historia z Obsesji ma swoje korzenie w rzeczywistych wydarzeniach? Otóż film ten czerpie inspirację z jednej z głośniejszych historii ostatnich dekad – sprawy Mary Kay Letourneau.

Mary Kay Letourneau była nauczycielką w Stanach Zjednoczonych, która w latach 90. zyskała międzynarodową sławę – choć w negatywnym znaczeniu – z powodu swojego romansu z młodszym o 22 lata uczniem, Vili Fualaau. Historia ta wywołała szerokie dyskusje na temat granic etycznych, moralności i prawa, stając się tematem licznych publikacji i programów telewizyjnych.

Obsesja jednak nie jest dosłownym przedstawieniem historii Letourneau i Fualaau. Film, reżyserowany przez Todda Haynesa i ze scenariuszem Samy Burch (opartego na opowiadaniu stworzonego przez Burcha i Alexa Mechanika), stanowi raczej luźną adaptację tej historii, przenosząc ją w inny kontekst i dodając unikalne elementy narracyjne. Postacie Gracie Atherton-Yoo (Julianne Moore) i Joego Yoo (Charles Melton) zostały stworzone na potrzeby filmu, a ich historia, choć może przypominać tę prawdziwą, jest dziełem fikcji.

Sprawdź też: Leon zawodowiec – kultowy film akcji w reżyserii Luca Bessona

W Obsesji chodzi o więcej niż tylko odtworzenie kontrowersyjnego romansu. Film zagłębia się w złożoność ludzkich emocji i relacji, stawiając pytania o granice miłości, moralność i konsekwencje życiowych wyborów. Ostatecznie, Obsesja jest dziełem fikcyjnym, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami, ale w pełni samodzielnym w swojej opowieści. To już jest wystarczający powód, aby pójść na film do kina i wyrobić własne zdanie. Oczywiście zachęcamy do dzielenia się swoją opinią w sekcji komentarzy!

morele w google news

Źródło zdjęcia głównego: netflix.com

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *