filmy oparte na faktach

Rozrywka

18.10.2021 19:52

Najlepsze filmy oparte na faktach – co warto obejrzeć?

Filmy i seriale
14
3
0
14
3

Jakie są najlepsze filmy oparte na faktach? To pytanie zadaje sobie wielu kinomanów. Nie tak mało ekranowych produkcji inspiruje się bowiem biografiami lub prawdziwymi wydarzeniami. Bo życie pisze najlepsze scenariusze!

Propozycje najlepszych filmów opartych na faktach

Jakie są najlepsze filmy oparte na faktach? Znajdziesz wśród nich filmy nowe oraz nieśmiertelne klasyki o już ugruntowanej pozycji w historii kina. Wszystkie prezentowane poniżej filmy oparte na faktach są warte obejrzenia, nie tylko ze względu na filmowy majstersztyk, ale i na zaskakujące oraz często nie mieszczące się w głowie historie.

Francuski łącznik – klasyka amerykańskiego kina

Ten trzymający w napięciu kryminał z 1971 roku jest do dziś uważany za jeden z najlepszych amerykańskich filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Szczególnie podziwiana jest w nim brawurowa scena pościgu. Kamera śledzi poczynania Jimmy’ego „Popeye’a” Doylego i jego partnera, stróżów prawa z wydziału narkotykowego. Pewnego dnia mężczyźni trafiają na ślad gigantycznego przemytu heroiny z Marsylii do Nowego Jorku. Tym, co odróżnia film Williama Friedkina od innych kryminałów gangsterskich, jest fakt, że ekranowe wydarzenia są zainspirowane prawdziwymi, planowanymi na ogromną skalę przestępstwami. Fabuła filmu koncentruje się na narkotykowych przemytach z lat 50. oraz z początku lat 60., kiedy to większość heroiny nielegalnie importowanej na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych była sprowadzana z Francji. Ponadto, główni bohaterowie filmu inspirowani są prawdziwymi postaciami nowojorskich detektywów narkotykowych – Eddiem Eganem i Sonnym Grosso.

JFK – film, który oburzył Amerykanów

Film Olivera Stone’a, wbrew pozorom, nie opowiada wprost o zamachu na amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Akcja thrillera politycznego JFK rozgrywa się już po wydarzeniach w Dallas. Głównym bohaterem jest Jim Garrison (w tej roli Kevin Costner), prokurator próbujący rozwikłać wciąż poruszającą Amerykanów sprawę zabójstwa polityka. Stone, jak to ma w zwyczaju, rozlicza swój kraj z jej trudnej i niewygodnej historii. Jego film dotyczy prawdziwego śledztwa, które toczyło się jeszcze lata po zabójstwie Kennedy’ego. Po premierze spotkał się jednak z bardzo różnym odbiorem, nie tylko wśród widzów oraz krytyków, ale również wśród polityków i władz. Teoria przedstawiona w JFK, jakoby wydarzenia z 1963 roku były powiązane z planowanym zamachem stanu, a także, że tajne informacje miały być przez lata tuszowane, spotkały się z krytyką wytykającą Stone’owi popularyzowanie teorii spiskowych i rzekome zakłamywanie faktów historycznych. Kontrowersje wokół filmu nie przekreśliły jednak jego sukcesu. JFK zdobył osiem nominacji oscarowych, w tym dwie statuetki.

Wszyscy ludzie prezydenta – największa intryga w historii USA

Kolejny film polityczny na liście to oscarowe dzieło Alana J. Pakula z 1976 roku. Tym razem akcja dotyczy afery wyrosłej wokół innego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Richarda Nixona. Wszyscy ludzie prezydenta przedstawiają okoliczności ujawnienia afery, która finalnie doprowadziła do ustąpienia Nixona ze stanowiska. Głównymi bohaterami filmu są dwaj dziennikarze „Washington Post”, Bob Woodward oraz Carl Bernstein (grani przez Roberta Redforda i Dustina Hoffmana). Woodward oraz Bernstein to prawdziwi dziennikarze, którzy jako pierwsi trafili na trop afery, którą później nazwano Watergate. Kamera towarzyszy im w trakcie przeprowadzanego na własną rękę śledztwa. Wspierani są przez tajemniczego informatora, nazywanego przez reporterów „Głębokim gardłem”. Wszyscy ludzie prezydenta to trzymające w napięciu kino, które prowadzi widza przez zawiłą, ale wiernie odzwierciedloną, największą polityczną intrygę w historii USA, którą ujawniła czwarta władza.

Helikopter w ogniu – wojenny dramat Ridley’a Scotta

Jest wiele filmów wojennych opartych na faktach, jednak dramat Ridleya Scotta z 2001 roku to jeden z klasyków gatunku. Helikopter w ogniu opowiada o wojnie domowej w Somalii, a konkretnie bitwy w Mogadiszu z 1993 roku. Reżyser opowiada historię amerykańskich żołnierzy, wyspecjalizowanych komandosów z oddziału 120 Delta, którzy mają za zadanie porwać dwóch poruczników zbuntowanych wojsk Somalii. Akcja przeprowadzona w trakcie misji pokojowej przeradza się jednak w kilkunastogodzinną zbrojną bitwę. Helikopter w ogniu to nie tylko wierna rekonstrukcja krwawych wydarzeń z Somalii, ale i emocjonujący, doceniony dwoma Oscarami dramat wojenny z imponującymi scenami batalistycznymi.

42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy – sport w walce z rasizmem

Jedyna produkcja sportowa na tej liście jest poświęcona postaci Jackiego Robinsona. Choć nie jest to nazwisko o światowej sławie, każdy Amerykanin, a szczególnie fan baseballu, dobrze je zna. Film Briana Helgelanda z 2013 roku pochyla się nad historią kariery jednego z najlepszych baseballistów świata. Robinson był pierwszym Afroamerykaninem, który zagrał w Major League – lidze baseballu amerykańskiego. Biografia sportowca prześwietla rasizm, segregację oraz dyskryminację panującą w Ameryce w latach 40. XX wieku. Jest jednak także pasjonującym filmem o odwadze i wytrwałości człowieka, który pomimo wrogości społeczeństwa piął się po szczeblach kariery, zdobywając kolejne laury w świecie sportu.

Snajper – oscarowa rola Bradley’a Coopera

Snajper – film fabularny oparty na faktach wyreżyserowany przez legendę kina Clinta Eastwooda to biografia mężczyzny uznawanego za najlepszego i najskuteczniejszego snajpera w historii armii Stanów Zjednoczonych. Chrisa Kyle’a, bo o nim mowa, w filmie z 2014 roku gra Bradley Cooper. Snajper śledzi poczynania Kyle’a – jego karierę wojskową oraz życie prywatne. Film przenosi widza do Iraku, w którym główny bohater jako członek elitarnej jednostki Navy SEAL-s z zegarmistrzowską precyzją zabija wrogów, a także ratuje swoich towarzyszy broni. Kyle szybko zyskuje więc miano „legendy”. Ma to jednak swoją cenę – wieści dochodzą aż za linię wroga, który za głowę tytułowego snajpera wyznacza nagrodę. Oprócz tematyki wojennej Snajper porusza także ważny temat godzenia roli dobrego męża oraz ojca z rolą narodowego bohatera.

Kapitan Philips – Tom Hanks w rękach piratów

Kolejny film, którego tłem jest wojna domowa w Somalii. W jej wyniku u wybrzeży kraju rozwinęło się piractwo morskie. W 2009 roku jeden z amerykańskich kontenerowców MV Maersk Alabama, dowodzony przez kapitana Richarda Phillipsa, został porwany przez somalijskich piratów. O tym wydarzeniu opowiada właśnie film Paula Greengrassa z 2013 roku. Dramat nie tylko pokazuje pełen napięcia przebieg porwania. Maluje także zniuansowaną relację dowódcy piratów Muse’a z tytułowym kapitanem Philipsem (w tej roli Tom Hanks), który dobrowolnie zgodził się być zakładnikiem w zamian za gwarancję bezpieczeństwa swojej załogi. Reżyser Greengrass w angażujący sposób ukazuje wydarzenia, które niegdyś Amerykanie oglądali w telewizyjnych relacjach.

Irlandczyk – najdroższy film Martina Scorsesego

Irlandczyk to jeden z głośniejszych filmów Netflixa wyprodukowany z prawdziwym rozmachem. To także najdroższa produkcja w karierze słynnego reżysera Martina Scorsesego. Irlandczyk przenosi widza do złotej ery kina gangsterskiego. Akcja rozgrywa się w powojennej Ameryce, krążąc wokół tajemniczego zaginięcia Jimmy’ego Hoffa. Ekranowe wydarzenia ogląda się oczami tytułowego „Irlandczyka” – Franka Sheerana, płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Biografia bazuje na prawdziwych wydarzeniach zebranych w książce Słyszałem, że malujesz domy Charlesa Brandta, będącej zapisem zeznań Sheerana. Pokazuje gangsterskie imperium, przestępczy półświatek pełen intryg i niedokończonych porachunków.

Zobacz: Wojna na ekranie – najlepsze filmy wojenne

Dwóch papieży – film nie tylko dla Katolików

To wyjątkowa relacja dwóch osób będących symbolami z jednej strony tradycji, a z drugiej postępu, widziana oczami reżysera Fernando Meirellesa. Dwóch papieży to nastrojowy film, którego głównymi bohaterami są Benedykt XVI oraz papież Franciszek. Jego osią fabularną są spotkania dwójki hierarchów, począwszy od konklawe w 2005 roku, na którym kardynał Ratzinger został wybrany na papieża. Kamera rejestruje początkowo chłodne rozmowy i dyskusje bohaterów na temat przyszłości Kościoła Katolickiego. Z czasem jednak na ekranie zaczyna kształtować się przyjacielska relacja duchownych. Meirelles korzysta także z okazji, by opowiedzieć o przeszłości papieża Franciszka – jego doświadczeniu dyktatury wojskowej w Argentynie, o drodze przebytej do kapłańskiego powołania oraz do samego Watykanu. W role dwóch papieży wcielili się Jonathan Pryce oraz Anthony Hopkins.

Nomadland – oscarowy triumf

Choć ostatni oscarowy film opowiada głównie historię Fern – fikcyjnej postaci granej przez fenomenalnie powściągliwą Frances McDormand – w rzeczywistości jego bohaterami jest większa anonimowa grupa. Są to amerykańscy nomadzi, ale również osoby, które, tak jak główna bohaterka, straciły swój dobytek w wyniku kryzysu gospodarczego. Na ekranie opowiedziane są historie Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy samotnie przemierzają zachód Stanów Zjednoczonych w swoich domach na kółkach. Nomadland to kameralny i intymny film, w którym Chloé Zhao z uwagą oraz wrażliwością przygląda się amerykańskim outsiderom, pokazując tym samym, jak wiele im zabrano podczas Wielkiej Recesji. Reżyserka w nienachalny sposób przypatruje się niezabliźnionym ranom zadanym przez kryzys finansowy z lat 2007-2009.

Proces Siódemki z Chicago – cały świat patrzył

Głośny film Netflixa oparty na faktach z fenomenalnymi kreacjami aktorskimi i sześcioma nominacjami do Oscara. Choć ma zaledwie rok, już wpisuje się w klasykę sądowych dramatów. Proces Siódemki z Chicago śledzi wydarzenia związane z rzeczywistym procesem siódemki aktywistów – Abbiego Hoffmana, Jerry’ego Rubina, Davida Dellingera, Toma Haydena, Renniego Davisa, Johna Froinesa i Lee Weinera. Postawiono im zarzuty o podburzanie i wywoływanie zamieszek związanych ze strajkami kontrkulturowymi i antywojennymi. Sprawa toczyła się w 1968 roku i obiegła cały kraj, a później świat, wzbudzając żywe zainteresowanie oraz protesty. „The whole world is watching”, wykrzykują postaci z filmu. Proces siódemki z Chicago uderza jak huragan. Kamera relacjonuje nie tylko wydarzenia z ław sądowych. Przygląda się też działaniom oraz spiskom krążącym wokół emocjonującego wydarzenia. O scenariuszowym kunszcie Aarona Sorkina świadczą głównie trzymające w napięciu dialogi. Bo to w wypowiadanych i wykrzykiwanych słowach kryje się ogromny potencjał filmu.

Dobre filmy oparte na faktach nie tylko angażują, zaciekawiają widza. Sprawiają, że trudno uwierzyć, że to, co widać na ekranie, wydarzyło się naprawdę. Choć tego typu produkcje dopuszczają nieco twórczej kreacji, do ich nakręcenia zainspirowało filmowców samo życie.

14
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *