Technika Pomodoro obraz główny

Rozrywka

20.10.2021 09:05

Na czym polega Technika Pomodoro? Jak z niej korzystać?

Online
19
2
0
19
2

Technika Pomodoro to znany na całym świecie sposób na zarządzanie czasem i poprawienie koncentracji, dzięki pewnemy przyrządowi kuchennemu. Zastanawiasz się, jak mały pomidor może poprawić jakość pracy? Przedstawiamy jak zacząć przygodę z Techniką Pomodoro!

Czym jest Technika Pomodoro?

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się czytać poradniki mówiące o efektywnym uczeniu się czy lepszym organizowaniu czasu pracy to z całą pewnością Technika Pomodoro jest Ci w jakimś stopniu znana. Została ona stworzona przez Francesco Cirillo w latach 80 XX wieku, kiedy był on jeszcze studentem. Pomodoro to metoda zarządzania czasem i poprawiania koncentracji nie tylko u uczniów czy studentów, ale też przez odnoszące sukcesy firmy. Świetnie sprawdza się podczas pracy zdalnej lub firmowych spotkań.

Jak łatwo się domyślić, nazwa techniki oznacza „pomidora” i pochodzi z języka włoskiego. U nas najczęściej w formie jajeczka lub kury, u Włochów krwisto czerwony pomidor… Timer ma za zadanie równo określać ramy czasowe przeznaczone na wykonanie zadania i odpoczynek. Technika ta najkorzystniej wpływa na koncentrację i poprawę organizacji czasu pracy – dzięki pracy podzielonej na sekcje i odrzucenie jakichkolwiek dystrakcji można zrobić więcej w krótszym czasie.

Po zapoznaniu się z Techniką Pomodoro i wypróbowaniu jej możesz pogłębiać ją i wykorzystywać na swoją korzyść nie tylko w przypadku nauki lub pracy zawodowej. Metoda ta ma sześć celów, które pomogą Ci zostać mistrzem własnego czasu:

Technika Pomodoro
test podpisu zdjęcia | źródło: shutterstock.com
  1. Poznaj swoje przyzwyczajenia i sprawdź, ile czasu średnio potrzebujesz na wykonanie jednego zadania. Do tego przyda Ci się notatnik lub żeby było przejrzyściej, kartka papieru. Na niej zapisuj wszystkie swoje sesje Pomodoro włącznie z krótkim opisem zadania.
  2. Spróbuj całkowicie zniwelować rozproszenia. Wyłącz powiadomienia w telefonie, zamknij karty ze stronami, które mogą Cię rozpraszać, wyłącz telewizor. Jeśli znajomy w tym momencie zadzwoni, możesz zastosować metodę „Inform, negotiate, call back”. Inform jako poinformuj drugą stronę o wykonywanej pracy, negotiate, czyli spokojnie spytaj, czy możecie się skontaktować w innym czasie i na końcu call back – skontaktuj się w ustalonym wcześniej czasie.
  3. Oszacuj, ile sesji Pomodoro będziesz potrzebować. Po kilku dniach używania tej techniki będziesz w stanie przewidzieć, ile czasu potrzebujesz na wykonanie zadania.
  4. Działaj wydajniej. Po pewnym czasie będziesz w stanie poświęcić pierwsze i ostatnie minuty z określonego czasu, na przejrzenie co udało Ci się zrobić poprzednim razem i podsumowanie aktualnie wykonywanego zadania.
  5. Zorganizuj czas. Jeśli jakieś zadanie wymaga więcej niż jednej sesji Pomodoro, możesz ustalić sobie deadline połączony z tą techniką. Może Cię to zmotywować do pracy i zniwelować potrzebę pracy po godzinach.
  6. Znaj swój tryb pracy i układaj Pomodoro odpowiednio do niego. Używając tej techniki, możesz zauważyć, że określona rzecz zajmuje Ci więcej czasu podczas wykonywania zadania. Dostosuj czas podczas jednej sesji Pomodoro na podstawie notatek z sesji.

Główne założenia Techniki Pomodoro

Pomodoro ma pomagać każdemu, kto ma problemy ze skupieniem czy jakością pracy. Dzięki tej technice można w łatwy sposób poprawić swoją umiejętność organizacji czasu i przestrzeni oraz ułatwić przyswajanie wiedzy.

Sama technika w praktyce nie jest tak skomplikowana, jak się może wydawać:

  1. Spisz listę rzeczy do zrobienia. Możesz wybrać małe zadanie lub duży projekt – Pomodoro będzie wsparciem w zadaniach różnego rodzaju.
  2. Ustaw timer tak, żeby dzwonił po 25 minutach. Możesz klasycznie użyć ręcznego minutnika lub zainstalować aplikację odmierzającą czas.
  3. Skup się na wykonaniu zadania przez podany czas. Jeśli na jakimś etapie pracy przypomnisz sobie o innym zadaniu, zapisz to na kartce – nie bierz się za nowe zadanie, jeszcze przyjdzie na nie czas.
  4. Kiedy timer wyznaczy zakończenie sesji, odznacz na liście zadań wykonany podpunkt.
  5. Czas na przerwę! Pięć minut to idealny czas, żeby mózg mógł odpocząć po intensywnym zajęciu. Ważne jest to, żeby Twój odpoczynek nie był powiązany z pracą dlatego, jeśli do pracy używasz komputera, najlepiej odejdź od niego, napij się herbaty lub posiedź na balkonie.
  6. Po 4 sesjach (łącznie 2 godziny pracy) weź dłuższą przerwę. Za dużo wysiłku nie jest dobre dla mózgu i możesz zacząć odczuwać zmęczenie. Zjedz coś dobrego, wyjdź na spacer, pobaw się ze zwierzakiem – zrób coś niewymagającego wysiłku psychicznego.

Korzyści płynące z Techniki Pomodoro

Liczne korzyści płynące ze stosowania Techniki Pomodoro zachęcają wiele osób na całym świecie do stosowania tej metody. Ludzie po spędzeniu wielu miesięcy w domach, zaczęli odczuwać wypalenie i problemy ze skupieniem na pracy. Powrót do pełni swoich możliwości ważny jest szczególnie dla osób, które wróciły do pracy stacjonarnej i borykają się z problemami z motywacją.

Pomodoro

Chcesz poznać swoje mocne i słabe strony? A może szukasz sposoby na usprawnienie organizacji pracy? Niezależnie od tego, czy jesteś mistrzem w planowaniu czasu, czy przychodzi Ci to z trudnością, Technika Pomodoro może pomóc Ci w sprawnym wykonaniu zadania.

Na dłuższą metę Pomodoro wspiera szybsze przyswajanie wiedzy i pozwala poznać swoje przyzwyczajenia. Firmy używają jej do poprawy organizacji pracy i usprawnienia przygotowywania projektów. Dzięki widocznemu od razu postępowi w wykonywaniu zadań można czuć większą motywację i satysfakcję z pracy.

Sprawdź: Czy znajdziemy wulkany w Polsce? Informacje o wulkanach w naszym kraju

Dlaczego warto dać szansę Technice Pomodoro?

Technika Pomodoro jest metodą głównie na sprawną naukę, ale wykorzystuje się ją także w innych sytuacjach. Spróbowanie swoich sił w wykonywaniu zadań w określonym czasie nic nie kosztuje i nie zabiera dużo czasu, a możesz się dowiedzieć czego unikać, jeśli chcesz efektywnie pracować. Poprawia koncentrację, umiejętność organizacji czasu pracy i usprawnia wykonywanie projektów.

Na pierwszy rzut oka Technika Pomodoro może wydawać się skomplikowanym procesem, jednak w rzeczywistości wszystko kręci się wokół pomidora. Pierwsza próba zawsze jest najgorsze, ale warto spróbować. Wiesz, czym jest Pomodoro? Moze masz jakieś doświadczenia? Daj znać w komentarzu!

19
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *