1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Wspominamy kafejki internetowe — krótka historia kawiarenek internetowych

Rozrywka

26.09.2021 13:28

Wspominamy kafejki internetowe — krótka historia kawiarenek internetowych

Komputery Online
7
0
0
7
0

Pełne życia miejsce spotkań, w którym już za kilka złotych można było spędzić godziny, grając ze znajomymi w Tibię czy Diablo 2. Po 25 latach wspominamy stare czasy i popularne niegdyś miejsca rozrywki. Jak wyglądały kiedyś kawiarenki? Odpowiadamy!

Kafejka internetowa – co to jest?

Mało komu trzeba przedstawiać kafejki internetowe — w latach swojej świetności można je było spotkać na każdym kroku. Wypełnione ciekawymi technologicznych nowinek ludźmi zachęcały do siebie przystępnymi cenami za godzinę korzystania z Internetu. Wysoka temperatura, zapach kawy i solonych paluszków niezaprzeczalnie zawsze już będą się kojarzyć z kafejkami internetowymi. Do dziś w Polsce funkcjonują pojedyncze kawiarenki, które od ponad 15 lat cieszą się popularnością wśród stałych klientów.

Lata 90. i początek XXI wieku były z pewnością dobrym czasem dla rozwoju gier i komunikatorów internetowych. Ile osób spotykało się ze znajomymi na kilkugodzinne rozgrywki w Counter Strike? Gry LAN były przyjazne dla graczy ze względu na brak potrzeby korzystania z Internetu do wieloosobowej rozgrywki. LAN Party stopniowo zyskiwały popularność i po dziś dzień wiele osób spotyka się, żeby wspólnie grać za pomocą sieci lokalnej.

kafejka internetowa

Zobacz: Sprawdź prędkość internetu. Speed test – test prędkości łącza internetowego

Kawiarenki nie były miejscem tylko dla graczy. Wiele osób kupowało godziny na komputerze, żeby spędzić je, pisząc z przeróżnymi ludźmi. Gadu-Gadu datę swojej premiery miało w roku 2000 i z czasem stało się najpopularniejszym komunikatorem w Polsce. Pomimo późniejszego pojawienia się Tlenu, GG nie straciło statusu ulubionej aplikacji Polaków. Od początku miało przyjemny wygląd i zachęcało do siebie intuicyjnym interfejsem. Interesującą nowością były animowane emotikony i możliwość dodawania opisu do profilu. „Hejka, poklikasz?” to wiadomość, którą na pewno każdy użytkownik Gadu-Gadu choć raz dostał od „nieznajomego”.

Teraz, kiedy kawiarenki internetowe to miejsca zapomniane, a dostęp do komputera ma praktycznie każdy, korzystają z nich najczęściej osoby będące na wyjazdach, studenci w pośpiechu drukujący dokumenty i przyjezdni poszukujący miejsca, w którym za niską cenę mogliby skontaktować się z rodziną.

Krótka historia kafejek internetowych

W Polsce pierwsze kafejki zaczęły się pojawiać dopiero w 1996 roku i szybko zdobyły popularność wśród młodych ludzi. Pierwowzory takich miejsc znajdowały się m.in. w Korei Południowej. Ustanowiły tam wcześnie trend na korzystanie z kawiarenek internetowych, które z biegiem czasu zmieniły się w miejsca stworzone typowo do grania nazywane obecnie PC Bangami.

Reklama

W 1991 roku swoją wersję kafejki internetowej zaprezentowały Stany Zjednoczone. Twórca SF Net, czyli autorskiego systemu BBS, Wayne Gregori, otworzył w Berkeley pierwsze cyber cafes. BBS-y to systemy, dzięki którym komputery łączą się ze sobą przez modemy telefoniczne. Przypomina to trochę elektroniczną tablicę ogłoszeniową, gdzie publikować mogą uczestnicy danej sieci. SF Net połączył niemal dwadzieścia kawiarni, w których ludzie mogli za pomocą komputerów postować wiadomości na wspólnym forum. Często opisywano tam krótkie historie, a ludzie chętnie się poznawali. 

Dzieci w kafejce internetowej
Źródło: gizmodo.com.au

Jednak pierwszą prawdziwą kawiarenką internetową na świecie była Cyberia. Założona przez czwórkę młodych przedsiębiorców szybko zdobyła zasłużoną popularność. Dzięki zainteresowaniu ze strony inwestorów twórcy mogli wkrótce otworzyć sieć kafejek w Wielkiej Brytanii. Pierwotnie kawiarenka internetowa miała być miejscem, w którym kobiety mogłyby poszerzać wiedzę w zakresie nowych technologii, ale ze względu na szybki rozwój przedsięwzięcia nie było to możliwe. Mimo to, w każdą trzecią środę miesiąca, w piwnicy londyńskiej kafejki kobiety spotykały się, wymieniały umiejętnościami i słuchały specjalistek od nowych technologii. Po kilku latach sieć Cyberia została odsprzedana koreańskim inwestorom, którzy zmienili jej nazwę na Be the Reds.

Pierwsze polskie kawiarenki nie miały stałego dostępu do Internetu, więc gracze zadowalali się graniem w najpopularniejsze wtedy tytuły za pomocą sieci lokalnej. Rok 1999 przyniósł ze sobą zmiany w dostawie Internetu. Telekomunikacja Polska udostępniła nowy system używania łącza bez potrzeby przerywania rozmów telefonicznych. Rozwiązanie nazywało się SDI, a szybkość łącza wynosiła 115,2 kb/s.

Internet na wynajem! Czemu kafejki były tak popularne?

Kiedy Internet zaczął pojawiać się w Polsce, nie każdego było stać na posiadanie komputera. Cena sprzętu przewyższała średnie miesięczne zarobki wielu Polaków, a Internet nie był powszechnie dostępnym dobrem. Można było połączyć się z siecią za pomocą modemu telefonicznego, ale przez wysokie ceny i wolne połączenie wiele osób rezygnowało z tej możliwości. Przyspieszyło to jednak rozwój kafejek internetowych. Początkowo ludzie byli sceptycznie nastawieni do tej nowości, dlatego w kawiarenkach można było spotkać głównie osoby młode i dzieci w wieku szkolnym.

Mimo upadku wielu takich miejsc są kraje, w których kafejki internetowe można spotkać na co drugiej ulicy i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zmiany, jakie nastąpiły w organizacji kawiarenek to np. to, że wiele z tych miejsc służy teraz głównie do grania. Dla przykładu, w koreańskich PC Bangach ludzie głównie grają w League of Legends. Właściciele, zauważając jak dużo czasu spędzają gracze przed komputerami, zaczęli sprzedawać ciepłe dania i przekąski, które można zjeść przy stanowisku.

Internet na wynajem w kafejce internetowej
Źródło: testergier.pl

Tradycyjne kawiarenki internetowe prawdopodobnie już nie będą tak popularne, jak kiedyś, ale można mieć nadzieję, że niektóre kraje wezmą przykład z Azji i stworzą takie przestrzenie dla graczy.

Kafejki internetowe wiecznie żywe? Ostatnie kawiarenki w Polsce

Kawiarenki internetowe wypromowały w Polsce Internet i pokazały możliwości, jakie daje powszechny dostęp do niego. Po czasie coraz więcej firm zaczęło występować z lepszymi ofertami dostępu do sieci, a sprzęt posiadało już stosunkowo więcej osób niż kilka lat wcześniej. Mimo tego, że obecnie Internetem może cieszyć się prawie każdy, kawiarenki internetowe wciąż istnieją i nawet jeśli nie są już tak popularne jak 20 lat temu, wiele z nich ma swoich stałych klientów.

Intermax to wrocławska kawiarenka internetowa od 20 lat znajdująca się przy ulicy Psie Budy niedaleko Rynku. Za 90 minut spędzonych przed komputerem zapłacimy tam (w cenie promocyjnej) 5 zł. Wrocławska kafejka, podobnie jak inne przedstawione w tym artykule, ratuje się usługami drukarskimi i produkcją pieczątek. Napić można się tam ciepłej kawy i napoi gazowanych. 

Kafejka internetowa w Polsce
Źródło: szczecin.wyborcza.pl

Czatowa to znana studentom kafejka internetowa. Poznań słynie z wielu ciekawych miejsc, a kawiarenka działająca od 2002 roku na pewno się do nich zalicza. Za godzinę spędzania czasu w Internecie zapłacisz tam 3,50 zł, ale właściciel wprowadził też system karnetów, który jest dobrym rozwiązaniem dla stałych klientów. Przy zakupie 10 godzin dostajesz 2 godziny gratis i płacisz tylko 20 zł.

[email protected] to jedna z ostatnich warszawskich kawiarenek internetowych. Dzięki swojej dobrej lokalizacji w centrum Warszawy nad peronem metra wciąż można tam spotkać wiele osób. Jak większość takich miejsc, kafejka oferuje też usługi drukarskie.

Kafejka internetowa w bibliotece
Źródło: en.wikipedia.org

Od pojawienia się pierwszej na świecie kafejki internetowej minęło już ponad 30 lat! W Polsce nie zagościły na długo, ale na pewno pozostawiły po sobie ślad. Wspomnienia długich godzin spędzonych na LAN party na zawsze pozostaną w pamięci wielu osób. Pamiętasz kafejki internetowe? Jaka była Twoja ulubiona gra offline? Podziel się tym w komentarzu!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.