greedfall gra

Rozrywka

27.10.2021 12:03

GreedFall (PC, PS4, XBOX ONE, PS5, XBOX series X)

Gry
13
0
0
13
0

GreedFall to RPG akcji stworzony przez studio Spiders. Swoim stylem, światem przedstawionym i mechanikami rozgrywki przywodzi na myśl staroszkolne podejście do tematu, czyniąc Greedfall tytułem, który z miejsca albo się pokocha, albo znienawidzi.

Data premiery i twórcy

GreedFall ukazał się na rynku 10 września 2019 roku na konsole PS4, Xbox One oraz PC. 30 września 2021 roku ukazała się wersja na PS5 oraz Xbox Series X/S. Za tytuł odpowiadało francuskie studio Spiders, a za wydawcą było Focus Home Interactive.

Greedfall najłatwiej przyrównać do takich tytułów, jak Gothic lub Risen | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Historia serii gier Gothic — najważniejsze informacje o klasycznej serii RPG od Piranha Bytes

Gry podobne do Greedfall

GreedFall jest RPGiem dosyć specyficznym, który przyciągnie konkretną grupę graczy ceniących klimat i immersję ponad świeże rozwiązania techniczne i zwalającą z nóg wykonanie:

 • Mars: War Logs, Bound by Flame, Technomancer, to poprzednie gry RPG od studia Spiders. Każda z nich, mając podobny trzon rozgrywki, rozwija pomysły studia, będąc niejako poprzednikami GreedFalla.
 • Gothic, stworzone przez niemieckie Piranha Bytes to seria gier RPG w której uświadczymy ten sam europejski klimat brudnego fantasy. Wcielamy się w postać Bezimiennego, który w klasycznej opowieści “od zera do bohatera” mierzy się niebezpieczeństwami zamieszkującymi krainę Myrtany.
 • Risen, kolejna seria gier RPG od odpowiedzialne za serię Gothic studio Piranha Bytes. Przez niektórych uważane za jej duchowego spadkobiercę, zawierająca w sobie podobne mechaniki rozwoju postaci, wpływający na fabułę system frakcji i sposób narracji.
 • Elex, to już trzecia gra od Piranha Bytes na tej liście. W tym przypadku jednak zamiast świata fantasy mamy do czynienia z futurystycznym sci-fi. Nadal jednak oferuje podobny styl rozgrywki.
  Alpha Protocol, bardzo niedoceniona gra od studia Obsidian. Jest to futurystyczny, RPG akcji w którym wcielamy się w rolę szpiega na tropie międzynarodowej intrygi. Tytuł ten charakteryzują swoboda w stylu rozgrywki oraz niezwykle rozbudowana, wielowątkowa fabuła, na przebieg której ogromny wpływ ma gracz. 

GreedFall — oceny i opinie 

GreedFall był i nadal jest grą bardzo polaryzującą społeczność. Następstwem tego były mieszane oceny o rozpiętości od 50 do 80 procent, zaliczając jednak całościowo o wiele pozytywniejszy odbiór wśród graczy.Chwalono świat, lore, ciekawych towarzyszów oraz fabułę oddającą klimat kolonializmu i dużą rolę dyplomacji. Swoich fanów znalazły również dostępne zadania oraz liczne możliwości wyboru podejścia w rozwiązywaniu konfliktów. Również system walki oparty na broni białej, dystansowej oraz magii, oraz crafting potrafił sprawić przyjemność.

Niestety gorzej oceniano wykonanie. Grafika, mimo że ładna i dodająca klimatu raziła powtarzalnością assetów i uproszczeniami, animacje nie były zbyt dopracowane, a ilość przeciwników nie powalała, zważywszy na możliwości, jakie dawał świat gry. Raził też mocno doskwierający backtracking czy brak prawdziwej innowacyjności. Na Steamie gra ma w większości pozytywne opinie, zależne jednak od podejścia do sfery technicznej:

“Mamy tutaj grę ze świetną fabułą z kilkoma naprawdę interesującymi zwrotami akcji, ciekawe zadania poboczne, towarzyszy ze swoimi własnymi historiami i wyraźnym charakterem. Do tego nowatorskie jak na gry wideo uniwersum garściami czerpiące z kultury europejskiej XVII wieku i nie tylko.” (Okohuda, steamcommunity.com)

“Ciekawa fabuła (…) zrujnowana przez system poruszania się po lokacjach, miastach, od ogniska do rozmówcy, dający wrażenie symulatora biegania. Mnóstwo powtarzających się pojedynków z mało zróżnicowanymi rodzajami wrogów.” (Typh0n, steamcommunity.com)

DLC i edycje specjalne

GreedFall doczekał się reedycji na konsole nowej generacji PS5 oraz Xbox Series X/S, zawierającej wszystkie dodatki oraz poprawioną stronę wizualną gry i wydajność:

 • GreedFall: Gold Edition

Zawarte w reedycji, lub do kupienia osobno ukazały się dwa dodatki DLC. Jedno dodające ubranie i bronie, drugie to zapewniające nowy obszar wyspy oraz 2-4 godziny rozgrywki rozszerzenie fabularne:

 • Adventurer’s Gear Pack
 • The De Vespe Conspiracy

Zwiastun i gameplay

Powyższy zwiastun ukazał się niedługo przed premierą gry, przy okazji prezentacji na GamesCon 2019. Widać na nim nie tylko wprowadzenie w założenia i elementy gry, ale również sam gameplay.

Fabuła i rozgrywka w GreedFall

W grze wcielamy się w de Sardeta, dyplomatę reprezentującego Kongregację Kupiecką. Jest to organizacja, w której interesie są jak najlepsze stosunki między obecnymi w świecie gry państwami. Wpływ mamy na wygląd, płeć oraz klasę swojego bohatera, dla preferujących walkę bronią białą, dystansową, lub obecną w grze magią.

W typowy dla RPGów sposób zbieramy punkty doświadczenia oraz rozwijamy swoją postać o nowe umiejętności czy też coraz to potężniejszy ekwipunek. Mamy też okazję rekrutować i pogłębiać relacje z ciekawymi towarzyszami. Gra oferuje znane i sprawdzone rozwiązania, jednak w bardzo przyjemnym, autorskim i pełnym wyczucia wydaniu.

greedfall recenzja
Pirackie klimaty to Twój konik? W takim razie Greedfall jest właśnie dla Ciebie | źródło: materiały prasowe

Rola bohatera, oraz jego przynależność do Kongregacji Kupieckiej jest świetnym punktem wyjścia dla głównego wątku. Naszym celem — jako dyplomaty, jest zapewnienie pokoju między trzema głównymi siłami na wyspie Teer Fradee. Są to jej natywni mieszkańcy Yecht Fradí i kolonizatorzy: fanatycy religijni z Thélème, oraz skupieni na postępie technicznym i nauce przedstawiciele Sojuszu Mostu. 

Sprawdź też: Co wiemy o Gothic Remake? Kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Pogodzenie ich nie jest łatwym zadaniem, ponieważ pomiędzy każdą ze stron występują złożone relacje i nierzadkie konflikty. Tylko od nas zależy, jak zostaną one rozwiązane. Sprawy nie ułatwia fakt, że w tym samym czasie musimy szukać lekarstwa na dziesiątkującą kontynent nieznaną chorobą melichor.

Rozgrywka skupia się głównie na eksplorowaniu otwartego świata wyspy i wykonywaniu kolejnych zadań dla poszczególnych frakcji. Wątki główne i poboczne przeplatają się, wpływając na siebie nawzajem, dając całkiem dużą swobodę w prowadzeniu historii. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę liczne, wpływające na świat gry wybory moralne oraz sposoby rozwiązywania zadań. Tłem jest również historia wyspy, odkrywanie jej tajemnic w poszukiwaniu leku oraz walka z niesprzyjającymi, zamieszkującymi ją zwierzętami i mitologicznymi siłami. 

Multiplayer

Greedfall to gra skupiona wyłącznie na rozgrywce jednoosobowej, także brakuje w niej trybu dla wielu graczy.

Wymagania sprzętowe GreedFall

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-3450 lub AMD FX-6300
 • Karta graficzna: GeForce GTX 660 lub Radeon HD 7870
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Dysk: 25 GB HDD
 • System operacyjny i inne: 64-bitowy Windows 7

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-4690 lub AMD FX-8300
 • Karta graficzna: GeForce GTX 980 lub Radeon RX 590
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Dysk: 25 GB HDD
 • System operacyjny i inne: 64-bitowy Windows 10
13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *