demons souls dark souls

Rozrywka

10.02.2022 13:52

Demon’s Souls Remake (PS5)

Gry
7
0
0
7
0

Demon’s Souls Remake  to remake niezwykle popularnej gry akcji, oryginalnie wydanej przez studio FromSoftware w 2009 roku. Produkcję można uznać za protoplastę serii Dark Souls, która charakteryzuje się niezwykłą brutalnością oraz zabójczym poziomem trudności. 

Data premiery i twórcy

Gra swoją premierę miała 12 listopada 2020 roku na konsolę PlayStation 5. Za powstanie remake’u odpowiada amerykańskie studio Bluepoint Games, które w branży jest znane jako specjalista od remasterów i remake’ów. Wydawcą zaś zostało studio Sony Interactive Entertainment — oddział firmy Sony. 

Gry podobne do Demon’s Souls

Demon’s Souls to pierwsza część serii, która zdobyła niezwykłą popularność wśród graczy na całym świecie. Gra oferowała niezwykle brutalną i mroczną rozgrywkę oraz niezwykle morderczy poziom trudności. Serię Dark Souls albo się kocha, albo nienawidzi. Do tej pory w cyklu ukazały się:

  • Demon’s Souls (2009)
  • Dark Souls (2011)
  • Dark Souls II (2014)
  • Dark Souls III (2016)
  • Dark Souls: Remastered (2018)
demon souls cena
Demon’s Souls to remake idealny, który tchnął drugie życie w protoplastę Dark Souls | źródło: materiały prasowe

Po sukcesie Souls’ów wśród graczy pojawił się termin „Soulslike”. Określa on gry RPG, które przestrzegają ogólnych zasad serii Souls. Zazwyczaj są to gry z bardzo wysokim poziomem trudności, gdzie ciągła śmierć postaci jest po prostu wpisana w rozgrywkę. Co więcej, jeśli nie osiągnie się punktu kontrolnego, traci się dotychczasowy postęp w grze i zaczyna od początku. 

Do gier Soulslike możemy zaliczyć:

  • Mortal Shell (2020) to RPG osadzony w mrocznym świecie fantasy. Nasz bohater to pusta skorupa bez formy, którą do życia powołał Mroczny Ojciec. Naszym zadaniem będzie wskrzeszenie ludzkiej cywilizacji, po której pozostały tylko wspomnienia i mroczne ruiny. W tym celu udamy się do sanktuariów wiernych, gdzie czekają na nas trudne wyzwania oraz hordy przeciwników. Gra została wydana na konsole PS4, PS5, XONE, XSX oraz komputery PC. 
  • Bloodborne (2015) to mroczny RPG, którego akcja toczy się w XIX-wiecznej wiktoriańskiej stylistyce. Nasz bohater będzie musiał stawić czoła tajemniczej pladze, która zmienia ludzi w oszalałe i krwiożercze potwory. Gra została wydana na konsole PS4. 

Demon’s Souls Remake – oceny i opinie

Na portalu Metacritic gra otrzymała średnią ocen na poziomie 92% i odznakę “Must – play”. Jest to obecnie najlepiej oceniana gra z serii. Gracze i recenzenci chwalą produkcję przede wszystkim za wykorzystanie mocy PlayStation 5. Gra zachwyca grafiką oraz oprawą dźwiękowa, która tylko potęguje mroczny klimat produkcji. Wielu recenzentów określa grę wręcz jako arcydzieło. Podkreślają przy tym, że zachowano z oryginału wszystko to, co zachwycało, zmieniając rzeczy, które irytowały. 

Gra nie pojawiła się na platformie Steam, dlatego nie poznamy głosu tamtejszej społeczności.

DLC i edycje specjalne

Gra nie posiada DLC ani edycji specjalnych. Twórcy, jak na razie nie planują wydania takowych. 

Zwiastun i gameplay

Zwiastun wydana na premierę gry ukazuje nam pełnię mocy graficznej PS5 oraz daje nam przedsmak mrocznej i klimatycznej rozgrywki.

Fabuła i rozgrywka Demon’s Souls Remake

Akcja gry toczy się w królestwie Boletarii, którego ziemie zostały opanowane przez mroczne bóstwo. Król Allant swoją rządzą władzy, doprowadził do jego uwolnienia. Razem z bóstwem obudzona została również armia demonów, która pożarła dusze większości mieszkańców krainy, a teraz szykuje się do podboju reszty świata. Nasz bohater zostaje wysłany z misją powstrzymania króla Allanta, bóstwa oraz armii demonów. 

Demon’s Souls to gra akcji, w której przemierzamy dostępny świat, po drodze pokonując napotkanych przeciwników. Należy zaznaczyć, że starcia z napotkanymi demonami cechują się bardzo wysokim poziomem trudności. Nasz bohater ginie niezwykle szybko i łatwo, co szczególnie widać podczas starć z bossami. Jeśli chcemy z nimi wygrać, musimy poświęcić trochę czasu na nauczenie się schematu zachowania oraz odkrycie słabych stron przeciwnika. 

Zobacz też: Historia serii gier Dark Souls – najważniejsze informacje o niezwykle trudnych grach FromSoftware

Nasza postać, pokonując demony, zdobywa dusze. Odgrywają one rolę zarówno punktów doświadczenia, jak i waluty. Należy mieć na uwadze, że nasza śmierć powoduje utratę wszystkich niewykorzystanych przez nas dusz. Bohater odradza się w najbliższym punkcie kontrolnym, z połową życia. Jeśli uda nam się dotrzeć do punktu naszej śmierci będziemy mogli odzyskać stracone duszę. Lecz uwaga! Jeśli po drodze znów zginiemy, duszę przepadają i nie da się już ich odzyskać. 

Należy mieć również na uwadze, że nasza śmierć powoduje odrodzenie pokonanych przez nas przeciwników – na szczęście nie dotyczy to jednak bossów. 

Demon’s Souls Remake dostarcza nowy arsenał i nowe typy wyposażenia. Podobnie, jak w oryginalnej wersji gry, możemy unieść ograniczoną ilość sprzętu. Dotyczy to również materiałów leczniczych. W oryginale lecznicze trawy nie posiadały wagi, dzięki czemu mogliśmy mieć ich nieograniczoną ilość. Teraz niestety to się zmieniło i ilość zasobów leczniczych uległa drastycznemu spadkowi. Podczas rozgrywki zbieramy również tzw. Ziarna, która dają tymczasową odporność na truciznę, ogień oraz krwawienie. 

Multiplayer

Gra z założenie nastawiona jest na rozgrywkę jednoosobową. Oferuje jednak możliwość interakcji z innymi graczami poprzez zostawianie im wiadomości. Możemy również obejrzeć ostatnie chwile innych użytkowników. Gra posiada również tryb kooperacji, w którym możemy przywołać innych graczy pod postacią duchów. Twórcy umożliwiają również prowadzenie najazdów na światy innych użytkowników. 

Wymagania sprzętowe Demon’s Souls Remake

Gra wymaga ok. 66 GB wolnego miejsca na konsoli PlayStation 5. 

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *