1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Czym są targi E3? Wszystko o targach Electronic Entertainment Expo

Rozrywka

4 miesiące temu

Czym są targi E3? Wszystko o targach Electronic Entertainment Expo

Gry
1
0
0
1
0

Czym są targi E3 i skąd się wzięła ich popularność? Oto zbiór najważniejszych informacji na temat jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie gier komputerowych i nie tylko.

Targi E3 – historia targów Electronic Entertainment Expo

Osoby śledzące wiadomości ze świata nowinek technologicznych na pewno nie raz spotkały się z terminem „E3”. Co to właściwie jest? Targi E3 (Electronic Entertainment Expo) oznaczają wydarzenie, które corocznie przyciąga miłośników przemysłu gier komputerowych z całego świata. Wystawa jest poświęcona rozrywce elektronicznej – dzięki niej twórcy, wydawcy i osoby zaangażowane w produkcję mają szansę zaprezentować światu swoje najnowsze dzieła. Wydarzenie tradycyjnie ma miejsce w czerwcu, a jego lokalizacją jest hala Los Angeles Convention Center.

Pierwsza konferencja E3 odbyła się ponad dwie dekady temu – konkretnie w 1995 roku. Można więc śmiało stwierdzić, że wydarzenie to zostało głęboko zakorzenione w tradycji branżowej przemysłu gier komputerowych. Jego organizatorem jest Entertainment Software Association (ESA) – stowarzyszenie zrzeszające wiele ogromnych i wpływowych firm – między innymi Atari, Microsoft, Ubisoft czy Nintendo. Jak wygląda historia E3 i co ją zapoczątkowało?

targi e3

Zobacz też: Wsteczna kompatybilność PS5 – czy na nowej konsoli Sony działają gry z PS4?

Początki

Zanim rozpoczęły się targi gier E3, największym wydarzeniem w przemyśle gier komputerowych i nie tylko był amerykański Consumer Electronics Show. CES miał miejsce dwa razy w roku – zimą w Las Vegas oraz latem, najczęściej w Chicago. Consumer Electronics Show nie dotyczył jednak tylko rozrywki, co pozostawiało pewien niedosyt wśród miłośników tej branży. Targi CES były bowiem poświęcone wszystkiemu, co związane z elektroniką – mogli się na nich zaprezentować producenci alarmów samochodowych, lodówek czy urządzeń audio.

Fani, dziennikarze oraz publicyści, którzy chcieli śledzić nowinki związane wyłącznie ze światem gier video, mogli uczestniczyć w CES, ale ta gałąź wydarzenia była traktowana po macoszemu. Między innymi taki stan rzeczy doprowadził do utworzenia amerykańskiego stowarzyszenia branżowego Interactive Digital Software Association (IDSA) później przekształconego w dzisiejszy Entertainment Software Association (ESA).

Dawne stowarzyszenie IDSA postanowiło zorganizować własną wystawę poświęconą wyłącznie przemysłowi gier komputerowych – E3. Decyzja spotkała się z pozytywną reakcją firmy SEGA – ówczesnego giganta w świecie rozrywki elektronicznej. Chociaż drugi wielki gracz na rynku – Nintendo – wciąż wspierał CES, przedsiębiorstwo SEGA było bardziej rozpoznawalne, dzięki czemu pierwsze targi E3 przyciągnęły aż 50 tysięcy osób. Tak rozpoczęła się historia jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie gier video.

Lata 95-00

Pierwsze targi E3 odbyły się w dniach od 11 do 13 maja w 1995 roku i zostały zorganizowane przez stowarzyszenie IDSA (dzisiejsze ESA). Miejscem wydarzenia już wtedy była hala Los Angeles Convention Center. Jednym z najważniejszych punktów konferencji okazało się ogłoszenie ceny oraz daty premiery PlayStation firmy Sony. Przedsiębiorstwo Nintendo także wzięło udział w targach, prezentując swoją nową konsolę Virtual Boy.

Targi E3 od 1995 odbywały się corocznie, a ich kolejne wydania nie traciły na popularności. Rok 1997 był ważnym momentem dla e-sportu, który wtedy dopiero stawiał pierwsze kroki. Konferencje E3 odbywały się wtedy w Atlancie (stan Georgia), a jednym z ich ważniejszych punktów był turniej offline w grze Quake. Imprezę nazwano Red Annihilation. Była to pierwsza ogólnokrajowa e-sportowa rywalizacja.

Kolejne targi Electronic Entertainment Expo przyciągały więcej lub mniej obserwatorów, ale średnia liczebność zainteresowanych nimi osób zawsze oscylowała wokół kilkudziesięciu tysięcy. Szczególnie ważny historycznie był rok 2005 – wtedy amerykańska stacja telewizyjna G4 po raz pierwszy wyemitowała wydarzenie. Emisja telewizyjna Electronic Entertainment Expo była kontynuowana aż do 2012 roku.

Lata 2007-2008

W latach 2006-2007 organizator targów E3 – Entertainment Software Association – zadecydował o zmianie formatu wydarzenia. Ponieważ konferencje przyciągały mnóstwo zainteresowanych, postanowiono wprowadzić zaproszenia tylko dla profesjonalistów, co wykluczyło między innymi blogerów zajmujących się tematyką gier video. Decyzja spotkała się z negatywną reakcją niezależnych twórców, którzy nie chcieli zostać wyparci przez wielkie korporacje. Targi E3 uwzględniły ich jednak w poświęconej im wystawie The Indie Games Showcase.

Kolejne wydarzenia Electronic Entertainment Expo przyciągnęły jedynie od 5 do 10 tysięcy osób właśnie ze względu na zmieniony format. Był to znaczny spadek liczby uczestników w porównaniu z poprzednimi latami. Decyzja o zmniejszeniu skali targów spotkała się z krytyką wielu wpływowych osób w świecie gamingu – między innymi Willa Wrighta, współzałożyciela firmy Maxis i projektanta takich tytułów jak The Sims czy Spore.

targi e3

Lata 2009-2015

Targi E3 odzyskały dawną świetność w roku 2009, kiedy to organizatorzy postanowili wycofać się z poprzedniej decyzji o zmniejszeniu skali wydarzenia. By wziąć udział w imprezie, nadal należało posiadać zaproszenie, lecz nie tylko profesjonaliści mogli je uzyskać. Targi zostały ponownie otwarte dla szerszej publiczności, a więc przywrócono format sprzed 2007 roku. Skorzystano również z dawnej nazwy imprezy – Electronic Entertainment Expo (w 2007 roku przechrzczono ją na E3 Media and Business Summit).

Lata 2009-2015 obfitowały w prezentacje tytułów, które do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością w świecie e-sportu i nie tylko. Gry przedstawione publiczności na E3 w tym czasie to między innymi Call of Duty: Black Ops, Borderlands 2 czy Tony Hawk’s Pro Skater 5. Ważniejszymi wystawcami byli Bethesda, Nintendo, Sony, Ubisoft i wielu innych. 2015 rok był także czasem nowoczesnych technologii – firma Oculus zaprezentowała wtedy ostateczny projekt okularów VR Oculus Rift.

targi e3

Zobacz też: Wszystko o Diablo II: Resurrected kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Lata 2016-2019

Strzelanina pod klubem nocnym w Orlando, która miała miejsce w 2006 roku, wywarła oczywisty wpływ na targi E3 zaplanowane na zaledwie dwa dni później. Organizatorzy odnieśli się do tragedii, wydając stosowne oświadczenia oraz opuszczając flagi na znak żałoby. Mimo dramatycznych wydarzeń poprzedzających imprezę targi odbyły się bez większych przeszkód. Zaprezentowano na nich między innymi odnowioną wersję gry The Elder Scrolls V: Skyrim oraz The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

W 2017 organizatorzy E3 postanowili wprowadzić 15 tysięcy publicznych biletów wstępu na wydarzenie. Zrezygnowano więc z całkowicie zamkniętych konferencji dla mediów i osób związanych z branżą rozrywki elektronicznej. Decyzja została zaaprobowana przez publicystów i analityków, którzy zwrócili uwagę na to, jak ważne są doświadczenia graczy i użytkowników korzystających z nowinek prezentowanych na imprezie.

W 2018 roku co prawda nie zaprezentowano nowych sprzętów, ale ten czas był istotny dla miłośników gier video z Polski. Na targach E3 zaprezentowano bowiem trailer gry Cyberpunk 2077 studia CD Projekt Red. Inne ważne tytuły wymienione podczas konferencji to Fallout 76 czy Assassin’s Creed Odyssey. Impreza w 2018 roku była również związana z licznymi turniejami e-sportowymi, na które zaproszono celebrytów spoza świata gier i rozpoznawalnych streamerów oraz gamerów.

Targi Electronic Entertainment Expo w 2019 roku były ostatnimi, które odbyły się w tradycyjnej formie przed pandemią koronawirusa. Zademonstrowano na nich między innymi takie gry jak Ori and the Will of the Wisps czy Minecraft Dungeons. Na imprezie pojawił się także aktor Keanu Reeves, który zdradził, że brał udział w procesie tworzenia Cyberpunk 2077, użyczając zarówno swojego głosu, jak i wizerunku.

targi e3

Targi E3 – skutki po pandemii koronawirusa

Plan na organizację targów E3 w 2020 roku uwzględniał częściową zmianę formatu. Organizatorzy chcieli położyć większy nacisk na interakcje z miłośnikami gier video, a także zaprosić do udziału w wydarzeniu znane osobistości ze świata gamingu – między innymi streamerów i popularnych influencerów. Sytuacja została jednak skomplikowana przez rozwijającą się pandemię choroby COVID-19.

Jeszcze w marcu 2020 roku organizatorzy imprezy utrzymywali, że choć kryzys przybiera na sile, to wydarzenie odbędzie się zgodnie z planem. Wkrótce zrezygnowano z pomysłu i w roku 2020 targi E3 po raz pierwszy w historii zostały całkowicie anulowane ze względu na panującą pandemię. Duże korporacje tradycyjnie prezentujące swoje najnowsze dzieła na imprezie stworzyły własne, mniejsze konferencje.

E3 2021 – jak wyglądała tegoroczna edycja targów?

Światowy kryzys związany z chorobą COVID-19 zmusił stowarzyszenie ESA do całkowitego porzucenia tradycyjnej formy imprezy, jednak tym razem pandemia nie powstrzymała organizatorów E3. Kiedy odbyło się wydarzenie? Targi miały miejsce w dniach 12-15 2021 czerwca i zostały przeniesione do strefy online – dziennikarze, blogerzy i inne osoby zainteresowane mogły śledzić konferencje w domach, sprzed własnych monitorów.

Ponieważ Electronic Entertainment Expo było streamowane na żywo po raz pierwszy w historii, nie zabrakło problemów technicznych, logistycznych oraz potknięć osób prezentujących. Mimo wszystko wydarzenie przebiegło zgodnie z planem, a widzowie mogli zobaczyć trailery wielu interesujących tytułów. Miłośnicy gier nie byli zawiedzeni ofertą E3 – zapowiedzi obejmowały takie pozycje jak Stalker 2: Heart of Chernobyl czy Elden Ring, przy której produkcji brał udział pisarz George R. R. Martin – autor sagi Gra o Tron.

Targi E3 to jedno z najważniejszych wydarzeń dla osób uważnie śledzących to, co dzieje się w świecie gier, komputerów i konsol. Chociaż pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do drastycznej zmiany formatu, to streamowanie wydarzenia online miało swoje zalety – mogły je oglądać osoby na całym świecie. Zabrakło jednak emocji związanych z uczestniczeniem w tak dużej imprezie. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja poprawi się na tyle, by targi wróciły do tradycyjnej formy.

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.