Atypowy to dość niekonwencjonalny tytuł skupiony na osobie, która cierpi na spektrum autyzmu. Kiedy premiera nowego sezonu oraz jak rozwiną się losy głównych bohaterów? Wszystko wskazuje na to, że to ostatni sezon serialu – w jaki sposób twórcy zdecydują się zamknąć wątki w finałowym sezonie?
Atypowy – kiedy premiera sezonu 4?
Informacja o tym, że Atypowy wróci w czwartym sezonie, pojawiła się w lutym 2021 r. Twórcy potwierdzili również, że będzie to sezon finałowy serialu. 10 nowych odcinków ma trafić na platformę Netflix 9 lipca 2021, by zamknąć ostatecznie historię Sama Gardnera, jego rodziny i przyjaciół. Twórcy serialu, oprócz informacji o premierze sezonu, podzielili się z fanami Atypowego również zwiastunami i krótkim zarysem fabuły 4 części.
Premierowy sezon serialu Atypowy trafił na Netflixa 11 sierpnia 2017 roku. Porównując serial do innych produkcji amerykańskiej platformy, zauważyć można, że Atypowy to jedna z najstarszych produkcji Netflixa. Jako jednej z niewielu Atypowemu udało się również utrzymać na ekranach aż przez cztery sezony. Tylko kilkunaści seriali Netflixa osiągnęło tak imponujące wyniki. Co sprawiło, że fani tak bardzo polubili historię rodziny Gardnerów?
Odpowiedzią na to pytanie jest na pewno świetna, nietuzinkowa obsada oraz trudne tematy poruszane w inteligentny i często bardzo dowcipny sposób. W Atypowym Netflix sięga po nieczęsto przepracowywane problemy: oprócz spektrum autyzmu mamy tutaj również dwie perspektywy zdrady w małżeństwie, problem odnalezienia się w obcej kulturze oraz poszukiwania i akceptacji swojej seksualności. Wszyscy bohaterowie serialu poszukują tak naprawdę odpowiedzi na pytanie o to, co właściwie oznacza być normalnym i jak dostosować się do oczekiwań społecznych, nie tracąc swojej indywidualności.
Zobacz też: Bridgertonowie sezon 2 – kiedy nowe odcinki? Wszystkie informacje o serialu Netflixa
Atypowy Sezon 4 – zwiastuny
W oficjalnym trailerze opublikowanym na YouTube możemy zobaczyć, że 4 sezon Atypowego skupi się na „nowych początkach”. Sam rozpocznie samodzielne życie w college’u, Casey będzie musiała skonfrontować otoczenie ze swoją decyzją o związku z Izzy, a Gardnerowie będą próbowali posklejać swoje małżeństwo po trudnych próbach, na które zostało narażone w poprzednich sezonach.
Zwiastun pokazuje nam, jak Sam przenosi się do nowego mieszkania, robiąc kolejny krok w kierunku niezależności. Jego matka, Elsa, nie ukrywa, że jest dumna z decyzji syna, jednocześnie zapowiadając, że będzie do niego dzwonić co wieczór. Wyprowadzenie się z domu i dostanie się na studia to wystarczająco duży stres dla Sama, ale będzie on musiał również zmierzyć się z akademickim okresem próbnym, który zmusi go do podjęcia decyzji dotyczącej tego, co naprawdę chce robić w przyszłości.
Zarys fabuły w 4. sezonie Atypowego
Twórcami produkcji Atypowy są Robia Rashid, odpowiedzialna za takie hity jak m.in. How I met your mother czy Bad Teacher, oraz Seth Gordon. Serial przedstawia losy 18-letniego Sama Gardnera, który codziennie mierzy się z trudnościami spowodowanymi spektrum autyzmu. Fabuła pokazuje jak z pomocą swojej rodziny – mamy Elsy, taty Douga i młodszej siostry Casey – Sam szuka swojego miejsca na świecie.
Trzeci sezon Atypowego zakończył się pogodzeniem Elsy i Douga po romansie Elsy z barmanem, a także pierwszym publicznym pocałunkiem Casey z dziewczyną Izzie. W czwartym sezonie pary będą prawdopodobnie pracować nad swoimi związkami, a Casey będzie starała dostać się na uniwersytet w Kalifornii. Sam w trzecim sezonie rozwiązał w końcu konflikt z najlepszym przyjacielem Zahidem, a zwiastun czwartej serii pokazuje, że chłopcy będą mieszkali razem.
To początek niezależnego życia dla Sama – prawdopodobnie nie uda mu się jednak funkcjonować zupełnie na własną rękę i będzie zmuszony do powrotu do rodzinnego domu. Czy będzie to dla niego oznaczało wyłącznie porażkę, czy może uda mu się pogodzić pewne ograniczenia i samodzielne życie?
W poprzednim sezonie Atypowego uwaga scenarzystów lekko odsunęła się od postaci Sama – głównego bohatera – by bardziej skupić się na jego rodzinie i przyjaciołach. W sezonie 4 twórcy niejako wracają do korzeni i znów czynią Sama centrum całej fabuły. Ważnym wątkiem będzie jednak na pewno również kwestia coming outu Casey. Czy zakończenie serialu również okaże się atypowe?
Zobacz też: New Amsterdam sezon 3 – data premiery oraz najważniejsze informacje o serialu Szpital New Amsterdam
Atypowy – obsada w 4. sezonie
Jeśli chodzi o obsadę, nic się, całe szczęście, nie zmieniło. Za olbrzymi sukces Atypowego w głównej mierze odpowiadają bowiem świetnie dobrani aktorzy – genialni debiutanci towarzyszą kultowym gwiazdom kina amerykańskiego. W roli Sama znów Keir Gilchrist, a świetna Jennifer Jason Leigh ponownie wcieli się w rolę Elsy, nadopiekuńczej matki Sama. Michael Rapaport po raz kolejny zagra Douga, ojca chłopaka, a genialna Brigette Lundy-Paine znów pojawi się na ekranie jako starsza siostra głównego bohatera. Oprócz tego w serialu ponownie zobaczymy Nika Dodani, Jennę Boyd, Amy Okudę, Grahama Rogersa i Fivela Stewarta.
Atypowy – ile odcinków będzie miał sezon 4?
Twórcy serialu potwierdzili, że, podobnie jak dwa poprzednie sezony, finałowy będzie składał się z dziesięciu odcinków. Tylko pierwszy sezon serialu zamknął się w ośmiu. Nie jest do końca jasne, dlaczego 4 to ostatni sezon Atypowego, ponieważ wydaje się, że serial spokojnie mógłby potrwać trochę dłużej. Fani Atypowego są jednak wdzięczni, że ostatni sezon pozwoli twórcom właściwie zakończyć wszystkie wątki. Wiele z seriali Netflixa nie dostało bowiem takiej możliwości.
Twórcy serialu, podobnie jak jego wierni fani, mają nadzieję, że pomimo zakończenia serii Atypowy, producenci i scenarzyści coraz częściej będą sięgali po tematy trudne i nietypowe. Istnieje bowiem cała masa problemów, grup, trudności, które wciąż nie posiadają swojej silnej reprezentacji w żadnym tekście kultury, a produkcje takich platform jak Netflix mają niesamowicie duże możliwości edukowania i uświadamiania dzięki swoim olbrzymim zasięgom. Atypowy pokazał, że przy tego typu produkcjach również można się świetnie bawić, a ukazywanie podobnych zagadnień nie musi się ograniczać do formy smutnych dramatów czy programów dokumentalnych.