allegro lokalnie

Rozrywka

13.08.2021 09:07

Allegro lokalnie – co to jest, jak działa, czym różni się od zwykłego Allegro? Czy kupowanie i sprzedawanie jest tam bezpieczne?

Online Zakupy
14
0
12
14
0

Co to jest Allegro Lokalnie? Jak korzystać z serwisu, aby transakcje przebiegały sprawnie i bezpiecznie? Jak nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom lub kupującym? Odpowiadamy na wszystkie najczęstsze pytania na temat lokalnej sprzedaży na Allegro. 

Przez ostatnie lata Allegro przeszło sporą metamorfozę – z największego w Polsce serwisu sprzedażowego zamieniło się w jeszcze większą platformę e-commerce. Jedną z istotnych rewolucji było uruchomienie w 2019 r. bliźniaczego portalu Allegro Lokalnie. Co to takiego, na czym polega jego działania i jak z niego korzystać, aby nie paść ofiarą oszustów? 

Allegro lokalnie co to dokładnie jest? Podstawowe informacje

Allegro Lokalnie to serwis ogłoszeniowy, który powstał w 2019 r. z myślą o indywidualnych użytkownikach, czyli takich bez konta firmowego na macierzystej platformie. Głównym założeniem, które przyświecało twórcom, było zapewnienie przestrzeni do sprzedaży osobom fizycznym, które chciałyby pozbyć się niepotrzebnych domowych bibelotów bez potrzeby płacenia prowizji od ich wystawienia. Jak sama nazwa wskazuje, serwis pozwala sprzedawać i kupować lokalnie – Allegro w tej nastawione jest zwłaszcza na transakcje z odbiorem osobistym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedmioty były wysyłane kupującym jak na „zwykłym” Allegro.

Ogromny wybór używanych przedmiotów, sprzedawanych po atrakcyjnych cenach, a do tego możliwość wystawienia darmowych ogłoszeń, to największe korzyści mające przekonać zarówno sprzedających, jak i kupujących do aktywnego korzystania z serwisu. Ochrona kupujących sprawia, że transakcje są nie mniej bezpieczne niż na klasycznym Allegro. A to duża przewaga wobec innych portali lokalnej sprzedaży, na których transakcje nie są kontrolowane.

Pierwotnie zakładano, że Allegro Lokalnie będzie platformą całkowicie niezależną od zwykłego Allegro, które od 2019 r. umożliwiłoby wystawianie produktów wyłącznie przez zweryfikowanych sprzedających, posiadających działalność gospodarczą. Tak się jednak nie stało – po wielu protestach użytkowników, przedstawiciele Allegro zdecydowali się pójść na kompromis – aktualnie ogłoszenia zamieszczone w “lokalnej” wersji serwisu widoczne są także na ,,zwykłym’’ Allegro. Jakie różnice dzielą oba serwisy? 

Zwykłe Allegro a Allegro lokalnie różnice

Na pierwszy rzut oka zarówno ,,zwykłe,, Allegro, jak i jego lokalna wersja, wyglądają podobnie – w jednym i drugim przypadku możemy przeglądać oferty w ramach kilkunastu kategorii tematycznych, zakupić produkt, wziąć udział w licytacji czy napisać do sprzedającego z pytaniem. Na tym jednak kończą się podobieństwa. A jak z różnicami? 

Po pierwsze – chcąc sprzedać produkt jako osoba prywatna, nie możemy wybrać platformy samodzielnie – od razu kierowani jesteśmy na Allegro Lokalnie. Jak wystawić przedmiot na Allegro nie lokalnie? Musimy posiadać konto firmowe. W przypadku przedsiębiorców, ogłoszenie można dodać zarówno w jednym, jak i drugim serwisie. „Zwykły” użytkownik może natomiast korzystać z panelu „Moje Allegro Lokalnie”. 

Po drugie – artykuły wystawione w ramach tej wersji nie są objęte programem Smart. Oznacza to, że nawet będąc wieloletnim subskrybentem tej usługi lojalnościowej, chcąc kupować lokalnie, musimy liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów wysyłki (dotyczy to także wariantu dostawy Allegro Paczkomaty InPost). Tym samym w serwisie na próżno szukać atrakcyjnych cenowo ofert oznaczonych pomarańczowym znaczkiem. 

Po trzecie –  nie ma możliwości zakupów na raty, nie możemy także skorzystać z opcji odroczonej płatności. Kupujący musi więc od razu zapłacić całą kwotę za zakupiony bądź wylicytowany przedmiot. 

A jak z prowizją? Na Allegro Lokalnie prowizja pobierana jest wyłącznie wtedy, gdy sprzedamy oferowany produkt – wystawienie ogłoszenia zarówno w opcji Kup Teraz, jak i ramach licytacji, jest całkowicie darmowe. Serwis pobiera od nas opłatę w wysokości 4,9% (w przypadku kategorii Elektronika) lub 7,9% (w pozostałych kategoriach). Jeśli chodzi o Allegro Lokalnie, opłaty są jednak ogólnie bardziej korzystne w stosunku do tych, jakie ponoszą konta firmowe. 

Korzystanie z Allegro lokalnie instrukcja logowania i korzystania z serwisu

Aby korzystać z Allegro Lokalnie, nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać dane logowania do swojego konta Allegro (z którego korzystamy jako kupujący). Jeśli przeszliśmy weryfikację już wcześniej, będziemy mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu od razu, bez potrzeby spełniania dodatkowych formalności. Na Allegro Lokalnie logowanie przeprowadza się z poziomu panelu dostępnego w prawym, górnym rogu strony. Wystarczy kliknąć rozwijane menu, a następnie wybrać opcję Zaloguj kontem Allegro. 

Źródło: allegro.pl

Jeśli nie posiadamy konta na Allegro, konieczne będzie jego założenie. Aby to zrobić, należy przejść do formularza rejestracyjnego i postępować wg instrukcji. Po zweryfikowaniu konta zyskamy pełen dostęp do obu platform. Kupowanie na Allegro Lokalnie jest banalnie proste – cały proces opiera się na kilku kliknięciach, zupełnie jak w przypadku głównego serwisu. Wystarczy wyszukać odpowiedni produkt (warto skorzystać z filtrowania), a następnie wybrać formę płatności i dostawy. Do wyboru mamy możliwość licytacji (o ile Sprzedający przewidział taką formę) i zakupu artykułu w ramach Kup Teraz. 

Bezpieczne kupowanie i sprzedawanie przedmiotów na Allegro Lokalnie czy to możliwe?

Allegro Lokalnie to miejsce, które łączy i integruje lokalne społeczności. Największą zaletą korzystania z serwisu jest niewątpliwie to, że (przynajmniej w praktyce) nie musimy już co chwilę sprawdzać statusu wpłaty ani wyczekiwać kuriera z zakupionym przedmiotem – możemy w każdej chwili odebrać produkt i zapłacić za niego osobiście, po wcześniejszym umówieniu się ze Sprzedającym. Nie zawsze jednak taka forma kupna będzie możliwa. Mimo programu ochrony kupujących na Allegro Lokalnie oszustwa jednak się zdarzają. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby przekonać się o wiarygodności osoby po drugiej stronie. Jak użytkować serwis, aby zakupy były bezpieczne?

Sprawdź: Co to jest BLIK? Jak płacić BLIKiem przez internet i w sklepie stacjonarnym?

Wszyscy użytkownicy korzystający z lokalnej wersji serwisu przed otrzymaniem do niej pełnego dostępu muszą przejść kilkuetapową weryfikację. Jednak nie w każdym przypadku wieloletnia aktywność sprzedającego będzie stuprocentowym dowodem na jego uczciwość. Żółta lampka powinna zapalić się nam w sytuacji, gdy Kupujący oferuje produkt, którego nie posiada (często dotyczy to produktów sprowadzanych z Chin, na zamówienie) lub gdy namawia nas do tego, aby zapłacić za niego poza oficjalnym kanałem płatniczym

Allegro Lokalnie Program Ochrony Kupujących 

Warto pamiętać, że tylko licytując produkt lub korzystając z opcji Kup Teraz, jesteśmy objęci Programem Ochrony Kupujących. W praktyce także i z tym bywa różnie – w przeciwieństwie do głównego Allegro pracownicy serwisu nie mają dostępu do naszych konwersacji, a screeny, stanowiące potencjalny dowód w sprawie, można bardzo łatwo spreparować w programie graficznym. Jak zatem kupować na Allegro Lokalnie, aby nie paść ofiarą oszustwa? 

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że Internet pełen jest nieuczciwych kontrahentów i nie jesteśmy w stanie w stu procentach uniknąć oszukania. Gdy z przyczyn logistycznych nie mamy możliwości umówić się ze Sprzedającym osobiście, najlepiej jest skorzystać z opcji Kup Teraz, a zakupiony produkt opłacić za pomocą wbudowanego systemu płatności Allegro. W ten sposób zminimalizujemy możliwość popełnienia przestępstwa.

A jak przedstawia się kwestia bezpieczeństwa z perspektywy Sprzedającego? Okazuje się, że także osoby sprzedające narażone są na nieuczciwe praktyki. Zdarza się, że Kupujący zakupi przedmiot i go nie opłaci – wówczas musimy opłacić naliczoną prowizję od sprzedaży. Wykłócanie się z Kupującym o parę złotych może kosztować nas sporo nerwów i stresu, a nie będziemy mieć pewności, czy wyegzekwujemy od niego należność. 

Ile kosztuje wystawianie przedmiotów na Allegro lokalnie?

Jak zostało napisane wyżej – wystawienie przedmiotu w serwisie jest darmowe. Warto jednak pamiętać, że na Allegro Lokalnie prowizja od sprzedaży wynosi od 4,9% do 7,9% w zależności od kategorii. Dla porównania, na macierzystej platformie Sprzedający musi liczyć się z takimi kosztami, jak:

  • opłata za wystawienie produktu,
  • prowizja od sprzedaży,
  • procent wszystkich prowizji do kwoty sprzedaży.

Jakie opinie najczęściej pojawiają się na temat Allegro lokalnie?

Uruchomienie Allegro Lokalnie spotkało się z mieszanymi uczuciami, a krążące po Internecie opinie jasno pokazują, że serwis ten po dwóch latach od premiery wciąż nie zdołał przekonać do siebie wszystkich lojalnych użytkowników platformy e-commerce. Wielu z nich albo przesiadło się na konkurencyjne platformy, traktując Allegro głównie jako alternatywę dla innych sklepów,  albo całkowicie zaprzestało z niego korzystania. 

Opinie na temat Allegro Lokalnie

Krytycznych uwag nie szczędzą zarówno Kupujący, jak i Sprzedawcy. Lwia część skarg dotyczy braku możliwości wystawienia ofert w głównym serwisie – sprzedający jest automatycznie odsyłany do formularza Allegro Lokalnie. Opinie krążące po sieci odnoszą się również do całkowitego braku wsparcia dla programu Smart!, który przecież cieszy się ogromną popularnością wśród kupujących na Allegro z uwagi na atrakcyjne zniżki i dodatkowe korzyści. 

14
0

Podziel się:

Komentarze (12)

A już opcja gdzie myśląc, że zwiększasz maksymalną kwotę licytacji sam podbijasz swoją ofertę jest kompletnie chora.

W licytacji pomimo tego, że tylko Ty licytujesz z automatu wywala Twoje maksimum. Przecież to jest chore…
Ja ten serwisik żegnam.

No faktycznie taniej, wczesniej sie placilo 1zl za wystawienie, a teraz 5-7% od kwoty sprzedazy. Banda naciagaczy, nic dziwnego ze ceny na allegro juz dawno przestaly byc konkurencyjne

Próbowałem wystawić przedmiot przez Allegro (nie lokalne), po kliknięciu wystaw, przedmiot automatycznie pojawił się na lokalnym Allegro, kiedyś miałem możliwość wystawiania na zwykłym serwisie (jestem użytkownikiem od 16 lat) teraz nie mogę, powiedz proszę jak to zrobiłeś posiadając konto nie firmowe

Największy błąd twórców allegro, to brak wyboru opcji gdzie chcemy wystawić przedmiot. Na koncie allegro czy też allegro lokalnie. Kolejna bezsensowna decyzja, po tej ze skasowaniem komentarzy kupujących z konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *