iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle

Recenzje

15.12.2023 15:57

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle – białe oblicze znakomitej jednostki

Monitory
2
0
0
2
0

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle to dowód na to, że japoński producent potrafi mile zaskoczyć możliwościami swojego sprzętu, które wykraczają nawet poza oficjalną specyfikację! Powodów do zadowolenia jest jednak znacznie więcej.

iiyama ma w zwyczaju produkować monitory czarne lub ewentualnie ciemno-szare, bo i taka kolorystyka pasuje do większości stanowisk komputerowych. Dziś wiemy, że na tym nie poprzestaje, gdyż w portfolio marki znalazł się sprzęt gamingowy dla fanów bieli!

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle to niemal ta sama jednostka co GB2470HSU-B1, tyle że w białej wersji kolorystycznej. Niemal, ponieważ główna różnica leży w usprawnionej ergonomicznej podstawie, którą znaleźć można w modelu B5. Nadal zatem mamy do czynienia z gamingowym monitorem z matrycą IPS o przekątnej 24”, rozdzielczości Full HD i częstotliwości odświeżania 165 Hz. To jednak nie wszystko. Z racji tego, że jest to monitor stricte do gier, nie zabrakło tu typowo gamingowych funkcji czy technologii. Obok niskiego czasu reakcji znaleźć można również synchronizację obrazu FreeSync Premium z LFC.

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle
iiyama w białej wersji wyróżnia się elegancją – białe zestawy komputerowe są obecnie w modzie, zatem decyzja producenta o wyborze niespodziewanego wariantu kolorystycznego jest słuszna
-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Budowa i jakość wykonania iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle

Montaż monitora jest niezwykle prosty, ale z racji nowej wersji podstawy, tą należy przykręcić do ramienia, a następnie całość do samego wyświetlacza. Design jest typowy dla iiyamy, czyli bardzo minimalistyczny. Obudowa wykonana jest z matowego, lekko chropowatego plastiku, utrzymanego w białej kolorystyce, co dotyczy również dwuramiennej podstawy z tworzywa sztucznego. Podstawa nie zajmuje dużo miejsca na biurku, nawet w modelach z większymi ekranami. Ramki wokół ekranu są smukłe, choć martwa strefa nieco je pogrubia, mówi się o 4-5 milimetrach.

Konstrukcja monitora jest solidna i stabilna, z dobrze spasowanymi elementami, bez luzów czy zgrzytów. Ergonomia jest na wysokim poziomie, z dużym zakresem regulacji: pochylenia (23 stopnie w górę, 5 stopnie w dół), wysokości (150 mm) oraz funkcją pivot do ustawienia ekranu w pozycji portretowej (90 stopni). Są to większe możliwości personalizacji stanowiska względem modelu B1, a na wisienką na torcie jest to, czego w B1 zabrakło – opcja obrotu ekranu aż o 45 stopni.

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle tył
Dwa dodatkowe porty USB z boku będą przydatne, szkoda jednak, że zabrakło chociaż jednego USB 3.0

Porty umieszczone są standardowo, z gniazdem zasilającym, USB typu B, pojedynczym gniazdem słuchawkowym jack 3,5 mm, HDMI i DisplayPort. Port HDMI obsługuje rozdzielczość Full HD przy 144 Hz, pełne możliwości monitora (165 Hz w natywnej rozdzielczości) dostępne są przez DisplayPort. Dodatkowe porty USB 2.0 umieszczono z lewej strony dla łatwiejszego dostępu, choć brakuje portów USB 3.0. Na koniec warto wspomnieć o głośnikach, które są zainstalowane w obu monitorach, ale oferują tylko podstawową jakość dźwięku, odpowiednią do oglądania filmów na YouTube, ale nienadającą się do imprez.

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle spód
Pod spodem, monitor wyposażono w klasyczny zestaw portów

Kolory i kontrast

Nie ma dwóch identycznych monitorów i to nawet biorąc pod uwagę profesjonalną kalibrację. Z tego też powodu wyniki z kolorymetru będą się różnić, ale nie tak bardzo, żeby była tu mowa o zupełnie nowej, lepszej bądź gorszej jakości. W przypadku sRGB liczyć w tym modelu możemy na pokrycie rzędu 98,6%. Dla Adobe RGB pokrycie wynosi natomiast 72,1%, a dla DCI-P3 76,5%. Jest to monitor typowo gamingowy, więc wyniki jak najbardziej w normie.

Kolory i kontrast w iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle

Na ustawieniach fabrycznych zanotowaliśmy 303 nity jasności dla bieli oraz 0,19 nita dla czerni. Kontrast wynosi zatem 1552:1, a nie deklarowane przez producenta 1000:1. To jest potężne, ponad 50-procentowe niedoszacowanie i kolejny dowód na to, że iiyamie nie zależy na marketingowych kampaniach, ale na produkowaniu wysokiej klasy wyświetlaczy.

Dobrze wypada również temperatura barwowa na poziomie 6816K. W porównaniu do wzorca 6500K barwy są delikatnie ochłodzone, ale szybka korekta niebieskiego koloru w menu ekranowym naprawia ten niewielki problem.

Gorzej prezentuje się precyzja odwzorowania kolorów, choć tutaj wychodzą już różnice między panelami, nawet w tych samych monitorach. Średni błąd Delta E wyniósł 3,58 (w poprzedniku było to 2,67). Bliższa analiza wykazuje spore przekłamania w niemal całej rozpiętości szarości. Zastrzeżenia można mieć także do przebiegu gammy lokalnej, ponieważ nie ma mowy o liniowości — wartości w całym spektrum wartości są wyraźnie zawyżone. Nie jest to jednak problem, którego nie da się rozwiązać, ponieważ już przy wstępnej kalibracji udało nam się obniżyć średni błąd Delta E do zaledwie 0,76, wartości niezauważalnej przez ludzkie oko.

Sprawdź też: iiyama G-Master GB2770HSU-B5 – test monitora gamingowego nowej generacji

Jasność i kąty widzenia

Wspomnieliśmy wcześniej, że domyślne parametry monitora oferują jasność rzędu aż 303 nitów (ustawienie jasności na 40%). Według producenta maksymalna wartość powinna wynosić 250 nitów. Nam maksymalnie udało się uzyskać nieco ponad 404 nity i z czymś takim spotykamy się pierwszy raz w życiu. Jeszcze nie widzieliśmy, żeby jakikolwiek producent niedoszacował tego parametru aż o 150 cd/m², a to jest różnica po prostu ogromna.

kąty widzenia

Niestety wadą takiego, a nie innego stanu jest fakt, że jasność minimalna nie będzie odpowiadać nocnym markom, gdyż ta wynosi aż 151 nitów. Podczas nocnego grania przy słabszym źródle światła, czy tym bardziej w całkowitej ciemności, taka jasność może doskwierać. Kąty widzenia są natomiast świetne, typowe dla wysokiej klasy matryc IPS.

Sprawdź też: Recenzja iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle. Ultrapanorama w atrakcyjnej cenie!

Gaming

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle to bardzo dobry monitor gamingowy. Już na parametrach fabrycznych wyraźnie widać niski czas reakcji, który nawet bez dopalacza w postaci funkcji Overdrive spisuje się znakomicie. Po ustawieniu Overdrive na wartość 0 obraz jest jeszcze wyraźniejszy i nie widać na ekranie artefaktów związanych ze zjawiskiem overshootu (biała poświata za poruszającym się obiektem). Co więcej, idealny obraz w ruchu, bez zauważalnego rozmycia oferuje tryb podświetlenia stroboskopowego MBR. I choć ten limituje funkcje gamingowe i jasność maksymalną, warto go stosować w najbardziej dynamicznych grach sieciowych.

Overdrive 0
Overdrive: 0

Monitor posiada również technologię synchronizacji adaptacyjnej FreeSync Premium. Ta działa zarówno z kartami AMD Radeon jak i NVIDIA GeForce (kompatybilnymi) w ramach G-SYNC Compatible. Nie zauważyliśmy żadnych problemów związanych z tą technologią.

MBR ON
MBR: ON

Podsumowanie iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle oferuje bardzo wiele zalet. Począwszy od niedoszacowanego, wysokiego jak na IPS kontrastu, po (ponownie) niedoszacowaną jasność maksymalną. Od świetnej i ergonomicznej podstawy, po bardzo dobre, realne możliwości w grach wideo. Od wyposażenia w postaci zawartości dodatkowej (np. przewody), po zwykłą opłacalność zakupu.

Biała wersja kolorystyczna może się podobać, szczególnie jeśli mowa o stanowisku gamingowym składającym się z innych komponentów w tym kolorze. Wadą w zasadzie jest jedynie zbyt wysoka jasność minimalna, która może przeszkadzać w godzinach nocnych, a zważywszy na cenę, która wynosi zaledwie 799 zł, otrzymujemy jeden z najlepszych monitorów w tym segmencie.

morele w google news
2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *