ASUS RT-AX57

Recenzje

10.11.2023 11:37

Router ASUS RT-AX57 – szybki i… tani?

Komputery Peryferia
2
0
0
2
0

ASUS RT-AX57 to sprzęt, który ma naprawdę duży potencjał, aby trafić w gusta większości użytkowników. Sprawdź, co oferuje model naprawdę dobrze wycenionego routera, od producenta, który nie słynie z tanich rozwiązań.

Jeszcze nie tak dawno temu routery klasy AX były dość drogie w zakupie, ale wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem na rynek technologii Wi-Fi 6E, a następnie Wi-Fi 7. Wi-Fi 6 stało się zatem technologią mainstreamową, po którą sięgnąć może przeciętny Kowalski. Sprawdźmy zatem, jak sprzęt dla takiego Kowalskiego sprawdza się w rzeczywistości!

ASUS nie jest znany z produkcji urządzeń budżetowych, jeśli chodzi o routery, ale model RT-AX57 wyceniono na ok. 375 zł, więc mamy do czynienia z segmentem mainstreamowym. Tutaj od lat panuje konkurencja w postaci producentów takich jak TP-Link czy Tenda, a zatem sami byliśmy ciekawi, czy ASUS-owi uda się wprowadzić nieco zamętu.

ASUS RT-AX57
ASUS RT-AX57 to stylowy i minimalistyczny router – całe szczęście, że udało się uniknąć gamingowych wstawek

ASUS RT-AX57 to router oferujący standard AX3000. To oznacza, że jego przepustowość wszystkich pasm w sumie wynosi 3000 Mb/s – 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz (ax) i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Wyposażono go w czterordzeniowy procesor Broadcom BCM6756 o taktowaniu 1,7 GHz, który jest całkiem mocną jednostką, jak na tego typu wyceniony router. Procesor bezpośrednio współpracuje z 256 MB pamięci RAM i 128 pamięci na dane.

Sprawdź też: Recenzja ASUS RT-AX57 Go. Mobilny router z topową wydajnością

Router oferuje 4 zewnętrzne anteny, mające dbać o stabilny sygnał bezprzewodowy. Jest on kompatybilny z systemem AiMesh i zastosowano w nim kilka technologii, wśród których znajdziemy OFDMA, Beamforming i pasmo o szerokości 160 MHz. Nie zabrakło również czterech portów LAN i jednego portu WAN o prędkości 1 Gbps, ale najważniejsze z perspektywy użytkownika jest wsparcie dla najnowszego standardu bezpieczeństwa WPA3.

ASUS RT-AX57 – budowa i jakość wykonania

Obudowa ASUS RT-AX57 wykonana została z czarnego tworzywa sztucznego, którego styl przełamują niewielkie, złote wstawki i oczywiście anteny. Jest on raczej niewielkim urządzeniem, gdyż mierzy zaledwie 230×135×190 mm. Całość zmontowano bardzo dobrze i w sumie dobrze, że producent nie zdecydował się tu umieścić żadnych gamingowych wstawek. Króluje tu minimalizm i za to należy ASUS-a pochwalić.

Spód poza mocno wentylowaną powierzchnią kryje także standardową płytkę znamionową, cztery gumowane nóżki zapobiegające ślizganiu się routera po blacie oraz otwory montażowe, które umożliwiają powieszenie sprzętu na ścianie.

Jak to w routerach bywa, wszystkie złącza znajdziemy na panelu tylnym. Są tutaj cztery gigabitowe porty LAN, jeden gigabitowy port WAN oraz złącze zasilania. Niestety same anteny nie zostały przymocowane za pośrednictwem gniazda RP-SMA, więc z wymianą na „lepszy model” może być ciężko. Szkoda, że producent nie pokusił się o złącze 2,5G, ale bardziej boli brak jakiegokolwiek portu USB. Wyposażenie oceniamy na dostateczny.

ASUS RT-AX57
Wymiana anten w przypadku ASUS RT-AX57 może być problematyczna, gdyż nie korzystają one z gniazd RP-SMA

Konfiguracja i oprogramowanie w ASUS RT-AX57

Jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy pomarzyć o czymś takim, jak aplikacja na smartfona dla routerów. Dziś wyposażenie takie nie jest niczym nowym, ale nie przestajemy chwalić producentów, którzy stosują takie rozwiązania. Jednym z nich jest ASUS, ponieważ jego Router App to bardzo solidne oprogramowanie, które można używać naprzemiennie z typowym, przeglądarkowym GUI. W aplikacji mobilnej znajdziemy praktycznie wszystkie podstawowe funkcje. Mało tego, w aplikacji znajdziemy również monitoring klientów czy przepustowości, więc możliwości jest naprawdę sporo.

Sprawdź też: Adres IP – co to jest i jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

Oprogramowanie RT-AX57 jest całkiem rozbudowane, dlatego powinno spełnić wymagania także nieco bardziej doświadczonych użytkowników, choć ci pewnie będą narzekać na brak wsparcia dla alternatywnego oprogramowania. Może nie jest najlepsze w kwestii prezentacji, ale na tyle intuicyjny, że odnajdzie się tu każdy użytkownik.

ASUS RT-AX57 aplikacja
Dedykowane oprogramowanie do obsługi routera to bardzo przydatne narzędzie

W oprogramowaniu znajdziemy opcje Smart Connect (polega na doborze optymalnych parametrów połączenia), port triggering, wsparcie dla asystenta głosowego Alexa, wbudowany serwer VPA, wsparcie dla AiMesh, rozbudowany Quality of Service (QoS), kontrolę rodzicielską oraz pakiet zabezpieczeń AirProtection. W ramach tego ostatniego liczyć można na blokadę niechcianych stron, możliwość oceny bezpieczeństwa, ochronę przed spamem i atakami typu DDoS i identyfikację podejrzanych pakietów wychodzących.

ASUS RT-AX57

Testy wydajności ASUS RT-AX57

Testy standardowo rozpoczynamy od sprawdzenia mocy sygnału. Pomiarów dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m² i w tym celu wykorzystaliśmy pięć różnych punktów przedzielonych ścianami – karton gips i żelbet.

Wydajność LAN/WAN

Wydajność LAN/WAN

Wydajność LAN-Wi-Fi

Testowanie sieci bezprzewodowej wiąże się bardzo często z omijaniem wpływu innych sieci wokół. Zagęszczenie sieci w okolicy w tym bardzo przeszkadza i trzeba też pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków routery przez producentów są testowane w warunkach laboratoryjnych, które nijak mają się do rzeczywistych scenariuszy użytkowania. Tak czy inaczej, testy odbywały się na różnych kanałach i o różnych porach dnia i nocy, by sprawdzić, jak faktycznie może zachować się dany router – włącznie z recenzowanym dziś modelem.

Wydajność LAN-Wi-Fi
Wydajność LAN-Wi-Fi 2

Wydajność Wi-Fi – Wi-Fi

Wydajność Wi-Fi – Wi-Fi

ASUS RT-AX57 – świetny router dla mas

ASUS RT-AX57 znajduje się w bardzo ciekawym położeniu. Duża część użytkowników nadal korzysta bowiem ze standardu Wi-Fi 5 (50%, według Wi-Fi Alliance), więc producent kieruje to urządzenie właśnie do nich. Oczywiście najwięksi entuzjaści aktualnie spoglądają na routery oferujące Wi-Fi 7 lub przynajmniej Wi-Fi 6E, ale to wymaga posiadania naprawdę grubego portfela.

Wi-Fi 6 pozostanie z nami jeszcze przez długi czas. I wcale nie zdziwimy się, jeśli zostanie dłużej niż Wi-Fi 5, gdyż doszliśmy do momentu, w którym przepustowość łącza nie odgrywa tak znaczącej roli, jak kiedyś. ASUS RT-AX57 umożliwia bowiem korzystanie z najbardziej wymagających zadań, a to już przewyższa oczekiwania wielu użytkowników, w domach których znajduje się zapewne kiepskiej jakości router dostawców sieci.

Sprawdź też: MSI RadiX AX6600 – recenzja routera znanej marki

ASUS RT-AX57 to solidna propozycja niemal w całym przekroju i spełni oczekiwania użytkowników, o których tu mówiliśmy. Jeśli nie zależy ci na maksymalizacji potencjału Wi-Fi w domu, za co należy wyciągnąć z portfela nierzadko ponad 1000 zł, model ten cię usatysfakcjonuje. Szczególnie jeśli posiadasz już w domu urządzenia korzystające ze standardu Wi-Fi 6.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *