tapety windows 11

Poradniki

13.11.2021 19:05

Tapety Windows 11 – jak wyglądają domyślne tapety na Windows 11? Spoiler – są ładne!

Windows
7
0
0
7
0

Tapety Windows 11 wzbudziły zainteresowanie już w momencie niespodziewanej zapowiedzi nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Co oprócz głównego motywu mają do wyboru użytkownicy Windows 11? Jakie motywy są dostępne? Sprawdziliśmy to!

Tapety Windows 11 – domyślne tapety na Windows 11

Niespodziewana premiera Windows 11 wnosi kilka innowacji wizualnych, których celem jest odświeżenie wyglądu systemu i nadanie mu spójności graficznej. Jedną z rzeczy, która interesuje użytkowników systemu operacyjnego Microsoftu, są tapety.

Choć na pozór nowe tapety są jedynie elementem nieznacznego liftingu Windows 11, w rzeczywistości zaszła zmiana wręcz epokowa. Co takiego się stało? Żadna domyślna tapeta nie zawiera logo Microsoftu. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy. Dotychczas, w każdym systemie, począwszy od Windows 95, przynajmniej na jednej z domyślnych tapet występował motyw charakterystycznych „okienek”.

Jakie tapety na pulpit komputera znaleźć można w Windows 11? Tapety dzielą się na kilka typów. Po pierwszym uruchomieniu systemu użytkownik zobaczy tapetę z kategorii Windows. Jest to grafika z motywem, który może przypominać kwiat lub pociągnięcia pędzla. Do wyboru są dwa obrazy z niebieskim motywem przewodnim – na jasnym lub ciemnym tle, co pozwala łatwo dopasować ją do kolorystyki systemu. Jest to jedyna tapeta w Windows 11 dostępna zarówno w wersji jasnej, jak i ciemnej.

Tapety Windows 11
Tapety na Windowsie 11 naprawdę robią wrażenie!

Zobacz: Jak wygląda pasek zadań Windows 11? Co o nim wiemy?

Podobny artystyczny motyw znajduje się w tapetach z sekcji Flow. W przeciwieństwie jednak do kategorii Windows tu do wyboru są tylko grafiki w jasnych kolorach. Zwolennicy nieokreślonych kształtów w ciemniejszych kolorach znajdą ładne tapety w zbiorze Przechwycony ruch.

Ciemne tapety są również w kategorii Poświata. Różnią się znacznie od tapet z sekcji Windows, Flow i Przechwycony ruch. Są to bowiem grafiki mogące przypominać glob. Tło pulpitu Windows 11 może przybrać jedną z czterech barw – fioletową, niebieską, czerwoną lub zieloną.

Ostatnia kategoria wyróżnia się najbardziej spośród pozostałych. Nazwaną ją Wschód słońca. Do dyspozycji użytkownika zostały oddane tapety z wygenerowanymi komputerowo krajobrazami jeziora lub rzeki, lasu (z wyjątkiem jednej grafiki) i gór. Są to tapety w jasnych barwach.

Windows 11 i jego zaskakujące i niestandardowe tapety
Windows 11 i jego zaskakujące i niestandardowe tapety

Gdzie znaleźć wszystkie tapety Windows 11? Po wejściu w Ustawienia, a następnie Personalizacja (lub kliknięciu prawego przycisku myszy na pulpicie, a potem Personalizuj) nie będą pokazane wszystkie tapety do wyboru, a tylko 5 ostatnich. Całą kolekcję można znaleźć, przechodząc kolejno przez Ustawienia Personalizacja Tło Przeglądaj zdjęciaWindows Web Wallpaper. System Windows 11 ma także funkcję dodawania kolejnych pulpitów. Na każdym z nich można ustawić osobną tapetę.

Powrót do przeszłości – jak wyglądały tapety na poprzednie wersje systemu?

Od niemal trzech dekad tapety Windows wyświetlają się na milionach komputerów na całym świecie. Z tego względu wiele z nich nadal jest rozpoznawalna, a niektóre doczekały się nawet statusu kultowych.

Windows 10

Najpopularniejszy obecnie system Microsoftu po pierwszym uruchomieniu witał użytkowników ciemnoniebieską tapetą z logo Windows, która po jednej z aktualizacji stała się jaśniejsza. Oprócz niej dominowały krajobrazy. Tak jak w przypadku Windows 11, nie wszystkie tapety Windows 10 można znaleźć w menu Personalizacja. W plikach systemowych (Ten komputerWindows Web Wallpaper) znaleźć można również obrazy z kwiatami.

Główna tapeta na Windows 10
Główna tapeta na Windows 10 | Źródło: wall.alphacoders.com

Windows 8/8.1

System operacyjny Windows 8/8.1 charakteryzował się dużymi zmianami w obsłudze wynikającymi z promowania przez Microsoft aktywnych kafelków aplikacji. O ile kafelki istotnie zmieniały warstwę wizualną systemu, o tyle tapety były dość standardowe. Podstawowym obrazem był kwiat. Poza nim dominowały motywy geometryczne.

Windows 7

Podstawowa tapeta jednego z najbardziej lubianych systemów Microsoftu w centralnym punkcie zawierała logo producenta. Wiele innych tapet było zdjęciami architektury przedstawiającymi nowoczesne budowle. Oprócz nich nie zabrakło krajobrazów takich jak góry czy wodospad. Do wyboru były także motywy roślinne.

Główna tapeta na Windows 7
Główna tapeta na Windows 7 | Źródło: tapety.tja.pl

Windows Vista

Błędy popełnione już na samym etapie projektowania systemu sprawiły, że Vista nie znalazła wielu użytkowników i została szybko zastąpiona przez Windows 7. Z tego względu zapomniane zostały również systemowe tapety. Większość z nich to wielokolorowe, nieokreślone motywy graficzne. Oprócz nich można było ustawić tapetę przedstawiającą pejzaż.

Windows XP

Jeden z najbardziej udanych systemów koncernu z Redmond był także najdłużej wspieranym. Aż 12-letni okres aktualizacji to wystarczająco długi czas, by wygląd Windows XP zapadł w pamięć. To właśnie na nim domyślnym obrazem była kultowa już łąka. Inne piękne tapety to również inne krajobrazy, jak i motywy m.in. kryształu, zwierząt i kosmosu.

Windows XP i jego każdemu już znana tapeta
Windows XP i jego każdemu już znana tapeta | Źródło: wall.alphacoders.com

Microsoftowi znów udało się stworzyć ciekawe tapety. Czy któraś z nich zdobędzie rozpoznawalność porównywalną do łąki z Windows XP? Zależeć będzie to nie tylko od tego, czy tapety trafią w gusta użytkowników, ale również od działania samego systemu. Jeśli Windows 11 zostanie dobrze przyjęty i będzie używany przez wiele lat, również jego tapety mają szansę zostać zapamiętane.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *