socket intel

Poradniki

14.02.2023 12:56

Socket Intel – jakie gniazdo pasuje do procesorów Intel Core?

Komputery Podzespoły Zrób to sam
7
1
1
7
1

Socket Intel to podstawka, która musi być kompatybilna z posiadanym procesorem. Jakie gniazdo procesora pasuje do Twojego modelu?

Modernizacja komputera i budowa nowego zestawu wcale nie są trudne! Wystarczy jedynie pamiętać o kilku szczegółach, by bez trudu samodzielnie złożyć wymarzony PC bądź poprawić wydajność obecnego. W niniejszym materiale rozwiewamy wątpliwości dotyczące jednego z najczęściej poruszanych zagadnień, a mianowicie kompatybilności płyty głównej z procesorem. Decydujące znaczenie ma tu podstawka procesora, popularnie nazywana socketem albo określana skrótem LGA.

Producenci procesorów co jakiś czas decydują się na zmianę podstawki, by zapewnić maksymalną kompatybilność i wydajność nowych układów. Choć na pozór wydaje się to dość skomplikowane, w rzeczywistości okazuje się zdecydowanie łatwiejsze. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut na lekturę materiału, który dla Ciebie przygotowaliśmy, by poznać odpowiedzi na pytania o to czym jest podstawka procesora, jak dobrać płytę główną do CPU czy dopasować właściwy socket do konkretnej generacji procesora Intel. Dysponując taką wiedzą bez trudu zamówisz właściwe komponenty, które stworzą zgrany duet stanowiący o wydajności i stabilności Twojego komputera.

socket intel
Socket Intel gotowy do montażu procesora

Sprawdź też: Oznaczenia i generacje procesorów Intel 

Socket Intel – co to jest podstawka procesora?

Czym tak właściwie jest gniazdo procesora? Najprościej rzecz ujmując jest to miejsce na płycie głównej, w którym można zamontować procesor. Patrząc na płytę główną od góry dostrzeżemy ją bez najmniejszego trudu. Co do zasady znajduje się nieco powyżej jej środka i ma kształt prostokąta. Po jej prawej stronie znajdziemy gniazda służące do montażu pamięci RAM, nieco poniżej miejsce do montażu dysku SSD PCIe, a powyżej sekcję zasilania. Po prawej stronie, w zależności od wielkości płyty głównej, znajdziemy albo panel wejść i wyjść, przy pomocy którego podłączamy do komputera urządzenia peryferyjne, albo kolejne gniazda na pamięć RAM.

Rodzaje procesorów, które można połączyć w parę z daną płytą główną, zależą właśnie od zastosowanej podstawki. Poszczególne sockety różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również liczbą pinów, czyli punktów styku między procesorem a jego gniazdem. W praktyce oznacza to, że dany procesor umieścimy tylko i wyłącznie w dedykowanej mu podstawce.

Podstawka procesora, występująca również gdzieniegdzie pod nazwą gniazdo komputerowe, jest elementem wyposażenia płyty głównej, od którego zależy kompatybilność z konkretną linią procesorów. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

płyta główna procesor
Socket Intel znajduje się w środkowej części płyty głównej

Płyta główna a procesor – jak dobrać właściwe?

Skoro płyta główna z procesorem muszą być kompatybilne, należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy wybrać procesor, a następnie właściwą płytę główną, czy działać w odwrotnej kolejności. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy od tego, czy budujemy nowy komputer PC, czy modernizujemy ten, z którego dotychczas korzystamy.

Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem nowego komputera, zacznij od procesora. Wybierz interesujący Cię model CPU, a następnie dobierz płytę główną wyposażoną w zgodną podstawkę. Jeżeli zaś posiadasz już komputer i chciałbyś zmienić procesor na wydajniejszy, ale nie chcesz ponosić wysokich kosztów modernizacji, poszukaj procesora, który będzie pasował do socketu umieszczonego na już posiadanej płycie głównej.

Sprawdź też: Intel Core i9-13900K i GeForce RTX 4090 – najlepszy komputer w 2023 roku?

Wybór zgodnych komponentów okazuje się bardzo prosty dzięki narzędziom dostępnym w sklepach internetowych. Przechodząc do strony z płytami głównymi czy procesorami bez trudu znajdziemy zakładkę pozwalającą na przefiltrowanie oferty według zadanego parametru. Jeżeli, dla przykładu, wybrany przez nasz procesor potrzebuje płyty głównej wyposażonej w socket 1200, przy pomocy filtrów ograniczamy wyświetlanie płyt wyłącznie do tych, które są w niego wyposażone. Identycznie w przypadku dopasowania procesora do płyty – ofertę procesorów filtrujemy według posiadanego socketu, na przykład socket 1151.

Można również posłużyć się praktycznym narzędziem, jakim jest konfigurator zestawu komputerowego. Korzystając z niego wszystkie niezbędne filtry nakładają się automatycznie.

płyta główna socket ram
Socket znajduje się między pamięcią RAM a panelem wejść i wyjść

Socket Intel – najpopularniejsze modele

Dla wszystkich tych, którzy szukają konkretnych informacji o kompatybilności socket Intel a procesor, przygotowaliśmy krótką ściągę. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o zgodności danej LGA z rodziną procesorów wraz z przykładami konkretnych, popularnych CPU.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Intel Socket 775

To jedna z najpopularniejszych podstawek w historii firmy Intel. Dziś można spotkać ją w starszych komputerach, które jednak wciąż radzą sobie bardzo dobrze z niektórymi, podstawowymi zadaniami. Najpopularniejsze procesory kompatybilne z LGA 775 to Intel Pentium 4, Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad.

Intel Socket 1150

LGA 1150 to podstawka dedykowana procesorom Intel Core 4. generacji (architektura Haswell). Korzystają z niej, między innymi, procesory Intel Core i3-4330, Intel Core i5-4440 czy Intel Core i7-4790K.

Intel Socket 1151

To również jedna z najpopularniejszych podstawek w historii marki Intel. LGA 1151 posłuży do montażu procesorów zbudowanych w architekturze Skylake, Kaby Lake i Coffee Lake. Są to procesory Intel Core 6,7, i 8. generacji. Najpopularniejsze zgodne z nią procesory to Intel Core i5-6600K, Intel Core i7-6700K, Intel Core i3-7300, Intel Core i5-7600K, Intel Core i7-7700K, Intel Core i3-8300, Intel Core i5-8400, Intel Core i7-8700K.

Intel Socket 1155

To jedna z najstarszych spotykanych podstawek. LGA 1155 to socket kompatybilny z procesorami Intel Core 2. generacji i Intel Core 3. generacji. Są to procesory wykonane w architekturze Sandy Bridge i Ivy Bridge.

Intel Socket 1200

Podstawka LGA 1200 to w momencie publikacji niniejszego materiału bardzo często wybierany socket Intel. Dzieje się tak za sprawą kompatybilności z procesorami Intel Core 10. generacji i Intel Core 11. generacji. To często najbardziej opłacalne konstrukcje, jakie obecnie znajdziemy na sklepowych półkach. Najpopularniejsze procesory to Intel Core i5-10400F, Intel Core i5-11400F, Intel Core i3-10105F, Intel Core i7-11700K czy Intel Core i9-11900K.

Intel Socket 1700

Socket Intel, który jest kompatybilny z najnowszymi procesorami to LGA 1700. Są z nim kompatybilne procesory wykonane w architekturze Alder Lake i Raptor Lake, czyli procesory Intel Core 12. generacji i Intel Core 13. generacji. Najpopularniejsze z nich to Intel Core i5-12400F, Intel Core i5-13600KF, Intel Core i3-12100F, Intel Core i7-13700KF czy Intel Core i9-13900K.

Jakie gniazdo pasuje do Twojego procesora Intel Core? Odpowiedni socket Intel można znaleźć bez trudu. Sprawdź sam!

Sprawdź też: Raptor Lake: najważniejsze informacje o 13. generacji CPU Intela

7
1

Podziel się:

Komentarze (1)

1151 był w dwóch wesjach v1 KabyLake do 6 i 7 generacji oraz v2 CoffeLake do 8 i 9 generacji. Nie są one kompatybilne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *