Program do drukowania zdjęć, drukarka

Poradniki

18.05.2021 04:55

Program do drukowania zdjęć – sprawdź, który sprawdzi się najlepiej do wydruku zdjęć w różnych formatach

Programy i aplikacje Windows
11
8
0
11
8

Zastanawiasz się, jak wydrukować zdjęcie i jaki program do drukowania zdjęć sprawdza się w każdej sytuacji? Przeczytaj poniższy poradnik i poznaj najlepsze programy do drukowania zdjęć na komputerze.

Jak wydrukować zdjęcie? Podstawowe informacje

Jeśli chcesz poprawnie wydrukować fotografię, potrzebny Ci jest przede wszystkim odpowiedni program do drukowania zdjęć w różnych rozmiarach oraz specjalny papier wersji matowej lub błyszczącej. Najpierw powinieneś wybrać typ kartki – pierwszy ze wspomnianych rodzajów zapobiega powstawaniu rys i odcisków palców na odbitkach, a drugi podkreśla barwy i zapewnia wysoką ostrość. Gdy już zdecydujesz się na jeden z tych wariantów materiału, zainstaluj na swoim komputerze aplikację z opcjami edycji grafik. 

Jaki wybrać program do wydruku zdjęć?

Od software’u, z którego korzystasz w trakcie tworzenia fizycznych kopii plików, zależy bardzo dużo. Włączenie funkcji druku przenosi Cię od razu do panelu sterowania, gdzie da się dostosować określone parametry, aby osiągnąć zamierzony efekt. Tam następuje ewentualna zmiana wymiarów, naniesienie poprawek bądź ustawienie kolorystyki. Każdy płatny i darmowy program do drukowania zdjęć ma inny interfejs. Istnieją również wersje wzbogacone o dodatkowe moduły, poprawiające pracę urządzenia i zwiększające zakres edycji. 

Program do drukowania zdjęć - fotografie
Wydrukowane na dobrej jakości papierze zdjęcie to nie tylko pamiątka, ale pomysł na prezent

Darmowe programy do drukowania zdjęć na Windows

Windows stanowi najpopularniejszy system operacyjny na komputery stacjonarne i laptopy. W związku z tym w jego przypadku masz do dyspozycji wiele ciekawych aplikacji do drukowania zdjęć – zobacz poniżej ich krótkie opisy.

Program Picasa na Windows

Picasa to program do drukowania zdjęć 10 × 15 na A4 i w innych formatach charakterystycznych dla fotografii. Mowa o rozbudowanym narzędziu przeznaczonym do przeglądania grafik w postaci cyfrowej, korygowania wyglądu obrazów i finalnie tworzenia ich papierowych odpowiedników. Szeroka gama dostępnych opcji pozwala między innymi na swobodne wyostrzanie kadru, wzmacnianie kontrastu czy stosowanie barwnych filtrów. Program od dłuższego czasu nie jest wspierany przez twórców, ale mimo to wciąż sprawdza się doskonale.

Program Print Pilot na Windows

Bardzo przydatnym rozwiązaniem okazuje się Print Pilot – program do drukowania kilku zdjęć na jednej stronie. Aplikacja umożliwia szybkie rozmieszczenie wielu ujęć na kartce poprzez przeciąganie myszką wybranych plików i upuszczanie ich we właściwym polu. Oprócz tego w Print Pilot istnieje funkcja dodawania komentarzy, co pomaga projektować nawet całe albumy. 

Sprawdź też: 8 darmowych aplikacji do przerabiania zdjęć

Najlepsze programy do drukowania zdjęć na Macu

Jeśli korzystasz z laptopa marki Apple, który jest wyposażony w system operacyjny MacOS, powinieneś zainstalować na nim software dopasowany do jego struktury. Na rynku do dyspozycji masz całą masę narzędzi przygotowanych do pracy z tym sprzętem. 

PhotoScape X na MacOS

W przypadku Maca na uwagę zasługuje przede wszystkim PhotoScape X. To program do drukowania zdjęć 3,5 × 4,5 oraz fotografii w innych formatach z szeregiem opcji. Aplikacja pozwala na przeglądanie i edytowanie dowolnych obrazów w postaci cyfrowej, a ponadto oferuje funkcję konwertowania grafik wykonanych aparatem w pliki JPEG. Praktyczne moduły sprawiają, że możesz skutecznie dostosowywać wygląd finalnych wydruków do swoich oczekiwań.

Qimage Ultimate na macOS

Duży komfort pracy w takim środowisku macOS zapewnia program Qimage Ultimate, który pomaga w pełni wykorzystywać potencjał sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka. Obecność podstawowych wariantów edycji w postaci przycinania czy układanie kilku obrazów na jednej kartce oraz zaawansowanych ustawień, poprawiających ostrość i inne aspekty wizualne. Qimage Ultimate stanowi zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. 

Programy do drukowania zdjęć w różnych formatach

Obecnie niemal każda firma produkująca drukarki oraz skanery posiada własny program do drukowania zdjęć w różnych formatach. Dzięki temu jako konsument wraz z nowym akcesorium peryferyjnym do PC otrzymujesz też kompatybilną z nim aplikację. Takie narzędzia zazwyczaj umożliwiają edytowanie fotografii w szerokim zakresie, dając Ci dostęp do wielu przydatnych opcji. Mowa na przykład o wyostrzaniu, korekcji kolorów lub przycinaniu.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest program do drukowania zdjęć HP stworzony z myślą o urządzeniach tej marki. Spora liczba ciekawych funkcji, w jakie go wyposażono, pozwala na umieszczanie grafik na papierze w dowolny sposób. Podobnie działa jeszcze program do drukowania zdjęć Epson czy program do drukowania zdjęć Brother. Wymienione wersje software’u da się zainstalować na Windowsie i na MacOS. 

Program do drukowania zdjęć - epson, drukarka, fotografia
Nie zapominaj, że oprócz odpowiedniego programu, musisz dysponować także przyzwoitą drukarką

Jaki wybrać program do wydrukowania zdjęć do dokumentów?

Na co zwrócić uwagę, wybierając program do drukowania zdjęć dla siebie? Jeśli regularnie drukujesz fotografie w różnych formatach i edytujesz ich wygląd, koniecznie stawiaj na aplikacje z wieloma opcjami w tym zakresie. Te aspekty w największym stopniu wpływają na Twój komfort. Ponadto znaczenie ma również interfejs – powinien on być przyjazny i umożliwiać dzięki temu szybkie wykonywanie poszczególnych czynności. 

W Internecie da się znaleźć całą masę programów przeznaczonych do drukowania obrazów w postaci plików cyfrowych. Wymienione i opisane w tym artykule warianty na systemy operacyjne Windows i MacOS sprawdzają się świetnie w zastosowaniach amatorskich i profesjonalnych, gwarantując pełną wygodę i skuteczność. Jeżeli zastanawiasz się, który software zainstalować na swoim komputerze, przemyśl te propozycje. 

11
8

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *