bluetooth w windows 10 laptop słuchawki

Poradniki

21.10.2021 12:06

Podpowiadamy jak włączyć Bluetooth w Windows 10

Windows
11
4
0
11
4

Bluetooth to jeden z wielu, bezprzewodowych interfejsów do transferu i komunikacji z urządzeniami, z których korzysta system Windows 10. Jak go włączyć na laptopie i PC? Co zrobić, gdy Twój komputer nie ma fabrycznie wbudowanego modułu Bluetooth?

Jak sprawdzić, czy Twój PC/laptop posiada Bluetooth?

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy Twój komputer ma Bluetooth, jest lektura szczegółowej specyfikacji. Możesz też sprawdzić wskazania menedżera urządzeń – w jego drzewku kategoria „Bluetooth” wyświetla zarówno kontroler, jak i sparowane z nim urządzenia, nawet jeżeli nie są obecnie połączone. Ostatni, niezawodny sposób to wyszukanie charakterystycznego symbolu standardu w zasobniku systemowym (to ten zbiór ikonek przy zegarze). Jeżeli ani tam, ani w menedżerze urządzeń Bluetooth się nie pojawia, najprawdopodobniej Twój komputer go nie ma.

Dlaczego wbudowany Bluetooth jest ważny? Ponieważ to jeden z najbardziej rozpowszechnionych standardów komunikacji radiowej, służący przede wszystkim do nawiązywania połączeń między urządzeniami elektronicznymi znajdującymi się stosunkowo blisko siebie. Do największych zalet standardu należą jego powszechność, niski koszt, łatwość implementacji oraz niewielki pobór energii. Pewną wadą jest natomiast dość niewielki zasięg i ograniczenie liczby jednocześnie podłączonych sprzętów.

Co ciekawe, podczas gdy obecność Bluetooth jest oczywistością w przypadku urządzeń mobilnych, nieco rzadziej spotyka się go w sprzęcie stacjonarnym. O ile więc Twój smartfon, smartwatch czy bezprzewodowe słuchawki na pewno obsługują ten standard, zdarzają się (na szczęście rzadko) modele laptopów, w których go nie ma. Z kolei, w przypadku komputerów stacjonarnych, Bluetooth to już naprawdę rzadkość.

głośnik bluetooth
Głośnik to jedno z najpopularniejszych akcesoriów Bluetooth

Zobacz też: Czy wiesz jak działa GPS? Wszystko o nawigacji satelitarnej

Jak włączyć moduł Bluetooth w Windows 10?

Jak włączyć Bluetooth w Windows 10, jeżeli okazało się, że Twój sprzęt jest w niego wyposażony? W większości przypadków powinien on uruchamiać się wraz z systemem, ale nie zawsze tak się dzieje. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by go aktywować, zazwyczaj sprowadzających się do maksymalnie kilku kliknięć. Wystarczy, że zastosujesz jeden z nich.

W prawym dolnym rogu ekranu, obok zegara, znajduje się ikona powiadomień. Kliknięcie jej otwiera boczny pasek z wiadomościami i skrótami, przypominającymi te na smartfonie. Jak włączyć funkcje Bluetooth w Windows 10 z poziomu centrum powiadomień? Wystarczy, że klikniesz dedykowaną mu ikonkę. Zmiana jej koloru symbolizuje aktywowanie modułu.

Jak włączyć Bluetooth na Windows 10 z poziomu ustawień systemowych? Pierwszym sposobem wywołania odpowiedniego menu jest wyszukanie go przez pasek bądź ikonkę z lupą tuż przy menu Start. Już wpisanie pierwszych kilku liter nazwy standardu powinno wyświetlić Ci opcję „Ustawienia Bluetooth i innych urządzeń”. Prawie na samej górze okna znajdziesz suwaczek włączający i wyłączający komunikację bezprzewodową.

Jeżeli nie przepadasz za korzystaniem z narzędzia wyszukiwania, możesz te ustawienia znaleźć w menu Start. Jak włączyć Bluetooth na komputerze Windows 10 w ten sposób? Wystarczy, że kolejno klikniesz „Start”, „Ustawienia” (ikonka z kołem zębatym po lewej) i w otwartym oknie wybierzesz „Urządzenia”. Ustawienia Bluetooth to pierwsza zakładka, która zazwyczaj uruchamia się automatycznie.

klawiatura bluetooth
Wielką popularnością cieszą się również klawiatury Bluetooth

W przypadku, gdy masz moduł włączony, do tego okna możesz dostać się też z poziomu ikonki w zasobniku systemowym. Wystarczy, że klikniesz ją prawym przyciskiem myszy i w wyskakującym menu wybierzesz jedną z trzech opcji „Dodaj urządzenie z obsługą funkcji Bluetooth”, „Pokaż urządzenia Bluetooth” lub „Otwórz ustawienia”.

Jak włączyć Bluetooth w Windows 10 PC z poziomu Panelu Sterowania? Niestety, nie ma takiej możliwości. Bluetooth został sprytnie ukryty w menu „Urządzenia i drukarki” (w widoku kategorii „Sprzęt i dźwięk”). Żeby go wywołać, należy w oknie wyszukiwania w Panelu Sterowania wpisać „Bluetooth”. Pojawią się wówczas dwa łącza – dodanie urządzenia i zmiana ustawień. Ta druga wywołuje okienko, z którego można dostosować niektóre opcje, ale nie włączyć czy wyłączyć Bluetooth.

Jak sparować urządzenie Bluetooth (słuchawki, klawiaturę) z komputerem?

Skoro wiesz już, jak w Windows 10 włączyć Bluetooth, następnym krokiem jest połączenie z dodatkowymi urządzeniami. Twoje bezprzewodowe słuchawki, gamepad, mysz czy klawiatura mają w instrukcji obsługi opis, jak włączyć w nich tryb parowania. Zazwyczaj wymaga to krótkiego przytrzymania odpowiedniego przycisku bądź ich kombinacji. W momencie, gdy tryb ten jest aktywny, uruchom ustawienia Bluetooth Windows 10. Jak włączyć parowanie z poziomu komputera? Wystarczy, że klikniesz guzik z plusem na samej górze („Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”).

W wyskakującym okienku wybierz opcję „Bluetooth”, a na liście po chwili pojawią się wszystkie wykrywalne urządzenia w pobliżu. Kliknij sprzęt, który chcesz połączyć ze swoim komputerem, a po chwili zostanie z nim sparowany. W niektórych przypadkach takich jak smartfony i telewizory, na ekranie może pojawić się kod autoryzacyjny. Jeżeli jest taki sam jak na komputerze, potwierdź jego poprawność na obu urządzeniach.

Bluetooth w Windows 10 to również sposób na podłączenie słuchawek
Bluetooth w Windows 10 to również sposób na podłączenie słuchawek

Zobacz też: Zmiana hasła WiFi w sieci domowej – prosty poradnik krok po kroku 

Co robić, gdy Twój sprzęt nie ma modułu Bluetooth?

Niektóre akcesoria, takie jak mysz czy klawiatur, mogą mieć własny adapter bezprzewodowy. Częstokroć nie jest to jednak Bluetooth, a autorska metoda łączności, stosowana przez danego producenta. Na szczęście, w takim przypadku nawiązanie połączenia bezprzewodowego jest bardzo proste. Wystarczy, że włożysz adapter do wolnego portu USB, a system automatycznie rozpozna go i powiąże z urządzeniem, do którego jest dołączony. Sporą wadą tego rozwiązania jest fakt, że dołączony adapter, co do zasady, działa wyłącznie z urządzeniami jednego producenta.

Jeżeli Twój pecet nie ma wbudowanego modułu Bluetooth, dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest dokupienie zewnętrznego, podłączanego przez port USB. Wystarczy wówczas, że wetkniesz go do wolnego gniazda, a zostanie zainstalowany w systemie. Gdy urządzenie będzie już widoczne, wszystkie ustawienia wywołujesz według opisanych powyżej konstrukcji.

Istnieje kilka sposobów na to, jak włączyć moduł Bluetooth. Windows 10 to rozbudowany system, dający Ci do dyspozycji szereg opcji, z których możesz wybrać najbardziej odpowiadającą aktualnym potrzebom. Jeżeli Twój komputer jest fabrycznie wyposażony w moduł Bluetooth, aktywujesz go z poziomu ustawień lub centrum powiadomień. Jeżeli nie – koszt zakupu adaptera to często kilka, kilkanaście złotych. 

Z całą pewnością, takie rozszerzenie możliwości komputera jest tego warte.

11
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *