Kupno nowego monitora to prawdziwe święto, w szczególności dla graczy. Niestety, czasami zwykłe odpakowanie go i podłączenie może okazać się niewystarczające. Co robić, gdy napotykamy problemy z nowym urządzeniem? Poniżej znajdziecie odpowiedź!
Kalibracja – słowo, które może wywoływać ciarki u niektórych z nas. Jak skalibrować urządzenie, by działało jak najlepiej, gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tym kierunku? Może po prostu najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zaufanie producentowi, który przygotował ekran tak, aby służyło nam zaraz po podłączeniu do komputera? To założenie może sprawić, że choć monitor będzie rzecz jasna funkcjonował, jego praca będzie niejako zaburzona, a potencjał może być niewykorzystany. Dlaczego?
Choć czasami odpowiednia kalibracja może być konieczna ze względu na nasze osobiste upodobania, część problemów powodowana jest złymi ustawieniami. Wśród nich znajdziemy np. utratę detali, IPS Glow, przesycenie barw i wiele, wiele innych. Czy my, jako użytkownicy, jesteśmy sobie w stanie z nimi poradzić?
Na to pytanie odpowiada Stilgar, który przygotował nowy materiał na kanale moreleTV. Nasz ekspert od ekranów wszelakiej maści przedstawia w nim najczęstsze problemy z monitorami. Co ważniejsze, opisuje również to, jak sobie z nimi poradzić. Bo jak słusznie to zaznacza, problemy nie zależą od kwoty i mogą dotykać monitorów w każdym przedziale cenowym. Zatem bez względu, czy masz budżetowy czy też drogi ekran, warto jest obejrzeć ten materiał i sprawdzić, co możemy poprawić sami.
Jaki monitor do 2000 PLN? Sprawdź nasze zestawienie.
Jak naprawić najczęstsze problemy z monitorem?
Czy wiedzieliście, że nie brakuje przypadków, gdy posiadacz monitora o odświeżaniu 144 Hz, mając potężne GPU, które jest w stanie je obsłużyć, może używać go na 60 Hz? I nie być tego wcale świadomym? Tego typu problemy, choć wydają się banalne, są bardzo często spotykane. Jeżeli chcecie więc wykrzesać maksimum ze swojego monitora, gorąco polecamy zapoznanie się z materiałem Stilgara. W mniej niż 15 minut dowiecie się o dziesiątce najczęstszych niedogodności, które trapią nasze ekrany.
I nie ma tu reguły, że problem może dotyczyć jedynie nowych urządzeń. Polecamy zapoznanie się z wideo nawet w przypadku, gdy monitor służy Wam już od pewnego czasu. Wszak wspomniany wyżej problem może dotyczyć Waszego sprzętu od początku i nawet nie zdajecie sobie z niego sprawy. Oprócz tego materiał Tomka porusza również inne, istotne kwestie, które mogą sprawiać, że 100% potencjału sprzętu nie jest wykorzystywane. Nie będziemy tu ich poruszać, przekonajcie się o nich sami!
Działający monitor prosto z pudła? Teoretycznie tak, ale…
…od tej reguły bywają wyjątki. Teoretycznie dlatego, że lwia część nowych urządzeń będzie działać (o ile nie są uszkodzone) po podłączeniu do konsoli lub komputera. To działanie jednak może się znacząco różnić od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni po latach pracy na innym modelu. Na dodatek, zaistnieć mogą niepożądane sytuacje, o których możemy nie być nawet świadomi! Co robić? Jak temu zaradzić? No cóż, nie muszę chyba przypominać, że wszelkie odpowiedzi są w materiale dołączonym do tego artykułu.
Sprawdź też: AOC U28G2XU – recenzja monitora. 4K i 144Hz wchodzą na salony
Jeżeli przypadnie Wam on do gustu i dowiecie się z niego czegoś nowego lub poprawicie doznania płynące z użytkowania Waszego sprzętu, dajcie temu wyraz łapką w górę – Stilgar z pewnością to doceni. Oprócz tego jak zawsze gorąco polecamy subskrypcje kanału moreleTV. Twórcy mają masę ciekawych pomysłów, które regularnie realizują w formie interesujących nagrań, poruszających zagadnienia ze świata gier, sprzętu i technologii. Jest co oglądać!