firma microsoft

Poradniki

31.01.2023 10:19

Microsoft Silverlight – co to za wtyczka? Do czego służy?

Komputery Online
5
0
0
5
0

Przez lata w przeglądarkach internautów dominowały dwie wtyczki. Adobe Flash oraz wtyczka Silverlight firmy Microsoft. Co to jest jednak Microsoft Silverlight i do czego służyła ta wtyczka?

Wbrew pozorom nasze przeglądarki internetowe nie są samowystarczalne. Przez lata potrzebowały one pewnych wtyczek, by umożliwić nam korzystanie z większej ilości funkcji. Na przykład bez dobrej wtyczki oglądanie treści multimedialnych było niemożliwe. Dlatego właśnie istniała wtyczka Microsoft Silverlight. 

Wtyczka Microsoft Silverlight – co to?

Wtyczka Microsoft Silverlight została wydana przez tego giganta w 2007 roku. Stworzono ją, by mogła współdziałać z językami JavaScript oraz XAML i tym samym umożliwiać wyświetlanie treści multimedialnych, używając dowolnej przeglądarki internetowej. W kolejnych wersjach wzbogacono ją też o języki obsługiwane przez .NET Framework, język Python oraz Ruby i inne języki interpretowane. 

Microsoft Silverlight to wtyczka, która już nie jest wspierana przez producenta
Microsoft nie wspiera już wtyczki Silverlight | źródło: www.coreblog.pl

Przez lata wtyczka Microsoft Silverlight była dostępna na wielu przeglądarkach internetowych i rywalizowała ze swoim odpowiednikiem, czyli Adobe Flash. Wtyczka przechwytuje działania klawiatury, a także myszki, obsługuje dźwięki, czy też wyświetla pliki graficzne, a także pliki video w standardowej i wysokiej jakości. Mówiąc o wysokiej jakości, mamy na myśli wysoką jakość z czasów tej przeglądarki, czyli jakość HD. 

Jakie przeglądarki obsługują Microsoft Silverlight? 

Od samego początku Microsoft stworzył wtyczkę Silverlight, by mogła ona współpracować z wieloma różnymi przeglądarkami. Dostępna była w Google Chrome, Mozilli Firefox, Safari, SeaMonkey, czy też w autorskiej przeglądarce firmy Microsoft, czyli Internet Explorer. Jedyna duża przeglądarka, która oficjalnie nie była obsługiwana przez Microsoft Silverlight, Opera także miała dostęp do tej wtyczki. Nie była jednak z nią w pełni kompatybilna. 

Sprawdź też: Założyciel Microsoft – kto to jest Bill Gates?

Przez lata z Microsoft Silverlight można było więc korzystać w najpopularniejszych przeglądarkach wykorzystywanych na systemach Windows oraz macOS. Taki stan rzeczy nie potrwał jednak wiecznie. Od 2016 roku firma Microsoft zaczęła powoli rezygnować z technologii Microsoft Silverlight, do czego przyczynili się też hakerzy, którzy odkryli lukę w zabezpieczeniach Microsoft Silverlight, dzięki której można było uzyskać pełną kontrolę nad systemem osoby korzystającej ze wtyczki Microsoft Silverlight. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Z tego powodu wraz z czasem Microsoft wycofał się ze wsparcia dla przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari czy też SeaMonkey. Wtyczki Microsoft Silverlight nie znajdziemy też w najnowszej przeglądarce firmy Microsoft, czyli w MS Edge. 

Czy wtyczka Silverlight jest nadal dostępna?

Dziś wtyczka Silverlight nie jest już dostępna jako oprogramowanie wspierane przez producenta. Microsoft od 2016 roku ograniczał jej wykorzystywanie i przestawał wspierać wtyczkę na różnych przeglądarkach. W ostatnich miesiącach na wsparcie można było liczyć, jedynie korzystając z Internet Explorer 10 i Internet Explorer 11. Ostatecznie 12 października 2021 roku firma Microsoft zakończyła wsparcie techniczne dla programu Silverlight.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *