1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Która lepsza? Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jak wybrać?

Poradniki

04.11.2021 07:34

Która lepsza? Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jak wybrać?

Gadżety
11
0
1
11
0

Powszechnie wiadomo, że dbanie o higienę jamy ustnej to niezwykle ważna kwestia. Żeby prawidłowo pielęgnować zęby, używaj dobrej jakości akcesoriów – absolutną podstawą jest szczoteczka do zębów. A zatem która z nich jest lepsza – szczoteczka soniczna czy elektryczna? Jak działają oba sprzęty?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać?

Rynek przyrządów do mycia zębów nieustannie się rozrasta. W asortymencie różnych sklepów dostępne są tradycyjne szczoteczki, jak i warianty elektryczne. Wśród nich można znaleźć kilka typów tych urządzeń, m.in. szczoteczki soniczne. Te oraz inne produkty różnią się przede wszystkim sposobem działania. Używanie zarówno jednego, jak i drugiego akcesorium to zupełnie inny komfort dbania o higienę jamy ustnej niż w przypadku stosowania manualnych przyrządów. Sprawdź, który model w większym stopniu spełnia Twoje oczekiwania. 

Jak działa szczoteczka soniczna?

Soniczna szczoteczka do zębów jest urządzeniem elektrycznym, jednak została ona wyodrębniona ze względu na zupełnie inną metodę czyszczenia. Otóż końcówka sprzętu i znajdujące się na niej włosie zostają wprawione w drgania za pomocą fal dźwiękowych. Wysoka częstotliwość ruchów sprawia, że dzięki temu urządzeniu możesz skutecznie pozbyć się różnego rodzaju osadów i resztek jedzenia zalegających w trudno dostępnych miejscach. Ten model jest w stanie wykonać przeszło 90 tys. drgań na minutę, co zdecydowanie wyróżnia rozwiązanie soniczne na tle innych.

Elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci często jest kolorowa i zachęcająca do użycia.
Szczoteczki do zębów dla dzieci mają pomagać w wyrobieniu dobrego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. | Źródło: hellodent.pl

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne są popularnym wyborem od wielu lat. Grupa tego rodzaju przyborów obejmuje różne modele odznaczające się technologią czyszczenia. Najpopularniejsze są szczoteczki oscylacyjne oraz oscylacyjno-pulsacyjne. Główka tej pierwszej porusza się na boki, a drugiej – do góry i do dołu. Dzięki takim ruchom umyjesz zęby dokładniej niż za pomocą mechanicznego narzędzia. Do urządzeń elektrycznych należy jeszcze wspomniany wcześniej wariant soniczny oraz powstała na bazie tej samej technologii szczoteczka ultradźwiękowa.

Różnice między szczoteczką soniczną a elektryczną

Jeśli zastanawiasz się, który produkt jest lepszy – szczoteczka soniczna czy elektryczna – sprawdź, czym się różni jeden wariant od drugiego. Pierwszy sprzęt wykorzystuje przede wszystkim nowszą technologię czyszczenia, dzięki której końcówka może być wprawiana w dużo większą liczbę drgań niż podstawowy model elektryczny. Nie oznacza to jednak, że szczoteczka obrotowa jest gorsza. Sprawdź, jakie pozytywne i negatywne cechy mają obydwa akcesoria.

Wady i zalety szczoteczek elektrycznych

Największym walorem urządzenia zasilanego prądem jest dokładność. W jamie ustnej znajduje się mnóstwo zakamarków, których nie dostrzeżesz gołym okiem oraz nie dotrzesz do nich tradycyjną szczoteczką. Wyprofilowana, mała główka sprzętu elektrycznego sprawia, że za jego pomocą precyzyjnie usuniesz zabrudzenia z zębów, dziąseł i tworzących się pomiędzy nimi szczelin. Na jakość działania wpływają również rodzaj i szybkość ruchów końcówki.

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 NFC, czyli jak płacić zegarkiem za dwie stówki

Reklama

Jeżeli szukasz sprzętu dla swoich pociech i nie wiesz, jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci jest najlepsza, zdecyduj się na wariant elektryczny. Wiele modeli jest wyposażonych w funkcje ułatwiające kształtowanie nawyku mycia zębów. Jedną z nich jest zegar, która odmierza 120 sekund od momentu rozpoczęcia czyszczenia. Dzięki temu nie musisz się martwić, że Twój maluch będzie za krótko wykonywał tę czynność. Używanie tego sprzętu jest także bardzo przyjemne, ponieważ wibracje główki wykonują masaż dziąseł.

Wadą szczoteczki elektrycznej jest to, że działa tylko wtedy, gdy ma naładowaną baterię. Korzystanie z niej w domu nie jest problematyczne, ale jeśli wybierasz się np. na camping, może pojawić się problem. Producenci starają się udoskonalać swoje produkty i na rynku dostępne są modele z wytrzymałymi akumulatorami, ale za te akcesoria trzeba zapłacić dodatkowo. Duży koszt sprzętów elektrycznych to ich kolejna wada. Jeśli chcesz, żeby cała Twoja rodzina korzystała z takiego gadżetu, możesz kupić jedną szczoteczkę i kilka wymiennych końcówek. 

Wady i zalety szczoteczek sonicznych

Wysoka jakość elektrycznych przyrządów do mycia zębów sprawia, że trudno jednoznacznie wskazać, jaka szczoteczka – soniczna czy ultradźwiękowa – jest lepsza dla Twojej jamy ustnej. Produkt, który wykorzystuje technologię fal dźwiękowych, można uznać za dokładniejszy, ponieważ wykonuje więcej drgań na minutę. W najszybszych urządzeniach jest to nawet 96 tys. ruchów.

Niezwykle istotną funkcją, w którą wyposażone są sprzęty soniczne, jest czujnik nacisku. Chroni on dziąsła przed zbyt mocnym napieraniem szczoteczki na zanieczyszczoną powierzchnię. Dzięki sensorowi możesz być pewny, że wystarczy delikatnie poruszać szczoteczką, żeby dokładnie umyć jamę ustną. Urządzenie z tą właściwością jest szczególnie polecane osobom mającym odsłonięte szyjki zębowe oraz cierpiącym na nadwrażliwość dziąseł.

Dbanie o higienę z tego rodzaju sprzętem jest łatwiejsze i prostsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych akcesoriów. Modele soniczne zwykle są wyposażone w zegar odmierzający 2 minuty, czyli tyle, ile powinno wykonywać się tę czynność. Ponadto do usuwania zanieczyszczeń z jamy ustnej nie będziesz musiał zużywać dużych ilości pasty do zębów. Wystarczy nałożyć odrobinę preparatu na główkę szczoteczki.

Wadą tego rodzaju produktów jest przede wszystkim cena. Za dobrej jakości urządzenia soniczne możesz zapłacić nawet kilkaset złotych. Drogie są również główki, które trzeba regularnie wymieniać. Ze względu na wysoki koszt tych sprzętów producenci obejmują je gwarancją. Jednak w sytuacji, kiedy przyrząd się popsuje, na czas jego naprawy będziesz musiał wyposażyć się w inne akcesorium.

Sprawdź też: Nowość od Oral-B: szczoteczka magnetyczna. Co o niej wiemy?

Zarówno szczoteczka elektryczna, jak i soniczna są produktami o naprawdę wysokiej jakości. Obydwa modele prześcigają tradycyjny wariant pod względem liczby funkcji i technologii czyszczenia. Wskazanie lepszego urządzenia jest trudne, ponieważ producenci nieustannie wprowadzają na rynek coraz bardziej udoskonalone warianty. Przy zakupie możesz kierować się dodatkowymi funkcjami, ceną czy designem. Bez względu na to, który sprzęt wybierzesz, będzie on z pewnością lepszy niż szczoteczka mechaniczna.

11
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Mi się super sprawdza soniczna, jak ktoś szuka budżetowej wersji to polecam haxe. 5 trybów pracy, brak czujnika nacisku, ale mi to nie jest zbyt potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.