1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Komunikat o błędzie: kod 43 – na czym polega i co jest jego przyczyną?

Poradniki

27.09.2021 10:19

Komunikat o błędzie: kod 43 – na czym polega i co jest jego przyczyną?

Komputery Zrób to sam
14
2
1
14
2

Jeśli na Twoim komputerze wystąpił błąd 43, możesz nie wiedzieć, co to oznacza. Czy twoja nowa karta graficzna jest uszkodzona? Czy wymagana jest naprawa komputera? Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego.

System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (kod 43) – przyczyny

Kod 43 to jeden z wielu błędów generowanych przez Menedżer Urządzeń w systemie Windows (niezależnie od wersji). Może wystąpić w Windows 10, 8, 7, albo w starszych systemach jak Vista lub XP. Jest on zazwyczaj wyświetlany, gdy jeden ze sterowników urządzenia ulegnie awarii i powiadomi system operacyjny. Zazwyczaj wyświetli się błąd typu „System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów (kod 43)”.

W różnych wersjach systemu Windows, Kod 43 może wyświetlić nieco inną wiadomość, ale prawdopodobnie oznacza ona brak połączenia ze sprzętem lub problem z jego sterownikami. Jeśli widzisz komunikat o błędzie: Kod 43, jest nawet prawdopodobne, że karta graficzna w Twoim komputerze albo urządzenie USB uległy fizycznemu uszkodzeniu. Nie należy się jednak niepokoić. Istnieje kilka możliwych sposobów na rozwiązanie tego problemu i przywrócenie działania sprzętu.

Sprawdź też: Jak chronić sprzęt przed burzą? Czy podczas burzy trzeba wyłączać komputer?

Metody naprawy błędu

Często ten błąd jest wynikiem instalacji nowej wersji sterownika karty graficznej, przeważnie od ich najpopularniejszego producenta. Jeśli widzisz komunikat „System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów (kod 43)”, producent karty graficznej może być pośrednio odpowiedzialny — wtedy trzeba przywrócić poprzednią wersję sterownika. Zrobisz to w Menedżerze Urządzeń, używając funkcji „Przywróć sterownik”.

By otworzyć Menedżer Urządzeń, kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisk Start i z listy wybierz „Menedżer urządzeń”. Jeśli kod 43 uniemożliwia korzystanie z urządzenia, będzie ono widoczne na liście, najprawdopodobniej oznaczone wykrzyknikiem. Kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz kartę „Sterownik”, a następnie „przywróć sterownik”. Zapewne będziesz musiał ponownie uruchomić swój komputer.

Może też pomóc prawdziwa instalacja sterowników — kliknięcie przycisku „Aktualizuj sterownik” w powyższym oknie nie jest tożsame z pobraniem odpowiednich plików ze strony producenta. System Windows pobiera swoje sterowniki z centrum aktualizacji, podczas gdy producent urządzenia mógł już opracować nowe rozwiązania. Jeśli wyświetla ci się kod błędu 43 sterownika urządzenia graficznego, zapewne rozwiąże go po prostu pobranie najnowszego sterownika ze strony producenta.

Reklama

Programy do pobierania aktualizacji sterowników są często udostępniane przez firmy Nvidia, AMD i Intel.  Jeśli to zintegrowana karta graficzna, nowe sterowniki można często znaleźć na stronie producenta laptopa lub płyty głównej. W Menadżerze usuń urządzenie, które odpowiada za ostrzeżenie „System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (kod 43)”. Karta graficzna prawdopodobnie będzie wymagać usunięcia dodatkowych plików. Następnie zainstaluj pobrany sterownik.

bład 43 karta graficzna
Błąd 43? Winna może być karta graficzna

Niektóre urządzenia, zwłaszcza zewnętrzny sprzęt USB, mogą mieć więcej niż jeden standardowy sterownik. Możesz spróbować zaktualizować sterownik dostępny w Windows. W Menedżerze Urządzeń dwukrotnie kliknij urządzenie wyświetlające kod błędu 43 i wybierz opcję „Aktualizuj sterownik”, a następnie „Wybierz sterownik z listy dostępnych na komputerze”. Jeśli na liście odpowiednich sterowników widzisz więcej niż jeden, spróbuj eksperymentować z innymi opcjami — możliwe, że to rozwiąże problem.

Nie wszystkie te metody mogą być skuteczne — czasem Błąd Kodu 43 jest spowodowany przez mechaniczne uszkodzenie urządzenia lub karty graficznej. Upadek laptopa ze stolika może z pozoru nie mieć żadnych negatywnych skutków. Niemniej jednak nagrzewanie się urządzenia sprawi, że drobne pęknięcie powiększy się po kilku dniach, gdy zapomnisz już o tym zdarzeniu!

Sprawdź też: Klonowanie dysku i kopia systemu operacyjnego krok po kroku. Klonowanie dysku z Windows 10 na inny nośnik

Zewnętrzne urządzenia są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli widzisz błąd „System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (kod 43)”, USB — czy to wejście, przetarty kabel, czy też uszkodzone styki mogą być źródłem problemu. Niekiedy pomaga wymiana kabla lub podpięcie urządzenia USB do właściwego portu (3.0). Możesz wyczyścić też styki, delikatnie przecierając je patyczkiem (ew. nasączonym alkoholem).

Czy błąd kodu 43 może świadczyć o krytycznej usterce GPU?

Przyczyną tego błędu może potencjalnie być karta graficzna. Kod 43 oznacza często właśnie mechaniczne uszkodzenie, krytyczną usterkę. Jeśli to możliwe, podepnij GPU do innego komputera, by określić, czy to karta powoduje usterki. Jeśli problem nie występuje na drugim sprzęcie, przyczyną mogą być także ustawienia BIOS lub konflikty z innym podzespołem. Wtedy najprostszym rozwiązaniem będzie aktualizacja BIOS-a, reinstalacja Windowsa lub przynajmniej sterowników pozostałego sprzętu.

Jeśli nie jest to nowa karta graficzna, problemem może się okazać właśnie jej wiek. Sprawdź, czy zasilanie lub chłodzenie karty graficznej zostało uszkodzone. Bardzo często wymiana sprzętu nie jest konieczna — nierzadko serwis będzie musiał tylko ponownie zlutować uszkodzone połączenia. W najgorszym przypadku będziesz musiał kupić nową kartę graficzną… co jest szczególnie dotkliwe w przypadku laptopów.

Brak wykrywania urządzenia jest całkiem powszechny. Każdy może na swoim komputerze odkryć błąd typu „Kod 43″. Nvidia/AMD i nowe karty graficzne stanowią jedną z jego przyczyn, wchodząc w konflikt z już zainstalowanym sprzętem. Często pomóc mogą proste rozwiązania jak reboot, ponowna instalacja sterowników lub nawet całego systemu. Tylko w szczególnych wypadkach wymagana jest wymiana.

14
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.