jak naprawić mysz bezprzewodową

Poradniki

12.07.2021 09:05

Jak naprawić mysz bezprzewodową, gdy przestała działać?

Komputery Peryferia Zrób to sam
36
16
0
36
16

Twoja mysz bezprzewodowa przestała działać? Nie panikuj – w naszym poradniku podpowiadamy kilka skutecznych sposobów co robić, gdy urządzenie nie reaguje. Sprawdź, jak naprawić mysz bezprzewodową, gdy ta przestała działać.

Bezprzewodowa mysz komputerowa – czym się charakteryzuje?

By wiedzieć, jak naprawić mysz bezprzewodową, należy wiedzieć, co wyróżnia ją spośród innych sprzętów tego typu. Przede wszystkim jest to urządzenie polegające na energii dostarczanej z baterii lub akumulatorów – rozładowany lub z innego powodu niedziałający zasilacz uniemożliwi działanie myszy. Ten typ urządzeń działa w oparciu o łączność radiową. Ta właściwość sprawia, że dowolne zaburzenie komunikacji myszy z nadajnikiem może spowodować opóźnienie czasu reakcji, inne zakłócenia lub zupełne zerwanie połączenia.

Myszy tego typu wydają się więc być nieco bardziej skomplikowane w obsłudze od swoich przewodowych kuzynów. Naprawa ich również nie należy do najłatwiejszych i wymaga zastosowania zupełnie innego podejścia. Sprawdź, jakie strategie możesz wdrożyć, by naprawić urządzenie.

jak naprawić mysz bezprzewodową

Zobacz też: Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie? Poradnik dla zielonych

Jak naprawić mysz bezprzewodową? Problemy z urządzeniem typu wireless

Podobnie, jak w przypadku innych sprzętów, procedurę naprawy bezprzewodowej myszy  także należy zacząć od najprostszych rozwiązań. Jest to na przykład sprawdzenie, czy moduł odbiornika został umieszczony w działającym porcie USB komputera i w poprawny sposób. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj wpiąć do gniazda USB odbiornik innej bezprzewodowej myszy i przetestuj jej działanie – dzięki temu sprawdzisz, czy problem leży po stronie portu, czy myszki. Do ustalenia przyczyny awarii możemy użyć również innych sprzętów, na przykład pendrive’a lub klawiatury. Wbrew pozorom, wiele komputerowych problemów rozwiązuje zwykły restart systemu – włącz i wyłącz komputer, a następnie użyj myszki i sprawdź, czy problem dalej występuje.

Sprawdź zasilanie myszy

Bezprzewodowe myszy czerpią energię z baterii i akumulatorów. Sprawdź więc, jaki typ zasilania jest w Twoim modelu urządzenia, a następnie spróbuj wymienić go na nowy. Zawsze poświęć chwilę na upewnienie się, że bateria została poprawnie umieszczona w slocie i czy nic nie zaburza połączenia pomiędzy nią a stykami wewnątrz myszy – nawet drobne zanieczyszczenia mogą spowodować, że sprzęt działać będzie nieprawidłowo, lub zupełnie uniemożliwią mu korzystanie z zasilania.

jak naprawić mysz bezprzewodową

Czy konieczna będzie naprawa gniazda USB? Połączenie myszy z komputerem a port USB

Podstawą działania większości dostępnych na rynku bezprzewodowych myszy jest niewielki odbiornik, który przekazuje informacje o ruchu myszy do systemu. Ten mały moduł umieszczany jest w porcie USB. Spróbuj przepiąć odbiornik do innego gniazda USB i zobacz, czy pomogło to uruchomić myszkę. Jeśli tak, problem dotyczy uszkodzonego lub nieaktywnego portu USB. Pamiętaj też, że myszy działające w technologii radiowej nadal są dość podatne na zaburzenia łącza przez znajdujące się w pobliżu urządzenia, takie jak mikrofalówki czy telefony. Do połączenia możemy używać tylko odbiornika USB dostarczonego w komplecie razem z myszką – moduły innych modeli w przypadku naszej myszki będą niekompatybilne lub spowodują awarie.

Badając problem zaburzonej łączności, nie zapomnijmy zajrzeć w port USB. Może być tak, że jego naprawa wcale nie będzie konieczna, bo powodem braku sygnału z odbiornika okażą się okruszki lub inne zanieczyszczenia, które zalegają w gnieździe. Port USB wyczyścimy z pomocą miękkiego pędzelka, wykałaczki i sprężonego powietrza. Przydadzą się także lupa oraz latarka.

jak naprawić mysz bezprzewodową

Mysz bezprzewodowa Bluetooth – jak sprawdzić status?

Jeżeli Twoja mysz łączy się za pomocą Bluetooth, sprawdź status połączenia. W systemie Windows 10, 8 lub 7 otwórz ustawienia Bluetooth i ponownie sparuj mysz, zwracając uwagę na to, czy w tym procesie nie pojawiają się komunikaty o błędach i czy system w ogóle rozpoznaje sprzęt. Jeżeli tak nie jest, problem może być kwestią awarii modułu odpowiedzialnego za nawiązanie połączenia Bluetooth w myszy lub w komputerze. Sprawdź to, parując mysz z innym urządzeniem. Przetestuj też działanie komputera lub laptopa, łącząc z nimi inne urządzenia działające w technologii Bluetooth lub spróbuj przesłać dane ze swojego telefonu tym kanałem.

Sterownik urządzenia – czy może być przyczyną problemów z myszką?

Mysz bezprzewodowa, jak każde urządzenie peryferyjne, potrzebuje do działania odpowiednich sterowników. Oprogramowanie to pozwala urządzeniu korzystać z każdej zaprojektowanej dla niego funkcjonalności. Dlatego właśnie tak ważne jest, by sterowniki myszy bezprzewodowej były zawsze najnowsze i przeznaczone dla tego konkretnego modelu. Upewnij się, że tak jest także w przypadku Twojej myszki, a być może to będzie kluczem do tego jak naprawić mysz bezprzewodową.

W systemie Windows 10, 8 lub 7 otwórz Menedżer Urządzeń, na przykład korzystając z pola wyszukiwania w menu Start. Na liście sprzętów zlokalizuj pozycję „Mysz i inne urządzenia sterujące”. Rozwiń drzewko i kliknij niedziałające urządzenie prawym przyciskiem myszy. Z rozwiniętego podręcznego menu wybierz „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”, a następnie uruchom proces automatycznej aktualizacji. Jeżeli systemowi Windows nie udało się znaleźć odpowiedniego programu automatycznie, spróbuj zainstalować nowe sterowniki ręcznie. Po wszystkim zresetuj mysz, wypinając moduł odbiornika z gniazda USB. Sprawdź, czy naprawa urządzania z pomocą nowych sterowników przyniosła oczekiwane rezultaty.

naprawa myszki

Jeśli sterownik wydaje się być w porządku, odinstaluj go i zainstaluj ponownie. Znów znajdź w Menedżerze Urządzeń na problematyczny sprzęt i kliknij go prawym przyciskiem myszy, a następnie z dostępnej listy opcji wybierz „Odinstaluj”. (Uwaga: upewnij się, że zaznaczyłeś odpowiednią mysz, bo w ten sposób możesz odinstalować także touchpad – jeśli usuniesz z systemu Windows sterowniki działającego sprzętu, nie będziesz mógł go użyć, dopóki nie przywrócisz oprogramowania). Wypnij z gniazda USB odbiornik myszy, a następnie podłącz ponownie. System Windows powinien automatycznie zainstalować poprawne sterowniki. Zrestartuj komputer lub laptopa i sprawdź, czy nowe przeładowanie sterowników myszki pomogło rozwiązać problemy.

Ustawienia oszczędzania energii przyczyną problemów? Sprawdź, jak mogą wpływać na myszy bezprzewodowe

Tryb energooszczędnej pracy to niewątpliwa zaleta niektórych modeli bezprzewodowych myszy – pozwala on na wydłużenie czasu działania urządzenia na jednej baterii lub akumulatorze bez konieczności częstej wymiany czy ładowania. Jak się jednak okazuje, zaleta ta może być także wadą. Źle zaprojektowany system oszczędzania energii może generować awarie, takie jak skoki napięć w porcie USB czy nieregularne, przerywane działanie myszy. Czasem uniemożliwia wręcz wybudzenie sprzętu do trybu normalnej pracy bez restartu całego urządzenia.

Najczęściej jednak problem ten występuje z powodu ustawień systemu dotyczących oszczędzania energii. System Windows pozwala na usypianie urządzeń, które od dłuższego czasu znajdują się w trybie bezczynności. Funkcja ta pozwala zaoszczędzić energię, jednak czasem wchodzi w konflikt z niektórymi sprzętami, zaburzając ich pracę. Spróbuj wyłączyć oszczędzanie energii i przetestuj, czy myszka działa. W tym celu ponownie otwórz Menedżer Urządzeń, a następnie zlokalizuj i rozwiń pozycję „Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej”. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wybrany port USB i użyj przycisku „Właściwości”. Wybierz zakładkę „Zarządzanie energią” i odznacz pole „Zezwól komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii”. Zrestartuj komputer i sprawdź, czy Twoja mysz zaczęła już działać poprawnie.

Przywracanie systemu Windows

Jeżeli Twoja mysz bezprzewodowa przestała działać po instalacji jakiejś aplikacji lub aktualizacji, możesz skorzystać z funkcji przywracania systemu. Pozwoli ci ona wrócić do punktu przywracania, czyli momentu przed instalacją oprogramowania, które sprawiło, że mysz przestała działać. Wejdź do Panelu sterowania, a następnie zlokalizuj i kliknij „Odzyskiwanie”. Uruchom funkcję „Otwórz przywracanie systemu” i przejdź dalej. Wybierz właściwy punkt przywracania i poczekaj, aż system zakończy procedurę odzyskiwania. Po wszystkim uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy mysz działa poprawnie.

logitech mysz

Dowiedz się więcej na temat swojego modelu myszy

Sam zapewne doskonale wiesz, jak ważny jest zakup sprawdzonego, dobrej jakości sprzętu. Tanie, niewiadomego pochodzenia bezprzewodowe myszki to prawdziwa loteria – wśród tego typu modeli można znaleźć zarówno takie godne polecenia, jak i takie o bardzo wysokiej awaryjności. Spróbuj dowiedzieć się, jaki model myszki posiadasz i dowiedz się więcej na jego temat, wyszukując jego nazwę w Internecie i odnajdując pomocne artykuły na jego temat. Być może Twój sprzęt wymaga instalacji niestandardowych sterowników lub przyczyny kłopotów z łączem należy upatrywać w ustawieniach systemu. Nie omieszkaj także zadać pytania w tej sprawie na wybranym forum o tematyce technologicznej – być może któryś z użytkowników również korzysta z tego samego modelu myszki w swoim komputerze, miał podobny problem i nadal wie, jak go rozwiązać. Szczególnie dobrym pomysłem może okazać się wizyta na stronie producenta Twojej myszy bezprzewodowej. Zdarza się, że oferuje on wsparcie w razie problemów ze sprzętem, na przykład udostępniając artykuły z poradami lub prowadząc forum z pomocą techniczną.

Co robić, gdy nie działa tylko jeden z fragmentów myszki?

Jeśli w Twojej myszy nie działa jeden z przycisków lub masz wrażenie, że jej kółko zostało z jakiegoś powodu zablokowane, rozważ wyczyszczenie myszy. Należy sprawdzić z grubsza, czy dany mechanizm nie działa z powodu zablokowania przez jakąś drobinkę lub ułamany fragment obudowy myszki. Jeśli czujesz, że jesteś w stanie rozkręcić urządzenie w celu gruntownego wyczyszczenia, możesz spróbować to zrobić, poświęcając szczególną uwagę obszarowi niedziałającego przycisku.

mysz bezprzewodowa

Przed rozpoczęciem procesu nie zapomnij wyłączyć myszki. Czyszcząc myszkę, zachowaj dużą ostrożność w obrębie płytki drukowanej. Przyjrzyj się, czy żaden z wewnętrznych komponentów myszki nie został uszkodzony i wszystkie znajdują się na swoim miejscu. Po wszystkim umieść w urządzeniu baterię lub inne źródło zasilania. Możemy już spróbować podłączyć odbiornik myszki do portu USB komputera i sprawdzić, czy naprawa powiodła się i funkcja sterowania działa poprawnie. Jeśli myszka zacina się lub masz wrażenie, że coś blokuje ją od spodu, również uwzględnij to miejsce podczas czyszczenia. Brudny otwór optyczny może zaburzać płynność sterowania.

Kiedy nic innego nie pomaga – naprawa myszki bezprzewodowej w serwisie

Jak naprawić mysz bezprzewodową, kiedy żaden sposób nie działa? Jeśli czujesz, że wypróbowałeś już wszystkie dostępne możliwości w systemie Windows i nic nie pomaga, całkiem możliwe, że problem leży po stronie samej myszy. Podłącz sprzęt do innego komputera – jeśli wciąż występują kłopoty z połączeniem, nie są one raczej winą komputera. Jeśli chcesz, powierz diagnozę problemu i naprawę sprzętu profesjonaliście. Pamiętaj, że jeżeli urządzenie kiedykolwiek zostało zalane lub stłuczone, problemy mogą wynikać z mechanicznych uszkodzeń, których naprawa w większości przypadków będzie niemożliwa lub zupełnie nieopłacalna. Dlatego też upewnij się, że przetestowałeś także resztę sposobów – zakup nowej myszki powinien być raczej ostatecznością.

kody rabatowe dyski

Zobacz też: Aktualizacja sterowników – dlaczego jest ważna? Wybieramy najlepszy program do sterowników

36
16

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *