1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Ryzen 7000 — co pokaże AMD w procesorach Zen 4? Premiera i specyfikacja AMD Ryzen 7000 (Zen 4)

Technologia

29.08.2021 15:47

Ryzen 7000 — co pokaże AMD w procesorach Zen 4? Premiera i specyfikacja AMD Ryzen 7000 (Zen 4)

Komputery
6
1
0
6
1

Ryzen 7000, najnowsze procesory AMD mają szansę zmienić wiele w świecie technologii. Architektura Zen 4 „Raphael” ma uczynić z nich liderów wydajności. Co udało się osiągnąć inżynierom AMD? Przeczytaj podsumowanie wieści o Ryzen 7000.

Ryzen 7000 — czy AMD ucieknie Intelowi?

W niekończącej się walce między Intelem a AMD wygrywają raz jedni, raz drudzy. Każdy z koncernów ma swojego asa w rękawie, którym dla AMD jest ulepszony proces technologiczny. Najnowsze procesory AMD będą wykonane w 5 nanometrowym (nm) procesie technologicznym

Zapewni to zauważalny wzrost wydajności względem poprzedniej generacji układów. Największy konkurent Intela będzie liderem w dziedzinie miniaturyzacji tranzystorów, ponieważ procesory Intel Alder Lake-S będą wykonywane w litografii 10 nm.

Sprawdź też: Kiedy premiera AMD Radeon RX 7000? Wszystkie informacje o AMD Radeon RX 7000 (RDNA 3) — cena, wydajność, data premiery

Czy więc AMD ucieknie Intelowi? Szczegóły specyfikacji technicznej wskazują na to, że niekoniecznie. W niektórych aspektach AMD po prostu dogania konkurencyjny Intel.

Specyfikacja procesorów Zen 4 „Raphael”

Procesory AMD Ryzen 7000 będą oparte na architekturze Zen 4 „Raphael”. Najmocniejsze jednostki mają mieć maksymalnie 16 rdzeni fizycznych i 32 wątki (rdzeni logicznych). Najnowsze procesory będą zbudowane z chipletów. Na matrycach złożonych z jednego lub dwóch bloków CCD (Core Chiplet Die) będą znajdować się rdzenie, do ośmiu na jednym chiplecie. 

Taka budowa pozwala znacznie zwiększyć liczbę rdzeni oraz ilość dostępnej pamięci cache L3 bez znacznego zwiększania rozmiaru procesora. W praktyce przekłada się to na wzrost wydajności, co użytkownik będzie mógł zaobserwować np. w grach.

Reklama

Liczba rdzeni będzie różna. Modele z najwyższej półki otrzymają ich maksymalnie 16. Procesory z półki średniej i niskiej odpowiednio mniej. W przeciwieństwie do konkurencji, seria Ryzen 7000 nie będzie miała budowy hybrydowej typu big.LITTLE.

Wzrośnie również taktowanie procesora, które ma dochodzić do 5 GHz. Poprawa względem generacji Ryzen 5000 będzie więc znaczna. Taktowanie zegara w najlepszym obecnie procesorze AMD — Ryzen 9 5950X osiąga maksymalnie wartość 3,4 GHz. Procesory Ryzen 7000 umożliwią obsługę najnowszego standardu kości pamięci RAM DDR5. Dzięki niemu pojedyncza kość RAM będzie mogła mieć pojemność 128 GB.

Szybkość działania DDR5 dochodzić będzie do 4800 MHz. Skok wydajności jest więc zauważalny, biorąc pod uwagę fakt, że kości w standardzie DDR4 mogą pochwalić się taktowaniem pamięci dochodzącym do 4000 MHz. Ze zwiększonej częstotliwości ucieszą się m.in. osoby pracujące przy obróbce wideo, gdzie nawet kilkuprocentowy wzrost wydajności jest wyraźnie odczuwalny. Nie wiadomo, czy seria AMD Ryzen 7000 będzie wstecznie kompatybilna ze standardem DDR4.

Karty graficzne w dobrych cenach

Kosmetyczną zmianą będzie spadek wymaganego napięcia. RAM DDR5 wymagać będzie nie 1,2 V a 1,1 V. Najnowsze procesory AMD będą ponadto wyposażone w zintegrowany układ graficzny. Tym samym seria Ryzen 7000 „dogoni” konkurencyjne procesory Intela, które od wielu lat mają zintegrowane układy graficzne.

Większa wydajność często wiąże się ze zwiększoną temperaturą pracy. Tak właśnie będzie w przypadku Ryzenów 7000. Ich przewidywane TDP (wartość ciepła oddawanego przez układ chłodzenia) może wynosić 120 W lub nawet 170 W. Jeśli informacje te się potwierdzą, wzrost TDP będzie naprawdę duży. Najwydajniejszy procesor AMD obecnej generacji, Ryzen 9 5950X, ma TDP na poziomie 105 W.

Do większych zmian nie dojdzie natomiast w obsłudze interfejsu PCI-e. Z wyjątkiem procesorów serwerowych AMD Epyc 7004, najnowsze Ryzeny 7000 będą kompatybilne tylko ze starszym standardem PCI Express 4. Różnica sprowadza się do obsługi 28 ścieżek w stosunku do 24, jak to ma miejsce w obecnej generacji procesorów.

Czy jest to duża wada w stosunku do obsługujących PCI 5.0 najnowszych procesorów Intela? Biorąc pod uwagę jedynie nieznaczny przyrost wydajności między PCI 3.0 i 4.0, brak obsługi najnowszego standardu raczej najnowszym Ryzenom ujmy nie przyniesie.

AMD Ryzen 7000 w 5 nm procesie technologicznym

Największą przewagę nad konkurentem AMD osiągnęło w procesie technologicznym. Seria AMD Ryzen 7000 będzie wykonywana w 5 nm litografii. Zapewne przyniesie do znaczny wzrost wydajności, nawet rzędu kilkudziesięciu procent.

Dlaczego proces technologiczny ma takie znaczenie? Odległość między tranzystorami (bramkami logicznymi) ma zasadniczy wpływ na wydajność procesorów. Wynika to ze sposobu ich produkcji.

Sprawdź też: Nvidia GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Wszystkie informacje o kartach graficznych GeForce RTX 4000

W tym procesie technologicznym poszczególne części procesora nadrukowuje się na płytkę (wafel) krzemową. Im mniejszą uda się uzyskać odległość między tranzystorami, tym więcej można ich nadrukować na pojedynczym waflu krzemowym. Dzięki temu procesory są szybsze. Większe zagęszczenie tranzystorów umożliwia również zmniejszenie wielkości procesora.

Socket AM5 — będzie potrzebna nowa płyta główna

Nowe CPU od AMD będzie miało również przeprojektowany socket, czyli gniazdo procesora. W serii Ryzen 7000 będzie to AM5. Socket ten będzie zbudowany w oparciu o podstawkę LGA (Land Grid Array) z 1718 pinami. Nie zmieni się kształt i wymiary gniazda, nadal będzie to kwadrat o boku 40 mm.

Osoby, które zdecydują się na zakup Ryzen 7000, czekać będzie jednak wymiana komponentów. Mowa nie tylko o płycie głównej z chipsetami z serii AMD 600 (A620, B650 i X670). Wymagana może być także wymiana układu chłodzenia.

Premiera procesorów AMD Ryzen 7000

Na najnowsze procesory AMD przyjdzie nam jeszcze poczekać. Dotychczas nie podano dokładnej daty premiery. Ze słów prezes AMD, Lisy Su, wiadomo tylko tyle, że procesory Ryzen 7000 zostaną oficjalnie zaprezentowane w drugiej połowie 2022 roku. Rok 2021 nie pozostanie jednak bez premier od AMD. Jeszcze w tym roku pojawią się prawdopodobnie procesory oparte na architekturze Zen 3+ (lub Zen 3 3D V-Cache), czyli zmodyfikowane wersje procesorów obecnie dostępnych na rynku.

Cena AMD Ryzen 7000

Nie tylko termin prezentacji nowej generacji procesorów jest przedmiotem spekulacji. Cenę różnych wersji AMD 7000 można jednak próbować przewidzieć na podstawie kwot, jakie trzeba było początkowo zapłacić za procesory z serii Ryzen 5000. Najtańszy z nich, Ryzen 5 5600X kosztował w dniu premiery 1499 zł. Model lepszy, Ryzen 7 5800X został wówczas wyceniony na 2299 zł. Kolejny procesor, Ryzen 9 5900X był wydatkiem na poziomie 2799 zł. Najlepszy z całej serii, Ryzen 5950X był wydatkiem rzędu 4199 zł.

Reklama

Czy podobnych kwot można spodziewać się teraz? To prawdopodobne. Ceny być może będą nawet wyższe. Z różnych przyczyn (pandemia koronawirusa, zakup komponentów przez górników kopiących bitcoina) ceny sprzętu komputerowego wzrosły. Być może odbije się to również na cenach nowych procesorów AMD.

Co po Zen 4? Przyszłość procesorów AMD Ryzen

Mimo że procesory Ryzen 7000 nie doczekały się jeszcze swojego rynkowego debiutu, AMD podobno pracuje już nad kolejną generacją procesorów. Kodowa nazwa nowych układów to Strix Point. O będących we wczesnej fazie projektowania układach wiadomo jeszcze mniej niż o Ryzen 7000. Prawdopodobnie będą to procesory o hybrydowej budowie big.LITTLE pozwalającej lepiej zarządzać zasobami urządzenia.

Konstrukcja hybrydowa charakteryzuje się podziałem rdzeni na wydajne, ale zużywające więcej energii i słabsze, ale energooszczędne. Pierwsze z nich mogą być wykorzystywane w zadaniach wymagających większej mocy, np. przy renderowaniu wideo lub podczas grania. Te drugie są odpowiednie, gdy duża wydajność nie jest potrzebna, np. podczas przeglądania Internetu.

Walory hybrydowej architektury docenili przede wszystkim producenci urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Procesory tego typu pozwalają wydłużyć czas pracy urządzenia, zapewniając jednocześnie dobrą wydajność, gdy jest ona potrzebna.

Najlepsze procesory w dobrych cenach

Unowocześniony ma zostać również proces technologiczny. AMD Strix Point mają być wykonane w litografii 3 nm. Pozwoli to zapewnić jeszcze większą szybkość działania. Innowacją ma być także wprowadzenie pamięci podręcznej czwartego poziomu (L4), co jeszcze bardziej skróci czas dostępu do pamięci głównej. Podobnie jak w Ryzen 7000, procesory Strix Point mają mieć zintegrowany układ graficzny.

Reklama

Po zbliżającej się powoli premierze procesorów Ryzen 7000 wiele się oczekuje. Nowy proces technologiczny, obsługa większych kości RAM czy znacznie wyższe niż dotychczas taktowanie zegara pozwalają przypuszczać, że najnowsze procesory AMD będą godnymi konkurentami dla układów Intela. Konsumentom końcowym pozostaje jedynie czekać i wierzyć, że wraz ze wzrostem wydajności wyższe nie będą także ceny procesorów AMD Ryzen 7000 (Zen 4).

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.