pinephone

Technologia

14.11.2021 16:32

Jeżeli smartfon, to tylko Android albo iOS? Nie! Jest jeszcze PinePhone

Telefony i tablety
11
0
0
11
0

PinePhone to wyjątkowy smartfon z systemem Linux. Opracowany przez entuzjastów systemu z pingwinkiem PinePhone próbuje udowodnić, że istnieje życie poza Androidem i iOS. Czy smartfon z Linuxem naprawdę ma sens? Jak to działa? Wyjaśniamy!

PinePhone – rodzynek na rynku zdominowanym przez Androida i iOS

Android i iOS to platformy, które zdominowały rynek mobilnych systemów operacyjnych. Od czasu do czasu pojawiają się jednak firmy, które pragną wejść na rynek ze smartfonami opartymi o inny system. Jedną z nią jest Pine64. To właśnie ten powstały w 2015 roku w Hongkongu koncern opracował projekt PinePhone. Pracuje on pod kontrolą systemu Manjaro Linux. Interfejs graficzny Plasma Mobile stworzyła firma KDE.

PinePhone
PinePhone czyli telefon z system Linux | Źródło: debugpoint.com

Zobacz: Czym jest Linux i czy to system dla Ciebie? Jakie dystrybucje Linuxa są najlepsze?

Pierwszy PinePhone został zaprezentowany na początku 2020 roku. Wyjątkowy smartfon z Linuxem cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem, że Pine64 postanowił pójść za ciosem. W 2021 roku pojawił się PinePhone Pro. Co ciekawe, użytkownicy tych modeli nie muszą korzystać wyłącznie z Manjaro Linux. Oba modele wyposażono w specjalny, bootowalny slot kart Micro SD. Oznacza to, że możliwe jest nagranie na kartę pamięci innego systemu operacyjnego, a następnie uruchomienie go z niej.

Smartfon z Linuxem – co oferuje?

Wyposażenie PinePhone obejmuje ekran LCD o przekątnej 5,95 cala, rozdzielczości 1440 × 720 pikseli i z grafiką ARM Mali 400. Smartfon napędza procesor ARM Cortex A53 z czterema rdzeniami. Maksymalne taktowanie jego zegara wynosi 1,15 GHz.

Nabywca ma do wyboru urządzenia o dwóch konfiguracjach pamięciowych. Słabsze posiada 16 GB pamięci na dane i 2 GB RAM. Mocniejszy model ma 32 GB miejsca na pliki użytkownika i 3 GB RAM. PinePhone to również dwa aparaty. Przedni o rozdzielczości 2 MP i tylny 5 MP. W smartfonie jest także gniazdo słuchawkowe mini jack. Akumulator PinePhone’a ma pojemność 3000 mAh. Do jego ładowania służy gniazdo USB-C.

Smartfon z Linuxem - czy to ma sens?
Smartfon z Linuxem – czy to ma sens? | Źródło: rootblog.pl

PinePhone Pro ma bardziej zaawansowane podzespoły. Wyposażono go w 6-calową matrycę IPS. Nie zmieniła się jednak rozdzielczość, która wynosi 1440 × 720 pikseli. Procesor graficzny to 4-rdzeniowy ARM Mali T860. W PinePhone Pro producent zadbał o ochronę ekranu. Jest on przykryty wzmocnionym szkłem Corning Gorilla Glass 4. O płynną pracę urządzenia dba procesor Rockchip RK3399S z dwoma wydajnymi rdzeniami A72 i czterema oszczędnymi A53 o taktowaniu maksymalnym 1,5 GHz.

Tym razem potencjalni nabywcy nie mogą jednak wybrać konfiguracji pamięciowej. Jedyna istniejąca to 4 GB RAM i 128 GB przestrzeni na pliki użytkownika. Można ją rozszerzyć przy pomocy karty Micro SD o pojemności do 2 TB. Tak jak pierwszy PinePhone, wersja Pro ma dwa aparaty. Tylny ma obiektyw o rozdzielczości 13 MP, a przedni – 5 MP. Smartfon umożliwia podłączenie słuchawek ze złączem mini jack. Bez zmian pozostała bateria, która ma pojemność 3000 mAh. Ładować ją można poprzez złącze USB-C.

Jak działa PinePhone?

Smartfon z Linuxem pod wieloma względami działa podobnie jak urządzenia na Androidzie lub iOS. Jednym z najważniejszych elementów interfejsu jest dock. Tak jak w wielu desktopowych edycjach Linuksa (np. Ubuntu) wyświetla się on z boku. Na górze użytkownik ma dostęp do panelu powiadomień z obsługą modułów takich jak np. WiFi i Bluetooth.

Manjaro Linux można obsługiwać gestami. Dłuższe pociągnięcie od lewej pozwala wysunąć listę zainstalowanych aplikacji, a od prawej – otwarte programy. Krótkie przesunięcie od prawego boku pozwala przełączać się między uruchomionymi aplikacjami. Mobilny Linux dostępny jest ponadto w wersji polskiej, choć nie wszystkie nazwy funkcji są przetłumaczone.

Kolekcja Pinephone'ów
Kolekcja Pinephone’ów | Źródło: rootblog.pl

Linux w smartfonach nie jest jednak systemem stabilnym. Z tego względu czasem programy otwierają się bardzo powoli, a ponadto zdarzają się przycięcia animacji, samoistne wyłączanie aplikacji czy zniknięcie docka. Może dojść również do sytuacji, w której nie da się uruchomić klawiatury.

Użytkownik PinePhone’a nie pobierze też na Manjaro Linux zbyt wielu aplikacji. Korzystać można z programów dedykowanych systemowi Ubuntu Touch, które są dostępne w OpenStore. Pobrać można m.in. mapy (ale nie Google) i pakiet biurowy Libre Office.

Komu może się przydać smartfon z systemem Linux?

Czy smartfon z Linuxem to alternatywa dla Androida? Z pewnością nie. Linux w smartfonach jest jedynie ciekawostką, którą docenić mogą programiści i osoby bardzo mocno zainteresowane technologią. Smartfon bez Androida lub iOS nie oferuje niemal niczego, do czego przyzwyczajeni są posiadacze urządzeń działających na tych dwóch najpopularniejszych systemach.

O tym, że PinePhone’y nie są smartfonami dla mas, świadczy nie tylko software, ale i hardware. Możliwości obu PinePhone’ów wypadają jeszcze bardziej niekorzystnie, gdy weźmie się pod uwagę stosunek ceny do możliwości. PinePhone kosztuje 149,99 $ za wersję z samym Manjaro Linux i 199,99 $ za wersję z dodatkowym systemem PostmarketOS opartym na dystrybucji Alpine Linux. PinePhone Pro to już koszt 399 $.

Czy jest to tylko telefon dla programistów?
Czy jest to tylko telefon dla programistów? | Źródło: hackaday.com

PinePhone to interesujący projekt, który pokazuje, że w mobilnym świecie istnieje miejsce nie tylko dla Androida i iOS. Niemniej jednak, ograniczenia programistyczne i sprzętowe przekreślają szanse tych smartfonów u odbiorcy masowego. Z tych powodów smartfony od Pine64 mogą znaleźć nabywców tylko wśród wąskiego, wyspecjalizowanego grona nabywców.

Źródło obrazka głównego: telepolis.pl

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *