dlaczego nokia upadła

Technologia

28.02.2023 15:05

Nokia – historia, popularne telefony, obecna pozycja na rynku

Telefony i tablety
4
0
2
4
0

Nokia jeszcze kilkanaście lat temu była prawdziwym tytanem i globalną siłą, jeśli chodzi o telefony komórkowe. Legenda niezniszczalnych i niezawodnych telefonów tej marki trwa do dziś, mimo upadku firmy.

Na przestrzeni lat możemy obserwować sukcesy i porażki największych firm z wielu różnych dziedzin. Istnieją jednak marki, których nazwy są znane na całym świecie i  zawsze przywołują wiele wspomnień. Tak samo jest w przypadku fińskiego przedsiębiorstwa Nokia, niegdyś giganta w sferze telefonów komórkowych. Nokia zapisała się na kartach historii przede wszystkim przez wzgląd na niebywałą wytrzymałość swoich urządzeń, która wyróżniała je na tle innych marek telefonów. Jednak niewiele osób wie, jak wyglądały historia i upadek tego znanego przedsiębiorstwa.

Nokia – historia firmy

Nokia to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych niegdyś marek telefonów komórkowych na świecie. Mało kto wie, że telefony komórkowe nie były podstawowym celem sprzedaży w pierwszych momentach istnienia Nokii. Początki tej firmy sięgają roku 1865, kiedy to szwedzko-fiński przedsiębiorca Fredrik Idestam otworzył swoją pierwszą papiernię w Finlandii, w miasteczku Tampere. Druga papiernia została otworzona w małej wiosce o nazwie Nokia – właśnie stąd zaczerpnięta została nazwa firmy. Z upływem czasu firma otwierała się na coraz większą liczbę różnych dziedzin, włączając w to telefony komórkowe. W latach 90. XX wieku Nokia została pionierem w tej branży i swój status utrzymywała aż do 2011 roku. Żeby dotrzymać tempa swoim konkurentom, Nokia została akcjonariuszem Symbian, zaopatrując w system operacyjny SymbianOS każdy nowszy telefon Nokia.

Nokia ma w swojej kolekcji sporo kultowych telefonów komórkowych
Nokia wyprodukowała wiele kultowych telefonów komórkowych

Popularne telefony marki Nokia

Telefony komórkowe Nokia zyskały olbrzymią popularność i przychylność kupujących. Wśród najpopularniejszych modeli możemy wymienić między innymi telefon Nokia 3310, którego wytrzymałość zyskała status legendy. Kolejnym popularnym i łatwo dostępnym modelem była Nokia 5110. Promowana jako telefon biznesowy Nokia 6310 również osiągnęła spory sukces sprzedażowy. Modele w stanie idealnym osiągają dzisiaj wartość nawet 1000 zł. Jeśli przypadkiem znajdziemy na dnie szafy jedno z takich urządzeń, warto zadać sobie pytanie, jak sprawdzić model telefonu Nokia. Być może mamy cenny dla kolekcjonerów skarb.

Sprawdź też: Stara Nokia 3310 – skąd jej popularność? Nokia 3310 – memy, cena, specyfikacja

Jak prezentuje się obecnie Nokia na rynku światowym?

Czytając o sukcesach i popularności tych telefonów, zapewne zaczniemy zastanawiać się, dlaczego Nokia upadła. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W 2014 roku została przejęta przez firmę Microsoft. Obecnie telefony Nokia są produkowane przez fińską firmę HMD Global. Najnowsze telefony tej marki są dostosowane do obecnych standardów technologii 5G i wszelkich innych udogodnień. Są niezbyt drogie, wytrzymałe i funkcjonalne. Chociaż konkurencja jest wielka, Nokia wciąż potrafi zainteresować swoimi produktami. Dla fanów klasyków dostępne są odświeżone wersje popularnych kiedyś modeli.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
4
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Nokia G21 – bluetooth w 3.1 prędkość transmisji 10 Mb na minutę, w G21 – 3,75 do 5 Mb na minutę. Zdjęcia gorsze niż w 3.1. Pasek szybkich ustawień w G21 nie zapamiętuje stanu i po wyłączeniu telefonu gubi wszystkie ustawienia i trzeba ponownie konfigurować. Wyświetlacz wariuje i w ciągu minuty potrafi 3-4 razy zmienić jasność od 59% do 4% w tę i z powrotem… Przy oszczędzaniu baterii (nie super ale zwykłym) zawiesza się na amen – jedynym ratunkiem wyłączenie telefonu bo nie reaguje dosłownie na nic. Dodatkowo przy oszczędzaniu baterii (tym zwykłym) wyświetlacz nie wyłącza się samoczynnie i może świecić się aż do wyczerpania baterii. To wszystko działo się zarówno na Androidzie 12 i 13. Kiedyś w Nokii 5.1 bluetooth zepsuł się i już nie ruszył nigdy.

Hmm… Nokia nie upadła, tak jak to napisano w artykule, wręcz przeciwnie – ma się świetnie, jako dostawca technologii telekomunikacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *