Devel Sixteen obraz główny

Technologia

27.10.2021 08:23

Monstrum na czterech kołach – Devel Sixteen. Najważniejsze informacje, osiągi, specyfikacja

Motoryzacja
16
3
0
16
3

Wielu sądziło, że szumnie zapowiadany hipersamochód o mocy 5000 KM okaże się oszustwem, zwykłą mistyfikacją. Czy Devel Sixteen ma takie osiągi? Jakie są jego parametry techniczne?

Czym jest Devel Sixteen?

Devel Sixteen to prototypowy hipersamochód, po raz pierwszy zaprezentowany na Dubai Motor Show w 2013. Przyciągnął uwagę maniaków motoryzacji nie tylko swoim kształtem, ale przede wszystkim szeroko rozgłaszaną potęgą silnika. Moc motoru ma wynosić pięć tysięcy koni mechanicznych – dla porównania, typowy cywilny samochód osobowy ma ich 200-250. Równie szokujące są inne osiągi Devel Sixteen: 0-100 wyniosło 1.8 sekundy, a prędkość maksymalna – 550 km/h.

Takie auta nazywamy hipersamochodami – są niezwykle drogie, ale ta cena odzwierciedla ich możliwości i koszt stworzenia. Produkuje się ich niewielkie ilości, a osiągi techniczne przekraczają te znane z topowych, ekskluzywnych aut (czyli supersamochodów). Ile kosztuje Devel Sixteen? Ta najpotężniejsza wersja, przeznaczona wyłącznie do wyścigów, kosztować ma 2,2 miliona dolarów. Niemniej jednak arabski producent twierdzi, że to nie klient wybiera samochód, ale to samochód wybiera klienta.

Historia prac nad samochodem

Zapowiedzi o samochodzie z silnikiem o mocy 5 tys. KM pojawiły się już w 2006 roku. Mało kto brał je wtedy poważnie, nie dowierzając tym doniesieniom. Jednak po kilku latach firma Devel Motors pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w końcu zaprezentowała makietę bolidu Devel Sixteen na wystawie Dubai International Motor Show.

Devel Sixteen
Devel Sixteen widziany od tyłu – skojarzenia z dyszami silników rakietowych są jak najbardziej na miejscu, biorąc pod uwagę osiągi samochodu

Wielu sceptyków brało to za kolejny chwyt marketingowy, przypominając, że producent nie ma doświadczenia w budowie silników. Potem jednak ujawniono nowe fakty: Devel Sixteen ma otrzymać silnik dzięki pracy prestiżowego zakładu Steve Morris Engines. To wiarygodna firma, która już zademonstrowała zdjęcia potężnej jednostki napędowej i poddała ją testom. Co więcej, donosi, że jej pełnych osiągów nie da się zmierzyć, ponieważ pracując z maksimum możliwości, mogłaby uszkodzić sprzęt testowy.

Potężny silnik jednak nie oznaczał równomiernie rozłożonej w czasie pracy zespołu inżynierów. Media wielokrotnie donosiły o przestojach w tworzeniu planów i podzespołów pojazdu. Inna znana firma mająca zająć się kwestiami konstrukcyjnymi, Manifattura Automobili Torino, zerwała współpracę jeszcze przed rozpoczęciem projektowania Devel Sixteen – dane techniczne finalnego produktu mogą przez to ucierpieć. MAT to doskonały producent, który rozwija nowe technologie w branży samochodów elektrycznych. 

Sprawdź też: Legenda w odświeżonej wersji – Lamborghini Countach LPI 800-4. Supersamochód na miarę XXI wieku

Alex Hirschi jest niezwykle popularną australijską influencerką z Dubaju – działa pod pseudonimem Supercar Blondie. W 2018 jako pierwsza usiadła za kierownicą prototypu Devel Sixteen. Top speed, czyli prędkość tego samochodu nie była jeszcze wtedy znana, a silnik o mocy 3 MW nie był gotowy. Blondie rozmawiała z Majidem Al-Attarem, założycielem Devel Motors, który oświadczył wtedy, że model ten trafi do produkcji w lutym 2019. To jednak nie miało miejsca.

Wielu sądziło, że The Devel Sixteen był wydmuszką, pokazowym projektem, który nigdy nie zostanie ukończony. Niektórzy twierdzili nawet, że to oszustwo i projekt Arabów ma po prostu nabrać naiwnych inwestorów. Dopiero w połowie 2021 do sieci wyciekły pierwsze filmy z testów Devel Sixteen. Osiągi tego szesnastocylindrowego silnika nadal nie są znane. Można jednak już powiedzieć, że Devel jeździ i przeszedł pierwsze próby – co zdziwiło osoby wróżące projektowi porażkę.

Arabski producent przygotowuje także samochód Devel Sixty, sześciokołowy super-SUV o silniku zapewniającym 720 KM i maksymalną prędkość 150 km/h, wyposażony w wojskowe opony i napęd na sześć kół. Devel Sixty nie ma aż tak potężnego silnika co Sixteen, wydaje się funkcjonalny, a zainteresowanie nim okazało wielu bogatych ludzi, więc możliwe, że Sixty może zjawić się na rynku wcześniej niż Sixteen.

Devel Sixteen – osiągi

Specjaliści ze Steve Morris Engines stworzyli zupełnie nowy napęd specjalnie dla Devel Sixteen. Silnik ma szesnaście cylindrów (stąd nazwa modelu) i pojemność 12,3 litrów. Wykorzystuje rozwiązania znane z topowych aluminiowych silników LS. Sceptycy mówią, że Devel ma po prostu dwa zespawane silniki ośmiocylindrowe, ale to nieprawda. Inżynierowie musieli przygotować zupełnie nowy rodzaj bloku stanowiącego podstawę tego gigantycznego silnika. Skrzynia biegów z kolei działa prawdopodobnie dzięki systemom znanym z aut wyścigowych.

Maksymalna prędkość Devel Sixteen ma wynosić 564 km/h – zbliża się więc do prędkości samolotu. Oczywiście, ta wersja przeznaczona będzie tylko dla sportowców i kolekcjonerów, i nie dopuści się jej do użytku drogowego. Przez długie lata za najszybszy komercyjnie produkowany samochód uchodził Bugatti Chiron, o prędkości 490 km/h – Devel Sixteen reprezentuje więc bardzo duży skok.

Sprawdź też: Najszybsze auto elektryczne od Tesli? Tesla Model S Plaid! Co wiemy o tym samochodzie?

Przyspieszenie też jest niewiarygodne: Devel Sixteen 0-100 km/h osiąga poniżej dwóch sekund, co jest światowym rekordem. Ten hipersamochód może osiągnąć prędkość maksymalną w 50 sekund. Jednak z uwagi na ekskluzywność projektu Devel Sixteen, dane techniczne, jak zużycie paliwa, nie są jeszcze znane. Poważnym problemem jest też zawieszenie i wytrzymałość nadwozia.

Innych podzespołów również nie opisuje się szeroko: nie wiadomo, na przykład, jak rozwiązano problem ścieralności opon i hamulców w Devel Sixteen. Spalanie też stanowi zagadkę – olbrzymi silnik musi pochłaniać dużo paliwa. 5000 KM to prawie 4 megawaty – dość, by zaopatrzyć w prąd małe miasteczko. Mimo że auto przechodzi testy, producent nie chwali się szeroko zastosowanymi w nim rozwiązaniami technicznymi.

Devel Sixteen – kiedy rusza produkcja?

Devel Sixteen to ekskluzywny hipersamochód i trudno w tym wypadku mówić o masowej produkcji. Auta tej klasy powstają czasem tylko w liczbie 25 egzemplarzy w ciągu trzech lat jak Koenigsegg Agera. Nie wiadomo, kiedy z linii montażowej zjadą pierwsze modele Sixteen. Devel Motors zapowiadało premierę na rok 2020, jednak nie miała ona miejsca. Pracę spowolniła też pandemia koronawirusa i konflikty z MAT, ale mimo to arabska firma nadal zbiera zamówienia od potencjalnych nabywców.

Jednym z kluczowych inwestorów w ten szalony pojazd jest Majid Al Attar — współwłaściciel najwyższego hotelu świata i kolekcjoner samochodów. Właśnie podobni mu szejkowie, miliarderzy oraz posiadacze wyścigowych aut będą mogli pozwolić sobie na zakup najdroższej z wersji Devel Sixteen. Trudno jest jednak znaleźć oficjalne ogłoszenia prasowe dotyczące premiery. W sierpniu 2021 roku spółka Devel Motors obiecała, że samochód będzie gotowy za osiem miesięcy.

Co wiemy o cenach różnych wariantów supersamochodu?

Cena Devel Sixteen wydaje się dość zaporowa – 2 miliony dolarów za wersję z 5 tysiącami koni na pokładzie. Jeśli szokuje Cię to, ile kosztuje Devel Sixteen, warto pamiętać, że ta kwota jest porównywalna z wartością innych hipersamochodów, jak Bugatti Chiron, Hennessey Venom F czy Koenigsegg Agera RS.

Wersje przeznaczone do użytku drogowego będą tańsze. Standardowy wariant Devel 16 będzie miał „tylko” 2000 koni mechanicznych i ośmiocylindrowy silnik — i jego koszt wyniesie 1,6 miliona dolarów. Bardziej potężna wersja już z szesnastoma cylindrami kosztować będzie 1,8 miliona i dysponować 3000 KM. To jednak tylko proponowane ceny — zapewne zmienią się jeszcze w przyszłości.

Według producenta, wśród potencjalnych nabywców znajdują się raperzy jak Snoop Dogg czy Drake. Firma z ZEA wystawiająca produkty w Dubaju z pewnością adresuje swoją ofertę także do obrzydliwie bogatych szejków. Sceptycy mogą uważać, że pojazd nie istnieje lub nie będzie sprzedawany z zapowiadanymi osiągami. Jednak mimo wszystko może okazać się, że Devel Sixteen pomimo przeciwności trafi do wąskiego grona nabywców, stając się prawdopodobnie najszybszym samochodem świata w regularnej produkcji.

16
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *