jak działa ksero

Technologia

29.08.2023 08:52

Jak działa ksero? Poznaj funkcje kserokopiarki

Nauka
2
0
0
1 rok temu
Jak działa ksero? Poznaj funkcje kserokopiarki
2
0
0
2
0

Jak działa ksero? To urządzenie jest bardzo często spotykane w wielu polskich biurach, czy też urzędach i innych miejscach. Kserokopiarki to bardzo ciekawe urządzenia, które pozwalają m.in. na skanowanie dokumentów. Co warto wiedzieć na ich temat?

Kserokopiarki są niezwykle użyteczne w wielu miejscach. Dziś przyzwyczailiśmy się, że są obecne na przykład w każdej szkole, ale też w biurach, urzędach, czy nawet szpitalach. Wiele osób nie wie jednak jak dokładnie działa takie urządzenie i jakie ma funkcje. Warto jednak zapoznać się lepiej z kserokopiarkami i zobaczyć czemu są tak przydatne i skąd wynika ich popularność. 

Czym jest technologia kserograficzna?

Kserokopiarki wykorzystują technologię kserograficzną. W przeciwieństwie do druku jest ona dosyć młoda i powstała jeszcze w XX wieku. Wynika to oczywiście z tego, w jaki sposób działa technologia kserograficzna. Aby z jej pomocą uzyskać obrazy, czy skopiować dokumenty nie są wymagane kąpiele chemiczne, z których korzysta się w klasycznej fotografii.

Skąd wywodzi się ta technologia? Pierwsze udane wykonanie kopii w ten sposób miało miejsce w 1938 roku. Za zbudowanie pierwszych kserokopiarek odpowiedzialny był Chester Carlson. Zdecydował się na próbę stworzenia takich urządzeń przez to, że kopiowanie rysunków oraz schematów patentowych wcześniej było czasochłonne i problematyczne. Dlatego już w 1934 roku rozpoczął prace nad budową kserokopiarki.

jak działa ksero
Zasada działania ksera nie jest taka prosta, jaka mogłaby się wydawać!

Patent otrzymał już w 1940 roku, lecz znalezienie inwestorów, którzy pomogliby rozwinąć technologię, okazało się bardzo trudne. Dlatego zdecydował się przekonać organizację badawczą Battelle Memorial Institute do kontynuowania prac rozwojowych. Przyniosło to efekt. W 1947 w posiadanie praw do technologii kserograficznej weszła firma Haloid Company, która obecnie nazywa się Xerox Corporation. Wszystko przez ogromny sukces kserokopiarek oferowanych pod marką Xerox.

Od skanowania do drukowania – jak działa ksero?

Czas dowiedzieć się, jak działa kserokopiarka. Treść nanoszona jest z pomocą specjalnego bębna, na którym znajduje się selen, krzem amorficzny lub organiczny fotoprzewodnik. Zasada jest dość prosta. Musi to być izolator prądu elektrycznego. Obok bębna znajduje się specjalna elektroda, której zadaniem jest naelektryzowanie go napięciem nawet do kilku tysięcy woltów. Następnie oświetla się go światłem odbitym od dokumentu, który aktualnie jest kopiowany. Wtedy bęben przesuwa się obok elementu z tonerem. Jest on wtedy nakładany na powierzchnię bębna. Na sam koniec toner przenosi się z bębna na kartkę. Konieczne jest jeszcze utrwalenie kserokopii. Dlatego papier przeciągany jest pomiędzy rozgrzanymi wałkami, dzięki czemu toner topi się i przylega do kartki.

Sprawdź też: Klawiatura laserowa – jak działa?

Co ciekawe w ten sposób działają nie tylko kserokopiarki. Z takiej technologii korzystają również drukarki laserowe. W nich również znajdziemy bęben światłoczuły, który jest elektryzowany i naświetlany z pomocą lasera lub diod LED. Takie drukarki mogą być monochromatyczne, wykorzystywać 4 tonery CMYK, a także być w pełni kolorze. Pierwsza drukarka laserowa to również dzieło firmy Xerox odpowiedzialnej za popularyzację kserokopiarek.

Tak działały jednak stare ksera. Jak działają nowe? Obecnie są to nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne cyfrowe. W nich zamiast bębna spotkamy skaner, wewnętrzny komputer, a także drukarkę. W takim wypadku po włożeniu do środka kartki papieru jest ona dokładnie skanowana. Następnie komputer analizuje dokument i przetwarza go tak, by nadawał się do druku przez wbudowaną w urządzeniu drukarkę.

Rodzaje kserokopiarek

Najczęściej wyróżniamy dwa rodzaje kserokopiarek. Co to oznacza? Pierwszy z typów to ksero monochromatyczne. W takich urządzeniach znajdziemy jedynie czarny toner, przez co kserowanie kolorowych dokumentów jest niemożliwe. Spotkamy też kolorowe kserokopiarki. Co to daje w trakcie codziennego użytkowania? Oczywiście wyższą jakość kserokopii. Przydaje się to na przykład do kopiowania dokumentów, na których znajdziemy grafikę. W ten sposób będzie ona bardziej wyraźna oraz czytelna.

korzystanie z kserokopiarki
Korzystanie z kserokopiarki jest naprawdę proste! | Źródło: absolutetoner.com

Jak korzystać z kserokopiarki?

Korzystanie z kserokopiarki to zadanie wręcz banalne. Na samym początku warto zapoznać się oczywiście z instrukcją obsługi urządzenia, szczególnie tymi dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystko przez promienie ultrafioletowe, które są emitowane przez kserokopiarki. Bezpośredni kontakt z nimi w nadmiarze niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne.

Całe urządzenie, a także ustawienia i opcje kserokopiarki najczęściej kontrolujemy z pomocą specjalnego panelu umiejscowionego na jej przodzie. Na nim najczęściej trzeba wcisnąć przycisk odpowiadający za uruchomienie urządzenia. Konieczne może być też uzupełnienie papieru, poprzez włożenie kartek do specjalnego podajnika. Jeśli jest on schowany za drzwiczkami, bardzo ważne jest ich dokładne zamknięcie przed rozpoczęciem kserowania dokumentów.

Sprawdź też: Steam Link – co to jest i jak działa? 

Następnie korzystamy z panelu kontrolnego po to, by wybrać tryb kopiowania. Konieczne będzie położenie też dokumentu, który chcemy skserować pod lub nad specjalnym skanerem. Zrobienie tego poprawnie jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na jakości wykonanej kserokopii.

Warto także pamiętać o odpowiedniej eksploatacji urządzenia. Konieczna może być wymiana tzw. proszku do kserokopiarki, czyli tonera. Gdy jego stan będzie zbyt niski, w urządzeniu zabraknie surowca potrzebnego do drukowania. Na szczęście toner można szybko znaleźć w praktycznie każdym sklepie z artykułami biurowymi.

Funkcje kserokopiarki

W dzisiejszych czasach kserokopiarki potrafią być już urządzeniami wielofunkcyjnymi. Służą więc nie tylko do kserowania, ale też do skanowania i drukowania. Zacznijmy jednak od tego, jakie funkcje oferują podstawowe kserokopiarki. Naturalnie mowa tu o kopiowaniu dokumentów. Dotyczy to jednak starszych analogowych kserokopiarek. Teraz można liczyć na znacznie więcej funkcji.

Obecne kserokopiarki to tak naprawdę urządzenia wielofunkcyjne. Oprócz kopiowania umożliwiają też skanowanie dokumentów, czy też ich drukowanie. Dzięki temu znacząco usprawniają pracę.

jak działa ksero
Kopiowanie dokumentów jeszcze nigdy nie było tak proste! | Źródło: newmanbs.co.uk

Zalety i ograniczenia kserokopiarki

Oczywiście nowoczesne kserokopiarki mają zarówno pewne zalety, jak i wady wynikające z ich ograniczeń. Zacznijmy jednak od zalet. Nowoczesne ksera oferują przede wszystkim naprawdę dużo funkcji. Jedno urządzenie pozwala nie tylko kopiować dokumenty, ale też je skanować oraz drukować. W ten sposób można przede wszystkim oszczędzić wiele miejsca, które w biurze bywa bardzo cenne.

To jednocześnie jest wadą. Kserokopiarka nigdy nie będzie tak efektywna w pracy jak skaner, czy też właściwa drukarka. To jest pewną przeszkodą, szczególnie w miejscach, gdzie drukuje się dużo dokumentów. Tam szybkość druku to podstawa efektywnej pracy.

Zaawansowane funkcje kserokopiarki

Aby zapewnić sobie maksymalną funkcjonalność, warto postawić na oferujące zaawansowane funkcje ksero. Co to oznacza? Mowa tu na przykład o obsługiwanych formatach. Lepsze kserokopiarki potrafią pracować z różnymi dokumentami, czy nawet zapewniają łączność z komputerami oraz smartfonami. Przydatna jest też możliwość druku i kserowania dokumentów dostępnych na pendrive’ach. Kolejne ciekawe zaawansowane funkcje kserokopiarek, które są bardzo przydatne to możliwość skalowania kopii, czy też szybkiej zmiany formatu po zeskanowaniu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Nowoczesne zastosowania ksera

Nowoczesne kserokopiarki mają całą masę zastosowań. Od XX wieku, gdy miały one przede wszystkim kopiować dokumenty, minęło wiele czasu i obecnie jedno ksero potrafi zastąpić kilka urządzeń. Dotyczy to szczególnie najbardziej zaawansowanych kserokopiarek. Pozwalają one również skanować i drukować dokumenty. Do tego obsługują łączność z różnymi urządzeniami, w tym z komputerami oraz smartfonami. W biurach docenia się również drukowanie dwustronne, czy też możliwość konwersji zeskanowanego dokumentu na inne formaty. Jak widać, są to więc niezwykle wszechstronne urządzenia biurowe.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *