Klawiatura laserowa to jeden z rodzajów klawiatur, który jednak nie jest zbyt znany. Znacznie częściej mówi się bowiem o modelach membranowych i mechanicznych. Jak działa klawiatura laserowa i czy warto zwrócić na nią uwagę?
Rynek klawiatur w głowach większości osób dzieli się na dwa segmenty. Mowa tu o modelach mechanicznych oraz membranowych. Laserowe modele są raczej pomijane i nie przyjęły się na nim zbyt dobrze. Warto jednak zwrócić uwagę na klawiatury laserowe, chociażby w formie ciekawostki.
Co to jest klawiatura laserowa?
Klawiaturę laserową można określić jako najbardziej nietypowy rodzaj klawiatury spośród tych dostępnych na rynku. Jest to bowiem klawiatura, która de facto nie istnieje. Zamiast fizycznych przycisków spotkamy na biurku jedynie laserową projekcję wytwarzaną przez malutkie urządzenie. Właśnie to różni ją od klawiatur membranowych czy mechanicznych, które zajmują nam miejsce na biurku i mają pewne rozmiary. Jako przedmiot laserowa odmiana to jedynie malutkie pudełeczko.
Jak działa klawiatura laserowa?
Trzeba przyznać, że bardzo rzadko można zobaczyć na własne oczy klawiatury laserowe. Jak działa taki rodzaj klawiatury? Sama zasada jest dość prosta. Klawiatura laserowa ma formę małego pudełeczka, w którym znajduje się specjalny laser rzucający obraz na płaską powierzchnię.
Gdy będziemy dotykać wyświetlany hologram, klawiatura zarejestruje „wciśnięcie” przycisku i wyśle sygnał do urządzenia, z którym jest połączona. W ten sposób można pisać na takim rodzaju klawiatury. Najczęściej wyświetlany hologram jest niewielkich rozmiarów, lecz właśnie o to chodzi w wypadku klawiatur laserowych, które mają oferować jak najwyższą mobilność.
Laserowa klawiatura do komputera
Laserowa klawiatura do komputera nie jest zbyt często spotykana. Powody takiego stanu rzeczy są oczywiście dość proste. Laptopy są oczywiście z automatu wyposażone w klawiatury. Komputery to z kolei sprzęt, który służy na przykład do grania czy pracy, a do tego tradycyjna klawiatura mechaniczna lub membranowa to wręcz obowiązek.
Sprawdź też: Zalana klawiatura – jak postępować w przypadku zalanej klawiatury?
Szczególnie biorąc pod uwagę to, iż laserowa klawiatura nie jest zbyt wygodna do szybkiego pisania, nie jest to raczej dobra klawiatura do gier. Jest to kolejny powód, który sprawia, że tego rodzaju peryferia rzadko są spotykane w przypadku komputerów osobistych i laptopów.
Laserowa klawiatura do smartfona
Znacznie częściej możemy spotkać się z laserową klawiaturą do telefonu. W dzisiejszych czasach tak właściwie też trzeba się jednak zastanowić, czy takie rozwiązanie ma sens. Klawiatury laserowe do telefonu mogły stać się bowiem popularne w czasach, gdy smartfony dopiero raczkowały i ekrany dotykowe z klawiaturami nie były jeszcze tak często spotykane.
Obecnie jednak każdy smartfon jest wyposażony automatycznie w klawiaturę. Dlatego laserowy odpowiednik do smartfona również nie jest zbyt często spotykanym zjawiskiem. W takim wypadku można byłoby jednak pomyśleć nad zastosowaniem jej w niektórych grach. W produkcjach multimedialnych dla osoby, która nauczyłaby się sprawnego posługiwania klawiaturą, laserowy model mógłby się świetnie sprawdzać. To samo dotyczy innych urządzeń mobilnych, takich jak na przykład tablety.
Klawiatura laserowa do telewizora
Dobra przenośna laserowa klawiatura bezprzewodowa może świetnie sprawdzić się jako klawiatura laserowa do telewizora. W tym wypadku można znaleźć naprawdę wiele ciekawych sposobów na zastosowanie tego rodzaju urządzenia. W końcu dziś telewizory są wręcz jak małe komputery, na których możemy pobierać aplikacje czy nawet przeglądać internet.
Dlatego klawiatura bezprzewodowa laserowa może być świetnym gadżetem dla każdego miłośnika spędzania czasu przed telewizorem. Pozwoli ona na szybsze wyszukanie serialu, którego szukamy, czy też wygodne przeglądanie internetu z użyciem funkcji Smart TV. W dodatku nie będzie zajmować zbyt wiele miejsca i skorzystasz z niej praktycznie z dowolnego miejsca w salonie.
Dla kogo klawiatura laserowa?
Najlepszą osobą, jeśli chodzi o kandydatów do zakupu bezprzewodowej klawiatury laserowej, jest miłośnik gadżetów. W innym wypadku przydatność tego urządzenia nie jest po prostu wystarczająco wysoka. Nowoczesna laserowa klawiatura Bluetooth z pewnością znajdzie zastosowanie u każdego gadżeciarza.
Czy warto kupić klawiaturę laserową?
Patrząc na zalety i wady klawiatury laserowej, można dojść do wniosku, że w większości wypadków jest to po prostu niezbyt praktyczny gadżet, który nie będzie zbyt użyteczny na co dzień. Zacznijmy może od zalet. Są one naprawdę ciekawe i dla wielu osób mają duże znaczenie. Klawiatury laserowe mają bowiem niezwykle kompaktowe rozmiary, dzięki czemu można je niezwykle łatwo zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Do tego, aby je wykorzystać, wystarczy nam dowolna płaska przestrzeń, która nawet nie musi być przesadnie duża.
Wady są jednak w stanie przytłoczyć obie wspomniane wyżej zalety. Co jest największym problemem? Osoby, które miały okazję pisać na klawiaturze laserowej, zwracają uwagę między innymi na brak jakiejkolwiek haptyki. Przez to, że jest to wirtualna klawiatura, nie czujemy w żaden sposób, czy wcisnęliśmy dany klawisz poza tym, co widzimy na ekranie.
Kolejnym kłopotem jest sama wygoda pisania. Uzyskanie wyższego tempa, które jest często potrzebne podczas korzystania z klawiatury, jest wręcz niemożliwe. Do wygodnego pisania konieczne jest często patrzenie na klawiaturę wyświetlaną na powierzchni biurka lub blatu. Do tego często klawiatury laserowe nie obsługują wciśnięcia więcej niż jednego przycisku. Często laserowe klawiatury są też wrażliwe na zbyt jasne miejsca i trzeba korzystać z nich w nieco ciemniejszym otoczeniu, by wszystkie przyciski były dobrze widoczne.
Sprawdź też: Zablokowana klawiatura – jak ją odblokować? Naprawa niedziałającej klawiatury
Dla każdej osoby, jeśli chodzi o zainteresowanie klawiaturą laserową, cena to z pewnością coś, co potrafi odstraszyć. Obecnie modeli laserowych klawiatur jest naprawdę mało, co wynika z prostego powodu. Nie udało im się przebić na konkurencyjnym rynku klawiatur, z racji wielu rozwiązań, które na co dzień działają po prostu znacznie lepiej od klawiatury laserowej. Zasada działania jest bowiem całkiem dobra i sam zamysł oferowania klawiatury w formie hologramu jest niezwykle ciekawy. Od dobrego pomysłu do sukcesu jest jednak bardzo długa droga. Może producenci udoskonalą ją na tyle, że zacznie być popularniejsza.