Technologia

27.06.2022 14:00

Klawiatura laserowa – jak to działa? Sprawdź na moreleTV

Komputery moreleTV Peryferia
4
0
0
4
0

Czy wiecie, jak działa klawiatura laserowa? Choć z uwagi na totalnie niszowy segment, który reprezentuje to urządzenie, powinienem zapytać: czy słyszeliście kiedyś o klawiaturze laserowej? Zapraszamy na kanał moreleTV w celu uzyskania odpowiedzi!

Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli stwierdzę, że większa część użytkowników zapytana o typ klawiatur odpowie z marszu: membranowa i mechaniczna. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są to obecnie dwa główne rodzaje klawiatur, które zobaczymy w większości domów. Co jednak gdy postanowimy skupić się na mniej popularnych rozwiązaniach? Wtedy na pierwszy plan wysuwa się klawiatura laserowa. Jeżeli nigdy o niej nie słyszeliście, Radyjko z kanału moreleTV przygotował materiał, który uzupełni Waszą wiedzę w tej kwestii.

Klawiatura laserowa projekcyjna – co to jest?

Choć sam słyszałem o tego rodzaju urządzeniach, nigdy nie poznałem dokładnej zasady działania. Na zdrowy rozsądek obstawiałem, że klawiatura musi mieć swego rodzaju czujnik, ewentualnie kamerę, która zajmuje się skanowaniem układu klawiszy, w celu detekcji tych, które wciskamy. Materiał z kanału moreleTV nie tylko przedstawia budowę urządzenia, wraz z omówieniem każdego czujnika (gdyż znajduje się ich więcej niż jeden!), ale także dokładnie wyjaśnia mechanizm stojący za tym, jak to urządzenie wykrywa wciśnięty klawisz.

Klawisz, który rzecz jasna nie istnieje! Jak sama nazwa wskazuje, klawiatura jest tylko projekcją, która możemy wyświetlić na dowolnej płaskiej powierzchni. Bez znaczenia jest to czy będzie to blat drewniany, czy będą to choćby płytki podłogowe – urządzenie zadziała na niej tak samo. Co ciekawe, w całości zmieścicie je do kieszeni spodni! Klawiatura sama w sobie to po prostu małe urządzenie projekcyjne, które stanowi fizyczną całość – reszta jest wytwarzana w niematerialnej, laserowej formie na naszym blacie.

Klawiatura laserowa – przesadzona ekstrawagancja?

Kompaktowe rozmiary, praca na dowolnej, płaskiej powierzchni to niewątpliwe zalety. Niemniej jednak większość użytkowników nawet nie słyszała o tym rozwiązaniu, co świadczy o niskim zainteresowaniu tego rodzaju produktami. Dość powiedzieć, że wymienione obie zalety tego urządzenia są niemalże przytłoczone wadami, które sprawiają, że korzystanie z niej lepiej traktować w kategorii ciekawostki niż urządzenia na lata.

Nie będę tu ich omawiał, zamiast tego polecam zapoznanie się z materiałem wideo. Arek w przystępny sposób omawia wszelkie niedogodności związane z użytkowaniem klawiatur laserowych. Porusza również pytanie, w którym wprost odpowiada na to, dlaczego się one nie przyjęły na rynku.

Jej wygląd (a raczej jego brak, gdyż klawisze to zaledwie projekcja) z pewnością wyróżnia się na tle innych urządzeń. Tylko dlaczego te klawiatury totalnie się nie przyjęły wśród uzytkowników?

Zatem jeżeli chcecie się o niej dowiedzieć więcej, zastanawia Was, czy nadaje się do grania, czy cechuje ją większa szybkość niż klawiaturę membranową – sprawdźcie materiał, który zamieszczony został w tym artykule. Po nieco ponad 10 minutach żadna klawiatura laserowa nie będzie miała przed Wami tajemnic!

Jak zawsze, gorąco zachęcam do subskrypcji kanału moreleTV. Zabieg ten pozwoli Wam być na bieżąco z wszystkimi nowościami przygotowanymi przez Kamila, Łukasza, Arka, Tomka i Bartka. Panowie z pewnością docenią fakt pozostawiania łapki w górę pod ich materiałami, jeżeli dane wideo przypadnie Wam do gustu. Nie wahajcie się zatem przed robieniem tego!

Sprawdź też: Zalana klawiatura – jak postępować w przypadku zalanej klawiatury?

Wybór odpowiedniej klawiatury pod względem rozmiaru powinien być przemyślany. Nie szukaj dalej, w artykule na naszym blogu omawiamy wybór klawiatur TKL, 60% czy pełny wymiar. Sprawdź już dziś!

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.