sky sabre

Technologia

08.08.2022 09:30

Sky Sabre – czym jest brytyjski system obrony powietrznej?

Inżynieria Nauka
7
0
0
7
0

Sky Sabre to nowoczesny, brytyjski system przeciwlotniczy, który został niedawno dostarczony do naszego kraju. Sky Sabre w Polsce pełni funkcję systemu obrony powietrznej. Jaki zasięg ma obrona przeciwlotnicza? Tego dowiesz się z artykułu.

System Sky Sabre – co to jest?

Sky Sabre to brytyjski system przeciwlotniczy wykorzystywany do ochrony przed atakami nadchodzącymi z powietrza. System obrony powietrznej Sky Sabre, może być używany także do wykrywania i eliminowania niebezpiecznych obiektów latających, takich jak samoloty, helikoptery i drony. Jest wyposażony w niezawodny wykrywacz radarowy, potrafiący zlokalizować nawet małe i szybkie latające obiekty w przestrzeni powietrznej.

Czym jest dokładnie Sky Sabre? To nazwa własna dla lądowej wersji systemu obrony przeciwlotniczej CAMM (Common Anti-Air Modular Missile), który został opracowany i stworzony przez brytyjski koncern MBDA. Ten system antyrakietowy posiada także wersję morską (Sea Ceptor), który może być umieszczony na okrętach wojskowych.

sky sabre
Tak prezentuje się rozłożony zestaw Sky Sabre | źródło: army.mod.uk

System przeciwlotniczy Sky Sabre składa się z wyrzutni, która jest wyposażona w 8 pocisków kierowanych. Naturalnie istnieje możliwość uruchomienia i nawigowania wszystkich rakiet w jeden obiekt, lecz co ważne, każdy pocisk może być nastawiony na inny cel. Sky Sabre jest trudniejszy do wykrycia ze względu na to, że każda rakieta startuje w różnych kierunkach.

Sprawdź też: Rakiety odpowiedzialne za spokój mieszkańców Izraela – tak działa Żelazna Kopuła

System przeciwlotniczy Sky Sabre – możliwości

Co potrafi Sky Sabre? Całkiem sporo! Wedle twórców tego systemu obrony powietrznej jest on zdolny ustrzelić piłkę tenisową lecącą z prędkością dźwięku! Zestaw składa się z kilku elementów, które wspólnie tworzą potężną obronę przeciwlotniczą. Dla przykładu, Sky Sabre jest w stanie śledzić aż 1000 obiektów w jednym momencie. Brzmi imponująco? To wszystko dzięki radarowi SAAB Giraffe, dostarczonego przez Szwedów. Cele są obserwowane w zakresie 360 stopni, a to wszystko w obszarze 120 kilometrów od lokalizacji pojazdu.

Warto zaznaczyć, że nie tylko helikoptery lub samoloty mogą zostać zlokalizowane przez Sky Sabre. Radar wykrywa wszelkiego rodzaju drony, bomby, a nawet nadlatujące pociski kierowane. System obrony powietrznej nie byłby kompletny, gdyby nie centrum dowodzenia i kontrolowania, jakie zostało opracowane przez koncern Rafael. Dzięki niemu możemy jednocześnie obsługiwać do 24 pocisków rozmieszczonych w 3 wyrzutniach. Oczywiście jakby tego było mało, każda z rakiet jest w stanie być nakierowana na inny cel. Wszystko dzięki aktywnym głowicom, które automatycznie kierują się na zaznaczony obiekt.

System Sky Sabre dysponuje jeszcze „zimnym startem”. Czym jest ów proces uruchomienia? Najprościej opisać to jako wyrzut rakiety z kontenera, w którym znajduje się pocisk, za pomocą sprężonego powietrza. To rozwiązanie niesie ze sobą kilka plusów, takich jak oszczędność paliwa, co bezpośrednio zwiększa zasięg rakiety. Silnik pocisku odpala się w powietrzu, gdy opuści on już swój kontener.

Dane techniczne i zasięg

Sky Sabre jest jednym z najlepszych na świecie systemów ochrony przeciwlotniczej. Nie dziwi więc fakt, że dane techniczne są dosyć imponujące. Pociski umieszczane w wyrzutniach ważą około 90 kg, chyba że mówimy o powiększonej wersji, której waga sięga aż 160 kilogramów! Ten pocisk przyjmuje nazwę CAMM-ER. Standardowa rakieta mierzy 3,2 m długości, a rozszerzona edycja – aż 4,2 metra.

Zasięg deklarowany przez producenta jest na 25 kilometrów w przypadku normalnej wersji, natomiast przy powiększonej wynosi ona 50 km. Warto jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach podczas testów odnotowano dwukrotnie większą zdolność do celnych trafień. Nie ma co ukrywać, zasięg pocisków Sky Sabre jest imponujący. Prędkość, z jaką poruszają się rakiety, wynosi 3700 km/h! Dla porównania odrzutowce poruszają się maksymalnie z prędkością ok. 1100 km/h. Niewyobrażalne zdolności pocisków powodują, że reakcja systemu obronnego jest natychmiastowa i totalnie skuteczna.

Sprawdź też: Czym jest bomba atomowa? Jak naprawdę działa? Najpotężniejsze bomby jądrowe 

Sky Sabre w Polsce

Obrona przeciwlotnicza została dostarczona do naszego kraju celem wzmocnienia wschodniej flanki, w oparciu o wojenne wydarzenia na Ukrainie. Brytyjska armia przebazowała do Polski zestaw Sky Sabre w ramach sojuszu międzynarodowego. W dniu 6 lipca 2022 roku wicepremier Mariusz Błaszczak opublikował za pośrednictwem Twittera poniższy wpis. 

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej. To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki.

System przeciwlotniczy Sky Sabre został rozmieszczony już przy granicy z Ukrainą wraz z całym oporządzeniem. Dodatkowo wersja morska systemu CAMM, Sea Ceptor, w niedalekim czasie ma trafić na pokład co najmniej trzech polskich okrętów wojskowych – mowa tutaj o fregatach typu Miecznik.

Brytyjski system jest jednym z kilku elementów polskiej obrony przeciwlotniczej. Nasz kraj dysponuje także programem Wisła wraz z amerykańskimi pociskami Patriot i jest to broń średniego zasięgu. W pogotowiu czeka także rakietowy Poprad czy artyleryjska Pilica, choć są to zestawy krótkiego zasięgu. Sky Sabre wiedzie prym wśród obrony przeciwlotniczej w Polsce.

Sky Sabre vs Patriot – co lepsze?

Oba systemy obrony przeciwlotniczej są dosyć zbliżone do siebie sposobem działania. Przede wszystkim w obu przypadkach to broń o średnim zasięgu rażenia, choć zdolności wyrzutni nie są małe i nie można ich bagatelizować. Największą zaletą pocisków Patriot to m.in. dużo większy zasięg, ponieważ sięgający aż 160 kilometrów. Niemniej jednak Sky Sabre jest o wiele bardziej czuły, jeśli chodzi o śledzenie celów. W jednym momencie może nawigować 1000 obiektów, gdzie wyrzutnie Patriot maksymalnie 125, a to spora różnica. 

sky sabre
System może być rozstawiony na kołach, ale także na okrętach wojskowych | źródło: MBDA

Warto nadmienić, że amerykańska broń istnieje już dosyć długo, a same wyrzutnie pocisków Patriot miały kilka generacji. Co więcej, rakiety z USA potrafią osiągać jeszcze większą prędkość od tych z Sky Sabre. Z uwagi jednak na to, że systemy przeciwlotnicze są dosyć zbliżone do siebie, trudno jest wybrać zwycięzcę w tym pojedynku, choć zdecydowanie brytyjski system jest znacznie nowszy technologicznie.

Historia brytyjskiej ochrony przeciwlotniczej

Sky Sabre jest stosunkowo młodym systemem obrony przeciwlotniczej, ponieważ wszedł on do brytyjskiej służby dopiero w 2018 roku. Jednak jak wyglądał rozwój tej tarczy przeciwlotniczej? W 2012 roku został podpisany kontrakt w wysokości 483 milionów funtów, aby rozwinąć morską wersję pocisków, jakie miały zastąpić poprzednie rakiety Sea Wolf. Sam proces rozpoczął się znacznie wcześniej, ponieważ już w 2008 roku zaczęto prace nad stworzeniem podsystemów lotu i naprowadzania

W tym samym czasie tworzono system pionowego startu przy użyciu sprężonego powietrza. Działania i budowa brytyjskiej ochrony przeciwlotniczej Sky Sabre trwały do 2017 roku, gdzie wystrzelono po raz pierwszy rakietę testową. Dokonano tego przy użyciu fregaty typu 23, a dokładnie HMS „Argyll”. Do momentu akceptacji upłynęło jeszcze trochę czasu, ponieważ w lipcu 2021 roku dopiero rozpoczęły się testy akceptacyjne, aby broń mogła zostać dopuszczona do użytku.

Sprawdź też: Baza wojskowa Strefa 51 – najważniejsze informacje i teorie spiskowe

A Ty co myślisz o Sky Sabre? Czy cieszysz się, że ten system obrony przeciwlotniczej znajduje się w Polsce? Zostaw komentarz.

źródło zdjęcia głównego: army.mod.uk

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *