autotune

Technologia

23.02.2022 11:38

Autotune – co to jest? Na czym polega? Najważniejsze informacje

Dźwięk Komputery
7
3
0
7
3

Autotune to świetny sposób, aby każdy spróbował swoich sił jako wokalista, ale i zmora dzisiejszych czasów. Autotune – co to jest i jak działa? To pytanie zadaje sobie wiele osób. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tej funkcji.

Autotune – co to jest?

Najprościej będzie opisać Autotune jako wtyczkę do cyfrowej korekcji dźwięku – zarówno wokalu, jak i instrumentów muzycznych. To oprogramowanie komputerowe jest w stanie znacznie ulepszyć nagrany utwór, by brzmiał on przyjemniej dla ucha słuchacza. Jeżeli piosenka posiada różne niedoskonałości, to dzięki Autotune jesteśmy w stanie lekko je ukryć.

Oczywiście nie jest to czarodziejska różdżka, która spowoduje, że nagranie z dużym fałszem zmieni się w prawdziwe arcydzieło. Autotune przy niedużej korekcji jest w stanie polepszyć brzmienie naszej piosenki. Procesor głosu potrafi modulować naszym głosem czy dźwiękami instrumentalnymi.

Co ciekawe, Autotune stało się niejako ojcem obecnych modulatorów głosu. Różne śmieszne efekty dźwiękowe, które jesteśmy w stanie nałożyć podczas tworzenia filmików, korzystają z cyfrowej korekcji. Aby łatwo zobrazować, co to jest Autotune, można zrozumieć to w ten sposób, że jest to taki Photoshop, ale oparty tylko o edycję dźwięku. Oprogramowanie spodobało się nawet popularnym gwiazdom, ale też osobom prywatnym.

auto tiun
Z oprogramowania korzystają profesjonaliści jak i początkujący

Jak działa Autotune i kto z niego korzysta?

Oprogramowanie do korekcji dźwięku ma dosyć szeroki wachlarz możliwości. Autotune w przypadku, gdy chcemy użyć go do poprawy naszego wokalu, wygładza i dociąga głos w miejscach, w których pojawia się niewłaściwa barwa dźwięku. Warto dodać, że program jest w stanie stworzyć obraz naszego głosu, by następnie na jego podstawie skorygować niepoprawne barwy.

Sprawdź też: SPC Gear Viro Plus – recenzja. Niedrogie słuchawki dla gracza?

Jeżeli użyjemy Autotune, nasz głos zmieni swój wydźwięk, można go opisać jako bardziej komputerowy, sztuczny. Brzmienia stają się syntetyczne. To elektroniczne brzmienie pojawia się, ponieważ program automatycznie usuwa przerwy między tonami i wypełnia je dźwiękiem. W rezultacie otrzymujemy bardziej płynny śpiew, choć wypełniony syntetyczną barwą. Dzięki tej funkcji nasze fałszowanie nie jest tak słyszalne, ponieważ tony płynnie się zmieniają.

Pierwszą osobą, jaka użyła Autotune w swojej twórczości, była Cher w bardzo znanej piosence Believe. Ciekawostką było to, że pierwotnie producent dźwiękowy nałożył korektę dźwięku dla żartu, lecz piosenkarce spodobał się finalny efekt. W rezultacie otrzymaliśmy jej utwór z ogromnym dodatkiem korekcji dźwięku.

Kto korzysta z Autotune? Można rzec, że obecnie prawie wszyscy. Oprogramowanie zyskało ogromną popularność wśród producentów muzycznych. Nic dziwnego, dzięki niewielkim nakładom pracy twórcy są w stanie upiększyć swoje utwory w znacznie krótszym czasie. Do tego stopnia rozwinęła się cyfrowa korekta dźwięku, że obecnie ciężko słuchaczom zauważyć, która piosenka jest po Autotune. Z korektora korzysta głównie większość popowych wykonawców jak Justin Bieber, Rihanna czy Taylor Swift.

Czy Autotune jest darmowy?

Warto powiedzieć na samym początku, że Autotune to przede wszystkim wtyczka posiadająca odpowiednie oprogramowanie, pozwalająca na dostrojenie naszego dźwięku. Korekta głosu może odbyć się dopiero w programie do miksowania czy edycji muzyki. Jednymi z najbardziej popularnych programów są np. Audacity czy FL Studio.

Gdy już posiadamy odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli nam na dostrojenie naszego dźwięku, możemy zabrać się za wgranie odpowiedniego plugina. W obecnych czasach w Internecie znajdziemy wiele darmowych wtyczek zawierających Autotune. Jedną z polecanych jest GSnap. Warto także zwrócić uwagę na MAutoPitch oraz Graillon.

Sprawdź też: Dolby Atmos — co to jest? Wszystko na temat technologii trójwymiarowego dźwięku

Jeżeli już pobraliśmy oprogramowanie zawierające Autotune, odpowiedni plugin należy umieścić w folderze naszego programu do edycji dźwięku. Wiele narzędzi posiada foldery przeznaczone pod instalację wtyczek. Następnie uruchamiamy dowolny program do edycji (np. Audacity), umieszczamy w nim naszą ścieżkę dźwiękową i wybieramy nowy efekt, np. GSnap. Na końcu pozostaje nam tylko konfiguracja i zabawa dźwiękiem.

Zalety korzystania z Autotune

Używanie tego oprogramowania przyniosło producentom wiele dobrego. Gdyby nie ono wielu autorów miałoby znacznie pod górę przy realizacji swoich projektów. Najważniejsze zalety zastosowania plugina to:

  • duża oszczędność czasu wynikająca z możliwości łatwej korekty nagrania, bez potrzeby nagrywania od nowa fragmentu piosenki;
  • większe możliwości autora – dzięki Autotune możemy tworzyć zróżnicowane dźwięki, a przez to oryginalność muzyki wzrasta;
  • wygoda – oprogramowanie nie jest trudne w obsłudze, a jego możliwości są całkiem pokaźne;
  • niektóre wtyczki do Autotune są darmowe, a zatem praktycznie bezkosztowo jesteśmy w stanie tworzyć muzykę;
  • śpiewać każdy może – dzięki temu oprogramowaniu jesteśmy w stanie wygładzić wiele niedoskonałości;
  • stosowanie Autotune ułatwia rozpoczęcie swojej twórczości muzycznej, ponieważ może on dużo wybaczyć.
autotune co to
Wtyczka zmienia całkowicie brzmienie naszego głosu

Jakie są wady korzystania z wtyczki?

Niestety, jak w wielu przypadkach, rozwiązanie, które przynosi plusy, także niesie za sobą pewne komplikacje. Wydawałoby się, że ta wtyczka to idealne narzędzie, nieskażone wadami, lecz niestety, jak czas pokazał, nie udało się ich uniknąć. Największe z nich to:

  • zbyt częste używanie wtyczki oraz za mocna konfiguracja plugina, powodująca, że piosenki stają się bardzo nienaturalne;
  • zanik prawdziwego talentu piosenkarza – prościej jest nagrać utwór bez szczególnych nakładów energii, a następnie go upiększyć, modulując dźwięki;
  • wiele piosenek brzmi podobnie ze względu na częste wykorzystywanie Autotune przez większość twórców;
  • bardzo częste użycie korekcji dźwięku likwiduje oryginalny głos, a same utwory i albumy stają się nijakie, niewyróżniające się.

Choć Autotune daje ogromny wachlarz możliwości producentom muzycznym, to ze względu na jego sporą popularność stał się czymś, co zdecydowanie zabija piękno w utworach muzycznych. Co ciekawe, magazyn „Time” nazwał tę funkcję jako jeden z najgorszych wynalazków w historii.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

7
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *