shrek

Rozrywka

05.03.2023 20:48

Shrek – wszystkie filmy, obsada i memy. Fenomen serii Shrek

Filmy i seriale
12
4
0
12
4

Shrek to genialna animacja dla dzieci i dorosłych. Skąd popularność Shreka? Ile jest części Shreka? Dubbing, obsada, postacie i memy – prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć o Shreku.

Są w świecie kina produkcje, które zyskują niebywałą popularność i z biegiem lat stają się wręcz kultowe. Dzieje się to za sprawą świetnej fabuły, ciekawych bohaterów pierwszoplanowych i inteligentnych, ponadczasowych żartów i dobrego humoru. Co więcej, często są to animacje przeznaczone dla całej rodziny. Ta chlubna sytuacja spotkała film animowany produkcji Dreamworks, którego tytuł, znany już na całym świecie, brzmi „Shrek”. Przygody zielonego ogra oraz grupy jego przyjaciół na stałe zagościły w kulturze internetu i wciąż podbijają serca zarówno młodych, jak i starszych widzów.

Jak Shrek stał się kultową postacią popkultury?

Shrek zaskarbił sobie przychylność widzów nie tylko świetną jak na swoje czasy animacją, ciekawym pomysłem wykonania i znakomitym budowaniem świata przedstawionego, ale również intrygującymi postaciami. Jednak czynnik, który miał największy wpływ na wieczne usytuowanie się Shreka na piedestale uwielbianych i znanych produkcji, są liczne żarty i nawiązania do popkultury. Shrek jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, tak więc śledząc historię ogra z bagien możemy trafić na pewne smaczki zrozumiałe tylko starszej części widzów. Ponadto ogromna ilość nawiązań do najpopularniejszych elementów popkultury, takich jak znane filmy, legendy, podania ludowe czy bajki i baśnie sprawiły, że każdy odnajduje w tym filmie animowanym coś dla siebie. By odczytać każdy z ukrytych w filmie przekazów, musimy wykazać się dobrą znajomością literatury i kina. W przypadku Shreka memy odegrały ważną rolę, pieczętując przynależność postaci zielonego ogra do świata internetu. 

shrek
Shrek to bajka, na której niemal każdy się wychował | Źródło: polityka.pl

Sprawdź też: Kraina Lodu. Popularna bajka o Elzie – najważniejsze informacje

Shrek i jego wpływ na animacje filmowe

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Shrek na zawsze zmienił podejście kina do filmów animowanych. Innowacja w nastawieniu zaowocowała przyznaniem Shrekowi pierwszego Oscara za najlepszy film animowany. Do czasu wydania Shreka, filmy animowane skupiały się głównie na młodszej widowni, nie dbając o zapewnienie jednakowo ciekawych wrażeń starszym pokoleniom. Co więcej, Shrek odważył się na mocniejszy humor i bezpośrednie odwołania do innych produkcji filmowych czy literackich, co było przełomowym znakiem dla innych animacji, że warto iść w tę stronę. Mimo że historia Shreka oraz morał płynący z opowieści są proste w odbiorze dla najmłodszych widzów, to wciąż produkcja bardzo często puszcza oczko do starszej widowni, posyłając dwuznaczne żarty lub odwołując się do ważnych wydarzeń. Co więcej, twórcy filmu nie bali się postawić na niezwykle wyrazistych bohaterów, takich jak Osioł, Smoczyca, Fiona czy Kot w Butach. Swoim posunięciem, DreamWorks zainicjował nowe podejście do filmów animowanych. Wyszło to tylko na dobre, ponieważ teraz możemy cieszyć się seriami takimi jak “Madagaskar” lub “Epoka lodowcowa”.

Shrek – wszystkie filmy

Popularność pierwszej części filmów animowanych o Shreku i Fionie przyniosła olbrzymie dochody finansowe i niezwykłą popularność. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu i pozytywnemu odbiorowi DreamWorks zdecydował się na wypuszczenie kolejnych części historii Shreka i jego świty. Z tego powodu, często zdarza się nam zastanawiać ile jest części Shreka. Jeśli liczymy pełnometrażowe produkcje, możemy stwierdzić, że seria filmów o Shreku składa się z czterech części. Dostępne są jednak też produkcje krótkometrażowe o tematyce świątecznej, których tytuły to „Pada Shrek”, będący wersją na święta Bożego Narodzenia i „Shrek ma wielkie oczy”, który opiera się na konwencji Halloween. O czym opowiadają poszczególne produkcje?

Shrek

Pierwsza część, zatytułowana “Shrek” opowiada o dobrze nam znanym ogrze, którego spokój zostaje zburzony przez liczne baśniowe postacie. Wraz z nowym kompanem, Osłem, Shrek udaje się do zarządzającego okolicą Lorda Farquaada. Aby odzyskać spokojne życie i przegonić wszystkie obce stworzenia, Shrek musi uwolnić z wieży księżniczkę Fionę, którą Lord Farquaad planuje poślubić. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, a świat Shreka wywraca się do góry nogami, kiedy okazuje się, że Fiona skrywa od lat pewien sekret. Pełna humoru dla młodszych i starszych, nawiązań do popkultury oraz ciekawych postaci produkcja zachwyciła widzów na całym świecie. Zaowocowała zdobyciem Oskara oraz wywarciem wpływu na całą branżę filmów animowanych dla dzieci.

Shrek 2

“Shrek 2” to kontynuacja znanej produkcji o zielonym ogrze. Fabuła filmu rozpoczyna się tuż po ślubie Shreka i Fiony, gdy otrzymują zaproszenie na spotkanie z rodzicami Fiony. Pesymistycznie nastawiony na spotkanie Shrek ulega presji żony i wraz z Osłem wybierają się do Zasiedmiogórogrodu, czyli królestwa pod pieczą Króla Harolda i Królowej – rodziców Fiony. Na miejscu okazuje się, że żadna ze stron nie jest w pełni zadowolona z przebiegu wizyty, a rodzice Fiony planowali dla córki inny los. Król Harold, chcący jak najlepiej dla córki, posuwa się do niepokojących czynów, przez co do świty Shreka dołącza Kot w Butach. Aby ratować małżeństwo, Shrek musi zmierzyć się z problemami oraz Wróżką Matką Chrzestną i jej synem, Księciem z Bajki. I tym razem film nie szczędził widzom dobrego humoru oraz błyskotliwych żartów, które bawią nawet dzisiaj.

Shrek Trzeci

”Shrek Trzeci” opowiada o poszukiwaniach odpowiedniego następny tronu, który zaopiekuje się Zasiedmiogórogrodem po śmierci Króla Harolda. Shrek, nie czując się gotowym i tak odpowiedzialnym, razem z Osłem i Kotem w Butach wyrusza na spotkanie z Arturem, pretendentem do tronu. Bohaterowie nie dogadują się jednak zbyt dobrze. Podczas nieobecności Shreka, Fiona zmuszona jest do współpracy ze wszystkimi księżniczkami i Królową Lilian, aby powstrzymać zamach stanu przeprowadzony przez Księcia z Bajki, który wciąż nie pogodził się ze swoim losem. Sprawy są o wiele bardziej skomplikowane, niż się wydają. Mimo upływu lat produkcja wciąż trzyma dobry poziom.

Shrek Forever 

Czwarta odsłona przygód ogra to „Shrek Forever”. Produkcja przedstawia całkiem inne podejście do historii. Wybuch agresji na urodzinach własnych dzieci sprawia, że Shrek zawiera pakt z chytrym i przebiegłym Rumplesnickim. Ogr trafia do alternatywnej wersji rzeczywistości, w której nie uratował Fiony, ani nie spotkał na swojej drodze Osła i Kota w Butach. Wizja spokojnego życia nie jest jednak taka, jakiej Shrek się spodziewał. Próbując odkręcić całą sytuację, będzie musiał zmierzyć się z presją czasu i nowymi przeciwnościami losu. Gdzie są wszyscy przyjaciele? Co stało się z księżniczką Fioną? Jak sprawić, żeby wróciło dawne życie? Na te pytania Shrek będzie musiał znaleźć odpowiedź całkiem sam.

Pada Shrek i Shrek ma wielkie oczy

”Pada Shrek” i „Shrek ma wielkie oczy” to krótkometrażowe propozycje odnośnie popularnych świąt. Pierwszy tytuł opowiada o Shreku, który chciałby spędzić spokojne święta z rodziną, bez zbędnych niespodzianek. Ogr nie rozumie wszechobecnej euforii i nie jest przygotowany na wizytę przyjaciół, którzy zmienią jego plany. Drugi film poświęcony jest Halloween i pokazuje historię Shreka wraz ze świtą przyjaciół, którzy udają się do opuszczonego zamku Lorda Farquaada na konkurs opowiadania strasznych historii. Wygrywa ten, kto nieustraszenie dotrwa do końca maratonu.

Shrek – bohaterowie, obsada, kultowy dubbing

W filmie animowanym „Shrek” obsada zachwyca i bawi. W oryginalnym udźwiękowieniu filmu możemy znaleźć między innymi Mike’a Myersa, który wciela się w rolę tytułowego Shreka. Charakterystycznej postaci Osła głosu udziela dobrze znany wszelkiej komedii Eddie Murphy. Jeśli chodzi o rolę Księżniczki Fiony, ten przywilej przypadł fantastycznej Cameron Diaz. Kot w Butach otrzymał życie od idealnie dopasowującego się do roli Antonio Banderasa. Jeśli chodzi o naprawdę udany i zabawny dubbing w wersji polskiej, możemy usłyszeć osoby takie jak Zbigniew Zamachowski, który podkłada głos pod Shreka. Jerzy Stuhr nadaje charakteru kultowej postaci Osła, podczas gdy Agnieszka Kunikowska dubbinguje Księżniczkę Fionę. W polską wersję Kota w Butach wciela się Wojciech Malajkat.

Shrek 5 – co już wiemy

Jeśli jesteśmy naprawdę dużymi fanami Shreka, z pewnością obiła nam się o uszy możliwość wypuszczenia na światło dzienne piątej części serii. Wiadomo, że scenariusz do produkcji istnieje naprawdę, a samo DreamWorks ogłosiło prace nad produkcją już w 2016 roku. Premiera była jednak przekładana, aż temat ucichł całkowicie. Dodatkowo nadzieję na ukazanie się kolejnej odsłony przygód Shreka w 2023 lub 2024 roku wzbudziły wypowiedzi Antonio Banderasa. Pozostaje nam tylko cierpliwie wyczekiwać przełomu w tej sprawie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Atomówki powracają, tym razem nie jako bajka. Wszystko o nowym serialu Atomówki

Źródło obrazka głównego: nowemedium.pl

12
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *