robert downey jr

Rozrywka

22.02.2023 15:11

Robert Downey Jr. – nie tylko Iron Man

Filmy i seriale
7
0
1
7
0

Robert Downey Jr. to aktor, któremu ogromną rozpoznawalność przyniosła rola Tony’ego Starka. Zanim jednak przywdział zbroję Iron Mana, aktor ten zaliczył prawdziwą karuzelę wzlotów i upadków. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Jesteś w dobrym miejscu!

Robert Downey Jr. to niezwykle utalentowany aktor znany obecnie przede wszystkim z produkcji Marvela. To właśnie w produkcjach MCU wcielił się w charakterystyczną postać Tony’ego Starka – miliardera i wynalazcy z sarkastycznym poczuciem humoru. Znany jest także z ról w filmach Sherlock Holmes, Urodzeni mordercy czy Chaplin. Jednak nie każdy wie o mrocznych stronach jego życia. Kariera Downeya Jra. w pewnym momencie wyhamowała, a sam aktor znalazł się na dnie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, kontynuuj lekturę!

Robert Downey Jr.: podstawowe informacje

Robert Downey Jr. urodził się 4 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku. Wraz ze starszą siostrą dorastał w Greenwich Village. Pochodzi z artystycznej rodziny, jego matka była tancerką, a ojciec aktorem, scenarzystą, producentem, operatorem i reżyserem filmowym. Robert Downey Jr. podobnie jak jego ojciec nie zajmuje się tylko i wyłącznie aktorstwem. Jest producentem filmowym, scenarzystą, autorem tekstów piosenek, komikiem i piosenkarzem.

Robert Downey Jr.: początki jego kariery

Robert Downey Jr. pierwszy raz pojawił się na planie filmowym, mając zaledwie 5 lat. Zagrał w filmie swojego ojca, była to czarna komedia fantasy pod tytułem Funt. Dwa lata później został obsadzony w komediowym westernie Pałac Greasera.

Jako nastolatek interesował się komponowaniem muzyki i rozpoczął grę na fortepianie. W wieku 20 lat występował w rozrywkowym programie Saturday Night Live. Jego kariera zaczęła nabierać tempa i zaczął grać nie tylko w produkcjach reżyserowanych przez ojca. Dostał rolę między innymi w takich filmach jak Pierwsze urodziny, Dziewczyny z komputera, Dziewczyny chcą się bawić czy Podrywacz artysta.

W 1992 zagrał rolę Chaplina w dramacie, którego reżyserem jest Richard Attenborough. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu.

robert downey jr
Rola Tony’ego Starka przyniosła RDJ jeszcze większą sławę

Kryzys kariery w latach 90. z powodu uzależnień

W latach 90. aktor miał ogromne problemy z alkoholem i narkotykami. Był uzależniony od heroiny, kokainy i marihuany oraz stwierdzono u niego zaburzenia afektywne dwubiegunowe. W dokumencie, który został wyprodukowany przez Netflix, wyznał, że za jego uzależnienie odpowiada ojciec. To on wprowadził go w świat filmu, ale i także narkotyków. Robert Downey Jr. już w wieku ośmiu lat był uzależniony od marihuany.

Uzależnienie sprowadziło go na złą drogę. W wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, posiadania narkotyków i niestawiania się na testy na ich obecność oraz szereg innych wykroczeń został aresztowany. Było to na przełomie 1999 i 2000 roku – w areszcie spędził kilka miesięcy.

Po zakończeniu kary chciał odmienić swoje życie. Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej że w środowisku filmowym był uważany za człowieka uzależnionego i trudnego we współpracy. Producenci obawiali się, że filmy z jego udziałem nie będą przynosić zysków. Poza tym był osobą uzależnioną, więc istniało duże ryzyko, że nie będzie w stanie pracować na planie filmowym.

Sprawdź też: Chronologia filmów Marvela. Jak oglądać filmy Marvela?

Przylgnęła do niego łatka, której nie mógł się pozbyć. Nie otrzymywał wielu propozycji współpracy. Sama jego walka z nałogiem była trudna. Kilkakrotnie po odwyku wracał do używek, jednak wszystko zmieniło się w 2003 roku.

Odrodzenie kariery: jak aktor poradził sobie z uzależnieniami?

W 2003 roku w życiu RDJ nastąpiły pewne zmiany. Aktora pochłonęły nowe zainteresowania, które stały się jego pasją i pozwoliły przezwyciężyć nałóg. Robert Downey Jr. zafascynował się sztukami walki. Zaczął poznawać tajniki chińskiego stylu Wing Chun. Była to dla niego odskocznia, której oddał się bez granic. Pobierał lekcje w Los Angeles, u samego założyciela szkoły Erica Orama. RDJ fascynowała nie tylko technika sztuk walk, ale i także wynikająca z niej filozofia.

robert downey jr i robert downey sr.
Robert Downey Jr. ze swoim ojcem

Podczas wywiadu z Oprah Winfrey, Robert Downey Jr. wyznał, że sztuki walki wpłynęły na jego stan zdrowia i umysł. Dzięki nowej pasji stanął na nogi i wyznaczył w swoim życiu główny cel, jakim jest promowanie poczucia duchowości i szacunku dla własnej społeczności. Na jego przemianę również miała wpływ miłość. Na planie filmu Gothika aktor poznał Susan Levin.

Robert Downey Jr. i życie prywatne aktora

Robert Downey Jr. przez siedem lat, a dokładniej od roku 1984 do 1991 spotykał się z Sarah Jessica Parker. Jednak to nie Parker została jego żoną. W 1992 roku ożenił się z Deborah Falconer – piosenkarką i autorką tekstów, modelką oraz aktorką. Para pobrała się po sześciu tygodniach randkowania. Niestety małżeństwo rozpadło się w 2004 roku, a wynikiem ich miłości jest syn o imieniu Indio, który przyszedł na świat w 1993 roku. Na rozpad ich małżeństwa miało wpływ uzależnienie RDJ. Indio Downey podobnie jak jego ojciec zmagał się z uzależnieniem od narkotyków.

Sprawdź też: Chris Evans – wiele twarzy Kapitana Ameryki

W 2003 roku na planie filmu Gothika poznał Susan Levin, która została jego żoną. Pobrali się w 2005 roku, a w 2013 roku urodził się im syn Exton Elias Downey. Natomiast w 2014 roku pojawiła się na świecie ich córka Avri Roel Downey.

Najważniejsze role w karierze Downeya Jr.

Robert Downey Jr. znany jest głównie z filmów MCU. Jednak nie tylko te role odbiły się głośnym echem w świecie kinematografii. RDJ wykreował kilka świetnych postaci, które zapisały się w historii kina. Przedstawimy krótki przegląd filmów, w których zagrał Robert Downey Jr.

Chaplin

Jest to film biograficzny, który przedstawia życie Charliego Chaplina. Główną postać odgrywa RDJ, który na próbach został wyłoniony spośród siedmiu osób konkurujących o tę rolę. Reżyser dokonał słusznego wyboru. Potwierdza to nominacja do Oscara oraz nagroda BAFTA w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy. Warto obejrzeć film między innymi ze względu na świetną grę aktorską RDJ.

Chaplin
Aktor w filmie Chaplin – jego kunszt aktorski został doceniony w tej produkcji wieloma nagrodami

Urodzeni mordercy

Urodzeni mordercy to film z 1994 roku. Opowiada historię kochanków, którzy podróżując po Ameryce, dokonują serii krwawych morderstw. Za tropem morderców podąża znany dziennikarz i autor popularnego programu Amerykańscy Maniacy, w którego postać wcielił się Robert Downey Jr. Dzięki relacjom dziennikarza para kochanków staje się sławna. Film otrzymał dwie nagrody i 5 nominacji. Niebywała i zaskakująca fabuła oraz gra aktorska, w tym RDJ, sprawiają, że każdy powinien zobaczyć ten film.

Air America

Jest to kolejny film, w którym RDJ znakomicie wcielił się w odgrywaną postać. Film został nakręcony na podstawie książki Christophera Robbinsona. Fabuła toczy się w czasie wojny wietnamskiej w Laosie. Głównymi bohaterami filmu są piloci, postać jednego z nich odgrywana jest przez RDJ. W tej produkcji obok Roberta Downeya Jr. zagrał Mel Gibson. Razem odkrywają, że samoloty, którymi latają, są wykorzystywane do przemytu heroiny. Produkcja pochodzi z 1990 roku.

Sprawdź też: Marvel’s Avengers (PC, PS4, PS5, XOne, XSX)

Jaja w tropikach

Jest to wojenna komedia z 2008 roku z bardzo ciekawą obsadą. Za ten film Robert Downey Jr. otrzymał aż dziewięć nominacji w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy. Jego gra aktorska została zauważona przez różne stowarzyszenia filmowe. Jest to zabawna historia, w której reżyser ze względu na zbyt wysokie koszty produkcji, wysyła rozkapryszonych aktorów w dzikie tereny południowo-wschodniej Azji. Aktorzy napotykają na handlarzy narkotyków, którzy biorą ich za agentów wywiadu. Jest to świetna dawka humoru z gwiazdorską obsadą.

W Air America, aktor gra u boku Mela Gibsona, wcielając się w młodego pilota

Sherlock Holmes

Historia o słynnym detektywie, w którego postać wciela się nikt inny jak sam Robert Downey Jr. Za tę rolę otrzymał nagrodę Złoty Glob w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu. Sherlock Holmes to opowieść o detektywie, który wraz z dr. Watsonem próbuje odnaleźć sprawcę rytualnych morderstw. Fabuła filmu jest wciągająca, a gra aktorska bardzo intrygująca. Robert Downey Jr. świetnie odnajduje się w takich produkcjach.

Iron Man

Jeżeli większość z nas miałaby wskazać film, z którym kojarzy tego aktora – niewątpliwie byłby to Iron Man. Ten film akcji z 2008 roku zapoczątkował ogromną serię filmów MCU, które trwają do dziś. Iron Man był niejako ukoronowaniem kariery aktora, przynosząc mu ogromną falę popularności – sam Downey Jr. wcielił się w jego rolę łącznie 10 razy, niekoniecznie w filmach, które dotyczyły jedynie postaci Iron Mana.

Robert Downey Jr. to aktor światowego formatu, jednak jego kariera była prawdziwie wyboistą drogą. Czy cenisz sobie jego twórczość? Jaki jest Twój ulubiony film z RDJ? Daj znam znać w sekcji komentarzy!

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *