gears of war

Rozrywka

20.08.2021 11:26

Historia serii gier Gears of War — najważniejsze informacje o brutalnej grze Epic Games

Gry
6
0
0
6
0

Seria Gears of War cieszy się ogromną popularnością. Kultowe shootery od Epic Games zachwyciły miliony graczy na świecie. Co wzbudziło w odbiorcach takie zainteresowanie? Na czym polega fenomen tej serii?

Gears of war — historia serii

Gears of War to cykl strzelanek osadzonych w konwencji Sci-Fi. Za wyprodukowanie serii odpowiedzialna jest firma Epic Games, założona w 1991 przez Tima Sweeneya. Początkowo firma Amerykanina nosiła nazwę Potomac Computer Systems i zajmowała się doradztwem w dziedzinie IT. Po stworzeniu i upublicznieniu swojej pierwszej gry — ZZT, Tim zrozumiał, że to właśnie w tej branży może osiągnąć największy sukces. Produkcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, głównie z powodu dużych możliwości moderskich. Język, w którym została napisana, był przystępny dla każdego początkującego programisty.

gears of war

Zobacz też: TOP 10 – najlepsze gry na Xbox One. Kultowe gry z Xbox One, w które zagrasz na Xbox Series

Sweeney zmienił nazwę firmy na Epic MegaGames, aby sprawiać wrażenie dużego studia, będącego w stanie rywalizować z ówczesnymi gigantami takimi jak np. IDsoftware. Pierwszym prawdziwym sukcesem firmy był izometryczny shooter nazwany Unreal. Gra działała na autorskim silniku Unreal Engine, który, podobnie do ZZT był łatwy w obsłudze. Kolejnym projektem studia był Unreal Tournament. Wydana w 2004 gra jest uważana za jedną z najbardziej kultowych w historii.

Pierwszy pomysł na Gears of War pojawił się w okolicach 2001 roku. Projekt nosił nazwę Unreal Warfare i skrajnie odbiegał od znanej dziś serii. Warfare miał skupiać się głównie na grze wieloosobowej opartej na klasach postaci i mechach. Studio zawiesiło prace nad grą, aby w pełni skupić się na Unreal Tournament. Koncepcja na Gears of War zmieniała się w parze ze zmianami na rynku. Gracze coraz częściej kupowali produkcje dla jednego gracza, w których na pierwszym miejscu stała ciekawa fabuła. Za ojca chrzestnego serii uznaje się Cliffa Bleszinskiego, który był jej głównym projektantem.

Tym sposobem w 2006 na światło dzienne wyszła pierwsza gra z cyklu Gears of War. Początkowo była dostępna wyłącznie na Xboxie, ale rok później została wypuszczona również na PC. W grze wcielamy się w postać Marcusa Fenixa, Dominica Santiago oraz innych żołnierzy organizacji COG. Coalition of Ordered Governments jest jedną z najbardziej wpływowych grup politycznych na planecie Sera. Partia urosła w siłę dzięki Imulsji — jednemu z najbardziej wydajnych źródeł energii. Paliwo miało także swoje negatywne efekty. Imulsja potrafiła zainfekować sobą inne formy życia, mutując je. W ten sposób powstała agresywna rasa Locust i to właśnie przeciwko niej zmierzy się oddział głównego bohatera gry.


Graczy przede wszystkim zachwyciły szczegółowa grafika i świetny dźwięk. Mimo tego, że gameplay nie był niczym odkrywczym, nie znaczyło to, że był nudny. Napełniona akcją strzelanka, opierająca się na taktycznym wykorzystaniu osłon, zapewniła sobie wielu oddanych fanów. Obecnie możemy zagrać w pięć głównych części cyklu oraz cztery spin offy. Ponadto dla fanów dostępne jest aż siedem książek Gears of War, seria komiksów od DC oraz gra planszowa. Od jakiegoś czasu mówi się także o produkcji filmowej opartej o fabułę kultowej strzelanki.

Fenomen gier Gears of War

Oprócz świetnych przeżyć audiowizualnych, gry Epic Games pozwalały graczom wyżyć się na wirtualnych wrogach. Gears of War to jedna z najbrutalniejszych serii w dziejach. Wszystkie grywalne postacie wyposażone są w karabin, który zamiast bagnetu ma piłę łańcuchową. W starciach na krótkim dystansie żołnierze COG są jak kroczący tartak. Standardem serii są latające w każdym kierunku kończyny i fontanny krwi.

Fabuła Gears of War, choć momentami prostolinijna, potrafi wciągnąć niejednego fana gier, lub filmów akcji. Dowodem na to są setki filmów na YouTube przybliżających kompletną historię zawartą we wszystkich grach tego uniwersum. Dużym plusem produkcji są bohaterowie, do których łatwo się przywiązać.

Gears of War to także jedna z najbardziej dochodowych produkcji na konsolach Xbox. Około 38 milionów sprzedanych kopii mówi samo za siebie. Pierwsza część gry wygenerowała dwunastokrotnie wyższy dochód niż koszty produkcji. Gears było także odpowiedzialne za zwiększenie popularności konsoli, na której widnieje logo Xbox. Seria rywalizowała z ekskluzywnymi produkcjami na PS4. Choć gry na PlayStation mogą przypominać Gears pod kątem rozgrywki, czy jakości grafiki, to żadne z wydań na japońskie konsole nie porusza podobnej tematyki.

Lista wszystkich gier Gears of War

Gears of War Ultimate Edition na Xbox One

Gears of War

Pierwsza odsłona w serii weszła na rynek z przytupem. To między innymi ta gra sprawiła, że Microsoft przeznaczył około miliarda dolarów na powiększenie pamięci RAM w swoich konsolach. Produkcja opowiada historię planety Sera czternaście lat po inwazji podziemnej rasy Locust. Odpierając siły zmutowanych istot, gracz zalewany jest falami wrogów. Poczucie walki po przegrywającej stronie konfliktu jest odczuwalne w każdej sekundzie rozgrywki. Schemat gameplayu opierający się na ostrzeliwaniu wojsk Locust zza osłon idealnie wpisuje się w tę narrację. Oddział prowadzony przez Marcusa Fenixa jest jedną z ostatnich nadziei na ocalenie ludzkości. Gears of War zostało odświeżone i wydane ponownie pod nazwą Gears of War: Ultimate Edition (2015 Xbox One, 2016 PC).

gears of war

Gears of War 2

Drugie Gearsy wyszły na światło dzienne w 2008. Gra działa na zmodyfikowanej wersji Unreal Engine 3, która sprawia, że wygląda jeszcze lepiej od swojej poprzedniczki. Twórcy wyeliminowali największe mankamenty „jedynki”. W odpowiedzi na krytykę wobec prostych rozwiązań fabularnych Epic Games zatrudniło Joshue Ortegę — znanego twórcę komiksów związanego z gigantami tego rynku, czyli Marvelem i DC. Fabuła jest kontynuacją wydarzeń z pierwszej części. Ostatnim większym ośrodkiem ludzkim zostaje miasto Jacinto, którego obrona jest kluczowa dla ich przetrwania. Gracz ponownie wciela się w postać Marcusa Fenixa i wraz z oddziałem Delta Force przebija się przez hordy mutantów. Brzmi dość zdawkowo? Cóż, o fabule Gears of War 2 nie można napisać dużo więcej bez spoilowania historii pierwszej części. Żeby poznać bliżej heroiczne wojaże składu wojsk COG, musisz zagrać w drugą część serii!

gears of war

Gears of War 3 na Xbox 360

Gears of War 3

Wydane w 2011 Gears of War 3 to najbardziej dopracowana gra całej trylogii. Twórcy zaskoczyli graczy wieloma usprawnieniami rozgrywki, które wpłynęły na zwiększenie jej płynności. Fabuła trzeciej części cyklu ma miejsce 18 miesięcy po finale „dwójki”. Do trwającego konfliktu z Locust dochodzi jeszcze jeden aspekt zagrażający ludzkości — nowa, jeszcze bardziej zmutowana rasa Lambent. Do finału oryginalnego tercetu powracają znane nam postacie oddziału Delta Force. Produkcja gry kosztowała Epic Games od 48 do 60 milionów dolarów, co zmusiło studio do sprzedaży marki. Ostatnia część serii Gears of War wyprodukowana przez Cliffa Bleszinskiego była spełnieniem marzeń fanów. Udoskonalony gameplay, ciekawy tryb mulit-player i dobre zamknięcie wątków fabularnych to coś, czego oczekiwali wielbiciele cyklu.

gry epic games

Gears of War 4 w wersji cyfrowej na Xbox one

Gears of War 4

Na kolejną część głównej serii trzeba było czekać aż pięć lat. Microsoft, który wykupił prawa do marki, zmienił nieco koncepcję gry. Jest to wciąż third person shooter skupiający się na siekaniu wrogów zza osłon, jednak mapy oddane do dyspozycji graczy są większe i nieco bardziej otwarte. Akcja toczy się aż 25 lat po wydarzeniach opisanych w Gears of War 3. Konflikt z Locust i Lambent mocno okrzepł, a nasz gatunek powoli odbudowuje swoją potęgę. Zaczynają się pojawiać problemy związane z polityką i ekonomią, przez co ludzie sprzeciwiają się COG, tworząc grupy nazwane Outsiders. Ponadto planetę Sera pustoszą różne klęski żywiołowe. Fabuła śledzi losy syna Marcusa Fenixa — Jamesa Dominica oraz Kait Diaz. Obie postacie należą do Outsiderów i aktywnie sprzeciwiają się polityce koalicji. Oprócz walki z COG bohaterowie muszą zmierzyć się z nowym przeciwnikiem: nowej zmutowanej rasie o nazwie Chmara. Gears of War 4 spotkało się z dość pozytywną oceną krytyków, jednak fani serii uważają, że nowa trylogia nie dorównuje poziomem oryginalnej.

epic games gry

Gears 5

Piąta część serii to najnowsza produkcja w głównym nurcie fabularnym. Ponownie czołową postacią gry zostaje Kait Diaz. Historia jest kontynuowana zaraz po finale poprzedniej części. Produkcja staje się jeszcze bardziej otwarta, mapy są obszerniejsze, a grafika trzyma najwyższy możliwy poziom. Twórcy zdecydowali się usunąć tryb multi-player na rzecz trybu rozgrywki kooperacyjnej. Gracze mają do wyboru dwie możliwe opcje: Escape i Arcade. Pierwszy moduł to historia Drużyny Scorpio walczącej ze znanymi wcześniej rasami Locust i Swarm. Arcade to tzw. endless mode. Polega on na zdobywaniu punktów i coraz lepszego uzbrojenia poprzez pokonywanie następujących po sobie fal wrogów. Obie opcje można ograć zarówno przez interent, jak i dzielenie ekranu.

Spin-offy serii

nowe gry xbox

Gears of War: Judgement

Judgement ukazał się na konsolach Xbox w 2013 pomiędzy wydaniami trzeciej i czwartej części cyklu. Gra załamuje kolejność Gears of War pod względem chronologii. Do jej premiery, fabuła zmierzała naprzód w lini prostej. Spin-off zabiera graczy w sam środek chaosu spowodowanego inwazją Locust. Jest to pierwsza odsłona serii, w której nie zobaczymy Marcusa Fenixa oraz Dominica Santiago jako głównych postaci. W zamian poprowadzimy Damon Bairda i Augustusa Cole`a — żołnierzy COG oskarżonych o zdradę stanu. Niestety, scenariusz nie jest mocną stroną tej produkcji. Krytycy chwalili za to rozgrywkę wieloosobową. W grze wprowadzono dwa nowe tryby: OverRun (podobny do wspomnianego wyżej Arcade) oraz Free-for-all, w którym ścierają się młodzi bohaterowie wcześniejszych części gry.

figurki funko pop

Gears Pop!

Wyprodukowana w 2019 gra mobilna przedstawiała postacie poznane w serii Gears of War jako figurki Funko Pops. Produkcja oferowała aż 48 modeli możliwych do zebrania poprzez kupowane w menu paczki. Schemat rozgrywki przypominał produkcję Clash Royale — gracze wystawiali przeciwko sobie kierowane przez komputer jednostki, niszczące postawione na swojej drodze fortyfikacje. Mecz wygrywała strona, która jako pierwsza zdobyła fort przeciwnika. Na chwilę obecną serwery Gears Pop! są wyłączone, a twórcy nie mają zamiaru ponownego ich włączenia.

gry taktyczne

Zobacz też: TOP 10 – najlepsze gry na Xbox 360. Wspominamy kultowe gry z Xbox 360

Gears Tactics

Gears Tactics to najnowsza produkcja z uniwersum Gears of War. Produkcja to strategia turowa, z kamerą „z lotu ptaka”. Każda z dowodzonych przez gracza postaci ma trzy możliwe do wykonania akcje: przemieszczenie się, ostrzał wroga, lub pozostanie na warcie, które polega na patrolowaniu danego miejsca. W grze zaimplementowano system powaleń. Gdy jednostka straci większość punktów zdrowia, to pojawia się możliwość dobicia jej. Użycie słowa taktyka w tytule nie jest przypadkowe. Podczas wyboru oddziału należy pamiętać o zabraniu na pole bitwy pięciu możliwych klas postaci. Każda z nich ma unikatowe zdolności, które wraz z biegiem gry można ulepszać. Gears Tactics pozytywnie zaskoczyło zarówno krytyków, jak i fanów serii.

Przyszłość serii

Fani mogą oczekiwać co najmniej jeszcze jednej gry z głównego nurtu fabularnego. Premiera Gears 6 nie została oficjalnie zapowiedziana, ale twórcy zapewnili, że pracują nad nią w pocie czoła. Dodatkowo marka może nas zaskoczyć niezapowiedzianymi spin-offami. W trakcie produkcji jest również film oparty na uniwersum Gears. O kinowej adaptacji gry mówiono już przy premierze Gears of War 3. Fani najpewniej mogą spodziewać się kolejnych książek i komiksów. Uniwersum jest w dobrych rękach!

Gears of War ma jedną z najbardziej oddanych społeczności. Genialnie napisane postacie i adrenalina buzująca w każdej sekundzie rozgrywki zachęciłyby prawie każdego. Miejmy nadzieję, że Gears 6 ponownie zachwyci fanów chcących uratować świat przed mutantami.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *