główna grafika tekstu o falloucie z napisem fallout historia serii i wszystko o grze

Rozrywka

20.03.2024 11:56

Fallout: Historia serii i najważniejsze informacje o grze

Encyklopedia gier Gry
5
0
0
5
0

Oto kompendium wiedzy z serii Fallout. Dzięki niemu zapoznasz się bliżej z grami z głównej linii serii, najważniejszymi spin-offami, czy odkryjesz anulowane projekty. W tym również inne media z uniwersum oraz najciekawsze z ciekawostek.

Wojna… Wojna nigdy się nie zmienia. – cytat ikoniczny dla serii, bez którego rozpocząć żadnego tekstu o grze Fallout nie można. Gdyby nie mama i tata, najprawdopodobniej byłyby to pierwsze wypowiedziane przeze mnie na świecie słowa. Ale czy wiedziałeś, że rzeczona mądrość nie została wymyślona na potrzeby gry? Za tymi słowami stoi Ulysses S. Grant, amerykański generał i 18. prezydent Stanów Zjednoczonych. To dzięki niemu, między innymi, siły Unii w wojnie secesyjnej zwyciężyły nad Konfederacją.

Co zwłaszcza interesujące, pełny cytat brzmi w następujący sposób: Nigdy nie byłem orędownikiem wojny, chyba że służyła ona pokojowi. Więc szukaj pokoju, ale gotuj się do wojny. Ponieważ wojna… Wojna nigdy się nie zmienia. Wojna jest jak zima i zima nadchodzi. Ostatnie zdanie przywołuje na myśl serial Gra o Tron. Nie bez powodu, bo sławny serialowy cytat o nadchodzącej zimie i tu ma swoje źródło. Fascynujące, prawda?

Nie przedłużajmy więcej. Przejdźmy do najważniejszego: Fallouta!

Fallout – co to za gra i jakie jest jej tło fabularne?

Fallout jest serią postapokaliptycznych gier fabularnych, nad którą pochyliło się już kilka growych studiów. Ale tym najbardziej znanym, nazwijmy najgłośniejszym, jest Bethesda, która to obecnie posiada prawa do tworzenia gier z tej marki. Jednakże seria swoje początki zawdzięcza Black Isle Studios, a nad pierwszymi Falloutami pracowały m.in. takie rozpoznawalne w branży persony, jak Brian Fargo, Chris Avellone czy Josh Sawyer.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Nazwa gry dosłownie oznacza opad promieniotwórczy. Historia tej nazwy także jest ciekawa i znajdziemy dla niej miejsce w dalszej części tekstu. Nie jest ona przypadkowa z tego względu, że ogniskiem fabuły w tym retrofuturystycznym atompunku jest dwugodzinne ostrzeliwanie się pociskami nuklearnymi w XXI wieku. Co w uniwersum gry nazwano Wielką Wojną, do której doprowadziły m.in. kończące się surowce naturalne na Ziemi czy kryzys polityczny, w którego następstwie rozwiązano ONZ. 23 października 2077 roku jest dniem początku i końca wojny. Dopiero dekady później gracz obejmuje kontrolę nad stworzoną przez siebie postacią.

Spraw sobie postapokaliptyczną dawkę emocji w grze Fallout

Pierwsza odsłona Fallouta jest postrzegana jako jedna z trzech najlepszych gier RPG w historii gatunku. Do dziś, zarówno ta część, jak i pozostałe, cieszą się niesłabnącą popularnością, doprowadzając (nareszcie) do serialu Fallout od Amazona. To druga najbardziej rozpoznawalna marka Bethesdy obok serii The Elder Scrolls. Opierając się na statystykach pochodzących z 2020 roku, seria sprzedała się w sumie w ponad 55 milionach kopii.

Oś czasu Fallouta

oś czasu fallouta - najważniejsze gry fallout z datami premier oraz producentem
Najważniejsze gry Fallout na osi czasu

Fallout: Główna seria – tego wstyd nie znać!

Fallout

walka turowa z radskorpionami w jaskinii w grze fallout
Klasyk. Grałeś?

Pierwsza odsłona – Fallout – jest rasowym komputerowym erpegiem autorstwa Interplay Entertainment, który miał premierę w 1997 roku (nawiasem mówiąc: miałem wtedy ledwie roczek 🙂). Charakteryzuje się izometrycznym (choć nie do końca) widokiem oraz turowym systemem walki. Początek serii dał życie specjalnemu, kultowemu już systemowi atrybutów: SPECIAL, który jest akronimem statystyk Siły, Percepcji, Wytrzymałości, Charyzmy, Inteligencji, Zwinności oraz Szczęścia. W grze ponadto znalazło się 18 różnych umiejętności. Pustkowia przemierzać możemy ze znanym psim towarzyszem Ochłapem po uprzednim odnalezieniu go i przekonaniu do towarzyszenia nam.

Akcja gry Fallout dzieje się 84 lata po Wielkiej Wojnie. Wcielamy się w niej w Przybysza z Krypty 13, którego głównym zadaniem, zleconym przez Nadzorcę, jest znalezienie zastępstwa hydroprocesora. Ten zapewniał wodę pitną w krypcie. W tym celu, zupełnie niedoświadczeni, musimy udać się na pustkowia z świeżo założonym na rękę urządzeniem Pip-Boy 2000, mającym pomóc nam w podróży. Na wykonanie zadania mamy dokładnie 150 dni, zanim zapasy wody w krypcie zupełnie uschną.

Oczywiście nie jest to jedyne zadanie w świecie gry, a po drodze stawimy czoła kilku konfliktom. Jednak, jak w każdym innym przypadku, postaram się uniknąć większych spoilerów. Koniec końców Fallout sprzedał się w ponad 600 tysiącach kopii (to o 200 tysięcy sztuk więcej względem Top 1. RPGa kiedykolwiek – Planescape: Torment), i to pomimo braku kampanii marketingowej – na stronie producenta udostępniono zaledwie wersję demonstracyjną gry. Było to zielone światło dla sequela, który był ostatnim Falloutem z rąk Interplay.

Fallout 2

dialog ze starszą wioski w falloucie 2
Co jak co, ale interfejs pierwszych części Fallout był dla mnie mega interesujący!

Zasady i sposób rozgrywki w Fallout 2 nie uległy sporej zmianie. Podobnie gramy w quasi-izometrycznym rzucie z turowym systemem walki. Charakterystyczny dla serii system atrybutów SPECIAL nigdzie nie uciekł, jak i liczba umiejętności pozostała dokładnie taka sama. A umiejętności można rozwijać m.in. znalezionymi w świecie gry książkami – nie inaczej niż w oryginalnej grze Fallout. Największych zmian, i to między innymi, doczekał się arsenał, tym razem o szerszym zakresie, oraz tło fabularne – dojrzalsze i z wrażliwymi dzisiaj tematami, na przykład niewolnictwem. Premiera gry miała miejsce rok później od części poprzedniej, w 1998 roku.

Gracz wciela się w Dziecko Przeznaczenia (w dosłownym tłumaczeniu z oryginału: Wybrańca), wnuka Przybysza z Krypty z wsi Arroyo. Starszy wioski zleca graczowi odnalezienie urządzenia o nazwie GECK, które miałoby przywrócić ziemiom po suszy właściwości do upraw. I tutaj powtórka z rozrywki: wyposażeniem na start gracza raz jeszcze zostaje Pip-Boy 2000 oraz piersiówka z Krypty 13. W głównej mierze fabuła przynosi odpowiedzi na to, co stało się z miejscami na pustkowiach po ostatnich wydarzeniach. Ale i jest kilka kolejnych wątków, w których potomek Przybysza również będzie mógł się wykazać niemałym bohaterstwem.

Jeżeli chodzi o recenzje gry, krótko: były pozytywne, choć mniej od tych dotyczących poprzedniczki. Tutaj głównym zarzutem były problemy techniczne. Deweloperzy wspominając warunki produkcji określali je małym piekiełkiem, z uwagi na to, że musieli przygotować bardzo dużo zawartości w krótkim czasie – mowa o 9 miesiącach. Co więcej, pomysł Fallouta 2 nie u wszystkich spotkał się z entuzjazmem. Dla głównego programisty i jednego z ojców oryginalnego Fallouta, Tima Caina, gra nie potrzebowała następczyni. Ostatecznie sprzedała się przyzwoicie, ale nie tak dobrze jak Fallout 1.

Fallout 3

samotna wędrówka głównego bohatera gry fallout 3 z psim towarzyszem wabiącym się ochłap
Paleta barw bliska Polsce

Pododdział Interplay, Black Isle Studios, zostaje zamknięty w konsekwencji cięcia kosztów w spółce. Zastrzykiem gotówki dla firmy okazuje się wykupienie praw do wydawania gier Fallout przez Bethesdę, która kontynuuje serię odsłoną Fallout 3. Po raz pierwszy udała się ona inną drogą, a do trójki w tytule prosi się o dodanie literki ‘D’, jako że Fallout 3 powstało na silniku trójwymiarowym. Mamy zatem do czynienia z czymś zupełnie nowym, ale czerpiącym dużo z materiału źródłowego. SPECIAL, Pip-Boy (tym razem nowsza wersja 3000) oraz Ochłap powracają w świeżej odsłonie. Ważnym ficzerem pozostaje również system karmy, wcześniej obecny w Fallout 2, decydujący o odbiorze gracza przez postaci niezależne w grze. Co mogło mieć wpływ m.in. na występowanie zasadzek na gracza.

Tytuł ten rozpoczyna się od narodzin naszej postaci, przy których matka bohatera umiera. Gracz obserwuje proces dorastania w krypcie pod opieką samotnie wychowującego ojca Jamesa – doktora i naukowca. Jest to najdłuższy spędzony czas w krypcie w historii serii, co potęguje narrację założeń eksperymentu Krypty 101 – jej mieszkańcy mieli jej nigdy nie opuścić. Jednak kiedy nasza postać ma 19 lat, James znika z krypty w tajemniczych okolicznościach, co następnie pogrąża kryptę w chaosie i stoi za przyczyną naszego wygnania – stajemy się wówczas Samotnym Wędrowcem, poszukującym taty na Pustkowiach Waszyngtonu.

Gra po swojej premierze sprzedawała się w zaskakująco szybkim tempie, bijąc rekordy sprzedaży serii już pierwszego tygodnia. W skali od 1 do 10 w recenzjach otrzymała średnią powyżej 9. A jedynymi zarzutami, tożsamymi współcześnie dla Bethesdy, były bugi, chociaż nie brakowało dyskusji na temat zakończenia gry. Nie zmienia to faktu, że Fallout 3 było ogromnym sukcesem i dobrą grą mimo wszystko. W późniejszym okresie trochę zapomnianą z winy porównań do spin-offu New Vegas, przygotowanego przez innego producenta.

Fallout 4

główny bohater gry fallout 4 rozmawiający z robotem codsworthem
W Falloucie 4 mogliśmy usłyszeć głos głównego bohatera

Od premiery trzeciej odsłony do kontynuacji minęło 7 lat, a zatem wymagania sprzętowe Fallout 4 znacząco różniły się od poprzednich. Wiązało się to oczywiście z upgradem komputera, by móc pograć w możliwie najatrakcyjniejszej oprawie audiowizualnej – wszak w retrofuturyzmie jest na czym oko zawiesić. A inne zmiany? Bethesda w nowej odsłonie potrafiła postawić krok do przodu tak solidnie, że jego echo odbiło się w branży, a gdzie indziej zawstydziła się dwoma do tyłu. Z tych pozytywnych: gracz może budować osady, dbając o osadników z pustkowi. A z negatywnych: uproszczony system dialogów, naprawiony potem modyfikacjami graczy, których u gier Bethesdy nigdy nie zabraknie. Zmian naturalnie było więcej. Mimo tych mniej trafionych, obok Skyrim to najbardziej grywalna gra studia.

Fabuła Fallouta 4 rozgrywa się we Wspólnocie, pierwotnie przedwojennym stanie Massachusetts, którego największym miastem jest Boston. Wcielamy się w Ocalałego mieszkańca krypty 111, który spędził 210 lat w komorze kriogenicznej i stał się świadkiem morderstwa i porwania najbliższych. Odnalezienie własnego dziecka staje się jego głównym celem, choć w praktyce może to poczekać – Fallout 4 jest tak obszerną grą, że dziesiątki, a nawet setki godzin spędzimy na zadaniach i aktywnościach pobocznych, albo samej niezwykle angażującej eksploracji, z której deweloper słynie. Jednym słowem (albo kilkoma) jest co robić i nie ma miejsca na nudę.

Jednak wbrew oczekiwaniom Fallout 4 był oceniany gorzej od pozostałych części, bo przynajmniej o oczko mniej – mówimy o średniej ocenie 8 na 10. Wśród minusów, jak można odgadnąć, wymieniano problemy techniczne, których naprawę dziś zawdzięczamy przede wszystkim modderom. Nietrudno też napotkać krytykę kilku rozwiązań, chociażby tą z dialogami, zresztą całkiem słuszną. I sam writing pozostawiał wiele do życzenia. Mimo to, czegokolwiek złego o Falloucie 4 się nie powie, jest niesamowicie wciągający, a mody do niego skutecznie wydłużają życie i przyćmiewają nieważne jak słabe strony.

Fallout 5 – kiedy premiera? Co wiadomo?

Następnym w kolejce Falloutem jest naturalnie Fallout 5. Jednakże na niego przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jak długo? A trochę. Za nami dopiero premiera innej gry Bethesdy, o której stworzeniu deweloperzy marzyli latami – Starfielda. Po niej najwcześniej można spodziewać się kontynuacji Zwojów: The Elder Scrolls. Jak tylko coś o niej usłyszymy, to z pewnością szczegóły pojawią się na, no właśnie, Scrollu. I podobnie będzie z 5. odsłoną gry Fallout, ale to w swoim czasie. Jako że mówimy tutaj o przynajmniej kilku latach braku konkretów na temat tegoż tytułu.

Spin-offy serii Fallout, o których na pewno słyszałeś

Fallout: New Vegas

strzelanina bohatera gry fallout new vegas z trójką supermutantów w postapokaliptycznej scenerii
A po zabijaniu chodziliśmy obstawiać

Wydany między 3. a 4. odsłoną Fallouta, ale opracowany przez Obsidian Entertainment, Fallout: New Vegas jest dla szeregu fanów uniwersum najlepszą, trójwymiarową odsłoną serii, powstałą na silniku trójki. W zespole twórców znaleźli się ludzie, którzy pracowali wcześniej m.in. nad pierwszą i drugą odsłoną jeszcze za czasów istnienia Black Isle. Tylko co wyjątkowego było w New Vegas? Poza paroma nowymi aktywnościami i minigierkami powiązanymi z umiejscowieniem akcji, to writing był najmocniejszą stroną tejże odsłony. Wynoszony opinią, że “to tak powinno się zrobić prawdziwego Fallouta!”.

Jak na spin-off przystało, New Vegas nie rozpoczyna akcji w krypcie. W fabule główną rolę gra Kurier, który miał za zlecenie dostarczyć przesyłkę do tytułowego Nowego Vegas. Niestety, przesyłka ta była na tyle istotna, że zleceniobiorcę w drodze po pustkowiach przechwycił jeden z antagonistów – Benny z wesołą ekipą Khanów. Ten kradnie przesyłkę i dwukrotnie strzela Kurierowi w głowę rzucając filmowy cytat, że gra była ustawiona od początku. Nasza postać zostaje wkrótce odnaleziona przez robota Victora, który zanosi Kuriera do lokalnego doktora. W rezultacie dając nam szansę na rozwikłanie zagadki, co ważnego znajdowało się w przesyłce. Decyzje podjęte w fabule mają wpływ na zakończenie, których w sumie jest kilka. Sumarycznie mamy tutaj kawał dobrej, rozbudowanej i pełnej nierzadko ambitnych dialogów historii.

Odbiór gry Fallout: New Vegas, choć w głównej mierze pozytywny, to nie obył się bez kontrowersji. Obsidianowi obiecano bonus pieniężny za ocenę punktową w serwisie Metacritic wynoszącą co najmniej 85 – do otrzymania bonusu zabrakło dosłownie 1 punktu. Do 2020 roku Fallout: New Vegas sprzedał się w 12 milionach sztuk i Obsidian nie otrzymał za to nigdy żadnych dodatkowych wynagrodzeń. Przy premierze Fallouta 4 pogląd, że New Vegas jest najlepszą częścią serii, zyskał na wiarygodności z uwagi na złożoność mechanik, które znakiem czasu zostały uproszczone w późniejszych odsłonach.

Fallout 76

zniszczony obiekt obserwowany przez trójkę postaci w grze fallout 76
Fallout 76 jest przynajmniej trzykrotnie większy od czwórki

W dużym skrócie Fallout 76 jest grą-usługą w omawianym postapokaliptycznym uniwersum. A przy okazji grą sieciową, w której możemy przemierzać pustkowia wraz z przyjaciółmi. Po latach, od premiery w 2018 roku, w niczym nie przypomina wczesnej wersji. Mimo trudnej początkowej przeprawy i krzywdzącej krytyki, Fallout 76 otrzymał sporo troski i aktualizacji, w tym jedną najważniejszą: Wastelanders, dodającą postaci niezależne do świata gry. W efekcie czyniąc ją pozycją godną zainteresowania. Fanom uniwersum jest w stanie dostarczyć naprawdę masę zabawy.

Gracz wciela się w mieszkańca krypty 76, która jako jedna z 17 krypt nie stanowiła eksperymentu, a złożona była z najbardziej światłych ludzi. Zadaniem wszystkich opuszczających ją mieszkańców jest odbudowa regionu Appalachii umiejscowionego w Wirginii Zachodniej. Tak wygląda przynajmniej oryginalne zaczepienie fabuły. Wraz z kolejnymi latami gra otrzymała kilka znaczących aktualizacji, kontynuujących historię i rozwijających ją o nowe wątki. Na ten moment Fallout 76 nie ma obejmującego zwieńczenia, a z to z tego powodu, że czekają go jeszcze kolejne lata nowej wciągającej zawartości. A więc, jeżeli przeszedłeś dotąd wszystkie odsłony Fallouta, a pragniesz więcej, dziś nie powstydzisz się gry w Fallout 76.

Ale powody do wstydu miała sama Bethesda u samej premiery. Fallout 76 starł się z review bombingiem, czego konsekwencją była średnia ocen ledwie sięgająca oceny 3 na 10. Wśród najpoważniejszych zarzutów wskazywano: nudę, karygodne błędy czy (co w końcu naprostowano!) kiepskiej jakości akcesoria z przedpremierowej edycji. Nie zmienia to faktu, że deweloperzy wzięli się do pracy i Fallout 76 wróciło na właściwe tory dzięki skrupulatnym naprawom i updatom. Do końca 2022 roku w grę zagrało przeszło 13 milionów graczy. Chociaż rok wcześniej zaistniała szansa, że serwery Fallouta 76 zostaną zamknięte – wzrost popularności produkcji, dzięki wiernej społeczności i pojawieniu się gry w PlayStation Plus, powstrzymał twórców przed wykonaniem wyroku.

Pozostałe spin-offy

Fallout Tactics: Brotherhood of Steel

sterowanie bractwem stali podczas rozgrywki w fallout tactics
Wrogowie posmakowali niejednej stali

Fallout Tactics: Brotherhood of Steel jest 3. grą z całej serii Fallout i to całkiem niestandardową, bo skupiła się na walce drużynowej i miała więcej wspólnego ze strategią czasu rzeczywistego. Gracz staje się w niej członkiem tytułowego Bractwa Stali, a jego zadaniem jest odnalezienie dawnych technologii, które miałyby pomóc w odbudowaniu świata.

Fallout: Brotherhood of Steel

Fallout: Brotherhood of Steel zostało wydane na Xboksy oraz PS2 i jest grą RPG akcji, w której gracz wybiera jedną z 3 początkowych postaci, wchodzącą w zastępy Bractwa Stali. Pierwszym zadaniem jest odnalezienie zaginionych członków frakcji. Gra zdecydowanie wyróżniała się w serii: polegała przede wszystkim na bieganiu i ostrzeliwaniu wrogów.

Fallout Shelter

wygląd krypty w mobilnej grze fallout shelter
Krypciarzy jak mrówków

Fallout Shelter jest grą symulacyjną, w której gracz wciela się w rolę nadzorcy krypty. Głównym zadaniem gracza jest jej rozbudowa oraz dbanie o jej bezpieczeństwo. Mieszkańcy mogą być wysyłani na pustkowia w poszukiwaniu zasobów. Fallout Shelter na drodze wsparcia otrzymało wiele aktualizacji, które rozwinęły tę początkowo wyłącznie mobilną grę o nowy tryb, zadania i wrogów.

Inne gry związane z marką Fallout

  • Fallout Shelter Online – zupełnie to samo co Fallout Shelter, ale z naciskiem na aspekty sieciowe. Zbliżona gatunkowo do gachy.
  • Bethesda Pinball’s Fallout table stół w kolekcji Pinballa Bethesdy poświęcony uniwersum.
  • Fallout Free Style RPG Quest – 8-bitowy erpeg stworzony specjalnie do promocji Fallout: New Vegas w Japonii.

Gry planszowe

  • Fallout: The Roleplaying Game – gra fabularna dla dorosłych fanów uniwersum w systemie 2d20.
  • Fallout: Warfare
  • Fallout: The Board Game – gra przygodowa dla jednego do czterech graczy o kilku scenariuszach.
  • Fallout: Wasteland Warfare
  • Fallout: Wasteland Warfare Roleplaying Game

Specjalne wydania

  • Fallout Trilogy – jest to kompilacja 3. pierwszych tytułów z uniwersum Fallouta: Fallout, Fallout 2 oraz Fallout Tactics: Brotherhood of Steel.
  • Fallout Anthology – zawiera w sumie 7 produkcji, a mianowicie: Fallout, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout: New Vegas w edycji Ultimate, Fallout 3 oraz 4 w edycjach GOTY i nareszcie Fallout 76.

Inne media: komiksy Fallouta, poradniki, artbooki oraz serial

Komiksy ze świata gry

  • One Man, and a Crate of Puppets – był to komiks opowiadający o pozostawionym samemu sobie jedynym mieszkańcu Krypty 77, który odnalazł pudło wypełnione pacynkami.
  • All Roads – napisany przez Chrisa Avellone’a komiks, służący za prolog do wydarzeń Fallout: New Vegas.

Poradniki do gry Fallout

  • Fallout Official Survival Guide
  • Fallout 2 Official Strategies & Secrets
  • Fallout Tactics Official Strategies & Secrets
  • Fallout: Brotherhood of Steel Official Strategy Guide
  • Fallout 3 Official Game Guide
  • Fallout: New Vegas Official Game Guide
  • Fallout 4 Official Game Guide
  • Fallout 76 Vault Dweller’s Survival Guide

Artbooki z uniwersum Fallouta

  • The Art of Fallout 3
  • The Art of Fallout 4

Serial Fallout od Amazonu

serial fallout
Doczekaliśmy się!

Ogłoszony już w 2020 roku serial Fallout uzupełnia fabułę znaną z gier o nowe, oryginalne wątki. Serial rozpoczyna się w Krypcie 33 umiejscowionej w Los Angeles. W grach nie pojawiły się wcześniej żadne wzmianki o tej krypcie, jest ona nowa dla uniwersum w związku z premierą serialu. Jest także domem dla głównej bohaterki Lucy, córki nadzorcy Krypty 33.

Dowiedz się więcej: Fallout – kiedy premiera serialu Amazona? Obsada, fabuła

Anulowane projekty – z tej strony Fallouta nie poznaliśmy

Projekt Van Buren, a raczej Fallout 3

zrzut ekranu menu głównego anulowanego projektu van buren
Co by było gdyby…

Van Buren to nazwa robocza dla Fallouta 3, który miał zostać stworzony przez Black Isle Studios i wydany przez Interplay, czyli twórców dwóch pierwszych części gry. Projekt został anulowany w grudniu 2003 roku z powodu kłopotów finansowych wydawcy. Van Buren miało nowatorskie dla serii założenie: dać możliwość graczowi prowadzenia rozgrywki turowej lub w czasie rzeczywistym, z tym że czas rzeczywisty znalazł się w grze jedynie dla spełnienia oczekiwań Interplay.

Z innych ciekawostek dotyczących projektu, Van Buren miało dać możliwość wyboru rasy grywalnej postaci: człowieka, ghula lub supermutanta. Początek gry również wyjątkowo nie zaczynał się w krypcie, a w celi więziennej – z tego powodu gracz miał otrzymać kolejny wybór, czy niewinnie został wrzucony do niewoli, czy faktycznie był przestępcą.

Ostatecznie pewne rozwiązania z Van Buren znalazły się w grze Fallout: New Vegas.

Zamiast serialu Amazona była szansa na film

Podjęto dotąd dwie próby stworzenia filmu o Falloucie, o których wiadomo. Pierwsza z nich zaistniała za Interplay, a sam film miał zekranizować pierwszą odsłonę serii. Niestety finalnie żaden film nie ujrzał światła dziennego. Bethesda również miała swoją próbę, ale zamiast filmu w ostateczności opublikowano kulisy powstawania Fallouta 3. Sama firma miała otrzymać już kilka propozycji stworzenia filmu pełnometrażowego – na żadną nie przystała. Todd Howard nie wykluczył powstania ekranizacji w przyszłości.

Wśród innych anulowanych projektów były jeszcze…

  • Fallout (PlayStation) – anulowany jeszcze w fazie pre-produkcji i prototypu.
  • Fallout Extreme – drużynowa gra FPP/TPP, anulowana po kilku miesiącach prac.
  • Fallout Tactics 2 – jedynie wstępnie zaakceptowany po premierze pierwszej odsłony.
  • Fallout: Brotherhood of Steel 2 – anulowany podczas redukcji etatów w Interplay.
  • Project V13 – MMO w uniwersum Fallouta, anulowane z powodu prawnego sporu z Bethesdą.

Fallout: Ciekawostki. Najsmaczniejsze kąski ze świata gry

Jeśli nie Fallout, to…? Seria mogła nazywać się inaczej

codsworth robot towarzysz z gry fallout 4
Wiedziałeś, że Codsworth ma bazę 922 imion, które jest w stanie wymówić? Poza Fuckface wypowiadał i moje

Nazwą roboczą dla serii Fallout była nazwa Testbed, nawiązująca do środowiska testowego silnika. Kolejną, tymczasową, była nazwa po krypcie, w której gracz rozpoczyna zabawę – Vault 13. Jednakże, jak Tim Cain słusznie zwrócił uwagę, nie sposób byłoby kontynuować grę z podobną nazwą. Wszak musiałaby się wtedy nazywać: Vault 13 2 lub Vault 14, co nie miało najmniejszego sensu. Wobec tego 19 czerwca 1996 roku zorganizowano 90-minutową burzę mózgów, podczas której zebrano kilkadziesiąt propozycji:

  • Ground-Zero (z myślnikiem)
  • Survivors
  • Warriors of the Apocalypse
  • Rad Storm
  • Nuclear Winter
  • Doomsday Warrior
  • After the Bomb
  • Hiroshima Revisited
  • Vault 13
  • Remains of the Day
  • Devastated Earth
  • Fallout
  • Nuclear Summer
  • Nuclear Winner
  • Dying Earth
  • Out of the Vault
  • Ground Zero (bez myślnika)
  • The Rust Age
  • Future Past
  • Dead Glow
  • After Effects
  • After FX
  • Devolution
  • Earth A.D
  • The Surface
  • The Surfacing
  • Moribund World
  • Vault 666
  • World Gone Mad
  • Static Age
  • The Chosen Ones
  • The New World
  • The World Outside
  • Outside the Vault
  • After the Collapse
  • Return to the World
  • Outside
  • Firestorm
  • Ravaged
  • Eradicated
  • Annihilation
  • Desiccated
  • Consumed
  • Biohazard Mutilation
  • Scarred Earth
  • Further into the Wasteland

Tim Cain skonsultował nazwę gry z Brianem Fargo, który zasugerował nazwę Fallout – krótką i łatwą w odbiorze. Wstępnie Cainowi nie podobała się ta sugestia, jako że Fallout oznacza opad promieniotwórczy, a akcja gry dzieje się jednak długo po Wielkiej Wojnie. Jednakże dosłownie przespał się z tą decyzją i przedstawił nazwę zespołowi następnego dnia, który z marszu ją zaakceptował.

Te krypty naprawdę istniały! Przykłady eksperymentów Vault-Tec

wejście do krypty 111 w grze fallout 4
Quiz: Wszedłbyś do krypty czy zostałbyś ghulem?

Uznaje się, że w uniwersum Fallouta powstało co najmniej 118 krypt. Są to specjalne obiekty stworzone przez Vault-Tec Corporation, w których wybrani obywatele Stanów Zjednoczonych mogli uchronić się przed nuklearną zagładą, aby następnie, po latach, odbudować naród. W rzeczywistości jednak głównym celem większości schronów było przeprowadzenie eksperymentów do celów naukowych. Eksperymenty w kryptach z głównej serii wyglądały następująco:

  • Krypta 13 (Fallout) – wg lidera Enklawy, krypta ta miała pozostać zamknięta do momentu, gdy jej mieszkańcy okażą się frakcji potrzebni. W dokumentach Fallouta (Biblii) istnieje jednak wzmianka, że krypta miała być zamknięta przez 200 lat do zbadania skutków długotrwałej izolacji.
  • Krypta 101 (Fallout 3) – ta krypta miała pozostać zamknięta na czas nieokreślony w celu badań nad rolą Nadzorcy i jego wywiązywaniem się z obowiązków. Mimo to była otwierana wielokrotnie, tym samym łamiąc wytyczne, co m.in. doprowadziło do zarazy radrakanów.
  • Krypta 111 (Fallout 4) – założeniem tej krypty było, aby nieświadomi niczego mieszkańcy zostali poddani długotrwałej kriogenice, której efekty miał badać skromny zespół naukowców. Oprócz nich na miejscu znajdował się Nadzorca, ochrona obiektu i personel.
  • Krypta 76 (Fallout 76) – jedna z 17 kontrolnych krypt, której Nadzorca miał ignorować standardowe procedury, jako że po 20 latach mieszkańcy krypty mieli ją opuścić w celu odbudowy regionu Appalachii. Zamieszkali ją m.in. studenci uniwersytetu Vault-Tec, wojskowi oraz były szef personelu Białego Domu.

Inne krypty i jeszcze dziwniejsze eksperymenty

Oczywiście część pozostałych krypt można było zbadać podczas rozgrywki. Niektóre były miejscem naprawdę przedziwnych eksperymentów, wręcz absurdalnych, przykładowo:

  • Krypta 11 – eksperyment socjalny, w którym pod groźbą odpowiedzialności zbiorowej, mieszkańcy byli zmuszeni poświęcać pojedynczych ludzi dla dobra większości. Kryptę można odnaleźć w Fallout: New Vegas.
  • Krypta 27 – celowo przeludniona. W krypcie znalazło się aż 2000 mieszkańców, czyli dwa razy więcej niż powinno. Informacja o niej pochodzi z Fallout Bible.
  • Krypta 69 – Na tysiąc ludzi w krypcie 69 przypadł 1 mężczyzna. Odwrotny eksperyment przeprowadzono w Krypcie 68. Wzmianki pojawiają się zarówno w Fallout Bible, jak i w komiksie One Man, and a Crate of Puppets.
  • Krypta 92 – eksperyment medyczny, w którym próbowano wywołać agresję u mieszkańców krypty emitowanym białym szumem. Krypta znajduje się w Falloucie 3.
  • Krypta 118 – eksperyment socjalny, w którym 10 zamożnych i decyzyjnych w krypcie mieszkańców pławiło się w luksusie, kiedy pozostałych 300 biedowało. Krypta pochodzi z dodatku Far Harbor do Fallout 4.

Vault Boy czy Pip-Boy – jak jest poprawnie?

Z jakiegoś powodu pojęcia Vault Boy oraz Pip-Boy są ze sobą mylone. A różnica jest naprawdę czytelna.

  • Vault Boy – maskotka Vault-Tec, którą znasz z materiałów promocyjnych gry. Jest to młody chłopak ubrany w kombinezon z krypty. Znany także jako Vault-Man lub Fallout Boy. Od 3. części Fallouta z charakterystyczną falowaną blond fryzurą. Pojawia się także jako kolekcjonerska figurka w grze. Jest wizualnym przedstawieniem profitów i statystyk.
  • Pip-Boy – przenośny komputer firmy RobCo umożliwiający przegląd statystyk czy dający dostęp do mapy okolicy i informacji o misjach. Model 3000 (dostępny w Fallout 3 i New Vegas) jest efektem współpracy RobCo z Vault-Tec. Wcześniejsza wersja 2000 (Fallout 1 oraz 2) miała własną maskotkę, nienależącą do Vault-Tec.

Ochłap to dobre imię dla psa – słowem o owczarku

patrzący na siebie psi towarzysz ochłap i główny bohater gry fallout 4 na tle drogi z miastem na horyzoncie
Też miałem tylko owczarki niemieckie

Ochłap, w języku angielskim Dogmeat, to opcjonalny towarzysz-pies w serii Fallout, który pojawił się już w pierwszej części. Po latach stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie gier wideo i wręcz ikoniczną dla serii (w materiałach promocyjnych Ochłap jest często widziany w towarzystwie głównego bohatera). Ba, w 2015 roku Ochłap wygrał nawet nagrodę najlepszego psa z gry wideo.

Zarówno imię Dogmeat, jak i tłumaczenie Ochłap, oznaczają kawałek mięsa gorszego gatunku (w języku angielskim wyraźnie psiego pochodzenia).

Inspiracją dla umieszczenia psa w grze był nienazwany żadnym imieniem pies z filmu Mad Max 2. Imię Dogmeat zaczerpnięto z innego dzieła: “Chłopiec i jego pies”, którego w swoim biurze naoglądał się art director gry Leonard Boyarsky, niejednokrotnie wspominający, jak fajnie byłoby mieć psa w grze. Popularność i tak ciepłe przyjęcie Ochłapa przerosły oczekiwania wszystkich.

W Falloucie 4 wizerunku Ochłapowi użyczyła świętej pamięci suka owczarka niemieckiego wabiąca się River. Odeszła 27 czerwca 2021 roku. Była oczkiem w głowie państwa Burgess, pracowników Bethesdy odpowiedzialnych za powstanie niektórych gier z serii Fallout.

Masz jakieś wyjątkowe wspomnienia z serią Fallout? Koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy. Czekamy! 🙂

Źródła zdjęć: Steam, press packi, X, Fallout Wiki Fandom (Van Buren)

Źródła wiedzy: Fallout Wiki Fandom, LevelUp, GameSpot

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *