elex 2 gra

Rozrywka

17.01.2023 15:07

Elex 2 – wymagania sprzętowe, data premiery, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
10
0
0
10
0

Elex 2 to RPG akcji o tematyce science fiction. Gra zostanie wydana na konsole PS4, PS5, XOne, XSX oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Premiera gry została zapowiedziana na 1 marca 2022 roku i ma się odbyć na wszystkich ww. platformach jednocześnie. Za opracowanie gry odpowiada studio Piranha Bytes, natomiast wydaniem zajmuje się THQ Nordic, dzięki któremu mieliśmy okazję poznać takie tytuły jak Alan Wake czy Titan Quest.

Gry podobne do Elex 2

Elex 2 jest kontynuacją gry Elex wydanej w 2017 roku na komputery PC oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. 

Akcja Elex toczy się na planecie Magalan, a rozpoczyna się ona od upadku meteorytu. Meteoryt oprócz ogromnych zniszczeń przyniósł ze sobą także potężny zasób substancji zwanej Elex, która daje ludziom magiczne moce niestety często za cenę ich człowieczeństwa.

Wszystkie gry ze studia Piranha Bytes łączy ta sama ogólna formuła z tymi samymi elementami: duży otwarty świat pełen naprawdę trudnych wrogów, który musimy odkrywać, wypełniać zadania i uczyć się nowych umiejętności, aby wypracować sobie drogę w górę łańcucha pokarmowego i przy okazji ukończyć główne zadanie. Dlatego też nie będzie zaskoczeniem, że w naszym rankingu pojawi się kilka pozycji od tego studio.

kody rabatowe morele

Inne gry z podobnym klimatem i gameplayem.

 • seria gier Gothic początkowo od Piranha Bytes, a w nowszych odsłonach od Spellbound Entertainment to RPG akcji wydawane od 2001 roku na komputery PC, a w późniejszym czasie również na konsole PS3 oraz X360. Gry toczą się w świecie medival fantasy, w fikcyjnym królestwie Myrtany oraz w jego okolicach. Pierwsze trzy gry Gothic łączy fabuła związana z Bezimiennym, który jest początkowo deportowany przez Rhobara, króla Myrtany, do kolonii więziennej oddzielonej od reszty świata magiczną barierą.
 • seria Risen oczywiście również od Piranha Bytes – RPG akcji wydawane na przełomie 2009 – 2014 początkowo tylko na komputery PC, a w późniejszym czasie także na konsole X360, PS3 i PS4. Tym razem miejsce gry to Faranga, na którą nasz bezimienny bohater wyrusza z misją, aby raz na zawsze położyć kres potworom morskim. Zważając na to, że można odnieść wrażenie, że od prawie dwóch dekad Piranha Bytes  tworzą tę samą grę, za każdym razem malując ją na świeżo i wprowadzając garść poprawek i zmian, Risen powinno być kolejnym dobrym wyborem jeśli chodzi o podobieństwo do Elex 2.
 • Vampyr od studia DONTNOD Entertainment to RPG akcji wydane w 2018 roku na konsole PS4, XOne, Switch oraz komputery PC. Akcja gry dzieje się w Londynie w 1918 roku. Nasz bohater to świeżo przemieniony wampir, doktor Jonathan Reid. Jako lekarz musi znaleźć lekarstwo, które uratuje mieszkańców miasta dotkniętych grypą. Jako wampir jest przeklęty i zmuszony, by żywić się tymi, których przysiągł leczyć. Musimy walczyć i jednocześnie żyć ze swoimi decyzjami, a nasze działania uratują lub zgładzą Londyn.
elex 2 premiera
Fani Gothica poczują się jak w domu | źródło: materiały prasowe

Elex 2 – oceny i opinie

Jako że gra nie doczekała się jeszcze swojej premiery, nie ma jeszcze wystawionych ocen na stronie Metacritic, ani opinii na Steamie.

DLC i edycje specjalne

Gra co prawda nie miała jeszcze swojej premiery, ale wiemy, że zostanie wydana w dwóch edycjach: standardowej i kolekcjonerskiej – zawierającej różne gadżety. 

Jeśli chodzi o DLC to raczej nie należy się ich spodziewać, gdyż zarówno dyrektor kreatywny Björn Pankratz, jak i projektantka gier Jennifer Pankratz dali jasno do zrozumienia, że nie są fanami tego typu rozwiązań: „W rzeczywistości nie lubimy DLC. Wierzymy, że kiedy ludzie kupują nasz produkt, chcemy, aby otrzymali to, co zaplanowaliśmy dla gry. Dlatego Elex 2 nie ma w planach płatnych treści po premierze. Oczywiście będziemy bardzo uważnie przyglądać się odbiorowi gry przez publiczność i zapewnimy wsparcie. Wolimy już niedługo zainwestować naszą twórczą energię w nowy projekt.”

Sprawdź też: Historia serii gier Gothic — najważniejsze informacje o klasycznej serii RPG od Piranha Bytes

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2021 roku i daje nam wgląd w warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Elex 2

Fabuła Elex 2 to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej części. Gra toczy się na planecie Magalan. Sześć lat po wydarzeniach z pierwszej części, komandor Jax zmienił się z bohatera wojennego w zaniedbanego wieszcza zagłady. Gra rozpoczyna się, gdy to zagrożenie, o którym Jax ostrzegał świat, ostatecznie nadchodzi…

Zmagania naszego bohatera obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, w świecie będącym ciekawą mieszanką postapokaliptycznego science-fiction i średniowiecznego fantasy. Podobnie jak w pierwszej grze, nasz bohater ma dość skąpy ekwipunek, w skład którego wchodzi plecak odrzutowy – pomaga on docierać do trudno dostępnych miejsc.

Gra posiada oczywiście szereg standardowych funkcji RPG takich jak m.in. atrybuty opierające się na sile, zręczności, kondycji, inteligencji i sprycie, które określają użycie broni, wybory rozmów i tak dalej. Dodatkowo w trakcie rozgrywki zbieramy punkty umiejętności i pieniądze, które pozwalają na rozwój różnych zdolności i ich trenowanie. Elex 2 ma pięć grywalnych frakcji: Berserkerów, Banitów, Albów, Kleryków i Morkonów. Każda frakcja oferuje własną unikalną broń i umiejętności.

elex 2 cena
Najnowsza gra Piranha Bytes ponownie zapewni kilkadziesiąt godzin wciągającej rozgrywki! | źródło: materiały prasowe

Piranha Bytes wysłuchał opinii i próśb graczy i dołożyli wszelkich starań, aby system walki był bardziej dynamiczny i jeszcze bardziej responsywny. Jedną z wielkich zalet systemu walki jest jego elastyczność i to, że możemy używać wszystkiego, od broni białej i magii, po pomoc innych postaci w grze. W walce dystansowej mamy do dyspozycji pełen arsenał w postaci łuków, kusz, pistoletów i tym podobnych.

Trzeba pamiętać, że Elex 2 jest grą „wyborów” i każda nasza decyzja może mieć znaczący wpływ na przebieg czy zakończenie gry. Niektóre konsekwencje będą miały miejsce bezpośrednio, inne znacznie później, obejmując różne działania.

Multiplayer

Gra nie posiada trybu multiplayer, ale jest na tyle rozbudowana, że i bez tego potrafi nam zapewnić wiele godzin doskonałej rozrywki.

Wymagania sprzętowe Elex 2                   

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10, 64 Bit
 • Procesor: AMD Ryzen 3 3100 / Intel Core i5-7400
 • Pamięć: 12 GB RAM
 • Karta graficzna: Radeon RX 5600 XT / Geforce GTX 1060
 • DirectX: Wersja 11
 • HDD: 45 Gb

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10, 64 Bit
 • Procesor: AMD Ryzen 7 2700 / Intel Core i5-9500F
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: Radeon RX 5700 XT / Geforce RTX 2060
 • DirectX: Wersja 12
 • HDD: 45 GB.
specyfikacja komputera scroll styczen 2023
10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *