Sackboy: Wielka przygoda

Rozrywka

07.11.2022 13:00

Sackboy: Wielka Przygoda – recenzja gry na PC. Ale zabawa!

Gry
14
0
0
14
0

Sackboy: Wielka Przygoda to jedna z pierwszych gier, w jakie mogli zagrać nabywcy najnowszej konsoli od Sony, czyli PS5. Obecnie tytuł ten trafił też na PC. Jak wypada gra oraz sam port?

O tym, jak świetną grą jest Sackboy: Wielka Przygoda niech świadczy to, że już po pierwszych kilku misjach zastanawiałem się, czy nie jest to najlepsza platformówka, w jaką grałem w życiu. Jak pokazały kolejne godziny, grze nie brakuje absolutnie niczego, by z godnością przyjąć ten tytuł. Po zasłużonym zwycięstwie w boju.

Dlaczego Sackboy to idealna propozycja na świąteczną przerwę? Przede wszystkim dlatego, że dostarcza całe mnóstwo tego, czego oczekujemy od tego typu gier: spokoju, relaksu, odprężenia i dobrej zabawy. Jak na czas, który planujemy wykorzystać z zamiarem wypoczęcia od trudów codzienności – propozycja wręcz idealna.

Zanim jednak odeślę Was wszystkich do sklepów, tych wirtualnych i fizycznych (gdzie, swoją drogą, można znaleźć tę grę w bardzo ciekawych ofertach promocyjnych) postaram się uargumentować, dlaczego tak bardzo mi się spodobała.

Sackboy: Wielka przygoda fabuła gry
W grze spotkamy całe mnóstwo szmacianych postaci.

Sackboy: Wielka Przygoda – ta gra ma wszystko!

Pisanie kolejnej recenzji gry Sackboy: Wielka Przygoda w sytuacji, gdy gra obecna jest w sprzedaży już przeszło rok, nie miałoby żadnego sensu. Wszystko w tym temacie zostało już powiedziane i napisane, dlatego nie będę próbował silić się na uzupełnienie czegoś co jest i wciąż pozostaje aktualne. W zamian za to, spróbuję opowiedzieć o Sackboyu w takim stylu, w jakim zrobiona jest sama gra. Przyjemnie, wesoło i bez szukania dziury w całym, którą, swoją drogą, ciężko byłoby znaleźć.

Sprawdź też: Premiery gier 2022 (PC, PS4, PS5, XONE, XSX, Switch)

To gra, która ma w sobie wszystko, czego możemy oczekiwać od platformówki, od pierwszych chwil do samego końca. Przygody szmacianej lalki w jej baśniowej krainie potrafią wciągnąć na tyle mocno, że warto ustawić sobie budzik. W przeciwnym przypadku można się zdziwić, kiedy za oknem ujrzymy pierwsze blaski poranka po nocy spędzonej w grze. Syndrom jeszcze jednej misji działa tu bardzo mocno.

Już od pierwszych chwil, gra ukazuje w sobie coś, co może przytrzymać gracza na długie godziny. Sackboy: Wielka Przygoda zaczyna się jak typowa platformówka: krótkie wprowadzenie do fabuły, nakreślenie głównego wątku, przedstawienie podstawowych schematów sterowania i voilla – możemy grać. Choć to tylko platformówka 3D, tu wszystko jest na swoim miejscu. Piękne i różnorodne grafiki? Są. Dopasowana muzyka korespondująca z klimatem gry? Na swoim miejscu. Jest nawet polska lokalizacja i to zarówno tekstu jak i dźwięku. Profesjonalny dubbing, z lektorami dobranymi tak, by ich głosy pomagały tworzyć klimat gry. Czego chcieć więcej?

Sackboy: Wielka przygoda tryb kooperacji
Sackboy to fotogeniczna szmacianka.

Jeszcze jedna misja, a po niej jeszcze jedna i następna…

Tak jak wspominałem już kilkukrotnie i jeszcze pewnie zdarzy mi się kolejne kilka razy, Sackboy: Wielka Przygoda wciąga i to jeszcze jak. Nie byłoby to jednak możliwe bez tego, co twórcy gry zrobili przygotowując kolejne zadania, z jakimi możemy się mierzyć. Wierzcie lub nie, przez kilkadziesiąt godzin, wymaganych by przejść grę od początku do końca, ze wszystkimi zadaniami pobocznymi, w ogóle nie da się poczuć nudy!

Choć to typowa platformówka, a kolejne zadania, na pierwszy rzut oka, wydają się być podobne, wcale takie nie są. Zarówno misja główna, jak i poboczne łamigłówki wymagają od gracza koncentracji, umiejętności zręcznego operowania padem i otwartego umysłu. Jeśli ktoś kiedyś stwierdził, że gry nie nadają się dla dzieci, Sackboy stanowi zaprzeczenie jego tezy. Nie chce mi się wierzyć w to, że ukryte w grze zagadki logiczne nie zadziałają rozwijająco i nie pomogą w treningu analitycznego myślenia u najmłodszych. Nie wierzę i tyle.

Wirtualny świat gry prezentuje się kolorowo i okazale.

Co prawda klasyfikacja wiekowa może wskazywać na to, że Sackboy: Wielka Przygoda to gra, przede wszystkim, dla dzieci, jednak nie należy dać się zwieść. To świetna zabawa niezależnie od tego, ile mamy lat. Z resztą, czy krótki powrót do dziecięcego świata wyobraźni i niezwykłych przygód komukolwiek zaszkodził? Ręka w górę komu nie przydałaby się chwila wytchnienia od poważnego, dorosłego życia. A Sackboy: Wielka Przygoda, z każdą kolejną misją, właśnie taki jest.

Niby gry izolują, ale bez znajomych ani na krok

Dość często słyszy się, że gry komputerowe nie sprzyjają rozwojowi relacji międzyludzkich. Spędzając czas sam na sam z komputerem, konsolą czy smartfonem, tracimy czas, który moglibyśmy poświęcić innym. Tymczasem, Sackboy skonstruowany jest zupełnie inaczej. Niektóre zadania możemy wykonać wyłącznie w trybie kooperacji, korzystając z gry sieciowej albo lokalnej.

Sprawdź też: Gry na dwie osoby na PC – najlepsze gry na jeden komputer dla 2 osób

Jak łatwo zgadnąć, to kolejne, długie godziny dobrej zabawy, tym razem w towarzystwie innych. Jak to wykorzystać podczas świątecznej przerwy? Partyjka w Sackboy: Wielka Przygoda może okazać się świetnym odstresowaniem i rozładowaniem napięcia od niekoniecznie przyjemnych tematów, jakie zdarza się poruszać przy stole podczas rodzinnych spotkań.

Niezależnie od tego, czy wspólnie, czy samodzielnie, w Sackboyu można bawić się świetnie. Jestem pod wielkim wrażeniem, że aż tak dobrze.

screenshoot z sackboy wielka przygoda
Sackboy jest uroczy! Prawda?

Jak wypada port na PC? Nie jest kolorowo

Choć Sackboy: Wielka Przygoda to niezwykle kolorowa gra, tak nieco muszę pozrzędzić na temat jakości portu na PC. Produkcja faktycznie wygląda lepiej, chociażby ze względu na możliwość podbicia rozdziałki, czy antyaliasingu. Niemniej wydajność pozostawia wiele do życzenia, gdyż na stosunkowo dobrym sprzęcie gra potrafi się nieźle przyciąć. Nieco sytuację poprawia zablokowanie limitu klatek na sekundę, choć nawet wtedy dalece jest od ideału. Nie ukrywam, że momentami naprawdę potrafiło wywołać to frustrację, gdyż w końcu mamy do czynienia z platformówką. Mam nadzieję, że zostanie to poprawione w niedalekiej przyszłości.

rozgrywka w Sackboy: Wielka przygoda
Poboczne minigierki są równie ciekawe jak główny wątek.

Podsumowanie – czy warto zagrać w Sackboy: Wielka przygoda?

Sackboy: Wielka przygoda to nie tylko świetna propozycja na spędzenie wolnego czasu w Święta Bożego Narodzenia i każdej innej wolnej chwili. Grę gorąco polecam i rekomenduję… wszystkim! Po prostu wszystkim. To wyśmienita rozrywka, zarówno jedno jak i wieloosobowa, która przyciąga przed konsolę od pierwszej do ostatniej misji. Doskonała dla graczy w każdym wieku, w sam raz do casualowego grania raz na jakiś czas, w chwili wolnego czasu.

Tu nie ma co oceniać, tu trzeba grać!

Podsumowanie:
Sackboy: Wielka Przygoda to znakomity tytuł dosłownie dla każdego, ale przede wszystkim dla wielbicieli platformówek. To niezwykle urocza i wciągająca przygoda, przy której naprawdę trudno nie jest się dobrze bawić. Niestety na razie port na PC pozostawia wiele do życzenia. Oby to zmieniło się jak najszybciej!

Ocena: 8/10

Grę do recenzji na PC podesłało nam PlayStation Polska! Dziękujemy!

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *