plakat filmu biedne istoty

Rozrywka

15.01.2024 09:11

Biedne Istoty – kiedy premiera? Obsada, zwiastun, fabuła

Filmy i seriale
5
0
0
5
0

Biedne Istoty to najnowszy film ze stajni Disneya, który jest adaptacją książki Alasdaira Graya o tym samym tytule. Co o nim wiadomo? Kiedy premiera? Kto jest w obsadzie? O czym w ogóle jest ta produkcja? Po odpowiedzi zapraszam poniżej! 

Wydany w 1992 literacki oryginał to kolejna interpretacja jednej z najbardziej znanych historii na świecie – tej o Frankensteinie i jego potworze. To też kolejny wspólny projekt Emmy Stone z Yorgosem Lanthimosem. Czego spodziewać się po tym filmie? Oto wszystko, co wiemy na temat Biednych Istot

Biedne Istoty – data premiery 

Biedne Istoty oficjalnie w polskich kinach pojawią się 19 stycznia 2024 roku. To dość spory poślizg względem reszty świata – w USA zadebiutował już 8 grudnia, a na większości globu – 22 grudnia. Samą produkcję po raz pierwszy zaprezentowano publice na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, konkretniej 1 września 2023 roku.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Główne zdjęcia do filmu odbyły się w Węgrzech. Rozpoczęły się w sierpniu 2021 roku w Origo Studios w Budapeszcie, a ostatni klaps zapadł w grudniu tego samego roku. Warto też wspomnieć, iż jest to pierwszy pełnometrażowy film, który częściowo nakręcono na 35-milimetrowym kolorowym odwracalnym materiale filmowym Ektachrome firmy Kodak.

Zwiastun Biednych Istot

Biedne Istoty otrzymały swój pierwszy, trzydziestosekundowy teaser 11 maja 2023 roku. Zwiastun jest pełen psychodelicznych wizualizacji, ujęć rybiego oka i bardzo ekscentrycznej Emmy Stone tańczącej, jedzącej i uderzającej Marka Ruffalo w twarz. Oficjalny zwiastun „Biednych Istot” został opublikowany online 8 czerwca 2023 roku i daje nam lepsze spojrzenie na film. Z niego dowiadujemy się, że postać Stone była częścią eksperymentu, ale jej mózg i ciało nie są w pełni zsynchronizowane ze sobą. 

30 sierpnia natomiast otrzymaliśmy kolejny materiał filmowy, w którym Emma Stone opowiada o swojej postaci. Rozszerzony zwiastun został opublikowany za to 19 października i możesz obejrzeć go poniżej:

Fabuła w Biednych Istotach

Biedne Istoty, jak już wspomniałem na początku artykułu, to w zasadzie nowa interpretacja „Frankensteina”. Zarówno książka, jak i film opowiadają historię Belli Baxter, młodej kobiety, która zostaje wskrzeszona przez genialnego, szalonego naukowca, dr. Godwina Baxtera, po tym jak spotkał ją tragiczny koniec. 

Sprawdź też: Najlepsze filmy – co obejrzeć w tym roku?

Jej mózg zastąpiono mózgiem niemowlęcia. Bella jest zdezorientowana swoją tożsamością i otaczającym ją światem i pod opieką dr. Godwina próbuje nauczyć się na nowo życia. Jednak nie może oprzeć się uczuciu bycia uwięzioną i zagubioną, więc ucieka w nieziemską przygodę z podejrzanym prawnikiem, Duncanem Wedderburnem. Podczas swojej podróży przez różne kształty i uprzedzenia tamtych czasów, Bella rośnie i szuka odpowiedzi, wszystko w nadziei na wyzwolenie.

Powieść jest przedstawiona jako dowody i pisma różnych niewiarygodnych narratorów, którzy mają sprzeczne relacje i opinie na temat wydarzeń w historii. W tym autora oryginału Alasdaira Graya, który przedstawia się jako redaktor tekstu. Powieść porusza tematy tożsamości, nierówności społecznych, feminizmu, relacji międzyludzkich i pamięci, przez pryzmat czarnego humoru, łącząc wydarzenia historyczne i różne gatunki.

Obsada i twórcy Biednych Istot

Kto gra w Biednych Istotach? Oto jak pokrótce prezentuje się obsada filmu:

 • Emma Stone jako Bella Baxter / Victoria Blessington
 • Mark Ruffalo jako Duncan Wedderburn
 • Willem Dafoe jako Dr. Godwin Baxter
 • Ramy Youssef jako Max McCandles
 • Christopher Abbott jako Alfie Blessington
 • Kathryn Hunter jako Madame Swiney
 • Jerrod Carmichael jako Harry Astley
 • Hanna Schygulla jako Martha Von Kurtzroc
 • Margaret Qualley jako Felicity
 • Vicki Pepperdine jako Mrs. Prim
 • Suzy Bemba jako Toinette
 • Tom Stourton jako Steward
 • Wayne Brett jako Ksiądz

Jeśli chodzi o zespół produkcyjny, to reżyserią zajmuje się Yorgos Lanthimos. Scenariusz napisał Tony McNamary, którego można kojarzyć np. z The Favourite. Do współpracy z Lanthimosem ponownie dołącza znakomity operator Robbie Ryan, którego ostatnie prace obejmują C’mon C’mon i Historia Małżeńska

Sprawdź też: Tajemniczy Bigfoot – czym dokładnie jest Wielka Stopa?

Za montaż odpowiada Yorgos Mavropsaridis, który odpowiada za wszystkie filmy Lanthimosa, dlatego możesz byćspokojny o jakość filmu. Producentami Biednych Istot są Lanthimos, Ed Guiney, Al Herting, Andrew Lowe, Dave  McCary i Emma Stone, przy współprodukcji Ildiko Kemeny, Kasi Malipan i Davida Minkowskiego.

Oto najważniejsze informacje dotyczące Biednych Istot! Wybierasz się do kina na film? Czy może poczekasz na premierę w  Disney Plus? Daj nam znać w komentarzu! 

morele w google news
5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *