1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Battlefield V (PC, PS4, XOne)

Rozrywka

21.04.2022 16:43

Battlefield V (PC, PS4, XOne)

Gry
11
0
0
11
0

Battlefield V to pierwszoosobowa strzelanka wydana na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery PC. Jest to kolejna odsłona kultowej serii osadzonej w wojennym settingu.

Data premiery i twórcy

Battlefield V został wydany 20 listopada 2018 roku. Za opracowanie gry odpowiadało studio EA DICE, natomiast jej wydaniem zajęło się Electronic Arts, dzięki któremu światło dzienne ujrzały takie tytuły jak Medal of Honor, Need for Speed czy Władca Pierścieni.

Gry podobne do Battlefield V

Battlefield V jest już kolejną (dokładnie szesnastą) odsłoną gier z serii Battlefield. Jeśli więc ten tytuł to Twój pierwszy kontakt z serią, koniecznie zapoznaj się z jej poprzedniczką – czyli (trochę przewrotnie) Battlefield 1. Gra została wydana w 2016 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC, a jej akcja toczy się w czasie I wojny światowej.

Inne gry z podobnym klimatem i gameplayem:

 • Hell Let Loose od studia Black Matter to strzelanka wydana w 2021 roku na konsole PS5, XSX oraz komputery PC. Ta gra osadzona w czasach II wojny światowej zaprasza graczy do walki w bitwach rozgrywających się na froncie zachodnim w miejscach takich jak Carentan, Omaha Beach i Foy. W grze dwie 50-osobowe drużyny toczą walkę o kontrolę nad sektorami przechwytującymi. Hell Let Loose ma 14 klas, w tym warianty rozpoznawcze i szturmowe, dzięki czemu możemy wybrać najlepszego dla siebie operatora.
 • Star Wars: Battlefront II opracowana przez DICE strzelanka science fiction wydana w 2017 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. Gra posiada ogromną liczbę gigantycznych map, które z powodzeniem oddają poczucie bycia częścią gigantycznej wojny przypominającej Battlefield. Do wyboru jest wiele różnych klas postaci, które pozwalają grać w grę tak, jak chcemy. DICE bardzo wyraźnie wzięło lekcje i opinie od Battlefield dla Battlefront i wyszło świetnie.
 • Arma III od Bohemia Interactive to pierwszoosobowa strzelanka wydana w 2013 roku na komputery PC. Gra nosi wiele podobieństw do Battlefield. Zawiera ogromną, rozległą mapę, a także rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. W grze znajduje się wiele realistycznie wyglądających broni i sprzętu, a także szeroka gama pojazdów. Kolejną wspaniałą rzeczą w Arma III, która sprawia, że ​​gra jest świeża i interesująca ponad osiem lat po premierze, jest jej solidna społeczność moderska.
battlefield v cena
Piąty Battlefield miał kiepski start, ale wraz z kolejnymi update’ami w miarę przekonał do siebie graczy | źródło: materiały prasowe

Battlefield V – oceny i opinie

Na stronie Metacritic opinie pomiędzy graczami a krytykami są podzielone. Krytycy grę

oceniają na 78 punktów, natomiast ocena graczy to zaledwie 3,0. I to też nie jest wymiernym

wynikiem.

Reklama

Grafika, dźwięk i zmiana dynamiki gry została oceniona pozytywnie, negatywne opinie gra otrzymała głównie za skromną ilość map, warto jedna zaznaczyć, że opinie te były wystawione zaraz po premierze gry, czyli przed wszelkimi aktualizacjami.

Co ciekawe użytkownikom Steamu bardziej przeszkadza brak spójności gry z faktami historycznymi.

Przy wszystkich narzekaniach na tego BFa gra mi się naprawdę dobrze . Jeśli pominąć to, że gierka kompletnie nie opisuje i odpowiada klimatom drugowojennym i ma beznadziejną kampanię single to odczuwam dużą przyjemność z ogólnego gameplayu . Dlań fanów oddania klimatu drugowojennego no cóż … nie polecam . W każdym innym wypadku to naprawdę porządny shooter”    

KrzysiuM, SteamCommunity.com)

Zobacz też: Premiery gier 2022 – w które będzie warto zagrać? (PC, PS4, PS5, Xbox, Switch)

DLC i edycje specjalne 

Gra została wydana początkowo w dwóch edycjach: standardowej i deluxe. W 2020 roku została wydana edycja kompletna zawierająca wszystkie dotychczasowe dodatki w stylu bronie, pojazdy, elity etc.

DLC do gry były wydane jako trzy dodatkowe rozdziały:

 • Trial By Fire
 • Defying the Odds
 • Awakening the Giant

Zawierają one nowe mapy oraz nowe tryby rozgrywki.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2018 roku i daje nam wgląd zarówno w warstwę fabularną gry, jak i w samą rozgrywkę.

Fabuła i rozgrywka w Battlefield V

Akcja gry osadzona jest w realiach II wojny światowej. W kampanii dla jednego gracza EA DICE oferuje nam niezależne historie, w których wcielamy się w młodą bojowniczkę o wolność walczącą o wyzwolenie swojego kraju w okupowanej Norwegii, brytyjskiego komandosa w Afryce Północnej, żołnierza kolonialnego na południu Francji oraz niemieckiego dowódcę czołgu zmagającego się z ideologią swojego kraju. Każda z historii jest opowiedziana w ojczystym języku scenerii i postaci, z napisami.

Centralnym punktem gry jest sieciowy multiplayer, w którym sześć różnych trybów rozmieszczono na ośmiu rozległych mapach, luźno zaczerpniętych z historii. Dwie z nich znajdują się na idyllicznych bagnach północnej Francji, dwie na ośnieżonych szczytach Norwegii, dwie w ciasnej miejskiej siatce Rotterdamu i dwie na zakurzonych pustkowiach Afryki Północnej.

Grę rozpoczynamy z mniejszą ilością amunicji do broni, co zachęca czteroosobowe oddziały do trzymania się razem. Nie musimy już grać jako medyk, aby ożywić kolegów z oddziału, choć będzie to trwało znacznie dłużej jako inna klasa. W nowym trybie, Airborne, po każdej śmierci „zeskakujemy” na mapę z samolotów. W trybie Grand Operations, walczymy o tę samą garść punktów kontrolnych, co w pozostałych trybach, ale rozkładają się one na trzy różne rundy, które mają symulować trzy dni bitwy, a drużyna, która jest na czele, otrzymuje dodatkowe zapasy do wykorzystania w następnej rundzie.

Już nawet w dniu premiery BF5 potrafił zachwycić oko! | źródło: digitaltrends.com

Nawet drobne czynności, takie jak przykucnięcie pod punktem przechwytywania czy układanie worków z piaskiem, przynoszą doświadczenie.

Battlefield V drastycznie zmienił system klas w porównaniu do poprzednich odsłon. Podczas gdy podstawowy system czterech zestawów powraca, wprowadzono role bojowe, które pozwalają nam lepiej wyspecjalizować je do określonych sytuacji. W miarę zdobywania kolejnych poziomów zaawansowania w danej klasie odblokowywane są kolejne Combat Roles.

Podobnie jak w Battlefield 1, w Battlefield V znajdziemy dziesiątki historycznie wiernych broni i gadżetów, które były używane lub opracowywane w czasie II wojny światowej. Broń nadal jest przypisana do konkretnej klasy. W porównaniu z poprzednimi częściami gry rozszerzono również możliwość dostosowywania broni do własnych potrzeb.

Sprawdź też: Battlefield 2042 – recenzja. Rewolucja w serii i toksyczna miłość

Multiplayer

W grze dostępnych jest kilka trybów dla wielu graczy podzielonych na mniejsze (32 graczy) i większe (64 graczy) konflikty. Znajdziemy tutaj między innymi tryby takie jak:

 • Combined Arms – w którym łączymy siły z innymi graczami w trybie kooperacji, walcząc z SI wroga w czterech różnych typach misji.
 • Squad Conquest – to szybka rozgrywka 8 na 8 w podboju na mapach Rotterdam, Arras i Hamada.
 • Conquest – walczymy o kluczowe lokacje na mapie z maksymalnie 64 graczami
 • Team Deathmatch – szybka wojna piechoty, w której obowiązuje prosta i śmiertelna zasada: zabij lub zostań zabity.

I wiele innych…

Reklama

Wymagania sprzętowe Battlefield V

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit

Żeby zainstalować grę na PS4, potrzebujemy około 43 GB wolnego miejsca, natomiast w przypadku konsoli XOne ok. 39,9 GB.

Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.