age of empires IV gra

Rozrywka

06.05.2022 23:14

Age of Empires IV (PC)

Gry
10
0
0
10
0

Age of Empires IV to gra strategiczna w klimacie średniowiecza rozgrywana w czasie rzeczywistym, w której każdy gracz otrzymuje wyjątkową możliwość prowadzenia własnej cywilizacji. Produkcja ta ukazała się na komputery PC.

Data premiery i twórcy

Age of Empires IV ukazała się 28 października 2021 roku, 16 lat po premierze poprzedniej części z cyklu – Age of Empires III. Za produkcję gry odpowiada kanadyjskie studio Relic Entertainment, natomiast jej wydaniem zajęło się Xbox Games, znane z wypuszczenia takich pozycji jak Minecraft, seria Forza Horizon czy też seria Halo.

Gry podobne do Age of Empires IV

Age of Empires IV jest czwartą częścią cyklu zapoczątkowanego w 1997 roku. Co ciekawe, wszystkie jej części (a powstało ich jak dotąd ponad 20) są warte uwagi graczy. Każda kolejna odsłona przenosi nas do innych czasów i w inne miejsce na mapie świata. W serii tej mamy możliwość dowozić państwami Azteków, Rzymian i Majów, wielkimi cywilizacjami Azji czy europejskimi królestwami, biorąc udział w epickich starciach między tymi mocarstwami.

Dla szukających podobnych pozycji proponujemy poniższe gry o podobnym klimacie i gameplay’u:

 • seria Civilization – jest to seria gier z gatunku strategicznych gier turowych, której początki sięgają 1991 roku. Jej głównym twórcą jest Sid Meier, kanadyjski programista i projektant gier komputerowych. Głównym zadaniem gracza w każdej odsłonie serii jest rozwijanie swojej własnej cywilizacji – rozwój miast, podboje sąsiednich krajów oraz szkolenie jednostek wojskowych. Gry z tej serii ukazywały się już na Atari i MS-DOS, trafiając później na Super Nintendo oraz komputery PC i Mac.
 • Iron Harvest – jest to gra RTS, która została wyprodukowana przez niemieckie studio KING Art Games i wydana przez Deep Silver. Charakteryzuje się swoim wyjątkowym, dieselpunkowym światem rozgrywki. Jej głównym celem są podboje militarne, których można dokonywać przy pomocy zróżnicowanych oddziałów przygotowanych przez twórców. Przy pomocy połączenia internetowego można też skorzystać z trybu multiplayer. Tytuł został wydany w 2020 roku na PC, PlayStation 4, Xbox One oraz PlayStation 5.
 • seria The Settlers – jest to seria gier strategicznych od studia Blue Byte, wydawanych głównie na PC, a pierwsza pozycja z cyklu ukazała się w 1993 roku. Zadaniem graczy w The Settlers jest rozwój królestwa, które, zależnie od wydania, może być osadzone w średniowieczu lub w starożytności. Gracze muszą nie tylko rozwijać swoją armię, lecz także dbać o wydobywanie surowców i tworzenie przedmiotów. 
AoE IV to zdecydowanie jedna z najlepszych strategii dostępnych na rynku! | źródło: materiały prasowe

Age of Empires IV – oceny i opinie

W serwisie Metacritic gra uzyskała wysokie oceny od krytyków, których średnia wynosi aż 81 punktów. Age of Empires IV zostało prawie równie wysoko ocenione przez graczy, którzy przyznali jej 7.9 punktów. Produkcja zdobyła nagrodę za najlepszą grę strategiczną podczas The Game Awards 2021. 

Na platformach takich jak SteamCommunity można jednak znaleźć dużo mieszanych opinii od fanów serii, którzy nie są przekonani co do wysokiej ceny gry oraz niewielu gruntownych zmian wprowadzonych przez twórców. Pochwały dotyczą przede wszystkim ciekawej linii fabularnej oraz misji.

Jedna z najlepszych gier z serii AOE, w jakie kiedykolwiek grałem, a grałem we wszystkie! (FlopyKitten, SteamCommunity.com)

“Mam mieszane uczucia do tej gry. Po pierwsze, podobają mi się historyczne bitwy kampanii i świetne kino, ale po prostu stało się trochę nudne, ale ogólnie dobre. Teraz, jeśli chodzi o grę wieloosobową, samą grę, wydaje mi się, że jej brakuje i zasmuca mnie, że nie wykorzystali dobrych punktów Age of Empires 3. (…) Podsumowując, ta gra nie tylko wydaje się, że nie zmieniła się od czasu AOE2, ale wydaje się, że jest to ostateczna edycja i nic więcej, w rzeczywistości wydaje się, że jest mniej. 60 $ nie jest warte ostatecznej edycji bardzo starej gry, ale cieszę się, że zależy im na tym, aby stworzyć interesującą kampanię i kontynuować serię.”

Jared9292, SteamCommunity.com

“Niestety, bazujące na nostalgii wspomnienia z AoE II spodziewałem się czegoś więcej po tej odsłonie. Bardzo uboga, nudna i nieciekawa, bardzo uproszczona. Mi osobiście w ogóle nie podeszło. Szkoda, miałem nadzieję na naprawdę fajną rozgrywkę. Zawiodłem się, 200 zł to zdecydowanie za dużo. Gdyby gra kosztowała do 70, uznał bym że jest ok, ale za tę cenę, no nie opłaca się.”

V77, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Premiera gry odbyła się stosunkowo niedawno, a żadne oficjalne DLC jeszcze się nie okazały. Warto jednak wspomnieć o tym, że jeszcze przed wydaniem Age of Empires IV na oficjalnym forum pojawiła się ankieta, dająca możliwość zdecydowania, jakiego rodzaju zawartość dodatkowa najbardziej interesuje graczy. Mogli oni wybrać aż 9 spośród 18 pozycji przedstawiających różne rejony świata. Na ich premierę trzeba teraz tylko czekać.

Sprawdź też: Najlepsze strategie, w które musisz zagrać w 2021. Gry strategiczne – TOP 5

Gra ukazała się w dwóch edycjach, standardowej i deluxe. Wielu graczy wskazywało na to, że różnice pomiędzy obiema wersjami są naprawdę niewielkie i dlatego niekoniecznie warto wydawać więcej pieniędzy na Age of Empiers IV Deluxe. Zawartość dodatkowa to jednak świetna gratka dla fanów serii, którzy wraz z zakupem edycji rozszerzonej otrzymują cyfrową kopię ścieżki dźwiękowej, tabelę liczników jednostek, dzięki której można lepiej poznać przeciwnika oraz kompilację artysty stworzoną specjalnie do gry. 

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun do gry ukazał się 12 kwietnia 2021 roku i daje wgląd w grafikę oraz gameplay nowej części serii Age of Empires. Można go obejrzeć, klikając w poniższy link:

Fabuła i rozgrywka Age of Empires IV

Rozpoczynając rozgrywkę, gracze przenoszą się do czasów średniowiecza. Twórcy przygotowali dla nich aż cztery kampanie fabularne obejmujące różne wydarzenia  z historii świata:

 • Normanowie
 • Wojna Stuletnia
 • Imperium Mongołów
 • Powstanie Moskwy

Akcja gry obserwowana jest z lotu ptaka. Zadaniem gracza jest rozwijanie swojej osady i sterowanie cywilizacją tak, aby doprowadzić do jej jak najlepszego rozwoju. Twórcy przygotowali cywilizacje w taki sposób, aby każda cechowała się czymś wyjątkowym – specjalną umiejętnością, budynkiem lub unikalną jednostką. Dlatego też każda z nich ma zarówno swoje słabe, jak i mocne strony. 

Wraz z premierą gry dostępne było 8 różnych cywilizacji: angielska, chińska, francuska, ruska, a także Mongołowie, Sułtanat Dhelijski, Święte Cesarstwo Rzymskie oraz Dynastia Abbasydów. W grze pojawiają się także znane postacie historyczne.

Sprawdź też: Stare gry komputerowe: TOP lista kultowych klasyków

W czasie gry należy nie tylko zbierać surowce, rozwijać i szkolić jednostki militarne oraz budować nowe budynki lub mury obronne w osadzie. Aby wygrać, gracz musi spełnić jeden z trzech warunków. Pierwszym jest zniszczenie osady przeciwnika, drugim – zwycięstwo religijne, czyli zebranie relikwii. Ostatnim sposobem na wygraną może być budowa specjalnego budynku w swojej osadzie, który stanie się cudem danej cywilizacji.

Multiplayer

Gra posiada zarówno rozbudowany tryb dla jednego gracza, jak i multiplayer. Został on przygotowany w taki sposób, aby przy pomocy połączenia internetowego w grę jednocześnie mogło zagrać do 8 graczy. 

Wymagania sprzętowe Age of Empires IV

Minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-6300U 2.4 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki Intel HD 520 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Dysk: 50 GB HDD 
 • System operacyjny i inne: Windows 10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-8600K 3.6 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 16 GB RAM
 • Dysk: 50 GB HDD 
 • System operacyjny i inne: Windows 10 64-bit
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *