Blog na blogspot, czyli Blogger – czy to najlepsza opcja Jak go założyć Poradnik

Poradniki

28.12.2022 16:02

Blog na blogspot, czyli Blogger – czy to najlepsza opcja? Jak go założyć? Poradnik

Online
22
4
3
22
4

Blogspot umożliwia twórcom publikowanie treści w niesamowicie prosty i wygodny sposób. Poza obserwowaniem statystyk bloga, możesz nawet zacząć na nim zarabiać. Jak to zrobić? Czy zakładanie bloga na blogspocie jest trudne? Podpowiadamy!

Blogger, czyli blogspot – podstawowe informacje o platformie

Blogger został założony w 1999 roku przez Pyra Labs. Początkowo serwis był platformą, która miała w możliwie jak najprostszy sposób umożliwiać użytkownikom publikowanie treści. Dopiero w późniejszym czasie Blogger rozwinął się i zdobył szersze uznanie i popularność wśród użytkowników. W 2003 roku Google wykupił Pyra Labs i przejął Bloggera, wprowadzając szereg zmian. Najważniejszą z nich było darmowe udostępnienie użytkownikom funkcji, które wcześniej były płatne. Między innymi właśnie dzięki temu blogspot stał się jedną z najpopularniejszych na świecie platform do publikowania treści. Warto wspomnieć, że Blogspot to domena, która została określona jeszcze przez Pyra Lab, dopiero w późniejszym czasie zmieniono nazwę na Blogger. Domena jednak pozostała niezmieniona, stąd też wymienne nazywanie serwisu. Z tego powodu, zakładając profil na Bloggerze o jakiejkolwiek nazwie adres URL zawsze będzie kończył się na blogspot.com.

W lutym 2004 Google kupiło Picasę i zintegrowało ją z Bloggerem. Wpłynęło to na rozwój Blogspota, ponieważ dzięki temu dodawanie zdjęć do wpisów stało się możliwe. W tym samym roku pojawiły się także nowe szablony, komentarze oraz możliwość wysyłania wpisów na bloga przez mail. W sierpniu 2006 roku ukazała się wersja beta platformy z pakietem nowych funkcji, która weszła do użytku na początku 2007 roku i jest wykorzystywana do dzisiaj. Aktualnie Blogger jest najpopularniejszą platformą do publikowania treści, dostępną w ponad 60. językach. Umożliwia tworzenie wpisów na bloga, które można urozmaicić poprzez dodawanie do nich zdjęć lub filmów. Obsługa platformy jest prosta i nie wymaga od użytkownika wiedzy technicznej. Zobacz, co jest potrzebne, aby móc zacząć tworzyć na blogspocie.

KODY RABATOWE MORELE PC
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Zakładanie bloga na blogspocie – jak to zrobić? Co będziesz potrzebować?

Właścicielem blogspota jest Google, co oznacza, że jeżeli posiadasz konto Google, możesz bez problemu dodać także konto na platformie Blogger. Ponadto, możesz je w prosty sposób zintegrować z Google AdSense i Google Ads. Obecność tych programów znacznie ułatwia przyciąganie czytelników na bloga i zarabianie na publikowanych treściach. Jeżeli posiadasz konto Google, cała reszta to już tylko kilka prostych kroków, które wyjaśniliśmy poniżej.

Jak założyć bloga krok po kroku? Instrukcja zakładania bloga na Bloggerze

Rejestracja na platformie Blogger jest niezwykle prosta. Zobacz, w jaki sposób to zrobić.

 1. W pierwszej kolejności musisz wybrać opcję „Utwórz Bloga”. Znajduje się ona na samym środku strony głównej. Pojawi się okienko logowania na koncie Google. Musisz podać dane tego profilu, który ma być bezpośrednio zintegrowany z Twoim blogiem.
 2. Następnie platforma automatycznie przeniesie Cię do panelu tworzenia bloga. Najpierw musisz nadać mu nazwę.
 3. Kolejnym krokiem jest stworzenie adresu bloga (URL). Będzie to adres za pomocą którego czytelnicy będą mogli odnaleźć Twojego bloga.
 4. Ostatnie co musisz zrobić to podać nazwę, którą Twoi obserwujący będą widzieli w karcie, otwierając Twojego bloga. Po wybraniu „Zakończ” zostaniesz od razu przeniesiony do panelu zarządzania stroną.

W ten prosty sposób właśnie stworzyłeś swojego własnego bloga. Na środku widzisz całą swoją aktywność, a z lewej strony widnieje pasek wszystkich możliwych działań, których możesz dokonać na swojej stronie. Wygląda to następująco:

 • Na samej górze paska widnieje nazwa bloga, na którym się aktualnie znajdujesz. Jeżeli posiadasz więcej niż jednego, dzięki temu możesz swobodnie się pomiędzy nimi przemieszczać.
 • Kolejne są statystki oraz komentarze. Możesz tam monitorować jak wygląda aktywność na Twoim blogu: między innymi czy otrzymałeś nowy komentarz lub ile razy Twój blog został wyświetlony np. w przeciągu ostatnich 7 dni.
 • Zarobki pokazują ile udało Ci się zyskać poprzez reklamy na swoim blogu. Aby umieścić reklamy na swoim blogu, musisz połączyć swojego bloga z Google AdSense.
 • Zakładka strony pozwala Ci na dodanie menu do swojego bloga, natomiast układ oraz motyw pozwalają Ci na zmianę wyglądu Twojego bloga za pomocą różnych, ciekawych funkcji i szablonów.
 • Ustawienia to szereg przeróżnych funkcji dotyczących Twojego bloga, zarówno jego wyglądu, jak i udostępnianych treści, komentarzy, formatowania i wszystkiego innego, co chciałbyś zmienić na swojej stronie.
 • Przedostatnia zakładka to listy czytelnicze, znajdują się tam wszystkie blogi, które obserwujesz.
 • Ostatnia opcja znajdująca się pod całą listą to wyświetl bloga, która po wybraniu pokazuje Ci jak Twojego bloga widzą inni użytkownicy.

Czy blogspot jest bezpieczny?

Właścicielem blogspota jest Google, więc można założyć, że blog jest bezpieczniejszy niż taki hostowany na przydomowym serwerze. Google przechowuje dane na specjalnie zabezpieczonych serwerach, a Twoje konto jest bezpośrednio zintegrowane z Bloggerem. Z tego powodu, jeżeli chcesz chronić dane, które udostępniasz na blogu, musisz zadbać o bezpieczeństwo swojego konta Google. Najlepiej zrobić to weryfikację dwuetapową. Dzięki temu, za każdym razem, kiedy będziesz próbował się zalogować, Google będzie prosić Cię o dodatkową weryfikację. Na twój numer telefonu zostanie wysłany kod, który będziesz musiał podać na ostatnim etapie logowania.

Najpopularniejsza platforma blogowa, czyli blogspot – dlaczego? Czy faktycznie warto?

Blogger swoją popularność zawdzięcza głównie swojej funkcjonalności. Jest niezwykle prosty w obsłudze, więc zamiast dodawać wtyczki i walczyć ze samem możesz zająć się rozwijaniem bazy odbiorców. Ponadto, za wszystkie podstawowe funkcje oraz hosting czy certyfikat SSL nie musisz płacić. Jest to dobre rozwiązanie, aby przekonać się, czy prowadzenie bloga jest zajęciem dla Ciebie. Jeżeli się nie zniechęcisz, to wtedy możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowych, zaawansowanych funkcji. Ponadto, do założenia bloga na tej platformie zachęca możliwość zarabiania poprzez umieszczenie na nim płatnych reklam, dzięki Google AdSense. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że nie jesteś bezpośrednio właścicielem swojej strony, ponieważ jest nim Google.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwolił Ci zrozumieć czym jest Blogger i w jaki sposób założyć bloga na tej platformie. Jeżeli jesteś początkującym blogerem, ten serwis na pewno Ci się spodoba.

Blogspot
Źródło: www.blogger.com
22
4

Podziel się:

Komentarze (3)

Czy w dzisiejszych czasach firmy biorą publikacje z linkami dofollow na blogspocie? Czy takie linkowanie postrzega się jako mało wartościowe?

Korzystam z tej platformy od wielu lat, od blogspota zaczynałam eksperymenty z blogowaniem, rzeczywiście jest przyjazny, sam adres można zmienić na własny, fakt jedyny feler to ta własność, ale i z tym można sobie poradzić. Na początek polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *