1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Błąd 0xc0000142 – jak poradzić sobie z błędem aplikacji 0xc0000142 w Windows 10?

Poradniki

2 tygodnie temu

Błąd 0xc0000142 – jak poradzić sobie z błędem aplikacji 0xc0000142 w Windows 10?

Windows
2
0
0
2
0

Błąd 0xc0000142 w Windows 10 – co go powoduje? Źródeł tego problemu może być wiele, jednak do najczęstszych zalicza się niepożądane skutki po aktualizacji systemu lub brakujące biblioteki programu/gry, którą staramy się uruchomić. Jak rozwiązać błąd aplikacji 0xc0000142? Podpowiadamy.

Zanim podejmiesz jednak stosowne kroki, z kronikarskiego obowiązku trzeba wspomnieć o najbardziej oczywistych rozwiązaniach. Zrestartowanie aplikacji, która wyświetla błąd, ponowne uruchomienie komputera czy wyłączenie działającego w tle programu antywirusowego (wierzcie lub nie, ten software lubi namieszać w systemie) to podstawowe czynności, które powinny być podjęte zanim wytoczymy cięższe działa. Jeśli sam błąd zaczął pojawiać się tuż po aktualizacji Windowsa, warto też podjąć próbę usunięcia jej i ponownej instalacji. Jeśli jednak nie rozwiązało to niczego – trzeba podjąć inne środki.

błąd 0xc0000142
Ten rodzaj błędu może mieć wiele różnych przyczyn

Reinstalacja aplikacji

Jeśli dana gra lub program, które chcesz włączyć nie chcą działać przez błąd 0xc0000142, warto jest usunąć je i zainstalować ponownie. Jeśli w toku użytkowania doszło do uszkodzenia plików niezbędnych do prawidłowego działania, ponowne zainstalowanie aplikacji pozwoli je przywrócić.

Skanowanie narzędziem DISM

Użycie narzędzia Deployment Image Servicing and Management (DISM) wymagać będzie połączenia z internetem – system spróbuje pobrać zamienniki uszkodzonych plików po zlokalizowaniu ich. W wierszu poleceń (wpisz “cmd” w pole wyszukiwania) wpisz lub skopiuj “DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth” i naciśnij enter. Następnie odczekaj kilka minut, a po skończonej operacji zrestartuj komputer.

Naprawa uszkodzonych plików systemowych

System Windows jest w stanie naprawić uszkodzone pliki systemowe. Jeśli skanowanie wykaże jakieś nieprawidłowości, uszkodzone pliki zostaną zastąpione plikami z pamięci podręcznej. Aby tego dokonać, wpisujemy “cmd” w pole wyszukiwania, włączamy “wiersz polecenia” i wpisujemy “sfc /scannow”. Pamiętajmy aby nie wyłączać okna wiersza polecenia, zanim system nie zakończy działania. Następnie w celu finalizacji operacji, system dokona restartu.

Sprawdź także: Błąd 0xc000000f – co robić, gdy się pojawi? Podpowiadamy, jak naprawić błąd 0xc000000f

Ważne: Narzędzi DISM oraz SFC należy użyć razem – oba posiadają inne właściwości i podchodzą inaczej do naprawy uszkodzonych plików. Przeprowadzając oba skany, zwiększamy nasze szanse na naprawę błędu.

Kompatybilność aplikacji z systemem

Istnieje możliwość, że aplikacja, która pragniemy włączyć nie jest kompatybilna z naszym systemem, co skutkuje omawianym to błędem. Aby to naprawić należy kliknąć PPM na aplikację powodującą błąd – przechodzimy do “właściwości”. Odnajdujemy zakładkę “zgodność”, przechodzimy do niej, następnie w sekcji “tryb zgodności” wybieramy system jakiego używamy obecnie i potwierdzamy.

Aktualizacja sterowników GPU

Nawet stare sterowniki karty graficznej mogą doprowadzić do błędu 0xc0000142. W celu naprawy, należy udać się na stronę producenta posiadanego przez nas GPU i pobrać najnowszą wersję drivera.

Pamięci RAM – dla gamera i nie tylko

Alternatywne rozwiązania

Jeśli wszystko inne zawiodło, warto zastanowić się czy nasz komputer:

  • nie uległ zainfekowaniu złośliwym oprogramowaniem,
  • ponowne zainstalowanie niezbędnych bibliotek DirectX i NetFramework może być również pomocne,
  • sprawdzenie systemu pod kątem obecności nieznanego oprogramowania – usunięcie go może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu,
  • dokonaj wszystkich oczekujących aktualizacji,
  • upewnij się, że na Twoim systemie wybrany jest odpowiedni region. Niektóre aplikacje mogą odmawiać współpracy, jeśli wybrany region jest błędny,
  • jeśli jesteś określić w czasie pojawienie się błędu, dobrym rozwiązaniem może być przywracanie systemu do stanu sprzed pojawienia się usterki.
2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.