1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Aparaty polaroid – jak działają aparaty natychmiastowe?

Poradniki

16.09.2021 15:00

Aparaty polaroid – jak działają aparaty natychmiastowe?

Gadżety
5
0
0
5
0

Choć technologia fotografii błyskawicznej ma już swoje lata, dla wielu osób proces natychmiastowego wywoływania zdjęć pozostaje zagadką. Czym są aparaty polaroid i jak działają? Co wyróżnia ten typ urządzeń? Sprawdź najważniejsze informacje.

Aparat polaroid – czym jest to urządzenie?

Aparaty typu polaroid umożliwiają wywołanie zdjęcia zaraz po jego zrobieniu. Ze względu na tę właściwość bywają też nazywane aparatami natychmiastowymi lub błyskawicznymi. Po raz pierwszy zostały wprowadzone na rynek przez firmę Polaroid w 1947 roku. Od tego czasu znacząco ewoluowały – obecnie stosunkowo niewiele modeli tych urządzeń jest w pełni analogowych, coraz częściej oparte są na niemal zupełnie cyfrowej architekturze.

aparaty polaroid

Ile kosztują aparaty polaroid? Wśród produktów tego rodzaju możemy znaleźć przedstawicieli bardzo wielu półek cenowych. To, ile zapłacimy, zależy od marki, modelu i sprawności danego produktu. Ceny nieużywanych, nowszych i najbardziej rozpowszechnionych modeli znanych marek (Polaroid, linia Instax od Fujifilm) wahają się zwykle w granicach od 299 do 599 złotych. Koszty użytkowania znacząco podnoszą zaś wkłady – za możliwość wykonania 8 zdjęć zapłacimy około 60-70 złotych.

Jak działa analogowy aparat typu polaroid?

By analogowy aparat natychmiastowy mógł robić zdjęcia, potrzebuje specjalnych wkładów, na których naświetlany będzie obraz. Tworzy się je ze specjalnego papieru wzbogaconego o chemiczne odczynniki niezbędne do wywołania zdjęcia. Naciśnięcie spustu migawki powoduje naświetlenie wkładu, który to następnie przesuwany jest w kierunku szpary przez system rolek. Wchodzące w jego skład walce napierają na papier, doprowadzając tym samym do aktywowania zawartych w nim substancji.

Działanie aparatu typu polaroid

Rolki rozprowadzają odczynniki po powierzchni wkładu – dzięki temu w tym momencie może zacząć się proces wywoływania. Na początkowo szarym obszarze na papierze stopniowo zaczynają wybijać się kształty i kolor, po upływie minuty ukazując użytkownikowi uchwyconą przed chwilą scenerię. Wydaje się być więc uzasadnionym stwierdzenie, że analogowe polaroidy to uproszczona, zminiaturyzowana i przenośna ciemnia.

Współczesne aparaty typu polaroid – czym się cechują i w jakie funkcje się je wyposaża?

Projektując natychmiastowe aparaty polaroid w XXI wieku, żaden producent nie może przejść obojętnie wobec wymagań współczesnego użytkownika. Wszyscy najwięksi gracze tego rynku starają się więc włączać w swoje produkty funkcjonalności odpowiadające nowoczesnemu stylowi korzystania z urządzeń fotograficznych.

Tendencja ta objawia się na przykład w dostosowywaniu aparatów natychmiastowych do zdjęć selfie. Producenci wyposażają urządzenia w samowyzwalacze czy zamontowane obok obiektywu polaroida małe lusterka, mające pomóc w kadrowaniu autoportretów. Poszukują też inspiracji wśród popularnych technik fotograficznych – w niektórych współczesnych modelach produktów znaleźć można na przykład tryb wykonywania podwójnej ekspozycji.

Współczesny aparat typu polaroid

Choć na rynku wciąż znaleźć można polaroidy wykorzystujące proces naświetlania znany z analogów, coraz częściej spotyka się cyfrowe egzemplarze wyposażone w matryce i umożliwiające natychmiastowy wydruk zrobionego przed chwilą zdjęcia. Producenci nowoczesnych sprzętów chętnie wprowadzają w nie też różne programy do wykonywania fotografii, na przykład wykorzystujące efekt sepii lub drukujące obraz w czerni i bieli. By zupełnie zmienić kolor zdjęć, wystarczy wybrać odpowiednią opcję z dostępnego menu, niekiedy tryb uruchomić można też jednym przyciskiem.

Nowoczesne aparaty polaroid i ich forma. Jak obecnie wyglądają te produkty?

Choć starym aparatom typu polaroid trudno odmówić pewnego uroku, były one dość nieporęczne. Ich masywna, kanciasta bryła wymagała zręczności w operowaniu, a w powszechnej opinii praca z nią nie była zbyt wygodna. Dlatego też współczesne modele urządzeń często charakteryzują opływowe kształty, ułatwiające chwyt wgłębienia czy perforacje oraz stosunkowo niewielkie rozmiary.

Niektóre produkty wyposaża się też w odczepiany pasek zabezpieczający polaroid przed upadkiem i umożliwiający noszenie go na szyi. Jeśli pas zaczyna Ci przeszkadzać, po prostu zwiń go i schowaj, a w razie potrzeby zamontuj znowu. To akcesorium może stanowić też element dekoracyjny – często cechuje je modny kolor lub przyciągające wzrok wzory.

Nowoczesny aparat
Źródło: systembank.pl

Nowości na rynku aparatów polaroid wyróżnia też wyjątkowa estetyka. Choć obecnie niemal każdy dostępny model znacząco różni się od produktów tego typu sprzed lat, często spotyka się aparaty natychmiastowe nawiązujące w formie do korzeni fotografii błyskawicznej i czasów, w których jej popularność była największa. Tę retro estetykę wykorzystują na przykład współczesne linie produktów od Polaroid – w tym przypadku są to ostre krawędzie, wyraziste kolory i design niewiele różniący się od tego, który święcił tryumfy ponad 30 lat temu.

W przeciwnym kierunku zdaje się iść marka Instax, stawiająca na nowoczesną bryłę. Cechą wyróżniającą tę linię jest również szeroki wybór barw obudowy produktu.

Charakterystyka fotografii błyskawicznej. Polaroid – ponadczasowa technologia czy chwilowy trend?

Aparaty typu polaroid lata największej świetności zdają się mieć dawno za sobą, jednakże moda na nie wraca niczym bumerang. Coraz częściej doceniamy wszak vintage – wiekowe akcesoria przywołują wspomnienia i uchodzą za przedmioty ponadczasowe, z duszą. Fascynacja technologią fotografii błyskawicznej nie wynika jednak wyłącznie z nostalgii.

Urok fotografii natychmiastowej leży też w samym procesie. Błyskawiczne wywołanie zdjęcia niemal uniemożliwia wpływ na ostateczny efekt – nie ma tu miejsca na dodawanie efektów jak z Photoshopa lub inne, podobnie złożone i wymagające przeróbki. Otrzymany tą metodą obraz jest naturalny, niepowtarzalny i stanowi gotowy, ostateczny produkt.

Kobieta robi zdjęcia

Choć właściwości te nakładają na użytkowników aparatów konieczność dbania o każdy kadr i cierpliwego czekania na odpowiedni moment przed naciśnięciem spustu migawki, wiele osób uważa, że to właśnie w nich leży prawdziwa magia fotografii. Specyfika działania polaroida każe docenić każde udane zdjęcie – nie tak łatwo wszak wyczuć odpowiedni moment, jeśli dysponuje się mocno ograniczonym zasobem wkładów, a pomiędzy kolejnymi zdjęciami musi upłynąć znacznie więcej czasu niż w klasycznych urządzeniach cyfrowych.

Sam proces uzyskiwania fizycznej fotografii jest jednak o wiele prostszy i szybszy, nie wymaga przy tym żadnych dodatkowych sprzętów. Zdjęcie można wręczyć fotografowanej osobie od razu po jego wykonaniu – z tego powodu sesje z wykorzystaniem aparatów błyskawicznych są częstym elementem różnego rodzaju imprez. Mechanizmy znane z tego typu produktu stosuje się na przykład w foto-budkach.

Zobacz: Poznaj GCAM! Lepsze zdjęcia z telefonu i to za darmo!

Niemała popularność aparatów natychmiastowych zachęca producentów znanych marek do wzbogacania ofert o nowe produkty. Jednocześnie nie boją się oni eksperymentować i modyfikują tradycyjne rozwiązania – mariaż klasyki i nowoczesnej technologii sprawia, że ich urządzeniom znacznie łatwiej sprostać wymaganiom współczesnych klientów.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.