xbox vr

Technologia

12.11.2021 15:33

Xbox VR – czy powstaną okulary VR dla konsoli Microsoftu?

Gadżety
34
4
0
34
4

Xbox VR to marzenie wielu użytkowników konsol Microsoftu. Mimo bycia w tyle za konkurencją koncern z Redmond nie wydaje się zainteresowany wzbogaceniem swoich konsol o VR. Czy jednak na pewno? Może jednak okulary VR do Xbox wkrótce się pojawią…

Xbox VR – czy Microsoft pracuje nad okularami VR? Ciekawe plotki

Virtual Reality (VR), czyli wirtualna rzeczywistość jest technologią, która już dawno przestała być jedynie koncepcją znaną z książek czy filmów science fiction. W ostatnich latach stała się nomen omen rzeczywistością, a jej potencjał zaczął być wykorzystywany przez wiele koncernów technologicznych.

W branży gier komputerowych najbardziej aktywne w implementacji VR jest Sony. Okulary wirtualnej rzeczywistości producenta PlayStation okazały się najlepiej sprzedającymi się urządzeniami tego typu w historii. Sprzedano ich bowiem aż 5 mln sztuk. VR promuje także Valve, właściciel platformy Steam, który sprzedał tysiące gogli VR Valve Index. Również Nintendo wraz ze swoimi Nintendo Labo: VR Kit, choć zupełnie innymi niż gogle Sony czy Valve, jest obecne w świecie gamingowego VR.

Xbox VR
Xbox VR to coś na co każdy fan Microsoftu czekał! | Źródło: purepc.pl

Tymczasem czwarty liczący się gracz, Microsoft, zdaje się ignorować potencjał, jaki mają okulary wirtualne. Czy jest szansa, że to się zmieni? Być może coś jest na rzeczy.

W pierwszej połowie 2021 roku przez internet przetoczyła się fala doniesień o możliwych pracach nad okularami Microsoftu. VR miałby być dostępny dla posiadaczy konsol Series S i X. Zaczęło się od informacji podanej przez serwis IGN Italy. Dziennikarze portalu podzielili się odkryciem, jakiego dokonali podczas podłączania słuchawek producenta dedykowanych konsolom Xbox.

Próba nawiązania połączenia doprowadziła do wyświetlenia się komunikatu o konieczności aktualizacji gogli VR. Przedstawiciele Microsoftu zdementowali plotki o rzekomych pracach okularami do konsoli. Monit sugerujący, że gogle mają niezaktualizowane oprogramowanie, był ponoć błędem systemu operacyjnego konsoli.

Czy PlayStation VR można podłączyć do Xbox’a? Można!

Co ciekawe, posiadacze konsoli Microsoftu mogą skorzystać z gogli konkurencji. Jak podłączyć okulary PS VR do Xbox? Przewodem HDMI. Pamiętać należy jednak, że podłączanie sprzętu dedykowanego innemu akcesorium często wiąże się z ograniczeniami. Nie inaczej jest z PlayStation VR z Xbox. Co więcej, opisane poniżej działanie okularów wirtualnej rzeczywistości od Sony dotyczy konsoli Xbox One. Nie działają one z Xbox Series S i X.

Po podłączeniu gogli i kamery obraz wyświetlany jest w trybie kinowym. Można to porównać do grania na ogromnym telewizorze. Nie ma jednak możliwości odczucia pełnej immersji tak jak w przypadku grania na konsolach PlayStation 4 i 5. Rozdzielczość obrazu jest ponadto niższa niż w przypadku grafiki wyświetlanej na ekranie w tradycyjny sposób.

Zobacz: Co wiemy o PS VR 2? Wszystko o drugiej generacji Playstation VR

Korzystając z PS VR na Xbox, nie ma także możliwości usłyszenia dźwięku przestrzennego. Wrażeniom słuchowym zdecydowanie bliżej do tych znanych z klasycznych słuchawek. Czy więc można korzystać z PlayStation VR, grając na Xbox? Jak najbardziej. Otwartym pytaniem jest to, czy ma to sens. Gogle VR mają na celu zanurzenie gracza w trójwymiarowym świecie gry, a nie zapewnienie użytkownikowi kinowego widoku. Używanie PS VR z Xbox One lepiej więc traktować tylko jako ciekawostkę.

Kiedy Xbox dostanie VR? Raczej nieprędko – wypowiedź Phila Spencera

Jak długo na gogle VR do Xbox gracze będą musieli czekać? Phil Spencer, wicedyrektor działu gamingowego Microsoftu nie pozostawia złudzeń. Koncern z Redmond skupia się na rozwoju samej konsoli i stworzeniu jak największej biblioteki gier.

Świadczą o tym z resztą ruchy biznesowe firmy. We wrześniu 2021 roku, za kwotę 7,5 mld dolarów amerykańskich, Microsoft kupił jedno z największych studiów deweloperskich. Bethesda, bo o niej mowa, to firma, w której portfolio znajdują się serie gier takie jak Doom, Skyrim i Fallout.

Phil Spencer nie wyklucza, że kiedyś także i Microsoft stworzy własny zestaw VR. Zaznacza jednak, że technologia VR jest kosztowna, a do tego wymaga zaangażowania pokaźnych zasobów ludzkich. Z tego względu wicedyrektor działu gamingu nie chce podawać żadnej daty ewentualnego wprowadzenia gogli na rynek.

Xbox i okulary VR
Xbox i okulary VR, czy kiedykolwiek się doczekamy? | Źródło: purepc.pl

Co może być przyczyną tej niechęci do technologii wirtualnej rzeczywistości? Być może osoby odpowiedzialne za finanse firmy nie widzą wystarczających korzyści wprowadzenia własnych okularów VR. Istotnie, PS VR sprzedały się w ilości 5 mln sztuk. W porównaniu jednak do 106 mln konsol PlayStation 4, gogle Sony są jedynie ułamkiem całej sprzedaży. Istnieje ryzyko, że zainwestowane w budowę zespołu i linii produkcyjnej środki mogłyby się Microsoftowi nie zwrócić.

Czy gogle Xbox Series X|S VR kiedyś powstaną? Słowa Phila Spencera wskazują, że nie. Całkowicie wykluczyć tego jednak nie można. Czas obecności konsol na rynku jest długi, a przed obecną generacją jest zapewne jeszcze z 6–7 lat obecności na rynku. Równie możliwe jest jednak, że na gogle VR Microsoftu przyjdzie poczekać jeszcze dłużej, a więc do premiery szóstej generacji konsol.

Źródło obrazka głównego: thedirect.com

34
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *