ISS

Technologia

21.01.2022 20:40

Studio filmowe połączone z ISS? Według planów już w 2024 roku

Nauka Newsy
9
2
0
9
2

Pierwsze pozaziemskie studio filmowe – brzmi jak motyw z filmu S-F? Być może za dwa lata stanie się to faktem. ISS ma zostać wyposażony w moduł, który będzie umożliwiał kręcenie filmów, choć nie tylko.

Jak donosi portal Variety, moduł, który będzie służył do kręcenia filmów w zerowej grawitacji (choć brane są pod uwagę takżę bliżej niesprecyzowane wydarzenia sportowe, koncerty, streamingi na żywo), miałby zostać podpięty pod Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) do grudnia 2024 roku.

Za projektem stoi Space Entertainment Enterprise (SEE), firma, która jest jednym ze współproducentów nowego filmu Toma Cruise’a (którego pewne sceny mają mieć miejsce w kosmosie i tam też mają być kręcone – na pokładzie ISS). Jak firma miałaby przekonać NASA, która to obsługuje stację, do takiego przedsięwzięcia?

Agencja kosmiczna dostrzegła, że komercyjne loty w kosmos mogą być dobrym źródłem dochodów – dwa lata temu ogłoszono przetarg na zbudowanie modułu komercyjnego. Agencja zawarła wtedy umowę z firmą Axiom Space, która będzie odpowiedzialna za stworzenie w zasadzie dwóch modułów.

Pierwszym będzie tzw. Axiom Station, który będzie “ramieniem”- stacji. Konstrukcja będzie łączyć ISS z modułem komercyjnym, który znany będzie pod nazwą SEE-1. Zarówno Axiom Station jak i SEE-1 będą przystosowane do obsługi wydarzeń komercyjnych, choć według doniesień pierwszy moduł ma być przeznaczony dla kosmicznych turystów, drugi pod nagrywanie scen filmowych, wydarzeń muzycznych etc.

Co ciekawe, Axiom Station nie będzie przycumowany do ISS na stałe – po czterech latach funkcjonowania (do 2028 roku) ma zostać odłączony. Jego dalszy los jest jak dotąd nieznany, pytanie czy firmie opłacać się będzie go sprowadzać. Ewentualnie, czy będzie to w ogóle możliwe. Natomiast SEE-1 pozostanie podpięty do stacji, choć pytanie czy to też nie ulegnie zmianie.

Póki co niewiele wiadomo o samych kosztach całego przedsięwzięcia, które z pewnością będą niemałe. W związku z tym, Space Entertainment Enterprise planuje zorganizowanie zbiórki, celem której będzie pokrycie części wydatków. Choć pewnie i tak będzie to kroplą w morzu.

Sprawdź też: Wszystko o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – czym jest, moduły ISS, plany na przyszłość

W ramach ciekawostki, warto nadmienić, że swoisty kinematograficzny wyścig kosmiczny udało się wygrać Rosjanom. W poprzednim roku, udało się nakręcić około 40 minut scen na pokładzie ISS. Zatytułowany jako The Challenge (Wyzwanie), będzie pełnometrażowym filmem, opowiadającym o ratunkowej akcji wysłania chirurga w celu uratowania kosmonauty, przebywającego na pokładzie ISS. The Challenge ma mieć premierę w tym roku, podczas gdy wspomniany wyżej film Cruise’a jest dopiero w powijakach – sceny na ISS mają być kręcone w drugiej połowie tego roku.

Co myślicie o takiej komercjalizacji ISS? Uważacie, że jest potrzebna? Czy Waszym zdaniem, stacja powinna jednak zostać dostępna tylko dla naukowców i ich badań? Dajcie znać w komentarzach.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

Źródło obrazu głównego: goodwordnews.com

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *