klawiatura redragon

Technologia

14.12.2023 09:15

Recenzja Redragon K617 Fizz RGB. Kolejny sukces znanej marki!

Peryferia
2
0
0
2
0

Redragon K617 to kolejna klawiatura tego uznanego już producenta peryferii gamingowych. Czy warto się nią zainteresować i dlaczego tak? Zapraszamy do lektury! 

Redragon powoli zyskuje coraz to większego rozpędu, jeśli chodzi o rynek peryferiów gamingowych. Garen K656 Pro nas zaskoczył na początku, ale K617 Fizz RGB zdaje się kontynuować dobrą passę marki. Oto nasza recenzja!

Jedna z najlepszych klawiatur mechanicznych dla graczy do 150 zł. Tak w skrócie można opisać Redragon K617 Fizz RGB. Taka jakość, za taką kwotę – na dodatek w czasach okrutnej inflacji – była jeszcze nie tak dawno temu nie do pomyślenia, a tu cały na biało wszedł Redragon i po prostu pozamiatał. Dlaczego?

Redragon K617 – specyfikacja

Redragon K617 Fizz RGB to klawiatura mechaniczna 60% o układzie ANSI. Mamy zatem do czynienia z prawdziwym kompaktem. Do komunikacji używa przewodu USB-C, co zapewne jest jedną z przyczyn tak atrakcyjnej ceny. Z reguły bezprzewodowe klawiatury są po prostu droższe. Oferuje podświetlenie RGB (jednostrefowe lub strefowe), funkcję Hot Swap (zmiana przełączników mechanicznych, bez potrzeby sięgania po lutownicę) i rzecz jasna wszystkie gamingowe ficzery, na jakich nam dziś zależy – łącznie z pełnym anti-ghostingiem.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak zatem kształtuje się najważniejsza sprawa, czyli przełączniki? Otóż do dyspozycji otrzymujemy typowe Outemu w wariancie Box Red Linear, które z jakiegoś powodu nazwane zostały jako Redragon. Nie są to autorskie switche, gdyż już na pierwszy rzut oka widać, że do czynienia mamy z prawdziwymi Outemu. Tak czy owak oferują siłę nacisku na poziomie 45 gramów, ich punkt aktywacji wynosi 2 mm, a całkowity dystans przemieszczenia 4 mm. Są dość trwałe, jak na typowe „klony” Cherry MX, bo ich żywotność wynosi 50 mln kliknięć

Budowa i jakość wykonania

Redragon K617 Fizz RGB jest dostarczany w opakowaniu, które oprócz samej klawiatury zawiera szereg przydatnych akcesoriów. W zestawie znajdują się narzędzia do wymiany klawiszy i przełączników, co pozwala na łatwą personalizację i konserwację urządzenia. Dołączony jest również uniwersalny przewód zasilający USB-A na USB-C, co zapewnia wygodę w podłączaniu klawiatury do różnych urządzeń. Pakiet uzupełniają naklejki, które mogą służyć do personalizacji sprzętu lub innych powierzchni. Jak na klawiaturę 150 zł, wyposażenie robi wrażenie.

klawiatura redragon k617
Nowy Redragon to kawał naprawdę dobrej klawiatury!

Redragon K617 Fizz RGB, pomimo swojej atrakcyjnej ceny, wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Klawiatura dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych, a jej konstrukcja oparta jest na solidnym, nieeksponowanym designie przełączników. Jest to model kompaktowy, pozbawiony dodatkowych przycisków funkcyjnych i klawiatury numerycznej.

Keycapy wykonane są z trwałego materiału i mają przyjemną w dotyku fakturę. Dodatkowo klawiatura ta jest wyposażona w funkcję hotswap, umożliwiającą łatwą wymianę przełączników. W teście wytrzymałości urządzenie sprawdziło się dobrze, wykazując odporność na większe obciążenia. Mimo lekkiej konstrukcji klawiatura jest stabilna, a zastosowanie rozkładanych nóżek z kauczuku zapobiega jej przesuwaniu. Jedynym mankamentem jest nierówna szczelina między kadłubkiem a płytą mocującą switche oraz drobne niedociągnięcia w wykończeniu, które jednak nie wpływają znacząco na ogólną jakość i funkcjonalność urządzenia.

jakość wykonania redragon
Pomimo niskiej ceny, klawiatura jest dobrze wykonana

Wrażenia z użytkowania Redragon K617

Przy użytkowaniu Redragon K617 Fizz RGB, jej kompaktowość okazuje się być dwustronnym mieczem. Z jednej strony, ograniczone wymiary klawiatury czynią ją idealną do gier, gdzie łatwość dostępu do kluczowych przycisków jest priorytetem. Z drugiej strony, mniejsza powierzchnia i brak niektórych przycisków funkcyjnych mogą sprawiać trudności przy zastosowaniach, takich jak pisanie dłuższych tekstów czy praca biurowa.

Sprawdź też: Recenzja Redragon Garen K656. To na tę klawiaturę czekaliście!

Pod kątem reakcji i wydajności, zastosowane przełączniki Outemu Box Red zapewniają satysfakcjonującą płynność ruchów, choć można zauważyć drobne niedoskonałości. Mimo to, ogólna jakość działania przełączników pozostaje na wysokim poziomie, a ich konstrukcja umożliwia łatwą wymianę na modele kompatybilne z popularnymi standardami, jak Cherry MX.

przełączniki w redragon k617
Precyzja i cicha praca? Oto K617!

Stabilizatory klawiszy w K617 Fizz RGB zaskakują swoją jakością, znacząco przewyższając oczekiwania w stosunku do klawiatur w tej cenie. Równomierna reakcja na nacisk i minimalizacja hałasu podczas używania to cechy, które dodają wartości temu urządzeniu, szczególnie dla użytkowników, którzy cenią sobie precyzję i cichą pracę.

I pozostała jeszcze kwestia podświetlenia. Za sprawą budowy, podświetlenie skupiane jest w centralnej części klawiatury i trzeba przyznać, że na żywo prezentuje się to po prostu bardzo dobrze.

Podsumowanie – czy warto kupić Redragon K617?

Redragon po raz kolejny udowadnia, że jest w stanie tworzyć wysokiej klasy budżetowe peryferia dla graczy. K617 Fizz RGB to jedna z najtańszych propozycji w portfolio tego producenta, ale jest tak napakowana zaletami, że mamy do czynienia z jedną z najbardziej opłacalnych klawiatur na rynku.

Sprawdź też: Klawiatury mechaniczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Klawisze z tworzywa PBT odlane metodą podwójnej iniekcji w klawiaturze za 150 zł? Proszę bardzo. Dobre przełączniki? Wedle życzenia. Jest tu na dodatek odpinany przewód USB, zjawiskowo prezentujące się podświetlenie RGB, funkcja hot swap, wysoka, jak na ten segment, jakość wykonania, nowoczesny design i nawet dobre stabilizatory. Takie wyposażenie to zazwyczaj domena klawiatur za grubo powyżej 250 zł.

Budżetowa i bardzo dobra klawiatura, tak mogę nazwać K617

Nie ma jednak róży bez kolców. K617 Fizz nie jest ideałem i należy o tym pamiętać. Nienajlepsze spasowanie materiałów, typowo gamingowa czcionka, przewód w gumowej izolacji, zamiast sznurówki, czy ogólnie bardzo lekka konstrukcja, to wady, ale w cenie ok. 150 zł jak najbardziej jesteśmy w stanie je zaakceptować. Redragon K617 Fizz to najlepsza klawiatura dla graczy w tej cenie i gorąco polecamy.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *