mah

Technologia

07.10.2021 14:49

Definicja mAh — czym jest i co oznacza na Twoim akumulatorze?

Nauka
9
1
1
9
1

Pojemność baterii naszych urządzeń elektronicznych podawana jest najczęściej w mAh. Co oznacza ten wskaźnik? Jak zapewnić naszym sprzętom dłuższy czas pracy między ładowaniami? Wyjaśniamy!

Co to jest mAh?

W mAh, czyli w miliamperogodzinach (czyli w częściach tysięcznych amperogodziny) określana jest pojemność ogniwa elektrycznego montowanego na pokładzie urządzeń mobilnych, latarek, laptopów itp. Bateria to kluczowy element praktycznie każdego sprzętu przenośnego — im większa jej pojemność, tym dłużej nasze urządzenia pracują między ładowaniami. Jeśli więc nie mamy możliwości, by często podpinać się do gniazdka elektrycznego, to powinniśmy decydować się na zakup takich urządzeń, które wyposażone są w bardzo pojemne ogniwa.

Oczywiście w takich sytuacjach konieczne będą pewne kompromisy. Zazwyczaj pojemne baterie cechują większe gabaryty oraz waga. Możemy więc o nich zapomnieć w przypadku flagowych smartfonów, czy biznesowych ultrabooków. 

mah
Źródło: 4smigla.pl

Najczęściej takie wydajne ogniwa spotyka się na pokładzie tańszych sprzętów pracujących pod kontrolą Androida, czy też w przypadku prądożernych laptopów gamingowych. Nie oznacza to, że laptopy biznesowe będą pracować krócej — zazwyczaj w ich przypadku stosowane są mniej wydajne, energooszczędne podzespoły, które również zapewnią możliwość nieprzerwanej pracy nawet przez 10-12 godzin.

Co oznacza wysoki wskaźnik mAh dla żywotności baterii?

Wysoki wskaźnik mAh jest bardzo ważny dla żywotności baterii. Zazwyczaj, po pewnej liczbie cykli ładowania, pojemność akumulatorów naszych urządzeń przenośnych w odczuwalny sposób spada (szacuje się, że może być to nawet 20% na 800 cykli ładowania — w przypadku smartfonów). 

Im wyższy jest wskaźnik mAh baterii naszego sprzętu, tym mniej odczuwalne mogą być więc dla nas oznaki zużycia ogniwa. Jest to ważne szczególnie z tego względu, że obecnie nie jest tak łatwo wymienić np. baterię smartfona jak kiedyś — w tym celu trzeba go wysłać bądź oddać osobiście do serwisu.

rozładowany telefon
Źródło: blog.swiatbaterii.pl

Jeszcze kilka lat temu, „plecki” smartfona często były łatwe do zdjęcia (najczęściej były po prostu montowane na zaczepach), dzięki czemu samodzielna wymiana baterii była możliwa bez najmniejszych problemów.

Czy wyższa pojemność baterii wpływa na jej żywotność?

Oczywiście, że nie. Wyższa pojemność baterii nie ma wpływu na żywotność ogniwa. Decydują o tym zupełnie inne czynniki. Nie powinniście mieć żadnych wątpliwości odnośnie do tego, że na żywotność ogniwa ma sposób jego eksploatacji. Każde ładowanie naszego urządzenia przenośnego w niewielkim stopniu przyczynia się do skrócenia żywotności ogniwa. 

Nieco mocniej obciążają je wszelkie technologie szybkiego ładowania (trzeba korzystać z nich ostrożnie). Ponadto udowodniono, że dla baterii szkodliwe jest pozostawianie jej rozładowanej na dłuższy okres.  Nie powinniście także rozładowywać baterii całkowicie do poziomu 0% – również takie działanie skraca jej żywotność.

Ładowanie baterii telefonu w mah
Źródło: blog.swiatbaterii.pl

Co można zrobić, żeby wydłużyć żywotność baterii? Przede wszystkim powinniśmy używać wyłącznie oryginalnych ładowarek dołączanych do naszych urządzeń przenośnych. To właśnie one zapewniają im optymalne warunki do uzupełniania energii. 

Ponadto powinniście unikać wystawiania tych urządzeń na działanie ekstremalnych temperatur – zarówno tych zbyt niskich, jak i zbyt wysokich. Uznaje się, że szczególnie niebezpieczne dla akumulatorów są temperatury powyżej 35 stopni Celsjusza. Zbyt mocne nagrzanie ogniwa może prowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia.

Przeliczanie mAh na Wh i odwrotnie

Wbrew pozorom przeliczanie miliamperogodzin na watogodziny wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się to wydawać. Musimy jedynie w tym celu poznać napięcie zastosowanej w przypadku naszego urządzenia baterii. Zazwyczaj taką informację znajdziemy bezpośrednio na samym akumulatorze. 

Jeśli jednak dane urządzenie nie oferuje nam do niego dostępu, to w takiej sytuacji możemy posiłkować się informacjami zawartymi w specyfikacji danego urządzenia (choć najczęściej to 3,7 V lub 3,8 V). Same obliczenia wyglądają następująco:

Przeliczanie mAh na Wh i odwrotnie
Źródło: blog.lupo-baterie.pl

32 Wh x 1000 / 3,7 V = ok. 8649 mAh

Jeśli zależy nam na przeliczeniu mAh na Wh, to obliczenia, jakich powinniśmy dokonać, to:

8649 mAh x 3,7 V / 1000 = ok. 32 Wh

Jak widać, faktycznie nie są to trudne zadania. W kontekście wyliczania pojemności ogniwa zamontowanego na pokładzie danego urządzenia powinniśmy jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Niektóre sprzęty, jak na przykład laptopy, bazują na ogniwach wielokomorowych. Oznacza to, że na przykład w specyfikacji danego sprzętu może pojawić się informacja o następującej treści: „4000 mAh 2 cell”. 

Zobacz: Jak szybki jest dźwięk? Prędkość dźwięku – najważniejsze informacje

Tak opisany akumulatorek powinniśmy rozczytywać jako posiadający pojemność 8000 mAh – ze względu na zastosowanie dwóch ogniw o wydajności 4000 mAh każde. Producenci mogą w rozmaity sposób opisywać ogniwa wielokomorowe (np. 4000 mAh 2 cell na samej baterii oraz 8000 mAh w specyfikacji podawanej na karcie produktu).

A ile mAh ma bateria w waszych laptopach i smartfonach? Co robicie, by zapewnić jej optymalną żywotność? Dajcie nam znać w komentarzach!

Źródło obrazka głównego: pl.wiktionary.org

9
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *